Dodaj do ulubionych

Sharm, koniec września, nurkowania

IP: *.torun.sdi.tpnet.pl 18.08.05, 18:17
zamierzam wybrac sie do sharmu (2os.) na 2 tygodnie w drugiej polowie
września. jade generalnie ponurkować, powiedzmy pakiet 5cio dniowy, czy jest
ktos kto ma podobne plany... ?
Edytor zaawansowany
  • szaga33 18.08.05, 22:04
    hejka! ja sie wybieram od 28.09 na tydzień i chcę wziąć pakiet 3 dni
    nurkowania. Baza nurkowa Sinai College. MOżemy sie zgadać i damy nura razem.
    Razem raźniej. A masz swój sprzęt??
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 18.08.05, 22:19
    ok dam znac jak mi wypadnie wyjazd... moze sie uda spotkac na miejscu... biore
    ABC+pianke+komputer ... automat+jacket+butla i pas biore z diveclubu
  • szaga33 18.08.05, 22:23
    no to jesteś gość. Ja się jeszcze nie dorobiłam oprócz ABC niestety niczego.
    Ale powoli. Jestem na dobrej drodze. Jak już będziesz znał termin to napisz mi
    na maila: szagata3@wp.pl
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 19.08.05, 10:29
    ok napisze,
    aa no oczywiscie zapomnialem o sprzecie do podwodnego foto... Olympus c765 +
    obudowa twarda... wlasnie konstruuje lampe blyskową... narazie jescze
    przecieka :( ale poprawie to :)
  • Gość: Miro IP: *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl 19.08.05, 00:05
    Z Sinai College?????????!!!!
    Baw się dobrze, ale na forum juz Cie pewnie nie zobaczmy po tych nurkowaniach...
    Jesli nie wiesz o czym mowie to spytaj ludzi ktorzy mieli watpliwa przyjemnosc
    z nimi nurkowac. Sprawdz sobie tez posty na liscie nurkowej - pl.rec.nurkowanie
    Oj bylo o nich glosno, mialem ogromna nadzieje ze juz nie istnieja...
    niestety... :(
  • Gość: Stiwi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.08.05, 01:48
    Jadę do Dahab 20.09 (2 os.), zamierzamy nurkować z PlanetDivers.
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 19.08.05, 10:24
    slyszalem wiele dobrego PlanetDiver

ja nastawilem sie na Nautice cena taka sobie przystepna 5 dni 175E troche drogo
    chca za sprzet 27E/tydzien /element w moim przypadku to automat i jacket wiec
    54E z głowy... troche drogo
  • dremonic 19.08.05, 10:46
    Witam :)
    Nie żebym tutaj robił reklamę ale wróciłem przedwczoraj z Sharmu i miałem
    pakiet 5cio dniowy z firmą Big Blue ( to jest polskie CN )i szczerze naprawdę
    było świetnie. Zarówno od strony technicznej jak i ogólnie było miło i
    przyjemnie, tak więc polecam... ja zapłaciłem 240$ +15$ za 3dni na Ras
    Mohamed ... czy to dużo ? może ale nie żałuje... te rafy :D , rekiny :D,
    delfiny :D heheh BAJKA :) .. Pozdrawiam
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 19.08.05, 11:49
    ale mnie podkręciłeś :P opowiadaj wiecej... jaki byl program i gdzie co
    widziales... moze masz jakies foty .... chetnie zapoznam sie z Twoja opinia i
    wspomnieniami 240$ to nie doozo
  • Gość: Stiwi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.08.05, 12:59
    Uważałbym na Big Blue, będąc teraz w Sharmie sporo złego o nich słyszałem -
    amatorzy. Potwierdza to również Abirka, która chciała z nimi nurkować, wysłała
    najpierw rezerwację w Polsce przez ich stronę www, po przyjeździe smsa i nikt
    się z nią nie skontaktował.

Często niskie ceny jakie płaci się za nurkowania nie są adekwatne do jakości
    świadczonych usług. Widziałem jak podpływały na rafy niektóre przeludnione
    łodzie - to nic przyjemnego spędzać 7 godzin dziennie na statku gdzie jest tak
    dużo ludzi.

Osobiście nurkowałem z AnthiasDivers.de - oficjalny cennik mało przystępny, ale
    można załatwić pakiet 5dni/10nurkowań za 270-280$ już ze sprzętem - szczerze
    polecam.
  • dremonic 19.08.05, 14:12
    No cóż ... nie wiem jak było z Abirką może ich wina może nie .. dla mnie to nie
    ważne :).. dla mnie wszystko było jak najbardziej ok. Nikt nie jest nieomylny z
    tego co pamiętam to zdarzyło się że była tam jakaś pomyłka i nie zabrali kogoś
    z hotelu, to powiedzieli żeby wziął taksówkę na ich koszt i na porcie
    odebrali ,zapłacili i wszystko wporządku było :) .. wszystko się może zdarzyć,
    jednak ja osobiście bardzo polecam, gdy ja zaczynałem były 2 łodzie :> bo tyle
    było osób i NIKT nie narzekał na nic ... jedzenie na łodzi świetne, picia pod
    dostatkiem .. wody jest ile się chce do tego Cola, Sprite i Fanta w butelkach
    dają gdy zapuka się w okienko i poprosi także bez problemu :)- oczywiście
    wszystko wliczone w cenę.

Co do nurkowania :D więc Photon'ie :
    Program nurkowy jest w zależności gdzie płyną są dwa wyjścia albo Ras Mohamed (
    najpiękniejsza rafa na morzu czerwonym: Shark & Yollanda Reef ... tam widziałem
    dwa rekiny :D haha jaka to była radość na łodzi jak wyszliśmy, normalnie nie
    mogłem sobie znaleźć miejsca :))i wyspa Tiran ... oczywiście to są nazwy
    ogólnie zbioru raf, a są w niej mniejsze i jest ich bardzo dużo, a na pokładzie
    są dive masterzy arabowie, którzy pływają tam od dziecka i doskonale znają te
    rafy, tak wiec pływają tylko tam , gdzie są najładniejsze. A rafy są naprawdę
    świetne :D

Ja przez te 5 dni przez pierwsze 3 pływaliśmy na Ras Mohamed ( w tym miałem
    szczeście bo 2 razy byliśmy na S & Y Reef i normalnie nieomal klaskałem uszami
    hehe ) a w 2 ostatnie pływaliśmy po rafach dookoła wyspy Tiran, gdzie np
    spotkaliśmy ok.2 m barakudę. .. coś pięknego :)

Co do zdjęć to mam ale niestety nie mam skanera więc nie mam Ci ich jak
    przesłać ... Juz nie będę mówi ile to pięknych rybek można spotkać widziałem
    m.in barakudy, mureny, groupersy,skrzydlice .. i wiele innych których nazw nie
    znam :P ... a rafy to normalnie wbijają w ziemię ... i ten błękit, który
    przyciąga ... ku .. czemu ja wróciłem do polski hehehe

Ehhh nie wiem co CI jeszcze napisać.. aaa już wiem DELFINY :)
    Płynąc do portu w 4 dniu wracając z wyspy Tiran kapitan zauważył trochę po
    prawej stronie burty stadko delfinów :) .. hehehe trzeba było widzieć ludzi,
    zarówno młodych i starych jak z bananami na twarzy wypartywali to stado .. już
    normalnie wszyscy się rozpłynęli jak na tle zachodzącego słońca delfiny zaczeły
    wyskakiwać z wody ... normalnie jak w filmie :)przeskakiwały przez fale i były
    bardzo piękne ... nie to nie koniec :D:)... jakieś 70-80m od nas zginęły nam z
    oczu ... by po chwili pojawić się tuż pod naszym statkiem !!!! AAAAA !!
    normalnie nie umiem tego opisać jak ludzie się cieszyli widząc dwa metry pod
    sobą 6 dzikich , radosnych delfinów, które podskakiwały, obracały się,
    pokazywały brzuszek .. i to wszystko na naszych oczach .. ten moment normalnie
    nigdy nie zapomnę .. to było coś niesamowitego, mieliśmy prawdziwe szczęście że
    je spotkaliśmy, płynęły z nami przez dobre 2 minuty !! to było coś
    niesamowitego :)... ale taaaa ja sobie mogę tak pisać o tym :) hehe to i tak
    nie odda tego co się działo na statku ... porobiłbym im zdjęcia ale nie miałem
    aparatu przy sobie a miałem najlepsze miejsce i ani myślałem się z tamtąd
    ruszyć ... już wolałem się na nie wpatrywać i je zapamiętać jak najlepiej, niż
    biec po aparat,przeciskać się przez ludzi i porobić parę fotek .. jednym słowem
    BAJKA !!

Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to pytaj ... chętnie odpowiem :) Pozdrawiam
  • szaga33 19.08.05, 14:54
    no mądralo!!! Posty o Sinai College czytałam, a jakże. Nie zauważyłeś jednak że
    sa datowane rok i dwa wstecz. Ja z nimi nurkowałam w maju tego roku i było jak
    najbardziej OK. Opanowani i rozsądni. Wszystko było dopięte na ostatni guzik.
    Obsługa pomagała się ubrać, wszystko omówione dokładnie, podany czas i głębokość
    nurkowania. Normalnie wszystko zaplanowane. Bez wolnejamerykanki. Miałam też
    jednoczesnie do czynienia z Twoim centrum BIG BLUE. I to własnie instruktorzy z
    tego centrum zrobili na mnie fatalne wrażenie. Chyba że lubisz panującą ogólnie
    atmosfere totalnego chaosu. Robili tyle szumu wkoło siebie będąc gościnnie na
    naszej łodzi z Sinai własnie. Za darmo z nimi nie nurkowałabym. Totalny
    rozgardiasz.
  • dremonic 19.08.05, 15:04
    Hmm :) no dobrze szago33 :) skoro zrobili na Tobie złe wrażenie trudno .. ale
    nie nazywaj mnie mądralą, bo się nie wymądrzam, tylko opowiadam jak było ... a
    to różnica :).. zresztą nawet jeśli komuś ktos się nie podoba no trudno tak
    może być, ale braku profesjonalizmu POD WODĄ to nie można im zarzucić .. tzn
    każdy ma swoje zdanie a ja je tylko wygłaszam .. czy w swoim poście na kogoś
    najeżdżam, obrażam czy neguje :> nie :) nie mówie o innych .. ja tez dużo
    słyszałem o innych CN, ale one mnie yyy nie interesują :) ważne są wrażenia pod
    wodą.. bo nie jedzie się na łódkę dla towarzystwa obsługi i instruktorów, tylko
    po to aby coś zobaczyć. W każdym razie jak dla mnie było ok :) i polecam bo
    czemu miałbym, odradzać <lol>. Pozdrawiam
  • szaga33 19.08.05, 16:13
    no dobrze już się tak nie oburzaj. wyluzuj :))
  • dremonic 19.08.05, 16:14
    Cały czas <lol> :) ... życze miłego nurkowania obojętnie z jakim centrum
    nurkowym :);)
  • Gość: cigusia IP: *.compower.pl 17.09.05, 15:14
    czy ma ktos zdjecia rafy,rybek itp.moglibyscie je tu pokazac??
  • abirka 19.08.05, 16:28
    Sitwi już przytoczył moja historię z Big Blue. Dla mnie to niepowazni ludzie
    skoro reklamują się, zachęcają, a potem olewają klientów. Tym bardziej, że z
    powodu mnogości centrów nurkowych w Sharm to przede wszystkim im powinno
    zależeć na klientach szczególnie tych, którzy systematycznie tam wracają. A
    jesli chodzi o Twoje zachwyty nad obejrzanymi okazami, rybami, delfinami itp.
    to akurat nie jest zasługa Big Blue tylko tamtejszych wód. Mozna to zobaczyć
    nurkując z każdym centrum. Delfiny zwykle o tej porze spotyka sie wracając z
    Tiranu. Ja tez to wszystko widziałam po raz kolejny nurkując z Aqua Sharm,
    które nigdy jeszcze mnie nie zawiodło i dlatego wrócę do nich. Ten rok był dla
    mnie nauczką, aby nie szukać wątpliwych oszczędności umawiając się z
    niepowaznymi firmami jak Big Blue i Kopernik.
    Wsztstkim zycze cudnych nurków :)))
  • dremonic 19.08.05, 16:53
    Ależ Abirko całkowicie się z Tobą zgadzam :) yyy z tym że jak to ironicznie
    napisałaś moje "zachwyty nad obejrzanymi okazami, rybami, delfinami itp" są
    tylko i wyłącznie spowodowane tamtejszą florą i fauną ... wiesz wyobraź sobie
    że to wiedziałem :) no ale dobrze że na tym forum są dobre osoby które
    przypominają o takich błachych rzeczach .. aż robi się miło :) .. co do reszty
    to no cóz .. każdy ma swoje zdanie i tyle :). pozdrawiam
  • abirka 19.08.05, 18:14
    Jesli coś sie komuś zarzuca, to samemu należy być w porządku. Skoro mi
    zarzucasz ironie to lepiej oceń obiektywnie to co sam przed chwila napisałeś bo
    jest to doskonały przykład, że kazdy ocenia innych wg siebie. Więc nie
    przypisuj komus tego co sam robisz.
  • dremonic 19.08.05, 18:27
    No popatrz kolejny raz się z Tobą zgadzam :) hehe no bo wiesz ja tutaj
    odpisałem na pościk photona no i oczywiście inni piszą swoje zdanie i byłoby
    wszystko ok nawet Twój post - gdyby nie to, że w sposób yyy pośredni obrażasz
    mnie twierdząc, że uważam te wszystkie cudaczne zwierzatka zobaczyłem tylko i
    wyłącznie dzięki CN Big Blue ... co stawia mnie w świetle głąba :) no cóż
    zastosowałas do tego ironię ... a ja tylko yyy nie chciałem pozostać dłużny :)
    i tyle odpowiedziałem tym samym czym Ty mnie "zaatakowałaś" i nic pozatym :)...
    ja tutaj nie pisze po to by kogoś obrażać, promować czy dla tego że mi się
    nudzi ( no może troszkę ;) ale to pozytywne hehe ) ... napisałem w odpowiedzi
    na zadane przez Photona pytanie, a, że Ty napisałaś tak jak napisałaś z czym ja
    się nie zgodziłem to wiesz ... chyba normalne .. sądzę, że nie ma powodu się
    już dłużej o to spierać :).. ja poprostu odpowiedziałem tym samym czym Ty
    mnie "zaatakowałaś". Pozdrawiam :)
  • abirka 19.08.05, 19:01
    Potwierdzasz tylko to co napisałam wczesniej: dla pewności powtórzę Tobie:
    każdy ocenia innych wg siebie, ale nie przypisuje tego co Ty są dzisz, myslisz
    i uważasz innym. Skoro widzisz gdzies ironię to znaczy, że sam masz takie
    nastawienie. A jeśli czujesz sie obrazony to twój problem. Widac nie rozumiesz
    tego co napisałam i masz problem z osobowościa. Dlatego nie będe dyskutować z
    Twoimi yyy.
  • dremonic 19.08.05, 19:31
    nie jestem obrażony :) hehe ... no tak, widzę, że nie ma sensu faktycznie dalej
    z Toba rozmawiać ..wiesz czytałem wiele Twoich postów ( które głupie nie były )
    ale dopiero teraz zaczynam dostrzegać że czujesz chyba jakąś przyjemność w
    wmawianiu ludziom różnych rzeczy ... nie ważne.. nie mam problemów
    osobowościowych, wszystko ze mną wporządku :).
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 20.08.05, 10:49
    Dziekuje Ci Dremonic za piekną opowiesc... juz od jakiegos czasu grzeje sie na
    rafy ... dotychczas mialem niemala przyjemnosc ogladac rafy w poblizu hurghady
    z czego na moje fotki mozna zerknąć na stronie www.photon.ex.pl (Egipt ->
    Underwater) teraz jednak zachecony opowiadaniami o rafach sharmu postanowilem
    zobaczyc podobno ładniejsze okazy niz w hurghadzie... spotkaniem z delfinkami
    tez moge sie pochwalic ale niestety jedynie z daleka... do naszej lodzi
    niechcialy sie zblizyc... :( no coz mam nadzieje ze moze tym razem bede mial
    wiecej szczescia... ehh zobaczymy

z twojej opowiesci wymnika ze plywales na ras mohamed i tiranie.... domyslam
    sie ze shark&yollanda reef wchodz w sklad ras mohamed

co do wyboru CN to uwazam ze wazne zeby mieli dobry sprzet i wozili w dobre
    miejsca , reszta to kwestia osobistego odbioru dive masterów

aa zapytam jescze czy nurkowania byly dowolne czy raczej organizowane z
    przewodnikiem lub "z prądem" w grupach?
  • abirka 20.08.05, 17:31
    Pytanie nie do mnie, ale pozwolę sobie odpowiedzieć będąc zorientowaną w
    temacie. Otóż w Egipcie wszystkie nurkowania odbywaja sie w grupach pod okiem
    divemasterów. Nie wolno nurkować indywidualnie, w rekawicach, z nożem.
  • dremonic 20.08.05, 18:19
    Nie ma sprawy :) no wiec z tym nurkowaniem wygląda tak żę pierw grupe tych
    nurków z uprawnieniami, dzielą na 2 grupy ( mówię na podstawie tego co sam
    miałem, ale sądze zę w inncyh CN jest podobnie ) na tą jakby OWD i AOWD ;)razem
    z wyższymi ... no i schodzą w parach .. poprostu robili dwie grupy ... no :)
    hehe nurkowanie z prądem tzw dryf był też to wszystko zależy jakie w danym dniu
    są prądy... czasem tak kombinowali żebyśmy się nie musieli męczyć .. wysadzali
    nas gdzieś a my z prądem spokojnie płynęliśmy , bez wysiłku, a co za tym idzie
    dłuższe nurkowanie :) hehe .. no więc było miło... tak jak abirka powiedziała,
    nie można pływać ani z nożem ani z w rękawiczkach, chyba że dive master
    opiekujący się grupą pod wodą ... Tak dobrze zrozumiałemś z S & Y Reef ta rfka
    jest w Ras Mohamed

"co do wyboru CN to uwazam ze wazne zeby mieli dobry sprzet i wozili w dobre
    miejsca , reszta to kwestia osobistego odbioru dive masterów" <---- i o to
    chodzi hehehhehe ... no cóz jakbyś coś jeszcze chciał to pytaj śmiało :)
    Pozdrawiam
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 20.08.05, 18:43
    :)
    jak nurkowalismy w hurghadzie to bylo tylko wazne zeby nikt sie nie zgubił...
    wszyscy parami plywali po okolicy jak chcieli... wiec moje pytanie dokładnie
    mialo oznaczać czy w sharm plywa sie w grupie ale na pewnym obszarze czy
    gesiego za przewodnikiem zeby nikogo wsteczny prąd nie porwał ?? :) co do nozy
    i rekawiczek to zasady sa mi znane - w poprzednim poscie chyba zaznaczylem ze
    dawalem juz nura na egipskich rafkach

interesuje mnie jeszcze głębokość na jakich odbywaly sie nurki... (ze wzgledu
    na odfiltrowanie swiatła musze wczesniej przygotowac stosowne oswietlenie dla
    aparciku)
  • dremonic 20.08.05, 19:02
    No słuchaj nurkujesz tak głęboko, jak pozwala Ci na to licencja :) przed
    nurkowaniem ( przynajmniej tam gdzie ja miałem :P ) to rozmawiałem z dive
    masterem z którym szedłem pod wodę ;) ile nurkuje, jaki mam poziomik i
    wogóle .. no wiesz o co chodzi :)
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 20.08.05, 19:12
    ok inaczej zadam pytanie... robienie fotek w toni to zupelnie co innego jak
    robienie fotek przy dnie... wiec generalnie pytam czy na tyc miejscach gdzie
    byles tiran/ras m. jak bylo gleboko do dna... 10 , 20 30m a moze bylo to dno
    zróznicowane cos w rodzaju kanionu ze stromymi scianami wiec mozna bylo na 5ciu
    i na 30metrach w tej samej okolicy... dla porównania w hurghadzie mailem
    generalnie kolo 12-20m z kamieniami wystajacymi do kolo -3m pod powierzchnią.
  • dremonic 20.08.05, 19:53
    Aha rozumie to powiem Ci tak że te rafy to są tak jakby ściany ... nie wszędzie
    oczywiście ale np S & Y R to takie jakby ścianki z dwoma okrągłymi rafami w
    środku .. nie wiem jak Ci to wytłumaczyć poszukaj może gdzieś znajdziesz
    mapy ... tak czy oinaczej to raczej ściany ... Tiran to całkowicie śćiany
    raf .. do chyba koło 35-40 m ... oczywiście nie wszędzie nie mogę powiedzieć że
    do pewnego miejsca było dno :) oczywista sprawa .. tak czy inaczej odpowiem że
    raczej rafy "ścianowe" ;) może byc taka odpowiedź ? :]
  • abirka 20.08.05, 20:20
    Dremonic z pewnością uzna moja odpowiedż za złośliwą, ale ja Photon podpowiem,
    że przd nurkowaniem w Sharm (nie wiem jak jest gdzie indziej, dlatego mówie o
    Sharm) odbywa sie "briefing". W trakcie divemaster omawia nurkowanie, jego
    specyfike, możliwe do spotkania okazy fauny i flory oraz prądy, głębokość i
    zanurzenie. Wszystko poparte jest mapą dna morskiego danego miejsca nurkowego.
    Więc wtedy najlepiej będziesz mógł poznać interesujące Ciebie szczegóły i
    dostosować technike robienia zdjęć.
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 20.08.05, 21:06
    Dremonic - dziekuje.... teraz wiem czego sie spodziewac
    Abrika - wiadomosc na briefing'u to dlamnie rownoznacznie z wiadomoscia jak sie
    juz zanurze... w danej chwili juz nic z lampa blyskową nie zrobie nie zalorze
    jej filtrów ani nie ustawie kata światła na palniku wiec bardziej interesuje
    mnie nawet malodokladna podpowiedz zanim wsiade na łódź.

ale dzieki :)
    jakby co to jeszce bede pytał
  • dremonic 20.08.05, 22:12
    Abirko droga :) nie krępuj się i mów wszystko co Ci do główki przyjdzie oby
    było mądre :) hehe ... oczywicie o briefingu nie mówiłem specjalnie ... tak jak
    to photon powiedział na miejscu dupa zbita ;)jemu potrzebne jest to żeby się
    przygotować hehehe a tak teraz sobie myslę że fajnie byłoby miec własnie taki
    atlasik z sharmu :/ .. tylko on kosztował 160LE :/ bo pytałem nie było wersji
    polskiej .. no ale angielską można kupić i jest spoczko, prawda :) .. ale nie
    za 160LE ... Shishe kupiłem za 80 LE hehe... No nic Pozdrawiam cieplo :)
  • abirka 20.08.05, 22:42
    Dowartościowałeś swoje męskie ego, Dremonic? To dobrze, tylko jak już chcesz
    napisać komus mądre rady, to przynajmniej rób to dokładnie, rzeczowo i po
    polsku, bo jest to klasyczny przykład "co autor miał na mysli" pisząc tak
    nieskładnie. Ale żebyś nieczół się znowu urazony nie będe opisywała szczegółowo
    znanych mi miejsc nurkowych o które pytał Photon. Ty zrobiłes to prześwietnie :(
  • abirka 20.08.05, 22:44
    Aha, i od briefingu do nurkowania jest jeszcze wystarczająca ilość czasu na
    przygotowanie się. wszak sprzętu fotograficznego nie montuje sie 2 godziny.
  • dremonic 21.08.05, 07:38
    O rany !! .. Wybacz nie chciałem Cię urazić .. faktycznie walnąłem z tym
    tekstem hehe no ale myślę że po nocce nie jesteś już zła :P .. a jeśli chodzi o
    ten sprzęt to nie wiem ile się go montuje ... z tego co nap Photon to chyba nie
    chodzi tu o samo zmontowanie a o zabrania odpowiednich filtrów .. zresztą nie
    wiem :). Buźka hehe :)
  • Gość: Photon IP: *.adsl.inetia.pl 30.08.05, 16:55
    juz znam termin niestety jest wczesniejszy niz zakładałem

wylatujemy 06 września z Gdańska o godz 23:45 (nocny lot ...swietnie :( )

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka