Dodaj do ulubionych

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.19, 20:37
Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, -na rozkaz swych dowódców Powstańcy chcieli oswobodzić stolicę i przepędzić hitlerowskich najeźdźców po kilkuletniej, bardzo krwawej okupacji. Powstanie upadło, a stolica stała się miejscem rzezi ludności cywilnej, nienawidzący Polaków Hitler rozkazał zrównać miasto z ziemią a ludność cywilną wymordować. Barbarzyńsko wymordowano ponad 150000 cywilów, zniszczono miasto, nienawiść do Polski i Polaków była tak wielka, że Niemcy nawet w perspektywie bliskiej i nieuchronnej klęski w wojnie z aliantami, nie zawahały się poświęcić na to ogromnych ilości amunicji, benzyny, materiałów wybuchowych (których kilka miesięcy później brakowało do obrony Berlina) i skierować tam wycofanych z frontu oddziałów.
Edytor zaawansowany
 • bruner4 06.08.19, 19:48
  Świętujemy bohaterska walkę Powstańców o wyzwolenie stolicy, warto wiedzieć, że nawet gdyby Powstańcy zwyciężyli to i tak nie było szans na wyrwanie się z radzieckiej strefy wpływów, już w 1943 r podczas konferencji w Teheranie, mocarstwa to miedzy sobą uzgodniły. Ciekawostką jest , że Roosevelt pod koniec konferencji poprosił sojuszników o dyskrecje w sprawie uzgodnień w sprawach Polski, - pod koniec 1944 odbywały się w USA wybory prezydenckie, chciano pozyskać jak najwięcej głosów amerykańskiej Polonii, bano się jej reakcji na uzgodnienia konferencji w Teheranie.
 • qqbek 10.08.19, 01:01
  Świętujmy zryw powstańczy, chwalmy bohaterskie czyny i nadludzkie poświęcenie.
  Nie zapominajmy jednak o starciu z powierzchni ziemi pięknego miasta i pogrzebaniu kwiatu polskiej młodzieży.
  Co do geopolityki - powstanie było na rękę Stalinowi. Rękami siepaczy Hitlera pozbył się późniejszych "problemów" z kolonizacją Polski przez jego azjatyckie hordy. W kontekście ustaleń z Teheranu warto wspomnieć też, że były one doskonale znane dowództwu AK, w tym "Monterowi". "Monter" zmarł w Waszyngtonie, we własnym łóżku, kilkanaście lat po Powstaniu.

  --
  Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
 • bruner4 10.08.19, 12:40
  Monter był żołnierzem, wykonywał rozkazy, podobnie jak inni powstańcy, którzy po wielu latach hitlerowskiej okupacji chętnie chwycili za broń. Nikt jednak nie spodziewał się takiego finału. Powstańcy nie byli temu winni, jednak to oni i ludność cywilna najwięcej ucierpieli. Azjatyckie hordy uwolniły nas od hitlerowców, następnie wycofały się. Potem, jak uzgodniono w Teheranie, znaleźliśmy się w radzieckiej strefie wpływów.
 • bruner4 10.08.19, 14:36
  Warto też wiedzieć że Warszawa w czasie Powstania była miejscem bodajże największej zbrodni Niemców na ludności cywilnej w warunkach czynnej walki, 150000-200000 ofiar to więcej niż w przypadku bombardowania Hamburga, Drezna albo Hiroszimy czy Nagasaki (przez USA), nie wspominając o takich miejscach popularnych medialnie jak Malmedy czy Lidice. Bardziej znane i popularne w mediach zachodnich powstanie w getcie warszawskim miało ponad 50000 ofiar.
 • qqbek 10.08.19, 16:22
  O Nankinie słyszał?

  --
  Jestem Lubelakiem, to podobno nieuleczalne. Może dlatego, że nikt się z tego leczyć nie chce.
 • bruner4 10.08.19, 20:31
  Słyszałem, ale to wcześniej było, przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej. Stalinowi Powstanie było na rękę, bo potencjalni wrogowie nowego ustroju - żołnierze, mogli zostać zlikwidowani przez Hitlera. Natomiast hitlerowcy- świnie, mogli odpuścić walkę z Powstańcami- wycofać się z Warszawy, nie była ona przecież istotna militarnie, mogli skoncentrować np. więcej sił na Wale Pomorskim, lub nawet w obronie Berlina. Przecież wiedzieli, że Polacy mogą potem zbrojnie walczyć z Rosjanami o wolność, po wojnie sami się przecież z Amerykanami dogadywali w tej sprawie. Ale nienawiść do Polaków była większa Zamiast tego Hitler rozkazał zdławić powstanie, wybić ludność cywilną i zrównać miasto z ziemią. I to się stało, gdy już było wiadomo że wojna jest przegrana, kilka miesięcy przed jej końcem. Utopią natomiast były poglądy, że Powstańcy po wygranym Powstaniu zaprezentują się Rosjanom jako gospodarze, ci to uznają i pozwolą zachować Polakom niepodległość i swój rząd. Było to wykluczone zarówno ze względów politycznych (podział Europy w Teheranie i zgoda na to przez zachodnie mocarstwa) jak również militarnym. Skutkami tego błędu były setki tysięcy niepotrzebnych ofiar.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka