Dodaj do ulubionych

Niszczony las Stary Gaj

09.10.14, 14:44
Od dłuższego czasu trwa szeroko zakrojona wycinka drzew w lesie Stary Gaj. Ogromne połacie są wykarczowane, sprzedane. Obecnie budowane są szerokie drogi, przez środek lasu. Leśnicy określają te drogi jako przeciwpożarowe, nie mam jednak wątpliwości, że będą wykorzystywane przez mieszkańców okolicznych domków, dla których skrót przez las będzie atrakcyjną alternatywą dla dotychczasowo niedoinwestowanych, okrężnych dróg dojazdowych. Drogi leśne posłużą do samochodowych rajdów po szutrowej nawierzchnie dla „młodych-gniewnych”, do przejażdżek rodzinnych, randek osób zmotoryzowanych w środku lasu.
Na naszych oczach, w cichości, coś wartościowego przemija bezpowrotnie. Obawiam się, że rozkład naszego lasu będzie stopniowo postępował, a jego obszar będzie się zmniejszał (tak jak kompletnie zniszczono Park Ludowy), kawałki będą wykradane na działki, domki, hipermarket.
Polecam wybrać się tam na spacer, zobaczyć na własne oczy rozmiar zniszczeń. Czy możemy coś zrobić, by las Stary Gaj uchronić, czy ktoś ma na to pomysł?
Obserwuj wątek
    • Gość: Wacek947 Re: Niszczony las Stary Gaj IP: *.lublin.mm.pl 14.10.14, 15:01
      Z ust mi to wszystko wyjąłeś. Biegam w tym lesie od 30 lat i jestem załamany tym co się tam teraz dzieje. Próbowałem zainteresować tym lokalną prasę ale najwyraźniej nikt nie jest zainteresowany dobrym dziennikarstwem działającym na rzecz dobra lokalnej społeczności. Pożary to się tam dopiero zaczną.. Będzie to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w okolicy. Do tej pory, "imprezki na świeżym powietrzu" odbywały się w okolicy torów kolejowych, teraz wejdą wgłąb. Koszmar. Jest wiele pytań które się cisną na usta. A co do ratunku to jedyne co można obecnie zrobić to nie otwierać tej drogi dla ruchu kołowego. Do tej pory do lasu nie można było wjeżdżać, ale to małe pocieszenie. Dziś tam biegałem, są wielkie skrzyżowania i ubity beton, za to żadnej tablicy informacyjnej kto i dlaczego...
        • zubelz Re: Niszczony las Stary Gaj 14.10.14, 20:57
          Idą wybory a i w listopadzie jest zimno, więc przy kominku i czymś mocniejszym. Można wiele spraw załatwić. To dla syna czy wnuka jakieś stanowisko. Czy dla siebie jakąś posadkę w radzie nadzorczej.PANIE drewno jest drogie!!!. To ja przyjmując "oficjeli" mam za opał płacić z własnej kieszeni???. (Za długo nie będą siedzieć) to i na całą zimę mi wystarczy.
      • zatoz Re: Niszczony las Stary Gaj 23.10.14, 08:54
        Droga leci od strony Janowskiej, a dokładnie od ul Stary Gaj, tam od północno wschodniej części jest najwięcej wycinek. Budowana droga przecina cały las, z kilkoma zakretami wychodząc w Zemborzycach Podleśnych.
        • Gość: essence Re: Niszczony las Stary Gaj IP: *.static.vip-net.pl 04.11.14, 08:45
          Jeżdze po tym lesie rowerem juz od ponad 20 lat i z tego co zaobserwowałem tego lasu przez ten czas wycięto ponad połowe na całym lesie były wycinki drzew było dużo i był las gęsty to co teraz tam jest woła o pomste. ja mysle ze on bedzie zlikwidowany tylko systematycznie powoli aby uspic czujnosc mieszkańców lublina .Te same metody były wykorzystane przeciez do zniszczenia całego polskiego przemysłu. Tnie się go nie zmniejszając powierzchni aby był jak naj rzadszy i nie zdziwie się jak podziela go na sektory a pózniej po jednym bedzie likwidowany . ktoś ma chec na te tereny widac. Pamietam jeszcze kilkanascie lat temu bedac wiosna w lesie i to z kilku stron kiedy rosliny i drzewa nie maja lisci brzegu nie było widac z ok 250 m dzis o ile nie zasłania go wzniesienie widac ponad 500 m i wiecej
    • neron7607 Re: Niszczony las Stary Gaj 10.11.14, 00:03
      Dziwne jest, ze to co od lat dzieje się w lesie nie interesuje psa z kulawą nogą. Droga, dla świętego spokoju nazwana "pożarową" szybko znajdzie amatorów używających jej "niepożarowo", co po niedługim oczywiście przejdzie do porządku dziennego. Imprezy przy torach są już chyba passé, bo regułą stały się piwno-ogniskowe balangi w głębi lasu (o każdej porze doby) i nawet na terenie rezerwatu. Zastanawiające jest, że obłędna wycinka lasu, niszczenie ścieżek a teraz armagedon w postaci tej cholernej drogi, to bardzo mocne uderzenia w stół, po których niestety nie odzywają się żadne ekologiczne nożyce. Co zatem rozbić?!
      • Gość: Wacek947 Re: Niszczony las Stary Gaj IP: *.lublin.mm.pl 10.11.14, 17:30
        Na ekologów nie ma co liczyć dowiedziałem się wprost z jednego ze stowarzyszeń walczących o tego typu sprawy obok ekologów. Wydaje się, że temat podjął Kurier Lubelski ale zobaczymy co z tego wyniknie. Media jak w transie, fascynują się rowerami miejskimi (oddanymi na ostatnie 2 miesiące sezonu, ale za to przed wyborami) i innymi ważnymi sprawami, np. wystawianiem ocen obecnie urzędującym władzom lokalnym na postawie własnego widzimisie i przy zachowaniu zasady: wiemy po której stronie chlebek jest posmarowany masełkiem (jak mówią Anglicy).
        • zatoz Re: Niszczony las Stary Gaj 12.11.14, 14:45
          Czy wiesz dlaczego taki temat nie jest dla ekologów?
          Do Kuriera (i innych mediów lubelskich) pisałem już o tym 2 miesiące temu, wysyłałem też dokumentację zdjęciową - żadnego odzewu. Dobrze by było, żeby podjęli temat, choć najlepszy czas jest przed wyborami, wtedy można liczyć na odzew od władz zabiegających o wizerunek. Po wyborach łatwiej o rozmycie tematu. Masz rację, tematy serwowane na co dzień to istna transowa papka.
          • Gość: Wacek947 Re: Niszczony las Stary Gaj IP: 212.182.35.* 12.11.14, 14:53
            Nie wiem dlaczego nie jest to dla nich temat. Moze w Lublinie wogole nie ma ekologow. Taka opinie (ze ich to nie ruszy) uslyszalem od osoby ze stowarzyszenia Zimne Doly, ktora juz na drugi dzien pojechala do lasu zeby zobaczyc co tam sie dzieje. Ale raczej powiedziala ze jest zajeta swoimi sprawami i sugerowala zalozenie wlasnego stowarzyszenia w tej sprawie i walczyc. No nie wiem czy mam w sobie tyle energii. To znaczy wiem ze nie mam.
            • wrzosowa11 Re: Niszczony las Stary Gaj 12.11.14, 23:28
              Ten las od dawna leży mi na sercu. Myślałam, że nikogo on nie obchodzi. Imprezowicze, chołota, a teraz ta potworna wycinka. Rzadko bywam teraz w Starym Gaju, bo za bardzo przykry jest widok zniszczeń i uczucie bezradności, ale teraz natknęląm się na wątek zatoz'a i widzę, że sa ludzie, którzy też przejmuja się Starym Gajem i znaja jego wartość i wiedza, że ten las ma duszę. A może jednak spróbujmy powalczyć , choćby i w beznadziejnej sprawie? Pewnie trzeba będzie słać pisma do nadleśnictwa, lub nachodzić ich osobiście, łazić i nękać urzędników, szukać osób odpowiedzialnych, tropić, śledzić,pisać o tym w internecie, rozlepiać ulotki, plakaty, urzadzać happeningi w mieście i w lesie, organizować marsze i przywiazywać sie do drzew.Z przywiązywaniem się, żartowałam (raczej) . Jestem za tym, żeby się skrzyknąć i spróbować podziałać w większej grupie.
              • Gość: kabo Re: Niszczony las Stary Gaj IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.14, 00:20
                Jestem za,mam zdjęcia z wrzesnia z przejazdzki rowerowej ...byłem w szoku jak zobaczyłem co tam sie dzieje,szukałem w internecie i nic nie było,nikt nic kuzwa nie napisał ani nadlesnictwo ani w Lubelskim Urzedzie nic ku...wa
                Dopiero tu kilka słow znalazłem w grudniu dopiero,grudzien mamy a las wycieli jeszcze mocniej pewnie!!!
                • Gość: Wacek947 Re: Niszczony las Stary Gaj IP: *.lublin.mm.pl 10.12.14, 07:44
                  Tak, wycieli jeszcze wiecej. Po przeciwnej stronie lasu tam gdzie konczy sie 'autostrada' wycieto caly kwartal. Ostatnio znalazlem strone zamowien publicznych nadlesnictwa świdnickiego w tej sprawie. Niby droga przeciwpozarowa. Jest dokladny opis inwestycji i z tego co widzialem (biegam tam 2-3 razy w tygodniu) to wlasnie to robili. Jedyna nadzieja w tym ze zrobili fuszerke i im to wszystko zarosnie i sie porozsuwa... ale to jakies 5-10 lat. No i drzewa tak szybko nie wroca. Wczoraj szlag mnie trafil bo GW rozpaczala nad 2 drzewami na jakims osiedlu w Lublinie a o Lesie cisza, jakby embargo bylo. To samo w innych gazetach lokalnych, nie tylko tej 'ceniącej dobre dziennikarstwo za 0,99gr/mc.'
                  • empi Re: Niszczony las Stary Gaj 10.12.14, 11:08
                    Może popytamy się?
                    Leśnictwo Stary Gaj
                    Leśniczy: Jerzy Grzegorczyk
                    604 535 993
                    Podleśniczy: Paweł Kusiak
                    694 493 802
                    20-510 Lublin,
                    Ul. Stary Gaj 36
                    (81)750-90-09
                    pzdr.
                    --
                    “Mniej Te Deum, a więcej oleum”
                    chyba Żeromski
    • Gość: bleee... ...co z nami nie tak?!... IP: *.adsl.inetia.pl 12.12.14, 23:27
      ...przyczyna - sądzę - jest dosyć oczywista... i od lat ta sama... a jest nią słynne już i wciąż na nowo ożywające, licho lubelskie:

lehardi.wordpress.com/2014/12/12/licho-lubelskie-i-aeroplan-schwytany/

...i co by o nim nie sądzić, nie wykazujemy wystarczającej determinacji, by je przepędzić... skutecznie i na zawsze... wina leży więc po naszej, mieszkańców, stronie... nie jest przy tym istotne, czy winę tę nazwiemy i utożsamimy z postępem, czy zacofaniem... jest ona jak kokon z waty, który pod pozorem stworzenia nam ciepłej warstwy ochronnej, zatyka usta i zakleja oczy... i jest emanacją duszącej nas wygody (...bo, z pozoru, nas osobiście, nie dotyczy...) ... które to już pokolenie mieszkańców tubtina uznało je za swojego, wiecznie nam panującego, króla?!... :((... bleee...
    • s.monte.z.uma Re: Niszczony las Stary Gaj 15.09.16, 08:41
      ...fachowcy... od mebli i palet... czyli zdziczenia obyczaju dalszy ciąg... czyli co komu przeszkadza... \/ \/ \/

...Wycinka ma trwać do końca miesiąca. Na pytanie, czy drzewa wcześniej oglądał dendrolog, przedstawiciel Nadleśnictwa Świdnik odpowiedział: „my jesteśmy fachowcami”...
      ...- Pozyskane drewno nabywcy mogą użyć na przykład do wyrobu mebli, palet - dodał Rafał Cieślak...

www.kurierlubelski.pl/serwisy/nasze-sprawy/a/mieszkancy-zaniepokojeni-wycinka-w-starym-gaju,10629814/
      --
      lehardi.org/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka