Dodaj do ulubionych

Tajemnica Kuźnickiego zamku

21.08.06, 12:00
www.waldschloss.prv.pl - Tajemnica Heinricha Schindlera

Legendy, podania - od zawsze były ozdobą, ale czasem także przywarą rozwijającej się cywilizacji, potrafią trwale wchłonąć w określone miejsce, przylgnąć do konkretnych zdarzeń, nazwisk... spowijając je cieniem jakiejś niepoznanej prawdy. Niejednokrotnie są wytworem daleko posuniętej, ludzkiej wyobrazni. Zaczynają jednak nabierać osobliwego kształtu, kiedy zadziwiająco zlewają się z rzeczywistością...

Stara Kuźnica jest najstarszą osadą centralnej części Górnego Śląska. Zalegała na południowym wododziale rzeki Kłodnicy - od 1204r w literaturze znanej jako "Clodnice". Miejsce to otrzymało swoją nazwę od kuznicy żelaza utworzonej tutaj w 1334r. Najstarsze wzmianki o osadzie siegają zatem XIV wieku! Przed 71 laty Konstanty Prus pisał:

"Pierwsza wzmianka o osadnikach w okolicach Mikołowa i wogóle na ziemi pszczyńskiej pochodzi z roku 1334. Dnia 1 maja tegoż roku bracia Jan i Mikołaj, książęta opawsko-raciborscy nadali mistrzowi Henrykowi obszerny kawał lasu nad rzeką Kłodnicą na północ od Śmiłowic i to pół mili wzdłuż i pół mili wszerz, aby na tym obszarze założyć kuźnicę żelaza, czyli hutę".

Zamek leśny we wsi Stara Kuźnica. Nocą, to miejsce samym tylko wyglądem przyprawia o dreszcz. Narastające zaniepokojenie i wszechobecna atmosfera grozy, ciemne, stare okna, skrywające jakąś mroczną tajemnicę, przedziwne wizerunki twarzy, upiornych stworzeń, wyrzeźbione w wiekowym murze. Ciężki zapach wilgoci unoszącej się od kamienia i cegły, cienie drzew poruszanych wiatrem. Cisza.
Ta opowieść znana jest mieszkańcom Kuźnicy już od kilku pokoleń. Zna ją tutaj chyba każdy. Pomimo różnic, jakie powstały na przestrzeni lat, postaraliśmy się o podanie jej w jak najwierniejszej postaci.

Rozbudowany serwis poświęcony Tajemnicy Heinricha Schindlera, dowody, fakty, zdjęcia, projekt filmowy - www.waldschloss.prv.pl
--
www.waldschloss.prv.pl - Tajemnica Heinricha Schindlera
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.