Dodaj do ulubionych

Przez rok nie pójdę do koscioła w tej archidiecezi

16.12.10, 21:59
szmaciarstwo nic więcej nie moge powiedzieć o działaniu arcybiskupa Życińskiego
wstyd i sromota...
Link
a ojcu Wiśniewskiemu nie wiem czy gratulować czy współczuć...
czy tez i tak chyba najlepiej po prostu olać
się kurdę inkwizytor znalazł...
szkoda nawet słów.
Edytor zaawansowany
  • Gość: naphta IP: *.chelm.hypnet.pl 17.12.10, 08:22
    Parafrazując tekst piosenki wykonywanej onegdaj przez Krystynę Jandę.

Z chodzeniem do kościoła jak z płaceniem abonamentu - niby trzeba a niewielu się poczuwa :)

W latach 80 wykładowcy KUL żartowali o skostniałych dziewiętnastowiecznych strukturach Kościoła.
    Między innymi o tym, że niezauważono powstania proletariatu jako istotnej grupy/klasy społecznej.

Po przemianach ustrojowych w latach dziewięćdziesiątych nastał czas "Kościoła Tryufującego" - własna wysoka samoocena i oczekiwanie na wdzięczność Narodu.
    Chyba wtedy zaczął się współczesny antyklerykalizm....

Chciałbym zażartować- Każde z moich dzieci uczyło się religii (dobra katechezy) dłużej niż jakikolwiek do tej pory urzędujący papież.
    Dzięki chyba takiej formule nauczania i te "moje" i ich rówieśnicy ulegli swoistej "impregnacji", są dla Kościoła "nieprzemakalni".

Sami spróbujcie zrobić teścik:
    1)Zapytajcie ucznia np. klasy pierwszej liceum:
    a) kto to Hiob?
    b) co myślisz o żonie Lota?
    2) Podczas transmisji niedzielnej Mszy Św. w jakiejkolwiek telewizji zwróćcie uwagę na wiek uczestników.

Kończąc.
    Warto zwrócić uwagę na zdanie Riliana - jest on na tym forum naprawdę najbliżej "tych" spraw...
    Pozdrawiam

P.S.
    Moje zdanie jest jak Gazeta - piszę o różnych rzeczach, ale o przyczynach nic odemnie się nie dowiecie :)
  • przemek.leniak 17.12.10, 09:07
    moim zdaniem to wstyd i zgorszenie rozwiązywać problemy za pomoca zamordyzmu
    a tym własnie zamordyzmem jest zakaz głoszenia kazań zastosowany wobec emerytowanego księdza.
    ...
    rzecz dzieje się publicznie.
    decyzja abp. Życińskiego uwłacza przede wszystkim wiernym
    ich inteligencji sumieniu i rozeznaniu tego co własciwe a co nie własciwe
    decyzja również ta jest wyrazem tego że nie ewangelię arcybisukp zamierza głosić
    ale pozakładać kagańce na rozum katolików.
    ...
    czego się można spodziewać że w każdym kosciele bedzie teraz agent dominikanów pilnujący by kazania były po myśli zamordystów?
    taki cenzor którego prototypem stał się ks. Ludwik Wiśniewski?
    a może odcztywane bedą wyłącznie mdłe i pełne pustosłowia listy "pasterskie"?
    a czym sie toto ma różnić od zamordyzmu pw. Rydzyka?
    ...
    moim zdaniem biskup nie powinien być świszczypałą ale człowiekiem roztropnym
    myślec powinien a nie tylko się głupio władzą posługiwać
    i ma służyć a nie władać
    ...
    posłuchać ewangelii wolę w takiej sytuacji w cerkwi, u ewangelików lub w kosciele narodowym
    bo jakoś zaprotestować przeciwko kościołowi z zakutym łbem miom zdaniem trzeba
    i to bez względu na to której opcji jest ten zakuty łeb
    pzdr.
  • elan13 19.12.10, 00:40
    Może się mylę, ale odnoszę wrażenie, że nasz złotousty arcybaca bardziej się pilnował za życia Jana Pawła II, nie pozwalał sobie wtedy na tak bezczelne jak dzisiaj politykowanie z ambony, eteru czy z organu rabbiego Michnika. Dzisiaj jak widać Ekscelencja uzurpuje sobie prawo do wytyczania prawomyślnej linii politycznej, jaką mają prezentować jego kościelni podwładni, w razie sprzeciwu - knebel na usta. Jednak wierni mają świadomość z kim mają do czynienia, pomimo starań Ekscelencji, w Lublinie zasze górą jest prawica.
  • Gość: Antonio IP: *.centertel.pl 20.12.10, 06:50
    Elan-czy nie dociera do ciebie ze to polskie forum?ty wypowiadaj sie na swoim-izraelskim
  • rilian 17.12.10, 10:25
    nie wskazuj mnie, jako człowieka, któremu "najbliżej". jest mi bardzo daleko. ten ból, świadomość niepotrzebności Kościołowi, wzmocniły się w ostatnich latach, szczególnie w roku mijającym. cholernie brakuje mi tej mądrości i zwyczajności, do której przyzwyczaili mnie lubelscy dominikanie. wskazujesz w swoich pytaniach na sprawy, o których napisał o. Ludwik, sprawy ważne i bolesne, ale nie dla moich hierarchów i "duszpasterzy". to, jak patrzy na nich sothink czy bosman, jest tego wypadkową i efektem.

--
    Vee belief in nossing, Lebowski! Nossing!
  • Gość: aron IP: 91.200.94.* 19.12.10, 08:09
    weź ty człowieku raz na zawsze przejdź na putinosławie albo luterstwo, tam twoje miejsce.
  • fshut.fshut 19.12.10, 08:48
    Gość portalu: aron napisał(a):
    > weź ty człowieku ..... luterstwo.....

Luter przybił swoje Tezy na drzwiach.
    Podobno najbardziej się wkurzał na odpusty.
    Była to być może jego reakcja na ówczesny kryzys Kościoła?
    Gdyby hierarchowie wtedy zamiast nań pluć ....
    BTW:
    Właściwie czy w dzisiejszych czasach występuje coś takiego jak faryzeusze?
    --
    www.youtube.com/watch?v=PW6a9v9eH-o&feature=sub
  • rilian 19.12.10, 10:33
    i to jest problem.
    dla arona ja jestem faryzeuszem.
    dla mnie zaś on i jemu podobni.

dla tadeusza faryzeuszem będzie ludwik.
    dla ludwika zaś tadeusz.

--
  • przemek.leniak 19.12.10, 11:29
    "Jeśli przeto zgodnie z Pismem wypełniacie królewskie Prawo: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego, dobrze czynicie. Jeżeli zaś kierujecie się względem na osobę, popełniacie grzech, i Prawo potępi was jako przestępców. "
    "Mądrość zaś z góry jest przede wszystkim czysta, dalej, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy. Owoc zaś sprawiedliwości sieją w pokoju ci, którzy zaprowadzają pokój."
    no zwyczajnie cały list Jakuba warto sobie czytać
    i nie tylko zresztą Jakub bo i Paweł przecie...
    " A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was rozłamów; byście byli jednego ducha i jednej myśli. Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory. Myślę o tym, co każdy z was mówi: «Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa». Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni?"
    ...
    rzecz w tym by przeciwko jednej koterii nie budowac drugiej koterii
    by jednej głupocie nie przeciwstawiać innej głupoty
    a jednemu zamordyzmowi drugiego
    właściwie Kazik powinieneś chyba to rozumieć...
    oczywiście możesz nie chcieć po prostu...
  • rilian 19.12.10, 16:10
    rozumiem. uwierz mi.

odczuwam tę sytuację trochę tak, jak sytuację w mojej branży. staram się wierzyć i robić swoje, mimo całej glupoty, którą widzę na ambonach, w grobach, w gazetkach i postawach wiernych. zupełnie jak w mej branży - jestem naukowcem (humanistą, ale jednak), pracuję na uniwersytecie. w branży, która traktowana jest podle i w sposób głupi. a jednak nie strajkuje, nie krzyczy, nie wybija szyb w kancelarii prezesa rady ministrów... czasem przychodzi jednak taki moment, gdy ma się ochotę pieprznąć tym wszystkim albo głośno ryknąć: dotarliśmy do jakiejś granicy, dalej jest ciemność. i to, w mojej opinii dzieje się w kwestii z której, w naszym dialogu, wyszliśmy.

--
  • przemek.leniak 19.12.10, 20:09
    a w ciemności sądzisz można sie przestać zachowywać jak na człowieka przystało?
    moim zdaniem nie można.
    ale jakoś ci Rilian wierzę...
    ale metod Ludwika W. nie pochwalam bo one nie światło niosą...
    nie wspominając już o antybiskupie
  • Gość: j2 IP: 46.186.12.* 19.12.10, 20:59
    jeszcze do niej nie dotarliśmy. Pomyśl sobie jeszcze o przedsiębiorcach małych firm. To oni dają 70% dochodu państwa. To z ich, oraz ich pracowników pieniędzy funduje się urzędasów, polityków, naukowców, wojsko, straż policję. A w zamian za to, ci którzy żyją dzięki nim duszą ich coraz bardziej i bardziej. Gdzie jest granica?
  • fshut.fshut 19.12.10, 09:34
    Gość portalu: aron napisał(a):
    > weź ty człowieku ..... putinosławie .....
    Ech żarty, żarty.
    --
    www.youtube.com/watch?v=xQQDQHYv4_8
  • Gość: j2 IP: 46.186.12.* 19.12.10, 15:52
    niektórzy księża, tak jak ubeccy dziennikarze, wiedzą co i kiedy mają zrobić, nawet bez polecenia. Widać że w polsce ubekistan ma w hierarchii kościelnej dużo współpracowników bo takiego chamstwa to nawet za prl- rzadko szukać. A przecież wielu księży nie obawiało się wtedy wskazywać na zło jakim był pzprowski bandytyzm. teraz mamy bandytów z platformy.
  • tajnos.agentos 19.12.10, 16:16
    Teraz mamy bandytów z PiSuaru.
    --
    Gdy milczą politycy, zaczynają rozmawiać narody...
  • Gość: j2 IP: 46.186.12.* 19.12.10, 18:11
    znowu za mną przylazłeś. Do twojej psychozy odnośnie mojej osoby mozna dodać drugą, która zatacza w polsce dość duże kręgi: ludziom się wydaje że rządzi pis, a prezydentem też jest pisowiec.
  • Gość: harpio IP: *.enterpol.pl 19.12.10, 19:58
    Ja bym ci proponował, żebyś dodał do tego roku jeszcze kilka dni i poszedł do kościoła dopiero w 2012 r. Byłoby ci potem łatwiej zliczać lata, w których chodzisz do kościoła i te, w których zakładasz biskupowi bojkot :)
  • przemek.leniak 19.12.10, 20:11
    a po drugie ja mam obowiązek o swoją dusze dbać i byle komu jej do pasienia nie dawać
    bo się może pod fałszywym pasterzem najeść szaleju ja już chyba nie jedna
  • Gość: JB IP: *.lublin.mm.pl 22.12.10, 12:45
    Smażcie sie na forumowej patelni we własnym sosie. Nie mam problemow z Kosciołem takim czy innych,a same budowle sakralne ,jak odwiedzam, to w celach poznawczych jako turystka. Arcybaca lubelski przy takim np biskupie Frankowskim jest geniuszem,intelektu również,

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka