Dodaj do ulubionych

Jak prać kurtkę przeciwdeszczową?

IP: *.ssp.dialog.net.pl 9 lat temu
Mam dość zabrudzoną kurtkę przeciwdeszczową i zastanawiam się, czy mogę ją
wyprać w pralce, a jeśli tak, w jakiej temperaturze i ewentualnie z czym.
Wypadła mi na dworcu na jakiś dziwnie zabrudzony fragment podłogi, jakas krew
czy coś, i jakoś niespecjalnie chcę to prać ręcznie. Kurtka jest nylonowa, z
"dziurkowanym" materiałem od wewnątrz. Czy może istnieje niebezpieczeństwo, że
się zniszczy? Mozna do tego dać normalne pranie, czy lepiej w takim wypadku
nie dawać innych rzeczy osobistych?
Edytor zaawansowany
  • claratrueba 9 lat temu
    Przede wszystkim sprawdź czy nie ma na niej wszywki z informacją o praniu.
    Zwykle jest to 30 lub 40 st. wyższa temp. może uszkodzić impregnację. Czasem
    jest "pranie ręczne", zwykle "nie wirować". Ja swoje deszczówki piorę w pralce
    na 40 st., zapięte- te "dziurki" się wtedy nie niszczą, bez wirowania. Jesli b.
    brudna czyszczę plamy szczoteczką lub gąbką z Ludwikiem przed praniem. Piorę
    razem z innymi ubraniami.
  • wiwa22 9 lat temu
  • Gość: agulek-zuzulek IP: *.chello.pl 9 lat temu
    są specialne środki do impregnacji aby kurtka dalej spełniałą swoje
    przeznaczenie czyli była nieprzemakalna, taki impregnaty mozna kupic
    w sklepach sportowych w granicach 20zł
  • jola_ep 9 lat temu
    Ja piorę w 30-40 stopniach.
    Sprawdź, czy jest to materaiał "oddychający". Jeśli tak, to nie można używać typowych detergentów, tylko specjalne (do kupienia na allegro lub w sklepach sportowych). Zaimpregnować też przy okazji można, o ile okaże się to konieczne (bo w sumie to dość droga impreza).

Jeśli jest to "zwykły" materiał, to można użyć typowych środków do prania - mi w każdym razie nic złego się nigdy nie działo z kurtką przeciwdeszczową po takim praniu.

Przeciwnie do innej (chyba gore-tex, albo coś w tym stylu) - po praniu w zwykłym płynie kurtka nabrała właściwości wchłaniających wodę ;) Na szczęście impregnacja pomogła.

Pozdrawiam
    Jola
  • lustroo 9 lat temu
    Pranie wg instrukcji na kurtce. Wiem, że nie można stosować żadnych płynów do
    płukania, bo "zżerają" impregnat.
    --
    Jezdem żdżęźliwa, a co ;)
  • Gość: kate1972 IP: *.internetdsl.tpnet.pl 9 lat temu
    Potwierdzam, że nie wolno używac płynów zmiękczających.
  • kowalikm 9 lat temu
    przeczytaj bardzo dokładnie instrukcję...
    Ja swoją tak zniszczyłam - zamiast 30 st. było 40 i wirowanie. Poodklejała się
    guma ze spodniej warstwy i kurtka ma takie "zmarszczki". Nic już nie da się z
    tym zrobić...
    Tak to jest jak się przeczytać nie chce :(
    --
    JAŚ i Mamusia
    [url=http://www.maluchy.pl][img]http://suwaczki.maluchy.pl/li-26212.png[/img][/url]
  • Gość: ewaa IP: *.chello.pl 9 lat temu
    wpisz w wyszukiwarke hasło impregnat do kurtek.
    poszukaj na stronach bergsona, campusa i innych firm które
    sprzedają taką odzież.
    Moją kurtke bergsona prałam w specjalnym płynie (może byc szare
    mydło lub płatki mydlane - wszystko tylko nie miękkie i pachnące) w
    drugim płynie - własnie impregnacie - po wypraniu namacza się sie
    kurtkę w misce i deszczu nie przepuszcza
  • Gość: I IP: *.ssp.dialog.net.pl 9 lat temu
    Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi i rady oraz przepraszam za późną
    odpowiedź. Na razie kurtka leży w siatce, bo mało czasu było ostatnio, ale także
    dlatego, że zastanawiam się, co z tym impregnatem, czy mi się opłaca kupować na
    jedno pranie. Normalnie to raczej ręcznie. Ale wszystko wezmę pod uwagę! Pozdrawiam!
  • magicb12 8 miesięcy temu
    Kurtka przeciwdeszczowa musi zawierać odpowiednie cechy, aby zapewniała komfort i wygodę w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, są to m.in. ochrona przed deszczem, ochrona przed wiatrem, ochrona przed niskimi temperaturami, w tym artykule 4f.com.pl/przygotuj_sie_na_kazda_pogode_-_jak_wybierac_odziez_chroniaca_przed_deszczem,43,405.htmprzeczytasz też o innych cechach, jak i wielkościach tych cech

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.