opłaty za prawa autorskie na weselu Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • czy ktoś mi może wyjaśnić o co chodzi? dostałam do podpisania umowe
    od zespołu , który wynajmuję na wesele i tam jest punkt , ze mam
    uregulować opłaty za prawa autorskie wykonywanych utworów.
    spotkałyście sie z czymś takim?
    • Taki punkt powinien być w każdej umowie. smile I w większości jest. Chodzi
      o opłaty na ZAIKS. Zespół będzie wykonywał covery piosenek różnych
      artystów, nie ma do nich praw autorskich, dlatego trzeba zapłacić
      ZAIKS'owi które te prawa posiada, za możliwość skorzystania z nich.
      Najczęściej takie opłaty wnosi właściciel sali, ale zdarza się, że
      trzeba samemu tego dopilnować.Dowiedz się jak to jest u ciebie. Tak
      mniej więcej to chyba 300 zł te opłaty kosztują.
    • płaciliśmy 100 zł na ZAIKS
      kwotę tą zawierała umowa z restauracją w której było wesele
      --
      http://lbdf.lilypie.com/8JXbp2.png

http://suwaczki.waszslub.pl/img-2008083000400430.png
    • Ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych

Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już
      rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie
      upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i
      architektoniczno-urbanistycznego.

2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostałych w
      związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku
      towarzyskiego

MOZNA PŁACIC ZAIKSOWI ALE NIE TRZEBA!!!!
    • właściciel sali weselnej ma obowiązek płacić ZAIKSowi
      Nie dajcie się naciągnać na dodatkowe opłaty
    • Opłatę za wykorzystywanie praw autorskich do utworów muzycznych uiszcza się na
      rzecz ZAIKS w kwocie w przypadku występów na weselu równej 10% wynagrodzenia
      zespołu.
      Nie wiem tylko dlaczego tak niezmiernie społeczeństwo opłaty te dziwią - jakby
      nikt nigdy o prawach autorskich nie słyszał... ale to już inna ryba
      --
      I finally grew up.
      Twój biust nawet o tym nie śnił...
      • ale nie uiszcz jej PM tylko właściciel sali, zrozumcie
        • Do odprowadzenia tej opłaty jest zobowiązany ORGANIZATOR IMPREZY i
          wyłącznie On. W przypadku wesela są to Młodzi, chyba że mają umowę na
          organizację np. z agencją "weddingową".
          --
          http://www.youtube.com/watch?v=uiK70MCm-4U
          • A w jaki sposób ZAIKS będzie wiedział, któremu aryście należą się
            tantiemy?
            Czy trzeba dołączyć listę utworów i wykonawców?
            Bo 100 zł czy ile by to nie było, tytułem opłaty za prawa autorskie,
            to zbyt szerokie pojęcie jak dla mnie.
            Jak ja nie chcę, żeby mi grali "windą do nieba", to dlaczego ten
            zespół ma dostać moje pieniądze? wink
            Bo jest na liście hitów weselnych czy co?
            Wg. jakiego klucza są płacone tantiemy arystom?
          • organizatorem imprezy jest właścieciel lokalu
            • potwierdzone tu:
              url=http://www.gimbla.pl/forum/oplata-dla-zaiksu-vt21499.htm]Tekst linka[/url]
              absolutnym i rzadko spotykanym wyjatkiem jest sytuacja gdy miejsce, w którym
              organziujecie wesele takich imprez się z reguły nie urządza
              ale wszystkie sale weselne, hotely, reestauracje itp płacą ZAIKSowi i to oni są
              organziatorami wesela
              • oplaty dla ZAIKSU zawsze placi organizator imprezy, a jest nim, jak nazwa
                wskazuje RESTAURATOR/RESTAURACJA/SALA, Para miejsce to jedynie wypozycza.
                Zalecam sprawdzac kazdorazowo zapis w umowie bo klopoty moga byc duze.
                • wreszcie jakiś głos rozsądkusmile
                • tylko kto jest organizatorem wesela? W umowie z zespołem jako
                  organizator figurują PM i punkt tej umowy mówi, ze organizator ma
                  uiscic tą opłate. a znowu w umowie PM z salą, organizatorem jest owa
                  Sala weselna. wiec jesli nie zapłacą PM i nie zapłaci też Sala, to
                  na kogo spadnie ewentualna kara?
                  • Organizatorem wesela nie jest nigdy lokal, lokal się wynajmuje i tyle. Zresztą przecież najłatwiej zadzwonić do ZAiKS u tak jak ja to kiedyś zrobiłem i oni wszystko wytłumaczą.

Tak jak pisałem, jeśli lokal odprowadza ryczałt, to nie płaci się juz podwójnie i w takim przypadku ORGANIZATOR nie musi odprowadzać składki.

Nie trzeba też przedstawiać listy utworów bo ZAiKS nie będzie rozdzielał tantiem.

Ale uwaga, tak jest tylko w przypadku imprez zamkniętych, czyli wesel, eventów, nie biletowanych i za udział w których goście nie płacą. W innych przypadkach - lista utworów, autorzy itd.

:o)
                    --
                    http://www.youtube.com/watch?v=uiK70MCm-4U
                    • Picasso,
                      W takim razie, skoro ZAIKS nie rozdziela tantiem za wesela, to co
                      robią z tymi pieniędzmi?
                    • picassomgi ma rację, że organizatorem imprezy jest PM, a nie
                      właściciel lokalu, chyba sami czujecie, że to Wy organizujecie
                      imprezę, a nie właściciel lokalu czy restauracji.
                      Zupełnie odrębną kwestią są ewentualnie uiszczane opłaty na rzecz
                      ZAIKS przez właścicieli lokali, są to np. opłaty ryczałtowe za
                      udostępnianie utworów np. poprzez to, że w lokalu gra radio albo
                      muzyka puszczana jest z płyt. Ale nie w każdym lokalu tak jest i
                      wówczas jego właściciel opłat na rzecz ZAIKS nie opłaca. w takiej
                      sytuacji to PM jako organizator imprezy ma obowiązek uiszczenia
                      opłat na rzecz ZAIKS.
                      Powyższe informacje są sprawdzone w ZAIKS telefonicznie, więc proszę
                      nie piszcie, że to bzdury.
                      jeśli z zespołem nie ma ustalonej stawki (np. zespół gra po
                      przyjacielsku za darmo) to wówczas stawka opłaty ZAIKS zależy od
                      ilości gości na imprezie i miejsca imprezy (wielkości miasta) -
                      stawki są na stronie ZAIKS wszystko do wyliczenia.
                      W jaki sposób ZAIKS rozlicza się z twórcami tego już nie wiem,
                      zapewne w jakiś zbliżony sposób do rozliczania wpływów z tantiem
                      radiowych czy ryczałtów - wtedy tez przecież nikt nie liczy ile razy
                      w danym radio publikowany był dany utwór.
                      A sugesie żeby nie płacić pominę milczeniem, taki już jest trend w
                      tym narodzie, że wszystko chciałoby się za darmo, na litośc boską,
                      przecież prawa autorskie to takie same prawa jak własność do rzeczy
                      materialnych - chyba nikt nie chciałby żeby obcy ludzie korzystali
                      nieodpłatnie z jego własności...
                      --
                      I finally grew up.
                      Twój biust nawet o tym nie śnił...
                      • dobrze, ze to pojecie sie pojawilo, bo jest tak, jak piszesz, calkowity brak
                        pojecia w temacie tych dwoch tajemniczych slow

kopiowanie autorskich /czyli wg czyjejs koncepcji, czyjegos pomyslu/ bukietow,
                        nagminne kopiowanie zdjec i ich likalizacji, odszywanie sukien znanych marek
                        przez salon zza przyslowiowego rogu

rozpowszechnianie czyjejs oferty, publikowanie bez zgody autota, co tu jest
                        nagminne... itd itp
                        to wszystko lamanie praw autora
                        poniewaz i ta branza sie cywilizuje stanie sie juz niedlugo tak, ze ktos kogos
                        w koncu pozwie i ten ktos zaplaci slono za brak wyobrazni, bo stawki
                        odszkodowawcze tzw autorskie to kosmiczne sumy

kopiowanie i nonszalancja w temacie nie traktowania powazie czyjejs pracy
                        skonczy sie

znaczek copyrighta naprawde nie pojawia sie dla ozdoby tylko cos oznacza i
                        trzeba o tym pamietac

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.