Dodaj do ulubionych

Zgoda na ślub

07.05.06, 19:20
Dziewczyny i chłopaki ile ważna jest zgoda na ślub w innej parafii i czy
ksiądz ją wypisuje od razu czy jakiś czas trzeba odczekać?Czy za zgodę płaci
się więcej/mniej niż za licencje?Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • myszka217 Re: Zgoda na ślub 08.05.06, 19:51
      Wydaje mi się taka zgoda ważna jest 3 miesiące,ale już sama zgupiałam i
      chciałabym wiedzieć dokładnie bo chętnie bym poszła już,żeby mieć z głowy a
      ślub mam za troszkę ponad 5 miesięcy.
      • dr_kaczusia Re: Zgoda na ślub 08.05.06, 19:56
        ja mysle, ze zgoda nie ma terminu waznosci... nam zostala wydana na jakis rok
        przed slubem i jak bylam sie pytac czy to wystarczy to nikt mi nie mowil, ze za
        te 3 m-ce straci waznosc...
        • myszka217 Re: Zgoda na ślub 08.05.06, 20:00
          Dzięki wielkie w końcu jakaś konkretna odpowiedz no to muszę się do księdza
          wybrać.A co trzeba podać,żeby ksiądz taki dokument wypisał?Adres parafii w
          której chce się wziąść ślub i co jeszcze?Ile się płaci za taką zgodę?
      • dr_kaczusia Re: Zgoda na ślub 08.05.06, 21:05
        oj Boze! no dobra mowilam to tysiac razy, ale powtorze:

zakladajac, ze slub ma sie odbyc w kosciele, ktory nie jest parafia zadnego z
        narzeczonych, "zgode na slub" uzyskuje sie w parafii jednego(!) z narzeczonych i
        moze ona wygladac w dwojaki sposob:

1) LICENCJA - w tym wypadku zanosicie dokumenty z USC itd. do jednej z Waszych
        parafii i tam jest spisywany protokol przedslubny, a ksiadz wystawia dokument -
        licencje, ktora zanosicie do kosciola, w ktorym ma odbyc sie slub i juz tam nie
        macie zadnych formalnosci (chyba poza podpisem przed sama ceremonia)
        Ile dokladnie jest wazna licencja nie wiem, ale sadze, ze 3m-ce skoro do jej
        spisania potrzebne sa chociazby dokumenty z USC, ktore sa wazne tylko 3m-ce.

2) SUBSTYTUCJA - jest to dokument, ktory dostajecie z jednej z parafii i
        stwierdza on, ze parafia ta zgadza sie, zebyscie wszystkie formalnosci zalatwili
        w kosciele, w ktorym odbedzie sie slub.
        Wg mnie to ten dokument nie ma terminu waznosci poniewaz jest on dobrowolna
        zgoda parafi, do ktorej zadne dokumenty nie sa wymagane (poza personaliami
        narzeczonych), dokumenty z USC, chrzest itd zanosicie do kosciola, w ktorym
        bedzie slub i tam dopiero spisujecie protokol.

Parafia moze sie nie zgodzic na wydanie substytucji i zazadac spisania licencji.
        Na zapowiedzi daje sie w swoich parafiach.

Zarowno na substytucje jak i licencje ksiadz moze zazadac pieniadze (patrzc z
        doswiadczenia forumowiczek).

Mam nadzieje, ze wyrazilam sie jasno.
        Dlatego wczesniej napisalam, ze nie ma terminu waznosci poniewaz mialam na mysli
        "substytucje".

PS. w mojej parafii licencja 200zl, w parafi narzeczonego substytucje
        otrzymalismy za darmo.
        • myszka217 Re: Zgoda na ślub 08.05.06, 21:15
          Czemu sie denerwujesz ja nie pytałam jaka jest róznica między licencją, a zgodą
          bo wiem czym się różnią.Pytałam o cene jaką ty płaciłaś i co ksiądz tam
          wpisuje,co mu trzeba podać?Ja Tobie nie każe odpisywać,tylko pytam chyba mam
          takie prawo nie?
          • dr_kaczusia Re: Zgoda na ślub 08.05.06, 21:26
            oj nie denerwuje sie tylko zaczelam miec wrazenie, ze kazdy mowi o czym innym
            wiec chcialam to uscislic...

u nas wpisane sa nasze nazwiska i adresy zameldowania oraz nazwa parafi, w
            ktorej bedzie slub, forma nie jest istotna, ksiadz wydrukowal na zwyklej kartce,
            postemplowal i podpisal

ceny j.w.
              • dr_kaczusia Re: Zgoda na ślub 08.05.06, 21:50
                tu nie jestem pewna, ale sadze, ze nie ma terminu waznosci w koncu w
                informacjach na nim zawartych nie ma zmian...

ostatnio zmienialam dowod i zanioslam akt urodzenia, ktory byl "wyciagany"
                bardzo dawno temu i nie bylo zadnego problemu

wg mnie tylko odpis aktu chrztu oraz zaswiadczenie o braku przeciwwskazan do
                zawarcia malzenstwa z USC sa wazne 3m-ce, (a chrztu dlatego, ze wszelkie
                informacje o bierzmowaniu, zamazpojsciu itd wysylane sa do parafi gdzie sie bylo
                chrzczonym i jesli sa jakies zmiany to tam beda uwzglednione, tak slyszalam)
    • miracle_girl Re: Zgoda na ślub 08.05.06, 21:02
      Hej big_grin Odpowiadam bo niedawno to załatwialiśmy i jestem na czasie smile
      Ksiądz od razu(po małym wywiadzie) wypisał nam zgodę, gdyż była potrzebna do
      załatwienia wszystkich formalności w Kościele w którym chcemy się pobrać. Taka
      zdoda nie ma 'terminu ważności' , a płaci się oczywiście 'co łaska' big_grin
      Pozdrawiam
      --
      Szalona dziewczyna staje sie szalona zona, potem szalona gospodynia, a na koncu
      stara wariatka big_grin
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka