Dodaj do ulubionych

Jak zdobić, by nie oszpecić Lublina? Debata "Ga...

27.02.13, 22:36
"kurhany Gutenberga"? Co ten ignorant Stelmach ma na myśli? Co neolityczne kurhany mogą miec wspólnego z Gutenbergiem, chyba, że chodzi o symboliczne pogrzebanie idei druku. Niestety obawiam się, że nie taka była idea pożal się boże architekta, z wyrokiem za oszustwa podatkowe.
Edytor zaawansowany
 • cityarch 28.02.13, 07:30
  "Novomovą" pojęciową zastępuje się język i przekaz sztuki...czaruje "mądrze" brzmiącymi słowami...jakoby symboliką wymagającą nielada intelektu, zrozumiałą dla wyróżnionych poprzez wtajemniczenie..."mądre" słowa i symbole mają pokryć formę i zastąpić jej przekaż,,,jest w tym Stelmach kopistą Budzyńskiego z Warszawy (patrz Sąd Najwyższy, Biblioteka Uniwersytecka)...ten także pokrywa elewacje budynków "mądrymi" słowami i symbolami prawa, nauki...pustkę formy rozpaczliwie pudruje słowem...a to przecież szczery wyraz niewiary we własne dzieło...wyraz zwątpienia i uwiądu twórczego...uufffff!!!!!!!!!!1
 • Gość: J-k IP: *.ok.shawcable.net 01.03.13, 03:46
  Masz rację. Pani Jamiołkowska wypomina niepotrzebny cokół a zapomina, iż przed laty podobnie niepotrzebny cokół zaprojektowała dla pomnika Unii Lubelskiej.
  A interesujących rzeźb plenerowych w Lublinie jest sporo, chociażby w otoczeniu Wydziału Artystycznego UMCS. Ale cóż jak dotąd nikt nie znalazł formuły aby te rzeźby zdobiły nasze miasto. Niech stoją za płotem!
 • wartu 06.03.13, 11:31
  To miała być debata na temat, a wyszło jak zwykle samochwał-ka kilku osób. W sensie Jak pozwolicie mi zrealizować moje pomysły to zrobię wam "CÓŚ PIĘKNEGO" za duże pieniądze. W roli głównej: jedynie słuszni - B. Stelmach z nadwornym artystą gmin i okolic J. Koziarą.
  Szkoda że tak szczególne miejsce jakim jest plac zamkowy przed najważniejszą instytucją kultury nie zostanie zagospodarowany w ramach KONKURSU, a tego miała dotyczyć debata. I jeszcze nazwa "Kurhan G..." moim zdaniem kompletnie bez sensu, zwłaszcza w odniesieniu do miejsca i Gutenberga. Na dodatek pomysł aby oddać to miejsce w ręce p. Koziary, który będzie tam realizować swoje pomysły nie daj Boże wraz ze swoimi kolegami to wtedy będzie na pewno bardzo światowo. Powstanie zapewne coś na kształt prezentacji na deptaku ( trochę słomy, desek i innych odpadów) po prostu "MIŚ, który ma być ze słomy ma latać, a przede wszystkim ma być Bardzo DROGI, a na koniec powinien zgnić. Taki Miś na miarę naszych czasów. Proponuję, aby p. Bolek z p. Jarkiem zagrali w proponowany przez tego drugiego KÓŁKO i KRZYŻYK na własnym podwórku i za własne pieniądze, a nie miejskie czyli nasze. Zapomniałem o pomyśle Oka Cadyka J. Koziary, którym to chce obdarować miasto na placu zamkowym. "Wybitny" pomysł na organizacje przestrzeni tak wielkiego i ważnego placu.
  pasuje do tego miejsca jak wrzód do D..., ale przecież p. Jarek jest znakomitym specjalistą od aranżacji przestrzeni przecież pracuje na UMCS. Tam pensyjka nie wielka, a dziatwa woła papu. Nie przeszkadza mu to mimo, że pluł na tę instytucję przez całe swoje dojrzałe życie. Dajmy człowiekowi szansę niech zrobi MISIA i zarobi dużo kasy.
  Mam wrażenie że to spotkanie miało przyzwyczaić nas a raczej WŁADZE do powstałych pomysłów i zaklepać ich realizację zanim będzie za późno, bo będziemy mieli swoją uchwałę tz. Pomnikową.
  W całej tej tzw. dyskusji przygotowani były tylko organizatorzy: Prof. Iwona Hofman, Malgorzata Bielecka-Hołda oraz radna pracująca nad uchwałą. Pani B. Urbanowicz z Wrocławia zaprezentowawszy kilka kiepskiej jakości slajdów nie miała o czym mówić, może dla tego, że nikt jej o nic nie pytał-przyjechała, pokazała, zarobiła. Nie mam kompletnie pojęcia w jakim charakterze została zaproszona wielce szacowna p. J. Jamiołkowska jaki ona ma dorobek jeżeli chodzi o pomniki bo nie znam żadnego, przy którym miała swój udział. Zdaje się jest "ekspertem" od renesansu włoskiego i trzech pomników w tym jeden z lublina, którego historii kompletnie nie zna- ŻENADA!
  Oczywiście w tej "dyskysji" były też głosy gości z sali - w większość nie na temat tj. kto jeszcze nie ma pomnika, a musi mieć i dlaczego ten pomnik jest ważniejszy od innych.
  Dowiedzieliśmy się również, że lada moment zostaniemy "szczęśliwymi" obdarowanymi rzeźbą przez pana z ameryki o nazwisku nikomu nic niemówiącym, ale bardzo znanym - przyjaciel jak wynikało p. Koziary i w ten sposób będziemy mieli tj. władze miasta na utrzymaniu swoją "palmę".
  Rozsądną wydawała się wypowiedź p. D. Bagińskiego dotycząca ładu i estetyki w przestrzeni miasta - szkoda tylko, że kompletnie nie zna on przepisów prawnych. W podobnym tonie wypowiadał się też prezes ZPAP W. Mendzelewski oraz Miejski Konserwator Zabytków Hubert Mącik, których propozycje dotyczące bliskiej współpracy Wydziału Kultury, Architektuty, Miejskiego konserwatora zabytków i Artystów były oparte w proponowanej Uchwale Rady Miasta o listę Ekspertów którzy byli by ciałem doradczym i opiniującym powstające w przyszłości pomniki i inne obiekty architektoniczne nie spełniające funkcji użytkowej, może udało by się okiełznać wszechobecny CHAOS i ANARCHIĘ estetyczną w lublinie.
  Podsumowując mamy 5 wielkich państwowych uczelni wyższych, kilka prywatnych kształcących elity tego miasta, specjalistów w zakresie architektury historii i sztuki ... , a na sali były pustki trzech architektów dwóch konserwatorów sztuki czterech artystów z czego dwóch miało tam swój interes oraz garstka studentów i działaczy.
  JAKIE ZAINTERESOWANIE TAKIE MIASTO-BRZYDKIE i pewnie taka tez będzie uchwała.
  Jednym słowem wszystko po staremu !!!


 • kainel.kemezrp 06.03.13, 11:52
  zanim się postawi jakiś koszmar bumtarary czy jego padrugów
  to tak tradycyjnie najpierw posprzatać mniasto?
  tak zwyczajnie za pomoca miotły?
  proponuję debatę na ten temat
  i niech Mącik zaproponuje projekt uchwały ;-)
  --
  Przemek Leniak
  e-mail
  פזעמעק לעניאַק
  برزمك لنيك

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.