Dodaj do ulubionych

Lubelskie pomniki. "Efekciarskie, niedrogie, sz...

25.01.13, 10:02
To nie jest pomnik … to kamień z tekstem.
Jeden z radnych powiedział że liczy się idea … to może zamiast wydawać 15 tyś. dla jakiegoś rzemieślnika lepiej było przykleić kartkę A4 na chodniku z ramką z kwiatków i idea by została zachowana …
Inną sprawą jest to że mają w Lublinie Wydział Artystyczny z pracownia rzeźby nikt nie zadała sobie trudy by podrzucić pomysł studentom, zaprojektowali by POMNIK za darmo !!!!! a może nawet by go wykonali.
Ale nie … !!! trzeba się wykazać inteligencją, panowie radni … a tu wtopa nie wyszło …
Edytor zaawansowany
 • dar10ko 25.01.13, 10:04
  Moim zdaniem krytyka zbyt mocno posunięta - pomnik powstańców jest skromny, a skromność nie jest efekciarska, chyba że krytyk miał na myśli tekst na pomniku, może nie uznaje powstańców za bohaterów? Nie potrafię ocenić lubelskich pomników, ale wydaje mi się, że większość z nich jest raczej skromna w formie, zapewne ze względu na ich koszt. Wydaje mi się bardzo krzywdzące określać lubelskie pomniki jako wyraz "poziomu tandety, prostactwa, infantylności i bezczelności", bo tak autor ocenił nie tylko głaz powstańczy, ale i pozostałe monumenty. Strach pomyśleć, jakie opinie o lubelskich pomnikach znajdą się w książce autora. Może więc autor przyszłej książki o lubelskich pomnikach napisze dzieło o pomnikach opolskich?, bo z notki biograficznej wynika, że pracuje w Opolu. Może w Opolu znajdzie przykłady rzeźby publicznej godnych uwielbienia estetycznego?
 • Gość: bleee... IP: *.adsl.inetia.pl 25.01.13, 10:29
  ...a tu początek dyskusji (?)... bleee...

  forum.gazeta.pl/forum/w,62,142017846,,Jest_nowy_pomnik_w_Lublinie_Na_150_rocznice_p_.html?v=2
 • Gość: Mc IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.13, 11:23
  'Skromnie' nie musi oznaczać 'banalnie', a z banałem w najczystszej postaci mamy tu do czynienia. Jak związek z Powstaniem Styczniowym ma forma tego pomnika? Gdyby nie tekst, to równie dobrze mógłby to być pomnik poświęcony czemukolwiek innemu.
 • Gość: az IP: *.nplay.net.pl 25.01.13, 16:35
  budowane za Gierka są dobre bo są skromne? Skromne mamy także możliwości intelektualne, dlatego jesteśmy dobrzy? Wreszcie skromna (czyli czytaj: dobra) jest moja pensja? Niestety to jest dopiero trzeci pomnik powstania styczniowego w Lublinie. Czekamy na następne. Mieszkańcy Konstantynowa mają już wszystko, zabrakło im tylko wybitnego dzieła w postaci kamienia z napisem. Nie stać nas na drogi, nastawiamy sobie pomników.
 • rilian 25.01.13, 12:00
  voila: www.indeks.uni.opole.pl/pdf/indeks-133134.pdf - s. 43-47.

  mówiąc bezguście, tandeta etc miałem na myśli szczególnie radosną działalność marcewicza z jego wszystkimi "dziełami" "upamiętniającymi" kolejnych generałów, konspiracyjne organizacje itd. przyjrzyjcie się im, przejrzyjcie się w nich.

  --
  kibol rzucający kostką brukową w radiowóz jest odpowiednikiem demonstranta z lat 80-tych, lub (...) powstańca warszawskiego rzucającego koktajlem w czołgi. Człowiek przeciwny takim koncepcjom, jest lemingiem, PO-paprańcem, tuskomatołem i zdrajcą. [~lalecznik]
 • Gość: bleee... IP: *.adsl.inetia.pl 25.01.13, 12:35
  ...a czy ty - przejrzałeś się już w tych pomnikach?... wszystko wskazuje na to, że potrafisz tylko odgłosy pogardliwe wydawać... wszak twórczość krytykowanego kamieniarza sięga w Lublinie lat przełomu i zaczęła się chyba od wykonania portalu kamienicy w Rynku... i już wtedy, mimo że pracę krytykowano, tenże twórca/rzemieślnik wyrobił sobie taką markę (...i zapewne zaoferował taką cenę...), że ratuszowi to odpowiada... co zrobiło od tego czasu środowisko - do którego zapewne się zaliczasz, żeby zmienić tę sytuację... historia kolejnego upamiętnienia tablicą pamiątkową faktu historycznego (...tym razem - Powstania Styczniowego...) dowodzi, że maluczcy, czyli mieszkańcy, chcą pamiętać... czy - gdyby - władze miasta i ci, o których kiedyś mówiono jako o elitach, wczuły się w tę potrzebę i np. zapowiedziały obchody rocznicy tej właśnie (...150 lat - to nie zdarza się co roku...) i innych, o których ziarenka piasku chcą pamiętać, nieszczęsny (...bo tandetny - twoim zdaniem - i możesz mieć rację, a możesz jej nie mieć...) pomnik powstałby jako kolejny, jak ktoś tu pisze, czwarty, dowód bezczelności pamięci onych ziarenek?... czy jesteś też pewny, że twoja pamięć określonych faktów historycznych jest bardziej prawidłowa, jeśli chodzi o zestaw tych faktów, niż pamięć Kowalskiego czy Nowaka?... jeśli jesteś pewny - to w oparciu o co... co daje ci tę pewność (...bo że nie ty jeden masz wykształcenie kierunkowe, to nie ulega wątpliwości...)... bleee...
 • dociek 25.01.13, 13:02
  bleee... to jest bezguście i tandeta! Pójście na taniochę i łatwiznę. Takie "dzieła sztuki" wykonują kamieniarze produkujący nagrobki. Pomnik jest elementem architektury krajobrazu i ma stanowić element "wyróżniający, pamiątkowy, artystyczny". W mieście, gdzie funkcjonują dwa wydziały architektury krajobrazu, wydział artystyczny, wydział historii sztuki - kolejny szlifowany kamyk z napisem nazwany pomnikiem, to jakaś pomyłka. Ale, cóż, to taka gmina. Ciemnogrodzki Niedasin.
  --
  Jednakowoż ciemnota w Polszcze grasuje nadal.
 • Gość: bleee... IP: *.adsl.inetia.pl 25.01.13, 13:29
  ...pewnie masz rację... jest tylko parę "tylko"... żeby postawić pomnik, trzeba mieć pozwolenie na budowę (...temat jak rzeka...)... nie ma na to wpływu ilość wydziałów architektury krajobrazu... nie ma na to wpływu nawet brak takich wydziałów... jak wszystko na to wskazuje, nie ma na to wpływu także ilość konserwatorów przeróżnych, zwłaszcza konserwatorów "na urzędzie"... więc staje się jak w dawnym powiedzeniu: "nie matura, lecz chęć szczera..."... zagadnienie jest bardziej skomplikowane i nie należy ograniczać się do wymiany poglądów na temat wartości artystycznych wznoszonych pomników i wmurowywanych tablic pamiątkowych... zacząć należałoby od stwierdzenia, że władze miasta i elity miasta nie mają pamięci do pamięci historycznej... :)... i sprawy nie załatwi nawet sesja naukowa na Zamku, bo przeciętny Kowalski na takie sesje masowo nie uczęszcza... a pamiętać chce... wierzyć mi się nie chce, że ratusz potrafi inspirować i organizować takie wydarzenia kultury, jak noc bez kultury, a nie potrafi - 150 rocznicy Powstania Styczniowego (...na przykład 150 rocznicy Powstania Styczniowego...)... a obchody takie nie muszą być ocenne - to zadanie właśnie dla sesji naukowej bardziej... ech, szkoda słów... bleee...

  ps.: ...i wynikiem są takie właśnie "wartości narodowe bez wartości" - jak żalą się fachowcy "potrząśnięci" przebudzeniem z ręką w nocniku... bleee...
 • rilian 25.01.13, 14:48
  bleee..., odgłosy pogardliwe są faktycznie bardziej słyszalne, bo to wynika z naszej ludzkiej organizacji wewnętrznej. jak w mediach - zauważamy mamę madzi, ale newsów pięknych i fajnych jakoś nie, albo zapominamy o nich szybko.

  kilkukrotnie pisałem i wielokrotnie mówiłem o pomnikach dobrych i pięknych. wskazując choćby, z naszego podwórka, "homagium" z dziedzińca KUL czy pomnik "ofiar getta" (Akcent 2011, nr 3).

  sam pracuję w instytucie artystycznym, pełniąc tam funkcję "teoretyka" i obserwuję jak moim koledzy rzeźbiarze mają niewspółmiernie więcej do powiedzenia i zrobienia dla miasta. w kilku miejscach opola stoją marmurowe obiekty, efekt międzynarodowego pleneru sprzed kilku lat, jakiś czas temu jedno z lokalnych stowarzyszeń zainteresowało się moim pomysłem, by projekt pomnika zrobił im student lub studenci w ramach dyplomu... w lublinie siła oddziaływania wydziału artystycznego UMSC jest mniejsza. szkoda.

  --
  Patriotyzm zaciemnia historię. (Goethe)
 • Gość: bleee... IP: *.adsl.inetia.pl 25.01.13, 15:37
  ...w czasach PRL też były takie plenery... ich uczestnicy ozdabiali swą twórczością m.in. blokowiska w Lublinie... po latach stan postawionych obiektów (...np. fontanna przy Racławickich...) świadczy nie tyle o mierności twórców, co władz spółdzielni i miasta... pomijam fakt, że ocena dzieła artystycznego zawsze była niejednoznaczna, bo "taka jest ludzka natura"... a pogarda i lekceważenie, którym dałeś upust w wywiadzie - co do tego nie mam wątpliwości - w żadnej dyskusji nie jest dobrym argumentem... i dyskwalifikuje tego, kto argumentów takich używa... nawet jeśli ma rację... pomijam fakt, że mleko już się wylało... no i to by było na tyle... bleee...
 • rilian 25.01.13, 15:49
  taki stan świadczy raczej o nas samych.

  dałem upust pogardzie i lekceważeniu? nie, zirytowało mnie ciągłe wciskanie ludziom ciemnoty, zgoda powszechną na bylejakość, brak wyobraźni, nieistniejąca sfera opieki miasta - choćby miały to być podpowiedzi, sugestie, nic nie kosztujące konsultacje z ludźmi, którzy są na miejscu i znają się na rzeczy (casus artystów).

  --
  Poczucie narodowe jest dla narodu tym, czy kościec dla człowieka. Ale tylko człowiek chory czuje, że ma kości (G.B. Shaw)
 • Gość: bleee... IP: *.adsl.inetia.pl 25.01.13, 20:39
  ...nie będę więcej pisać na ten temat, bo to bolesne bardzo... przypomnę ci tylko jeszcze, że artyści często są na służbie władzy... a ta służba niejednokrotnie nie przynosi splendoru... nie tylko im... pozdrawiam... bleee...
 • osa102 25.01.13, 10:26
  jw
 • dar10ko 25.01.13, 15:03
  Moim zdaniem dyskusja nad wyglądem pomnika powinna mieć miejsce przed jego postawieniem. Przecież projekt był znany na kilka miesięcy przed otwarciem. Dlaczego wówczas nikt nie prowadził dyskusji o jego wyglądzie, walorach artystycznych, nawet o ustawie pomnikowej? Milczały lubelskie dzienniki, nie wypowiadali się historycy sztuki i kulturoznawcy, np. ten pan adiunkt z Uniw. Opolskiego. Przynajmniej nie słyszałem. A teraz po fakcie, po co zohydzać mieszkańcom dzielnicy i ogólnie Lublina ten pomnik, podważać ich wnioski i starania?! tego typu pogardliwymi komentarzami. że "to coś" jest tandetne, efekciarskie itp. Czemu to ma służyć? Promocji przyszłej książki tegoż autora z Uniw. Opol.? Przecież lepszego, piękniejszego i droższego nikt zamiast obelisku nie postawi?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.