Dodaj do ulubionych

Problem z 5-latkiem w przedszkolu

7 lat temu
Mam problem, ponieważ od września wysłuchuję od Pań w przedszkolu jaki to mój syn jest niegrzeczny, nie słucha poleceń, złości sie o wszystko, bywa agresywny dla dzieci (jak mu się ktoś w kolejke wepchnie, jak któremuś dziecku "coś " wychodzi a jemu nie to wykrzykuje " nie lubię Cię"), popisuje się i wygłupia, jak zacznie coś mówić to nie dopuszcza innych dzieci do głosu (jest strasznie podekscytowany, że coś opowiada i inni słuchają, że zaczyna fantazjować i opowiada niestworzone rzeczy) - natomiast w kontakcie bezpośrednim jest zupełnie inny - miły i posłuszny. Tak, tak jest jedynakiem:). Pani z przedszkola twierdzi, że żadne kary też nie skutkują - jest kara ( przy tym wrzask, pisk i płacz - problem z emocjami jak to ujęła Pani przedszkolanka - niedojrzały emocjonalnie) a po 15 min jest znowu to samo. W domu bywa różnie, też się złości, jest uparty, ogólnie jest dość żywym dzieckiem, ale jakoś sobie z mężem radzimy. Są nagrody, kary (jak coś napsoci ma karę to na ogół potem jest potulny), więc na ogół w domu jest ok. Byłam prywatnie u psychologa (Pani rozmawiała z synkiem, rozmawialiśmy w trójkę no i wysłuchała moich żalów)Tak naprawdę twierdziła, że nic się nie dzieje, normalny żywy 5-latek (w październiku skączy 6), który złości się jak każdy inny człowiek ( na swój sposób) stwierdziła, że Panie przedszkolanki po to studiowały aby teraz umieć sobie poradzić i z takim dziećmi i żebym się nie dała wkręcić w żadne testy psychologiczne, ponieważ nie są one miarodajne.
Synuś bardzo lubi zabawy z innymi dziećmi, i jak widzę to ładnie się zawsze bawi, jest bardzo wesołym chłopczykiem Już sama nie wiem co dalej o tym wszystkim myśleć. Szukać dalej innego psychologa?? Panie które opiekują się grupą synka, mają po ok 30 lat, to możliwe, że zdiagnozowały niedojrzałość emocjonalną u mojego syna? =O
Edytor zaawansowany
  • ewa_zeromska 7 lat temu
    Widzę, że nikt ci nie odpowiedział, nie poradził, więc ja spróbuję. Otóż wydaje mi się, że twój synek jest trochę rozpieszczony i przyzwyczajony do tego, że zawsze jest tak, jak on chce, a cała uwaga otoczenia koncentruje się na nim. Tak mają "jedynaki", tak jest w domu.
    Tymczasem wśród innych dzieci, w grupie obowiązują inne zasady, których on nie zna i nie rozumie. Kary niewiele pomogą. działają na chwilę. Jest strach przed kolejną karą, ale dziecko czuje się tylko nieszczęśliwe. Najwyraźniej nie rozumie dlaczego w domu może coś tam, a w przedszkolu nie.
    Proponuję jak najwięcej z nim rozmawiać, tłumaczyć i również w domu zastosować pewną dyscyplinę. On oczywiście jest ważny, może nawet najważniejszy, kochacie go, to zrozumiałe, ale 5-latek już powinien rozumieć, że nie jest pępkiem świata. Że inni ludzie ( w rodzinie) i inne dzieci też mają swoje prawa.
    Trzeba nauczyć go, wytłumaczyć, dlaczego trzeba się dzielić z innymi - zabawkami, uwagą, czasem. On musi to zrozumieć, nie tylko podporządkować się ze strachu. Twój synek niedługo pójdzie do szkoły, a tam, tym bardziej będzie musiał podporządkować się szkolnym rygorom, więc trzeba z nim to ćwiczyć.
    Nie piszesz, od jak dawna synek chodzi do przedszkola? To istotne, bo jeśli to są jego pierwsze przedszkolne kroki, to nic dziwnego, że potrzebuje czasu, żeby się przyzwyczaić.
    Natomiast jeśli chodzi już od jakiegoś czasu, a kłopoty pojawiły się dopiero teraz, to warto poszukać przyczyny. Być może kilka razy musiał "zawalczyć" o swoje i nauczył się agresji?
    Dziecka nie wychowuje się karami i zakazami, tylko tłumaczeniem, a niekiedy potrzeba świętej cierpliwości, żeby osiągnąć efekt.
    Pozdrawiam
  • panna_manna 7 lat temu
    Mam pod dachem podobną czterolatkę. Przerywa rozmowy dorosłych, gdy nie jest w centrum uwagi, zabiera zabawki, przekrzykuje innych. Wśród dzieci zachowuje się podobnie. Niestety jest to w tym przypadku wina rodziców, bo poświęcają jej za dużo uwagi, zapominając o sobie. Rodzice też mają swoje życie i prawo, by zająć się czymś innym niż dziecko. Może popełniasz z mężem ten sam błąd? A może któreś z Was lubi być w centrum uwagi i syn kopiuje wasze zachowania?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka