Dodaj do ulubionych

opłaty za prawa autorskie na weselu

04.08.09, 10:31
czy ktoś mi może wyjaśnić o co chodzi? dostałam do podpisania umowe
od zespołu , który wynajmuję na wesele i tam jest punkt , ze mam
uregulować opłaty za prawa autorskie wykonywanych utworów.
spotkałyście sie z czymś takim?
Edytor zaawansowany
  • zia86 04.08.09, 10:39
    Taki punkt powinien być w każdej umowie. smile I w większości jest. Chodzi
    o opłaty na ZAIKS. Zespół będzie wykonywał covery piosenek różnych
    artystów, nie ma do nich praw autorskich, dlatego trzeba zapłacić
    ZAIKS'owi które te prawa posiada, za możliwość skorzystania z nich.
    Najczęściej takie opłaty wnosi właściciel sali, ale zdarza się, że
    trzeba samemu tego dopilnować.Dowiedz się jak to jest u ciebie. Tak
    mniej więcej to chyba 300 zł te opłaty kosztują.
  • emily_valentine 04.08.09, 10:45
    Czytałam niedawno w jakimś tygodniku (tylko nie mogę sobie
    przypomnieć gdzie?), że w przypadku DJ-ów płacą oni opłatę
    licencyją. Składka ok. 2 tys. za rok. I to rozwiązuje problem opłaty
    za prawa autorskie. A wiadomo, że i tak klienci zapłacą za tę
    licencję wink
  • domi-2009 04.08.09, 10:56
    Punkt niech sobie będzie, ale czy to nie jest martwy przepis w
    przypadku wesel? nigdy nie słyszałam, zeby ktoś coś takiego płacił
    jak organizuje wesele. Płaciłyście coś takiego?
  • zia86 04.08.09, 11:04
    Tzn. jeśli pytasz czy ktoś ci przyjdzie na wesele i powie, że pani ma
    niezapłacone, orkiestra nie może grać to raczej nie. Ale i tak powinno
    się coś takiego zapłacić. Naprawdę dowiedz się u ciebie w sali jak to
    jest bo to oni przeważnie płacą, bo jak nie to mają dużo więcej do
    stracenia.
  • monikapers 04.08.09, 11:16
    wlasciciel restauracji placi zaiksowi za prawa do sluchanej w ich lokalu muzyki,
    musza to robic, to samo nawet dotyczy fryzjera... prawa autorskie do utworu
    muzycznego /to "utwor", a wiec artysci z tego zyja i maja wylaczne prawa/
    ta kapela chce sobie zastrzec sytuacje, w ktorej okaze sie, ze miejsce w ktorym
    bedzie przyjecie takich oplat nie wnosi, zabezpieczaja sie
    i dobrze, im wiecej w umowie tym mniej potem klopotow
    dowiedz sie czy wlasciciel placi zaiksowi a jak nie porozmawiaj z kapela jak to
    jest i ma byc w tym przypadku
  • picassomgi 04.08.09, 11:29
    Stawka ZAiKS jest z tytułu wesela opłacana ryczałtowo w lokalnym oddziale tej instytucji i wynosi ok. 100 pln. W 99% przypadków płaci lokal w którym odbywa się impreza i od pytania w lokalu należy zacząć. Jeśli tak nie jest, polecam odwiedzenie tej strony:

    www.zaiks.org.pl/portalzaiks/zax_index.jsp
    i wykonanie odpowiedniego telefonu

    :o)
  • kavainca 04.08.09, 11:53
    płaciliśmy 100 zł na ZAIKS
    kwotę tą zawierała umowa z restauracją w której było wesele
    --
    http://lbdf.lilypie.com/8JXbp2.png

    http://suwaczki.waszslub.pl/img-2008083000400430.png
  • magdallenka1984 04.08.09, 12:05
    Ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych

    Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już
    rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie
    upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i
    architektoniczno-urbanistycznego.

    2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje krąg osób pozostałych w
    związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku
    towarzyskiego


    MOZNA PŁACIC ZAIKSOWI ALE NIE TRZEBA!!!!
  • habibi83 04.08.09, 12:29
    właściciel sali weselnej ma obowiązek płacić ZAIKSowi
    Nie dajcie się naciągnać na dodatkowe opłaty
  • nancy_callahan 04.08.09, 12:36
    Opłatę za wykorzystywanie praw autorskich do utworów muzycznych uiszcza się na
    rzecz ZAIKS w kwocie w przypadku występów na weselu równej 10% wynagrodzenia
    zespołu.
    Nie wiem tylko dlaczego tak niezmiernie społeczeństwo opłaty te dziwią - jakby
    nikt nigdy o prawach autorskich nie słyszał... ale to już inna ryba
    --
    ******************
    I finally grew up.
    Twój biust nawet o tym nie śnił...
  • habibi83 04.08.09, 12:57
    ale nie uiszcz jej PM tylko właściciel sali, zrozumcie
  • picassomgi 04.08.09, 13:27
    Do odprowadzenia tej opłaty jest zobowiązany ORGANIZATOR IMPREZY i
    wyłącznie On. W przypadku wesela są to Młodzi, chyba że mają umowę na
    organizację np. z agencją "weddingową".
    --
    http://www.youtube.com/watch?v=uiK70MCm-4U
  • emily_valentine 04.08.09, 13:31
    A w jaki sposób ZAIKS będzie wiedział, któremu aryście należą się
    tantiemy?
    Czy trzeba dołączyć listę utworów i wykonawców?
    Bo 100 zł czy ile by to nie było, tytułem opłaty za prawa autorskie,
    to zbyt szerokie pojęcie jak dla mnie.
    Jak ja nie chcę, żeby mi grali "windą do nieba", to dlaczego ten
    zespół ma dostać moje pieniądze? wink
    Bo jest na liście hitów weselnych czy co?
    Wg. jakiego klucza są płacone tantiemy arystom?
  • habibi83 04.08.09, 13:34
    organizatorem imprezy jest właścieciel lokalu
  • habibi83 04.08.09, 13:38
    potwierdzone tu:
    url=http://www.gimbla.pl/forum/oplata-dla-zaiksu-vt21499.htm]Tekst linka[/url]
    absolutnym i rzadko spotykanym wyjatkiem jest sytuacja gdy miejsce, w którym
    organziujecie wesele takich imprez się z reguły nie urządza
    ale wszystkie sale weselne, hotely, reestauracje itp płacą ZAIKSowi i to oni są
    organziatorami wesela
  • monikapers 04.08.09, 13:49
    oplaty dla ZAIKSU zawsze placi organizator imprezy, a jest nim, jak nazwa
    wskazuje RESTAURATOR/RESTAURACJA/SALA, Para miejsce to jedynie wypozycza.
    Zalecam sprawdzac kazdorazowo zapis w umowie bo klopoty moga byc duze.
  • habibi83 04.08.09, 14:10
    wreszcie jakiś głos rozsądkusmile
  • domi-2009 04.08.09, 14:20
    tylko kto jest organizatorem wesela? W umowie z zespołem jako
    organizator figurują PM i punkt tej umowy mówi, ze organizator ma
    uiscic tą opłate. a znowu w umowie PM z salą, organizatorem jest owa
    Sala weselna. wiec jesli nie zapłacą PM i nie zapłaci też Sala, to
    na kogo spadnie ewentualna kara?
  • picassomgi 04.08.09, 14:31
    Organizatorem wesela nie jest nigdy lokal, lokal się wynajmuje i tyle. Zresztą przecież najłatwiej zadzwonić do ZAiKS u tak jak ja to kiedyś zrobiłem i oni wszystko wytłumaczą.

    Tak jak pisałem, jeśli lokal odprowadza ryczałt, to nie płaci się juz podwójnie i w takim przypadku ORGANIZATOR nie musi odprowadzać składki.

    Nie trzeba też przedstawiać listy utworów bo ZAiKS nie będzie rozdzielał tantiem.

    Ale uwaga, tak jest tylko w przypadku imprez zamkniętych, czyli wesel, eventów, nie biletowanych i za udział w których goście nie płacą. W innych przypadkach - lista utworów, autorzy itd.

    :o)
    --
    http://www.youtube.com/watch?v=uiK70MCm-4U
  • emily_valentine 04.08.09, 14:39
    Picasso,
    W takim razie, skoro ZAIKS nie rozdziela tantiem za wesela, to co
    robią z tymi pieniędzmi?
  • picassomgi 04.08.09, 14:55
    emily_valentine napisała:

    > Picasso,
    > W takim razie, skoro ZAIKS nie rozdziela tantiem za wesela, to co
    > robią z tymi pieniędzmi?

    Hmmm, zjadają ? Szczerze mówiąc nie wiem, nie interesowałem się ...
    na pewno nie rozdzielają wprost bo nie mają podstaw - listy utworów i
    ich autorów.


    --
    http://www.youtube.com/watch?v=uiK70MCm-4U
  • habibi83 04.08.09, 15:17
    kradną, od tego jest ZAIKS
    w ogóle się tymi opłatami nei przejmujcie
  • habibi83 04.08.09, 15:17
    bo to trochę tak jakby płacić podatek od darowizny czyli prezentów ślubnych
  • tomelanka 04.08.09, 18:43
    u nas płaci właścicielka lokalu, wyjasniła waściwie niepytana
    --
    life is brutal and full of zasadzkas-11 września 2010 r. popełnimy małżeństwo suspicious
  • nancy_callahan 04.08.09, 18:54
    picassomgi ma rację, że organizatorem imprezy jest PM, a nie
    właściciel lokalu, chyba sami czujecie, że to Wy organizujecie
    imprezę, a nie właściciel lokalu czy restauracji.
    Zupełnie odrębną kwestią są ewentualnie uiszczane opłaty na rzecz
    ZAIKS przez właścicieli lokali, są to np. opłaty ryczałtowe za
    udostępnianie utworów np. poprzez to, że w lokalu gra radio albo
    muzyka puszczana jest z płyt. Ale nie w każdym lokalu tak jest i
    wówczas jego właściciel opłat na rzecz ZAIKS nie opłaca. w takiej
    sytuacji to PM jako organizator imprezy ma obowiązek uiszczenia
    opłat na rzecz ZAIKS.
    Powyższe informacje są sprawdzone w ZAIKS telefonicznie, więc proszę
    nie piszcie, że to bzdury.
    jeśli z zespołem nie ma ustalonej stawki (np. zespół gra po
    przyjacielsku za darmo) to wówczas stawka opłaty ZAIKS zależy od
    ilości gości na imprezie i miejsca imprezy (wielkości miasta) -
    stawki są na stronie ZAIKS wszystko do wyliczenia.
    W jaki sposób ZAIKS rozlicza się z twórcami tego już nie wiem,
    zapewne w jakiś zbliżony sposób do rozliczania wpływów z tantiem
    radiowych czy ryczałtów - wtedy tez przecież nikt nie liczy ile razy
    w danym radio publikowany był dany utwór.
    A sugesie żeby nie płacić pominę milczeniem, taki już jest trend w
    tym narodzie, że wszystko chciałoby się za darmo, na litośc boską,
    przecież prawa autorskie to takie same prawa jak własność do rzeczy
    materialnych - chyba nikt nie chciałby żeby obcy ludzie korzystali
    nieodpłatnie z jego własności...
    --
    ******************
    I finally grew up.
    Twój biust nawet o tym nie śnił...
  • monikapers 05.08.09, 10:02
    dobrze, ze to pojecie sie pojawilo, bo jest tak, jak piszesz, calkowity brak
    pojecia w temacie tych dwoch tajemniczych slow

    kopiowanie autorskich /czyli wg czyjejs koncepcji, czyjegos pomyslu/ bukietow,
    nagminne kopiowanie zdjec i ich likalizacji, odszywanie sukien znanych marek
    przez salon zza przyslowiowego rogu

    rozpowszechnianie czyjejs oferty, publikowanie bez zgody autota, co tu jest
    nagminne... itd itp
    to wszystko lamanie praw autora
    poniewaz i ta branza sie cywilizuje stanie sie juz niedlugo tak, ze ktos kogos
    w koncu pozwie i ten ktos zaplaci slono za brak wyobrazni, bo stawki
    odszkodowawcze tzw autorskie to kosmiczne sumy

    kopiowanie i nonszalancja w temacie nie traktowania powazie czyjejs pracy
    skonczy sie

    znaczek copyrighta naprawde nie pojawia sie dla ozdoby tylko cos oznacza i
    trzeba o tym pamietac

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.