Dodaj do ulubionych

Urząd pracy a zwolnienie lekarskie

12.04.11, 13:06
Dziewczyny, czy któraś z Was się orientuje jakie lekarz powinien wydać zaświadczenie o chorobie osobie, zarejestrowanej w urzędzie pracy ?
Dziewczyna, która jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej została skreślona z listy w urzędzie pracy, ponieważ nie dostarczyła L4? a jedynie potwierdzenie z pogotowia o chorobie i niemożliwości wychodzenia na dwór. Wysoka temp. i silne zap. ucha.
Pani w urzędzie pracy kazała dostarczyć L4 natomiast lekarz twierdzi, że nie może wystawić L4, bo takie zaświadczenie wystawia się wyłącznie osobie pracującej i wg. mnie ma rację. Innym razem skreślili ją, bo nie wstawiła się podpisać listę z uwagi na chorobę 2 l. córeczki. Dziewczyna jest wychowanką domu dziecka i NIKT nie mógł jej dziecka przypilnować. Sąsiadów ma tylko 2 jeden to alkoholik, druga Pani osoba pracująca.
Edytor zaawansowany
 • slonko1335 12.04.11, 13:49
  Takie coś znalazłam:

  "wszyscy bezrobotni (z prawem i bez prawa do zasiłku) muszą przedstawić zwolnienie lekarskie wyłącznie na druku ZUS ZLA. Dotychczas taki obowiązek miały jedynie osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych. Pozostali, bez prawa do zasiłku, mogli dostarczać zwolnienia wypisane, na przykład na receptach.

  Jeśli bezrobotny nie przedstawi zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy na druku ZUS ZLA, traci status bezrobotnego już z pierwszym dniem choroby.

  Podobne konsekwencje spotykają bezrobotnego, który choruje bez przerwy dłużej niż 90 dni lub przebywa w tym czasie w zamkniętym ośrodku odwykowym. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli przerwa pomiędzy poszczególnymi okresami choroby jest krótsza niż 30 dni kalendarzowych, okresy te są dodawane. Gdy więc w sumie dana osoba choruje dłużej niż 90 dni, także traci status bezrobotnego.
  Nie zmienił się natomiast termin, w którym należy powiadomić urząd pracy o zwolnieniu lekarskim. Mamy na to dwa dni od dnia wystawienia druku przez lekarza. Gdy nie ma takiej możliwości, bo na przykład jest osobą samotną, ma obowiązek dostarczyć zwolnienie niezwłocznie po powrocie do zdrowia. "


  wzięte stąd:
  www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090202/PRACA02/682882319
  myślę, że lekarz musi wystawić normalne zwolnienie zamiast na zakład pracy na PUP a dziewczyna zanosząc zwolnienie po zakończeniu choroby musi napisać oświadczenie, że nie było nikogo kto mógłby dostarczyć to zwolnienie i nie miała możliwości i będą musieli to uznać..
  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • slonko1335 12.04.11, 13:53
  i tu jest jak wystawić:
  www.nil.org.pl/xml/oil/oil56/gazeta/numery/n2006/n200603/n20060304
  --
  Sygnaturka się zgubiła....
 • olga78 12.04.11, 14:13
  Witaj,

  tylko na druku ZUS ZLA.
  Lekarz może jak najbardziej wystawić na tym druku, bo przecież PUP opłaca bezrobotnemu składkę zdorwotną (jeśli zadeklaruje przy rejestracji ubezp. zdrowotne).
  Od decyzji wykreślającej zawsze można się odwołać do organu nadrzednego = własciwy Urząd Marszałkowski, pouczenie do odwołania jest na druku decyzji. Jesli potrzebna byłaby pomoc przy napisaniu odwołania, proszę pisac na meila.
  Pozdrawiam.
  --
  @--/
 • m_agda77 21.10.13, 11:31
  Witam,
  mam pytanie w tym temacie.
  Moja mama jest zarejestrowana jako bezrobotna. Na chwilę obecną jest ciężko chora, wyszła ze szpitala, ale wymaga dalszego leczenia. Nie nadaje się do pracy, będziemy występować o przyznanie renty. Czy w takim przypadku, jeśli będzie miała zwolnienie lekarskie dłużej niż 90 dni i zostanie pozbawiona statusu bezrobotnego to nie będzie miała ubezpieczenia, żeby mogła się dalej leczyć? Oczywiście zakładając, że przez te dni nie zdążymy załatwić dla niej orzeczenia o niepełnosprawności .
 • bj32 21.10.13, 12:06
  Wątpię, jeśli jej L4 będzie dostarczone do UP.
  --
  Wszystkim, którzy pisali skargi na moje sygnaturki - gratuluję. Głupich nie sieją, shi shi shi.
 • l.e.a 12.04.11, 14:09
  Słonko, bardzo Ci dziękuję.
 • mamasi 12.04.11, 20:39
  Lea ja miałam taką sytuację, miałam wizytę w dniu gdy musiałam być gdzie indziej, poszłam do zwykłego lekarza rodzinnego i wystawił mi normalne zusowskie zwolnienie. Moja znajoma, która pracowała na pogotowiu powiedziała że oni (kiedyś tak było może teraz też) ogólnie nie wystawiają zwolnień, trzeba potem iść do swojego lekarza....chyba...
  --
  http://www.suwaczek.pl/cache/ed9571e04b.png
 • zawsze.mami 21.10.13, 16:05
  W czerwcu byłam zarejestrowana w PUP i na czas podpisu byłam na zw.lekarskim. Lekarz specjalista wystawił bez komentarza, a wiedział, że do PUP.Zaś co do dzieci to tak samo jak dla osoby pracującej, opieka nad chorym dzieckiem. PUP ma w tym względzie takie same przepisy.
 • mamatin 23.10.13, 09:03
  Koniecznie niech się odwoła od tej decyzji.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka