Dodaj do ulubionych

Z historii PRL. Pokazujemy pamiątki po Bierucie...

29.01.11, 14:46
Pamiątki po tym komunistycznym ludobójcy są rzeczywiście prawdziwym rarytasem. Czy w podziemiach zamku nie kryją się przypadkiem jeszcze większe rarytasy, np. rzeczy osobiste katów z gestapo?
Edytor zaawansowany
  • slon2002 29.01.11, 15:51
    To rzeczywiście bezcenne pamiątki dla Redaktorów Gazety Wyborczej. Może gdzieś zachowały się pistolety, z których strzelano AKowcom w tył głowy na Rakowieckiej? A gdzie są pamiątki po towarzyszkach: Lunie i Hanie??? A gdzie pistolety Różańskiego??? Takie skarby nie mogą zaginąć.
  • tajnos.agentos 29.01.11, 15:55
    Jakby dobrze poszukać, pewnie by się znalazły. Na kolekcjonerskim rynku takie rzeczy są w cenie, wiesz ile jest warta na przykład limuzyma Hitlera albo stalina?
    --
    Gdy milczą politycy, zaczynają rozmawiać narody...
  • Gość: Zdegustowany IP: *.dip0.t-ipconnect.de 29.01.11, 16:20
    doskonale, ciesze sie, ze odnalazly sie bezcenne pamiatki po tym wspanialym czlowieku. Normalnie az mi lzy stanely w oczach.

A nie dokopaliscie sie czasem do dlugopisow, ktorymi ow zbrodniarz podpisywal wyroki smierci na polskich Patriotow?

Moze otworzycie Izbe Pamieci Bieruta? Taki wspanialy czlowiek musi przeciez byc uczczony, czyz nie?
  • tajnos.agentos 29.01.11, 16:30
    Towarzyszu, ja nie jestem ani waszym królem ani waszym towarzyszem, ani waszym podwładnym. Odpowiadając mi możecie więc, jak to w Necie przyjęto, zwracać się do mnie w drugiej osobie liczby pojedynczej - pozwalam. Co do izby pamięci natomiast, ja nie odczuwam potrzeby istnienia takiej, bo jedna już jest - w muzeum w Kozłówce, ale jeśli chcecie - nic nie stoi na przeszkodzie byście się tym zajęli. Będzie jeszcze jedna atrakcja dla zagranicznych turystów.
    --
  • Gość: zaplutykomuch IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:34
    No, tak, zbrodniarz i ludobójca będzie miał muzeum a o prawdziwych patriotach to nikt nie pamięta. Gdzie są pamiątki po świetlanych postaciach likwidatorów komunistycznej zarazy, takich jak folwarczni chłopi, którzy wzięli ziemię z reformy, ich żony i dzieci, młodzi chłopcy z opaskami MO na podartych fufajkach? Gdzie pamiątki po dzielnych, bohaterskich strażnikach przedwojennego "ładu społecznego" z 10 milionami analfabetów, 6 milionami bezrolnych chłopów i parobków, 5 milionami bezrobotnych? Gdzie pamiątki po "Ogniu", "Żelaznym", "Łupaszce", "Młocie", "Zaporze" i innych?
  • rowno 29.01.11, 16:18
    Na litość...! "Rarytasy" ??? Szkoda, że po Hitlerze nie zachowały się takie rarytasy!
    A zupełnie z innej beczki: pani Chylińska (Agnieszka) - to też z tej rodziny?... ;-)
    --
    Love krove
  • Gość: Marek Wieczorek IP: *.dip0.t-ipconnect.de 29.01.11, 16:26
    Tubka z resztka mydla do golenia, szczoteczka do zebow z resztka zebow. A nie znalezliscie czasem papieru toaletowego z resztka bierutowego g...a? Trzeba by zaraz w ramki oprawic. Taki skarb nie moze sie zmarnowac.

Zastanawiam sie dlaczego GW patrzy na rzeczy po zbrodniarzu z takim wielkim podziwem a o zamordowanych polskich patriotach nie zajaknie sie ani slowem. Czyzby nie byli tego warci?

A co z rzeczami Bieruta? Na wysypisko i spalic, prosta rzecz!
  • tajnos.agentos 29.01.11, 16:33
    Pamiątki po zamordowanych polskich patriotach i niepatriotach - ale też zamordowanych też są i na kolekcjonerskim rynku też osiągają wysokie ceny.
    --
  • Gość: Tad IP: *.nwrknj.east.verizon.net 29.01.11, 16:39
    Gratuluje! Swietny komentarz. Ja zylem w tych czasach i pamietam tego tow. ktory w gazetach fotografowany byl zawsze z garstka malych dzieci.Taki slodki. Szkoda ze tych zdjec nie pokazujecie.
  • Gość: Tad IP: *.nwrknj.east.verizon.net 29.01.11, 16:39
    Gratuluje! Swietny komentarz. Ja zylem w tych czasach i pamietam tego tow. ktory w gazetach fotografowany byl zawsze z garstka malych dzieci.Taki slodki. Szkoda ze tych zdjec nie pokazujecie.
  • Gość: GiM IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 29.01.11, 16:45
    Z historią sie nie walczy - przyjmuje sie taką jaką jest i była. Ale co niektórym trudno to zrozumieć.
  • Gość: hm... IP: *.futuroexito.pl 29.01.11, 17:37
    w tamtych czasach mydlo do golenia nie bylo w tubce; korzystajac z pedzla do golenia i brzytwy (tak tak, maszynki do golenia, w tym slynne Gillette, to znacznie pozniejszy wynalazek) korzystano z mydla w ksztalcie walca; w wersji bardziej luksusowej bylo w etui, w wersji dla ludu w papierku ;-P
  • ludwik.filip 29.01.11, 17:43
    JESTEŚ SZCZAWIKIEM !!! i nie wiesz CO TO JEST HISTORIA!!! KMIOTECZKU!!!
  • Gość: az IP: *.nplay.net.pl 29.01.11, 22:32
    przygodę intelektualną z historią próbuje toczyć nadal, choć emocjonalnie została na ostatnim etapie swej edukacji w zawodówce. Co mają przybory po Bierucie wspólnego z podziemiem niepodelgłościowym? Skąd w was tyle nienawiści do pędzla do golenia? Frustracje polityczno-seksulane wyładowywać na rachunku za materiał sprzed prawie 70 lat? To paranoja w swej medycznej (nie potocznej) definicji. Jeśli uważacie, że spalenie wieszaka, którego używał agent NKWD zwiększy sprawiedliwość dziejową to idźcie do piaskownicy, ale nie zaśmiecajcie swym bełkotem Internetu.
  • dukat999 29.01.11, 17:22
    po prostu żałosne
  • Gość: Zdzwiony IP: *.dynamic.chello.pl 29.01.11, 17:35
    Trochę obiektywizmu. Nie wmówicie mi że Bierut był zły a AKowcy jak jeden dobrzy i bohaterscy!
    Większość to:
    1. tchórze nie poszli na front bić Niemców
    2. niektórzy to nawet kolaboranci
    3. antysemici i mordercy sąsiadów
    4. fałszywcy na usługach Anglii a nawet Niemiec
    To że usunięto pomniki poległych milicjantów nie świadczy że AKowcy nie strzelali do ludzi, i że zawsze walczyli o wolność! Wielu dostało wysokie wyroki ale większości ich nie wykonano! Prawo wojenne było ostre.
    Pokażcie co dobrego zrobił np. Dowald Tusk?
  • tajnos.agentos 29.01.11, 17:42
    Komunistyczni siepacze mordowali polskich patriotów. Jeśli przez pomyłkę komunistyczni siepacze zamordowali kogoś, kto polskim patriotą nie był, wtedy taki też z automatu stawał się polskim patriotą. Polscy patrioci z pieśnią na ustach ginęli za Ojczyznę z rąk komunistycznych siepaczy. Alleluja i do przodu. Amen.
    --
  • ludwik.filip 29.01.11, 18:01
    NO TY POETA I PATRIOTA!!!! TYLKO GŁOWA NIE TA !!!!
    WPADŁES W GALOP !!! ZA CHWILE ŁEB SOBIE ROZBIJESZ !!!!
  • Gość: folkatka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 18:58
    1. tchórze nie poszli na front bić Niemców
    > 2. niektórzy to nawet kolaboranci
    > 3. antysemici i mordercy sąsiadów
    > 4. fałszywcy na usługach Anglii a nawet Niemiec

NIe mogę, normalnie nie mogę....
    :(
  • Gość: zaplutykomuch IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:43
    Gość portalu: folkatka napisał(a):
    > NIe mogę, normalnie nie mogę....

Oooo, to poważniejsza przypadłość. Nie wiem czy pomoże doktor pierwszego kontaktu. Chyba trzeba do specjalisty...
  • Gość: folkatka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:57
    A znasz jakiegos dobrego?
    Podaj telefon, pliizzz
  • Gość: zaplutykomuch IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 20:25
    Znam paru niezłych doktorów od "nie mogę", ale nie wiem czy by się podjęli. Pewnie chcieliby najpierw zobaczyć zdjęcie pacjentki. :))
  • Gość: folkatka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 21:35
    Moge podesłać, nie ma problemu.
    Moge też cyknąć sobie nowe, wcześniej zaliczywszy wizyte u jakiegos fryzjera i stylisty.
  • Gość: zaplutykomuch IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 22:57
    To ważna deklaracja, która czyni rokowanie zdecydowanie pomyślnym :))
  • ludwik.filip 29.01.11, 17:41
    facio!!! ŻAŁOSNY JESTEŚ!!!!
  • Gość: henio1946 IP: *.nplay.net.pl 29.01.11, 21:05
    mówisz o sobie ciesz się że nie jesteś zgermanizowany
  • ludwik.filip 29.01.11, 17:39
    BIERUT TO BYŁ FACET Z KLASĄ !
    DZISIAJ TAKICH NIE MA !!!
    TAK SAMO" WIESŁAW: GOMUŁKA ...jego głos słysze do dzisiaj w"KOŁCHOZNIKU"/wiejskie radio/
    mówił tak :"towarzysze i łobywatele !!!! każda kupa gnoju wywieziona na ZIEMIE ZACHODNIE to CIOS dla NIEMIECKIEGO IMPERIALIZMU/RFN/ CAŁA POLSKA PRODUKOWAŁA GNÓJ!!!
    Wspominam to z zaczerwionymi uszami /JAK U URBANA/
  • tymoteusz.a 29.01.11, 17:51
    tiny.pl/hc4dq
    Co ja się tego miejsca naszukałem! Ładnie obsadzone wysokimi tujami, tak, że go prawie nie widać. Gdyby nie "przewodnik" to bym tego miejsca nie znalazł!
    Co mnie zdziwiło? To, że paliły się tam pojedyncze znicze. Choć to było lato.
  • ludwik.filip 29.01.11, 18:03
    NO WARIAT!!! WALNĘLO CI W DEKIEL!!!
  • Gość: zaplutykomuch IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:52
    No i co w tym takiego dziwnego? Bierut, jak każdy człowiek, miał też rodzinę, przyjaciół, znajomych, ludzi którzy zawdzięczali mu awans społeczny, ekonomiczny, kulturowy. Część tych ludzi wciąż żyje, żyją ich potomkowie, krewni, znajomi. Są wreszcie i tacy, którzy - wbrew aktualnej poprawności politycznej - nie oceniają tej postaci negatywnie. Stawiac znicze na grobie zawsze będzie miał kto.
  • jan_sobczak1 29.01.11, 17:48
    I rodzinka komunistów szechterów służalcza i ustawiona aby za kilkanaście lat młody adaś mógł sobie "poopozycjonowć" we własnym wygodnym mieszkanku, bez nękania i gróźb. Wszyscy rozumieją Adasiu twój dzisiejszy sentyment do świń i donosicieli.
    --
    michnikowszczyzna.googlepages.com/
  • ludwik.filip 29.01.11, 17:56
    ROZUMOWANIE MASZ KRETYŃSKIE!!!
    piszesz nie wiem czym? CZY TY JESTEŚ DURAKIEM?
  • ludwik.filip 29.01.11, 17:52
    CO TAKIE NERWY!/?
    TO JEST HISTORIA POLSKI!!! CIEMNIACZKU!!!
    ABY TAK BYŁO ...UCZYNIŁ TO NASZ WIELKI BRAT .....SAMMMMMMMM!!!!/USA/
    ja sie ciesze ,że żyje !!! wspominam to wszystko z usmiechem !!!
    pracowałem w PRL-30 LAT, w IV RP 5 - LAT , i dalej pracuje !!! BO TO LUBIĘ !!!RAZEM PRACY...50 LAT!!!!
    A tow. BIERUTA -ZNAŁEM!!! I TOW.WIESŁAWA -znałem itd.....I jarosława kaczyńskiego tez znam !!! JAKO WIELKIEGO BUCA!!!!
  • oldbruno 29.01.11, 17:52
    Wydaje się, że te pamiątki powinny powrócić do Rodziny, a miejsce w Muzeum w ten sposób się zwolni.
  • ludwik.filip 29.01.11, 17:57
    POPIERAM!
  • Gość: Sceptyk IP: *.dynamic.chello.pl 29.01.11, 17:58
    Ciekawe co zostanie po Wałęsie, Tusku i Kaczorach (pomijając pomniki np. na Wawelu).
  • trombozuh 29.01.11, 18:05
    Towarzysze Jaruzelski i Bierut byli w PZPR od początku. Towarzysz Geremek był troszkę młodszy, ale wstąpił gdy tylko mógł, mając lat 18, w 1950 roku. To tam nasi dzielni towarzysze ramię w ramię budowali komunizm, aż do 1968 roku, gdy towarzysza Geremka wywalono z PZPR za pochodzenie.... W każdym razie, to oni wspólnym wysiłkiem zbudowali Polskę, a ich dzieło kontynuuje Gazeta Wyborcza, i nie pozwala zapomnieć o dawnych bohaterach.
  • Gość: JB IP: *.lublin.mm.pl 29.01.11, 18:12
    Oj ,głupotki z analfatezmem w tle...
  • trombozuh 29.01.11, 18:17
    Fajną emeryturkę teraz dostaje, żyć nie umierać.
  • Gość: zaplutykomuch IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:55
    trombozuh napisał:
    > W każdym razie, to oni wspólnym wysiłkiem zbudowali Polskę, a ich dzieło kontynuuje
    > Gazeta Wyborcza, i nie pozwala zapomnieć o dawnych bohaterach.

Wcale nie musisz czytać tej gazety i wyzbdyczać się na jej forum.
  • Gość: Anna IP: 62.73.210.* 29.01.11, 18:10
    Brakuje jeszcze jednego zdjęcia - młody Jaś Lityński (dzisiaj ałtorytet GW) ubrany w komsomolski strój wręcza tow. Bierutowi kwiaty podczas pochodu pierwszomajowego.
  • Gość: zaplutykomuch IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:57
    Szkoda, że młodej Ani nie wręczono w porę słownika ortograficznego.
  • czarownica.z.tubtina 29.01.11, 18:17
    W 1989 r. PIW wydal ksiazke Elzbiety Koweckiej "W salonie i w kuchni", opowiesc o kulturze materialnej palacow i dworow polskich w XIX wieku. Autorka jest historykiem kultury materialnej i opisuje w swojej ksiazce jak zylo sie dawniej, jak prowadzono dom, z jakich przedmiotow korzystano, co jadano, co pijano, na jakich zastawach, obrusach, w czym sypiano, gdzie siusiano (tak, tak to takze), pokazuje rachunki od dostawcow, jak sporzadzano budzety domowe i o tysiacu innych spraw drobnych i wiekszych, ktore wykonujemy i dzisiaj, zupelnie nie przywiazujac do nich zadnej wagi, a ktore dla historyka kultury materialnej, dzialajacego za sto lat beda miec takze wage historyczna. Te nasze rachunki z biedronki, czy stokrotki, kartki pocztowe z zyczenimi z wakacji w Tunezji czy w Chalupach, zdjecia rodzinne, albumy pamiatkowe, itp. tysiace rzeczy, ktore dla nas maja dzisiaj wartosc sentymentalna i ktore skrzetnie przechowujemy.

Dlatego zbiory z PRL, bez wzgledu na to czy beda to "pamiatki" po Bierucie, czy po Gomulce, czy beda to ksiegi rachunkowe parafii katedralnej w Lublinie, albo listy milosne dziadka do babci - maja te sama wartosc, wartosc dowodow kultury materialnej Polakow.

I na koniec jeszcze jedna uwaga. Po wojnie dzialalo Biuro Odszkodowan Wojennych, ktore spisywalo straty zglaszane przez mieszkancow (to tylko jedna z jego funkcji). Mialam okazje zajrzec do jego dokumentow w Archiwum Panstwowym. Zdziwililibyscie sie jak wiele mozna o zyciu Polakow przed okupacja, w jej czasie i w latach tuz po wyczytac z prostych zestawien codziennych przedmiotow uzytkowych, wymienianych przez mieszkancow. Prawie widzialam te lampy, zardiniery, otomany, kozetki i tysiace innych rzeczy.

Wiec skoro nie mamy rachunkow po zwyklym Kowalskim, to moze dobrze zachowac ten slad po Bierucie, jako slad naszej materialnej kultury z tamtych lat?
  • rilian 29.01.11, 18:37
    moda nowych znakomitości na forum nakazywałaby skomentowanie wielkimi literami, ale pozostanę wierny przyzwyczajeniu.

kimkolwiek pani jesteś, z przyjemnością czytam słowa twe. i tu i teraz i wcześniej i później.

--
    You said it, man. Nobody fucks with the Jesus.
  • Gość: JB IP: *.lublin.mm.pl 29.01.11, 18:48
    Rewolucja w krajach arabskich , a wy sie zajmujecie pierdołami. Moze mamy początek III wojny swiatowej?
  • rilian 29.01.11, 18:53
    iiii tam, rewolucja.

--
    You said it, man. Nobody fucks with the Jesus.
  • czarownica.z.tubtina 29.01.11, 20:02
    z wzajemnoscia, panie, z wzajemnoscia <dyg>
  • Gość: folkatka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:30
    I ja sie zgadzam.
    Te rzeczy maja swoją wartośc historyczną, i byłabym za ich wyeksponowaniem w muzeum.
  • max_heiliger 29.01.11, 19:16
    zwłaszcza biorąc pod uwagę okoliczności w których przyszło mu rządzić - rozwalony kraj, bandyci z pseudopartyzanki ( ak ) po lasach chcący doprowadzić do wojny domowej - a jednak wyprowadził państwo na prostą

jeszcze będziecie mu stawiać pomniki
    --
    Meine Ehre heisst Treue
  • Gość: dzwoniec IP: 213.146.39.* 29.01.11, 19:21
    Czyli, uwzględniając skalę, sukcesów ma prawie tyle samo co Hitler przed atakiem na bolszewików.
  • Gość: folkatka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:29
    rozwalo
    > ny kraj, bandyci z pseudopartyzanki ( ak )

Proszę, nie prowokuj mnie.
    Bo nie wytrzymam i w koncu napisze coś, po czym ci uszy (a raczej oczy) zwiędną.
  • Gość: akuku IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 19:29
    To jak jest taki cudowny, proponuję go przewieźć z Powązek na Wawel, i zakwaterować obok Kaczyńskiego...
    Tylko dlaczego jak zmarł (?) to ruscy odesłali go w drewnianej skrzyni? Nawet nie w trumnie, a po prostu skrzyni!
  • Gość: zaplutykomuch IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 20:06
    Zapewne byłeś przy tym jak go pakowali do tej skrzyni. Jako striełok NKWD?
  • Gość: powrut nawakacjah IP: 79.88.76.* 29.01.11, 20:17
    iwyborcza tez jest WYBitna niezalezna.pl/artykul/socjotechnika_gazety_wyborczej_/44149/1
  • Gość: JB IP: *.lublin.mm.pl 29.01.11, 20:42
    Czas,szanowni młodzi,upływa szybciej niz myslicie..A powstania Polski o ograniczonej suwerennosci po 1945 r. nie mozna oceniac bezrozumnie,bez brania pod uwage ówczesnych sojuszników ZSRR. A Bierut...Nie ma porownania do Rakosiego na Węgrzech...
  • tajnos.agentos 30.01.11, 10:10
    Gość portalu: akuku napisał(a):

> To jak jest taki cudowny, proponuję go przewieźć z Powązek na Wawel, i zakwater
    > ować obok Kaczyńskiego...

Mam lepszy pomysł: zabrać Kaczyńskiego z Wawelu i zakwaterować jak zwykłego, przeciętnie zasłużonego Człowieka, bez polityczno - propagandowych wygłupów.

> Tylko dlaczego jak zmarł (?) to ruscy odesłali go w drewnianej skrzyni? Nawet n
    > ie w trumnie, a po prostu skrzyni!

Taaak... Co na to lekarze?
    --
  • Gość: lect. IP: *.nplay.net.pl 30.01.11, 19:13
    'gazeta wyborcza' - relikty, zabytek rodem z PRL-u
  • Gość: uczona IP: *.nplay.net.pl 30.01.11, 19:14
    Niezwykle.
  • Gość: Student IP: *.nplay.net.pl 30.01.11, 19:15
    A kto to był ten B. Bierut ?
  • paulasexi19 12.05.19, 13:41
    Wzruszający kawałek o ofierze represji komunistycznych PRL www.youtube.com/watch?v=sM9OwrgNPjo&fbclid=IwAR3DHsKJGnvIp_Y7ysLznFos9gzcxCyS0_fyJh5vHfLnCSHqmFFenYvcz_k

• bruner4 12.05.19, 23:36
    W rocznicę stanu wojennego uszkodził autobusy MPK by nie mogły wyjechać w trasę, rozwożąc ludzi do pracy. Został ujęty i skazany na 1,5 roku więzienia. Miał problemy psychologiczne był też nieco opóźniony w rozwoju, trafił do celi kryminalistów, którzy się nad nim znęcali. Nie wytrzymał takiego traktowania i na przepustce popełnił samobójstwo. Drugi ze sprawców uszkodzeń autobusów został skazany na 5 lat, żyje do dzisiaj. To smutna historia, szkoda człowieka, wiadomo że popełniono w więzieniu błędy, ale czy coś takiego nie mogło wydarzyć się dzisiaj? Dlaczego dorabia się do tego ideologie represji komunistycznych? Nawet Tygodnik Powszechny pisze, że ówczesnej krakowskiej SB i służbie więziennej nie zależało na jego upokorzeniu czy złamaniu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.