Dodaj do ulubionych

A jednak prowda wylazla na wiyrch

11.01.11, 16:18
Caly czas zech se starou Polakow uswiadomic, ze we Sredniowieczu ani jednego miasta nie zalozyli, bo nie bylo wolnych Polakow, a tera to juz sami Polacy piszom:

www.wiatrak.nl/2452/historia-chlopa-feudalnego-czyli-dlaczego-krakow-zbudowali
"Polscy królowie rozumieli że jedyna szansa na rozwój tak zacofanego feudalnego kraju jest możliwy jedynie gdy jego obywatele będą mogli rozwijać swą przedsiębiorczość w wolności. Niestety silny sprzeciw feudałów uniemożliwiał przeprowadzenie jakichkolwiek reform. Wynikiem tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków. Prawo tych miast nie obejmowało Polaków przez co feudałowie byli zabezpieczeni, że ich chłopi pańszczyźniani nie będą uciekać do miast. W roku 1257 król Bolesław V Wstydliwy nadał miastu lokację na prawie magdeburskim. W nowo wytyczonym mieście osiedlali się głównie przybysze ze Ślaska, Czech, Prus i Niemiec, co tłumaczy fakt posługiwania się językiem niemieckim przez mieszczaństwo krakowskie do XVI w. Kościół Mariacki był też początkowo parafią niemiecką. Dopiero od XVI wieku na ulicach Krakowa pojawił się także język polski i stopniowo Polacy zasiedlają Kraków....

--
pyrsk
Ballest
"Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
Gleiwitz
Edytor zaawansowany
 • Gość: cirano IP: *.pool.mediaWays.net 11.01.11, 18:36
  Zyczam wam moje libe dojczoberszlezjery coby wasch firer adolf h. powruciou jeschtsche psched kuncem tygo Weltu we 2012 ze Miesiuontschka!!!. Myslam co uon we 2011 powruci, abo ? Dojczoberszlyzjery dejcie POZUR Flussy we Kalifacie Germanii WYLEWAJOM!!!

  A teroski posuchey sobia dojczoberszlyzjeskiej spiyewki!
  www.youtube.com/watch?v=t-9F7SFOIC4&feature=related
  Rettunk dlo dojczoberszlezjeruff: SMRUD ze C.ULA uod dohtora Mjoda i wyciskanie Knuta uod Bschesinioka!!! KPD (Knutomaniatzka Partaj Dojczoberszlezjens).

  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • petronella.kozlowska 11.01.11, 21:19
  a Niemki zakładały rolnictwo w Polsce jak np. pod Krakowem:

  sebastianbodner.de/wp-content/uploads/2010/10/00-BY-LenaGabi-1922.jpg
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • Gość: cirano IP: *.pool.mediaWays.net 11.01.11, 21:57
  Myslam co te Frelki to niy som schadne niymieckie Bauerki!!! To muschom byc na Bank Schwedki uoder Norweschki!!! We niymieckich filmach to pakzujom ino takie rosneglischowane i tzytzate niymieckie Bauerki ze dunkel Haarami we Dirndl!!!. Dojczoberszlyzjery dejcie POZUR Flussy we Kalifacie Germanii WYLEWAJOM!!! Wiycie jusch co Gorole jeschtsche NIEMALS niy wygrouy we Fussbalu ze Niymcami??!!!

  A teroski extra dla dojczoberszlezjeruff tyn Konsek do posuchania!
  www.youtube.com/watch?v=r8F19d58J3M&feature=related
  Rettunk dlo dojczoberszlezjeruff: SMRUD ze C.ULA uod dohtora Mjoda i wyciskanie Knuta uod Bschesinioka!!! KPD (Knutomaniatzka Partaj Dojczoberszlezjens).

  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • cirano 12.01.11, 07:42
  ...zaczął opanowywać Kraków od drugiej połowy XVI wieku, ale i podłość, podchody, wyganiania, szykany, mus polonizacji, w końcu smród i plaga szczurów.
  Przyszła Polska i z nią polski, świeżo zrodzony fundamentalny katolicyzm. To on był motorem wszystkich świnstw i bezeceństw jakie Polacy wtedy i tam popełnili
  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • Gość: gosc IP: *.dip.t-dialin.net 12.01.11, 07:51
  Ja,ja te ksiezycowe teorie, a Niemcy to juz wtedy katolikami nie byli... glupcze.
 • citizenpoland 17.01.11, 17:57
  A taki Lubin ( miasto obecnie w woj. Dolnośląskim) pierwszą lokację otrzymało na prawie polskim i czy to o czymś świadczy ?
 • ballest 17.01.11, 20:32
  Nie bylo lokacji miasta na prawie polskim, co najmniej nie we sredniowieczu, - podaj prosze link !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 17.01.11, 20:40
  Byc moze se ktos we Wikipedii wyglupil ;)
  "Typy praw miejskich w Polsce
  Prawa miejskie różniły się między sobą. Jeśli chodzi o prawa dotyczące miast polskich należy wspomnieć o:

  * Prawo magdeburskie (ius municipale magdeburgense) - znane też jako prawo niemieckie - prawo stworzone w Magdeburgu, jedno z najczęściej używanych przez polskie miasta (pierwszym miastem na terenie dzisiejszej Polski, które przyjęło prawa magdeburskie była Złotoryja), rządziło się nim także wiele miast w Brandenburgii, Saksonii i na Śląsku.
  Podstawą kodyfikacją prawa magdeburskiego był tzw. Weichbild magdeburski (Ius municipale), który był przeróbką Zwierciadła Saskiego. W Polsce najczęściej korzystano z tzw. Wulgaty, czyli oryginału niemieckiego, lub wersji Konrada z Opola powstałej dla mieszczan krakowskich w XIV w.
  Użycie praw magdeburskich przez inne miasta przyczyniło się do wzrostu znaczenia Magdeburga, bo inne miasta traktowały go jako wyższą instancję w trudnych przypadkach. Zbiór tak zwanych pytań brandenburskich zawiera około 1400 zapytań.
  Prawa magdeburskie były przetłumaczone na łacinę w 1506 przez kanclerza Jana Łaskiego natomiast na język polski w 1581 przez syndyka lwowskiego P. Szczerbica.

  * Prawo lubeckie - niemieckie prawo lokacyjne, obok prawa magdeburskiego najbardziej rozpowszechnione, wzorowane na prawie Lubeki, stanowiło wzór prawno-organizacyjny dla ponad 140 miast, od Hamburga po Rygę, położonych wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku i na przyległych terenach, przyjmowały je głównie miasta związane ze Związkiem Hanzeatyckim, miin. w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim, Gdańsku, Elblągu, Braniewie oraz Fromborku.

  * Prawo średzkie - odmiana prawa magdeburskiego powstała około 1210 w Środzie Śląskiej zatwierdzona przez Henryka I Brodatego. Była to kompilacja elementów prawa magdeburskiego i flamandzkiego dostosowująca je do śląskich realiów. Do głównych różnic należało sprawowanie władzy w mieście przez sołtysa lub wójta z ławnikami, przy czym stanowisko wójta i sołtysa było dziedziczne. Nie mogli oni sądzić niektórych rodzajów przestępstw, które były zarezerwowane dla sędziów państwowych.
  Znaczenie prawa średzkiego zmalało po powołaniu przez Kazimierza Wielkiego Sądu Wyższego Prawa Niemieckiego na zamku krakowskim na Wawelu.

  * Prawo chełmińskie - odmiana prawa magdeburskiego powstała około 1233 w Chełmnie, używana głównie na Pomorzu, Prusach, Mazowszu, Warmii, i Podlasiu. Na skutek zarządzenia Kazimierza Jagiellończyka od 1476 obowiązywało wszystkich mieszkańców Prus Królewskich (także szlachtę). Nigdy nie uzgodniono oficjalnej kodyfikacji, posługiwano się za to licznymi projektami kodyfikacji wydanymi drukiem. Od 1459 r. rolę sądu wyższego dla miast na prawie chełmińskim pełniła Rada Torunia.

  * Prawo poznańskie (ius Posnaniense) - zwane też prawem miast wielkopolskich odmiana prawa magdeburskiego wzorowana na przywileju lokacyjnym Poznania z 1253. Stosowana w Wielkopolsce.

  * Miejskie prawo prywatne Jana Cervusa Tucholczyka - opracowane w 1531, było oparte na Statucie Łaskiego. Była to próba spolonizowania praw miejskich podjęta przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W późniejszych wydaniach znalazły się dodatki na temat prawa rzymskiego i kanonicznego.

  * Prawo flamandzkie - wzorowane na prawie niemieckim, nadawane kolonistom flamandzkim, holenderskim oraz frankońskim, lokowane na nim były Racibórz, Nysa oraz sporadycznie inne miasta na Śląsku"
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • citizenpoland 17.01.11, 21:07
  Dobrze wiesz, że prawo magdeburskie, czy lubeckie (ogólnie tzw. prawo niemieckie) to nic innego jak wykorzystanie pomysłów organizacyjnych ściągniętych od imperium rzymskiego i o niczym to nie świadczy. To tak jak teraz przyjmujemy pewne rozwiązania prawne płynące z Brukseli (teraz nazywamy to prawem unijnym) bo po co wymyślać coś od nowa skoro to istnieje. Brał taki władca za wzór np. Lubeke i na podstawie praw w niej obowiązujących organizował istniejącą już osadę np. w Polsce. Czy to świadczy o tym, że miasto to było założone przez Niemców ? Otóż nie, świadczy to tylko o tym, że przyjęto pewien wzorzec organizacyjny, który obowiązywał kiedyś w Imperium Rzymskim (i państwach przez nie podbitych), a potem był wykorzystywany w Italii, Francji, a następnie stamtąd dotarł do państwa niemieckiego, a z Niemiec do Polski. Ot naturalna kolej rzeczy przemieszczania się przydatnych wynalazków.
 • herbjelita 12.01.11, 10:29

  ballest napisał:
  Caly czas zech se starou Polakow uswiadomic, ze we Sredniowieczu ani jednegomiasta nie zalozyli, bo nie bylo wolnych Polakow, a tera to juz sami Polacy piszom:

  ballest, wiesz ti przipadkem kedy zostu ten feudalizm w Polsce zniesiony? Mysla, ze uod tyi daty dopiero Poloki wlazuy do tich miastow. Bo inaczi pedziec, ze te Poloki nie mieli wuasnygo mieszczanstwa. To terazniejsze to wszytko potomki uod chuopow mauorolnych.
 • cirano 12.01.11, 11:46
  Feudalizm polski ustompił całkym dopiyro po zaborach
  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • Gość: dojczobejschleiser IP: *.dip.t-dialin.net 12.01.11, 13:00
  Uwarzojcie coby wom obesranom koszula na wiyrch nie wylazla , dyc to ganba.
 • petronella.kozlowska 12.01.11, 20:46
  Ballest:

  Caly czas zech se starou Polakow uswiadomic, ze we Sredniowieczu ani jednegomiasta nie zalozyli, bo nie bylo wolnych Polakow, a tera to juz sami Polacy piszom:

  "Wynikiem tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków.


  1. polscy feudałowie przeczy tezie, że cała szlachta była niemiecka.
  2. miasta polskie otrzymały prawo niemieckie, czyli miasta polskie istniały przed przybyciem osadników niemieckich • Gość: Byno IP: *.dip.t-dialin.net 12.01.11, 21:16
  miszczu jak zwykle niy doczytau czamu bouo tela "wolnych" Niymcow : )

  "Dabei setzten sich immer mehr Leibeigene in die Städte ab wo sie für ihre Dienstherren zumeist unauffindbar waren.

  So wurde es Rechtsbrauch dass ein in einer Stadt wohnender Unfreier nach Jahr und Tag nicht mehr von seinem Dienstherrn zurückgefordert werden konnte und somit ein freier Bürger war."

  Niemcy spieprzali swoim panom do Polski coby byc wolnym :)
 • petronella.kozlowska 12.01.11, 22:23
  Sądzę, że on po prostu tego tekstu, słabego zresztą, nie zrozumiał. Swoim starym zwyczajem, a Schykowsky nadaje tutaj już od lat 10-ciu, szukał w sieci coś, czym wszystkich tutaj zaszokuje, no i natrafił na tekst w którym pisze o niemieckim Krakowie i który przeczy jego własnym założeniom. Schykowsky chciał tu wszystkim dowalić i dowalił sobie!

  A jednak prowda wylazla na wiyrch:
  - polska szlachta
  - polskie miasta
 • petronella.kozlowska 12.01.11, 22:25

  pl.netlog.com/Theobaldschykowsky

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 12.01.11, 22:30

  pl-pl.facebook.com/people/Slawomir-SCHYKOWSKY/100000664716227
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 12.01.11, 22:42


  www.mail-archive.com/elbing-l@yahoogroups.com/msg00227.html
  tam jest ciekawa informacja o niejakiej Charlotte Schikowski pochodzenia żydowskiego z Eckersdorf, powiat Mohrungen – Morąg

  de.wikipedia.org/wiki/Landkreis_Mohrungen
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 12.01.11, 22:46

  www.faz.net/s/Rub8D05117E1AC946F5BB438374CCC294CC/Doc~EE69953C0AFC4492CAD84FD9B6B9FB14B~ATpl~Ecommon~Scontent.html
  artykuł o liście Schindlera i niejakim Schikowskim na niej

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • rzewuski1 12.01.11, 23:25
  histeryk znowu zaczyna "nauczać"
  --
  lubie placki
 • cirano 13.01.11, 08:37
  Ciymnota zasnuła ci mózdzek co potwierdzasz swoimi (chciałoby się), złośliwymi wpisami, a charakter polacki, paskudny i struty. Było, jak ballest pisze
  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • Gość: gosc IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.11, 09:28
  Chcialoby sie miec chociaz mozdzek, co cirano ? A ten Ballest to chyba jakis znany komik, gdzie nie wejdzie tam sie z niego smieja.
 • ballest 13.01.11, 11:24
  "Zacofanie i feudalne stosunki społeczne w Polsce trwały znacznie dłużej i na znacznie większą skalę niż w Zachodniej Europie. Do XX wieku klasa średnia zamieszkująca miasta składała się głównie z cudzoziemców lub Żydów a lwia cześć Polaków to chłopstwo... jeszcze do niedawna (1970) na feudalnych zasadach zmuszana do obowiązkowych dostaw. Jestem przekonany, że "tysiącletnie geny chłopa pańszczyźnianego" nadal posiada zdecydowana większość z nas."

  www.wiatrak.nl/2452/historia-chlopa-feudalnego-czyli-dlaczego-krakow-zbudowali
  Tu widac z kogo sie smieja! choc to nie moj wpis, ale Polacy sie smieja sami z Siebie !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 13.01.11, 11:33
  Kiedys nikt mi nie wierzyl, ze nie bylo mpolskiego mieszczanstwa, a teraz sami Polacy, ( byc moze mnie czytali) dociekaja prawdy i co napawa optymizmem, czasami pisza prawde.

  "Jestem Polakiem, czyli jestem z pochodzenia chłopem.

  Polski naród jest narodem agrarnym, żyjącym z roli, hodowli, zbieractwa runa leśnego i polowania. Każdy kto temu zaprzecza „jest z... miasta" jak to śpiewają Elektryczne Gitary.

  Polskie miasta przez wieki zamieszkiwali Niemcy, Żydzi, Holendrzy, Prusacy, Ślązacy, Węgrzy, Duńczycy, Szwedzi, Czesi i Francuzi ale rzadko my; Polacy."


  Jak sie to zwie, na koncu Ballest mou zawsze Recht, bo to co ja we ksiazkach czytalem, to jeszcze do Internetu wtedy nie dotarlo, ale teraz sytuacja zaczyna sie powoli zmieniac.
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 13.01.11, 11:35
  www.wiatrak.nl/689/miasto-i
  [b]"Dlaczego wstydzimy się swojego pochodzenia?

  Dlaczego nie możemy pójść śladem Finów i z dumą pasterzy reniferów nie jesteśmy w stanie dołączyć do Zachodniej Cywilizacji.

  A może... tak na prawdę... my nie chcemy dołączyć do tej Cywilizacji?"
  /b]]
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 13.01.11, 11:52
  www.wiatrak.nl/2453/prawa-miejskie
  "Historia naszej cywilizacji to historia miast. Sparta, Rzym, Florencja, Amsterdam, Kraków.
  Słuchając przewodnika opowiadającego nam historię niejednego miasta w Polsce pada stwierdzenie "osada otrzymała prawa miejskie w roku 1363", lub "miasto powstało na prawie magdeburskim".

  Ale któż wie co to jest prawo magdeburskie?! Po co komu prawa miejskie?

  W średniowiecznej Europie poza malutką grupą feudałów, magnatów i króli nikt nie był wolny. Każdy człowiek "należał" do swojego Pana. Pan był ich właścicielem i Pan stanowił dla nich prawa. Przyszedł jednak czas, że progresywni feudałowie poczęli nadawać mieszkańcom osad pewne wolności widząc w tym także interes dla siebie.

  Prawa miejskie rozprzestrzeniały się po Europie zgodnie z postępem nowoczesnej cywilizacji i rozwojem miast, rozpoczynając od "kolebki naszej cywilizacji" czyli Rzymu poprzez średniowieczne miasta południowej i zachodniej Europy. Miasto Magdeburg - jedno z najważniejszych miastŚwiętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego pod panowaniem Ottona Iustanowiło swoje prawo w roku 1035 a pierwsze miasta holenderskie dorabiały się swoich praw miejskich w następnych latach jak to zrobił Deventer, Groningen, Stavoren, Utrecht(1122 r.). Niektóre miasta ustalały swoje prawa z inicjatywy samych mieszkańców. W tym czasie Polska była jednym z państw satelitarnych Niemiec i stała jeszcze na progu chrześcijaństwa i modernizacji."

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 13.01.11, 11:54
  Feudał przyznawał prawa miejskie które dawały mieszkańcom miasta wiele przywilejów przyczyniających się do szybkiego rozkwitu miast.

  Prawa miejskie:

  * Prawo do budowy murów wokół miasta
  * Prawo prowadzenia rynku handlowego i zarobku z tego tytułu,
  * Prawo składowania i pierwokupu towarów przewożonych przez to miasto
  * Prawo pobierania opłat tranzytowych (myto)
  * Czasami miasta miały także prawo wydawania swojej własnej monety.
  * Bardzo ważnym było prawo wolności osobistej według zasady "miejskie powietrze czyni wolnym" co znaczyło, że mieszkaniec miasta nie był niczyim poddanym (np. chłopem pańszczyźnianym) i mógł się wolno poruszać i żyć.
  * Prawo do samostanowienia i obsadzania stanowisk w radzie miejskiej w wyborach wśród znamienitych mieszczan.
  * Prawo własnego orzekania sądowego i prawodawstwa na terenie miasta.
  * Prawo pobierania podatków od rezydentów.

  Takie średniowieczne, nowoczesne prawo rozlewało się po Europie. Miasta Lübeck, Magdeburg stał się ważnymi centrami ekonomicznymi i na wschód od rzeki Elby powstawały nowe centra handlowe. Miasta Ślaska, Czech, Słowacji a także (obszaru dzisiejszej) Polski przyjmowały jako wzór prawo Magdeburskie. Pierwsze miasta na obszarze dzisiejszej Polski powstałe na prawie magdeburskim to miasta śląskie i pruskie.
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • cirano 13.01.11, 15:12
  Wstydzą się Polaki ich chłopskiego pochodzenia tak jak wstydzą się roboty. u nich się "pracuje" tzn. siedzi za biurkiem, chleje kawkę, a robota sama się robi. Tak i wygląda ich gospodarka.
  Dziesiątki Tusków czy innych, nawet najlepszych premierów i rządów nie wyciągnie tego naroda z bagna, bo nie ma w nich etosu porządnej, odpowiedzialnej roboty. Czas by Europa to zauważyła
  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • ballest 13.01.11, 15:51
  We Sredniowieczu Kolonisci pomogli Polsce a we 21 wieku UE a glownie Niemcy, bo Polska by juz dawno splajtowala, czytaj na zopsta poszla
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 27.03.15, 15:40
  Polski naród jest narodem agrarnym, żyjącym z roli, hodowli, zbieractwa runa leśnego i polowania. Każdy kto temu zaprzecza „jest z... miasta" jak to śpiewają Elektryczne Gitary.


  Czerwone Gitary jako materiał źródłowy dla nauki niemieckiej, komentować się nie chce.
 • fyrlok 13.01.11, 16:02
  opole.gazeta.pl/opole/1,35114,8941689,Kadeci_Polscy_w_III_Powstaniu_Slaskim.html
  Prawda jak oliwa - zawsze wyplywa ...........
 • Gość: Slazak z NRD- fenu IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.11, 17:19
  A tu siedzisz pofyrtancu, wiadomo glupole z czornego Slonska. Nie tylko oliwa na wierzch wyplywa... glowno tez , wiec splywaj.
 • Gość: lecz sie IP: *.dip0.t-ipconnect.de 13.01.11, 19:08
  lecz sie
 • ballest 13.01.11, 20:51
  No ja Gorole, jak ich temat demaskuje, to zaczynajom uo Gownie, bo tylko we tym temacie som mocni, no i we struganiu Konikow ze lipnego drzewa!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 13.01.11, 20:53
  widac tu po ich wpisach!
  czytej G:WNO
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • Gość: cirano IP: *.pool.mediaWays.net 13.01.11, 21:55
  Widzam co ze ciybia teroski tysch oberexschpert uod g.wna czytej FACHMANN uod g.wna!!! Wytuplikuj mi czi to g.wno na miesiounczku jest ciynsche i mniyj smierdzonce nisch to g.wno na tyj ziemi. PROSZAM!!! Myslam co ty jako technolog czitej FACHMAN uod g.wna moschesch na tym forumie nam to wytuplikowac, abo ?!!!

  Dojczoberszlyzjery dejcie POZUR Flussy we Kalifacie Germanii WYLEWAJOM!!!

  A teroski posuchey sobia dojczoberszlyzjeskiej spiyewki!
  www.youtube.com/watch?v=uTN3hueEpew&feature=related
  Rettunk dlo dojczoberszlezjeruff: SMRUD ze C.ULA uod dohtora Mjoda i wyciskanie Knuta uod Bschesinioka!!! KPD (Knutomaniatzka Partaj Dojczoberszlezjens).

  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • cirano 14.01.11, 08:11
  Takie to dzieje narodow. Jeszcze chyba nigdy niy cieszył sie "norod sarmatow" takom ilościom niychyntnych jym somsiadow. Wszysko to jes dziełym i zasługom rzondow roztomajtych nacjonalistow polskich. Ci mieli zresztom jusz zawsze złe karty u somsiadow. Niy chca być złym prorokym, ale za jakeś 50 lot bydzie miała Polska mało ciekawe granice
  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • Gość: dojczobejschleiser IP: *.dip.t-dialin.net 14.01.11, 13:21
  Widzam zes sie z Ballestym za badanie pochodzynia gowna wziol.Ballest byndzie twierdziol ze gowno tyz Deutschlandowskie pochodzynie mol, jak wszystko na tym swiecie . I mol chop recht , gowno Niemce tyz wymyslyli.
 • Gość: bebok IP: 83.238.118.* 14.01.11, 13:39
  Niy. Te take jak ty, może mieć ino polske korzynie
 • pit-zeolit 14.01.11, 18:12
  Gość portalu: dojczobejschleiser napisał(a):

  > Widzam zes sie z Ballestym za badanie pochodzynia gowna wziol.Ballest byndzie t
  > wierdziol ze gowno tyz Deutschlandowskie pochodzynie mol, jak wszystko na tym s
  > wiecie . I mol chop recht , gowno Niemce tyz wymyslyli.

  Najnowszy model posłali na Śląsk.
  www.tvn24.pl/0,1689472,0,1,mieso-z-dioksynami-wnbsptychach,wiadomosc.html
 • ballest 14.01.11, 19:23
  Tematem watku jest fakt o jaki sie tu klocono przez ponad 5 lat, chodzi o to, czy Polacy choc jedno miasto we sredniowieczu zalozyli.
  Ja twierdzilem, ze ani jednego nie zalozyli, to mnie za to nawet scierwem wyzwano.
  Dzisiaj, tzn. od paru mieciecy mozna znalezc strony co moja udowodniona Teze na polskich stronach potwierdzaja, czytaj na koncu ballest prawie zawsze Recht mou i miou!

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 14.01.11, 22:07

  1. Caly czas zech se starou Polakow uswiadomic, ze we Sredniowieczu ani jednego miasta nie zalozyli, bo nie bylo wolnych Polakow, a tera to juz sami Polacy piszom:

  2. Tu widac z kogo sie smieja! choc to nie moj wpis, ale Polacy sie smieja sami z Siebie !

  3. Kiedys nikt mi nie wierzyl, ze nie bylo mpolskiego mieszczanstwa, a teraz sami Polacy, ( byc moze mnie czytali) dociekaja prawdy i co napawa optymizmem, czasami pisza prawde.

  4. Jak sie to zwie, na koncu Ballest mou zawsze Recht, bo to co ja we ksiazkach czytalem, to jeszcze do Internetu wtedy nie dotarlo, ale teraz sytuacja zaczyna sie powoli zmieniac.

  Jak na razie to chodzi tylko o wpisy jednej osoby na jednym forum - wiatrak.nl.

  Kim ta osoba jest, tego nie wiem, ale wpis w języku polskim nie świadczy o narodowości.
  Sądząc po wpisach jest to jedna z osób nadających na forum Gleiwitz.

  Powyżej masz ballest dwa linki do dwóch różnych źródeł ze faktami o żydowskim pochodzeniu rodziny Schikowskich, w jedno źródło jest z Mazur.
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 14.01.11, 22:53
  Petronelciu uosiouku ze betlejemki, napisz mi co ma zydowskie pochodzenie niejakich Schikowskich do tego tematu, napisz mi prosze, bo na razie widze, ze przegrywajac, chcesz nowego konika strugac, bo tylko to potrafisz!
  Pisza tez inni i to polscy historycy, do ktorych namiary juz kilka razy podawalem, ale jak sie to zwie:
  „Wer lesen kann, ist klar im Vorteil“
  Jak sie Gorole czytac naucza tak jak inteligentni Polcy to wtedy i z Gorolem Petronelem byc moze dyskusja na odpowiednim Niveau mozliwa bedzie.
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 15.01.11, 10:39


  Inni historycy polscy?

  Czy forum wiatrak.nl jest forem historyków polskich?
  Jakie masz na to dowody, że tamtejsze wpisy pochodzą polskiego historyka?

  Sądzę, że są to wpisy od kogoś z forum Gleiwitz, ponieważ jak wytłumaczyć fakt, że wpadliście na to forum? Przecież osoba nie zainteresowana nie surfuje po interncie i nie szuka stron dla zatrudnionych w szklarniach.

  Wspominając Schikowskich pochodzenia żydowskiego chciałam ci zademonstrować, że ja też potrafię surfować w otchłanii internetu. Rezultatem moich poszukiważ były dwie strony internetowe bazujące na materiałach źródłowych jak rejestry meldunkowe czy lista Schindlera.


  Cytat z ballesta:
  Tematem watku jest fakt o jaki sie tu klocono przez ponad 5 lat, chodzi o to, czy Polacy choc jedno miasto we sredniowieczu zalozyli. Ja twierdzilem, ze ani jednego nie zalozyli, to mnie za to nawet scierwem wyzwano. Dzisiaj, tzn. od paru mieciecy mozna znalezc strony co moja udowodniona Teze na polskich stronach potwierdzaja, czytaj na koncu ballest prawie zawsze Recht mou i miou!


  To co znalazłeś to strona informacyjna dla robotników mieszkających w Holandii. I to co znalazłeś to wpis na forum a nie dowód na tezę. (W gruncie rzeczy stawiasz na tutejszym forum hipotezy i szukasz pasujących wpisów na forach).

  Poza tym nigdy nie przytoczyłeś tutaj źródeł niemieckich o emigracji z Niemiec w średniowieczu.


  Przytaczam raz jeszcze mój wpis do którego się nie ustosunkowałeś:

  Cytat z forum wiatrak.nl: Wynikiem tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków.

  Mój komentarz:

  1.polscy feudałowie przeczy tezie, że cała szlachta była niemiecka.
  2.miasta polskie otrzymały prawo niemieckie, czyli miasta polskie istniały przed przybyciem osadników niemieckich  Co ma żydowskie pochodzenie Schikowskich do tego tematu?

  Przytoczę ci twój własny wpis w którym wprowadziłeś Busha do tematu:

  forum.gazeta.pl/forum/w,639,117849404,,ballest_miou_recht_.html?v=2

  No i co udowodniliscie ze swoja GUPOTA, GOWNO!
  Bo z tych personow co wymieniliscie nikt nikogo nie zamordowau, skuli tego Bush dzisiaj wolnym obywatelem jest!
  ale blamaza !

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 15.01.11, 12:02
  Jeszcze raz we tamacie "ballest miou recht" mogam kazdy temat wlozyc, kaj uech recht miou!
  To tak na uboczu !
  co do polskich historykow, jak bys tylko miernie czytac umiou i czyto te linki ktore zech wlozyl, to bys zauwazou ze ipolskie historyki pisza, ze nie bylo polskich zasadzcow i kolonistow, bo ich byc nie moglo, BO NIE BYLO WTEDY WOLNYCH POLAKOW!
  Jak widzisz Polak we Hollandii jest 1000 razy inteligentniejszy jak Gorol ze Berlina.
  Tu jeszcze raz pora linkow do tego tematu:

  www.olesnica.org/Zasadzcy_Wojtowie.html
  www.lwow.com.pl/historia/papee.html#4
  www.info.kalisz.pl/historia/kalsredio.htm
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/GermanHamletsSince15th.jpg
  www.glogow.pl/tzg/historie/lokacja_na_prawie_niemieckim.htm
  Te linki nie do Ciebie Petrronellu, bo jak sam wiesz, -Wer lesen kann, ist klar im Vorteil-_
  - ty najprostszych tekstow zrozumiec nie potrafisz , jedynie co potrafisz ta macic tematy!

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 16.01.11, 07:31
  Cytaty ballesta:
  1. Jak sie to zwie, na koncu Ballest mou zawsze Recht, bo to co ja we ksiazkach czytalem, to jeszcze do Internetu wtedy nie dotarlo, ale teraz sytuacja zaczyna sie powoli zmieniac.
  2. co do polskich historykow, jak bys tylko miernie czytac umiou i czyto te linki ktore zech wlozyl, to bys zauwazou ze ipolskie historyki pisza, ze nie bylo polskich zasadzcow i kolonistow, bo ich byc nie moglo, BO NIE BYLO WTEDY WOLNYCH POLAKOW!

  Ballest - dotarło do internetu i sytuacja zaczęła się zmieniać.

  Oczywiście kłamiesz, ponieważ byli polscy zasadźcy i koloniści, a ten temat był już tutaj na form kilka lat temu.


  pl.wikipedia.org/wiki/Klebark_Wielki

  Wcześniej w miejscu Klebarka, przed lokacją, znajdowała się osada pruska. Jeszcze na przełomie XIV i XV wieku większość mieszkańców stanowili Prusowie. Ludność polska z Mazowsza i ziemi chełmińskiej zaczęła się tu osiedlać na przełomie XIV i XV wieku. Jeszcze na początku XVI wieku kazania w wygłaszano w języku polskim i pruskim.
  ich, wydal przywilej lokacyjny na założenie wsi na prawie niemieckim. A oto i tekst owego dokumentu: W imię Pańskie. Amen. Ponieważ kupna i jakiejkolwiek kontrakty nie mają  zibikuc.cba.pl/kakolowka_historia.php


  Nazwa miejscowości ma charakter patronimiczny i wywodzi się od jej założyciela i zasadźcy Stanisława Kąkola. 1 stycznia 1429 r. w Dynowie Piotr Kmita ze Śreniawilów właściciel dóbr dynowskich, wydal przywilej lokacyjny na założenie wsi na prawie niemieckim. A oto i tekst owego dokumentu: W imię Pańskie. Amen. Ponieważ umowy kupna i jakiejkolwiek kontrakty nie mają żadnej mocy prawnej, jeśli nie są poparte dokumentem i niepotwierdzone przez świadków, dlatego my Piotr I.unak Kmita podczaszy sandomierski i właściciel Bachórza, podajemy wszystkim do wiadomości, zwłaszcza tym, którzy bada czytać strony dokumentu, że darowujemy na wieczną pa¬miątkę oglądaną posiadłość ziemską, która odtąd zostanie nazwana Kąkolówka. Da¬rowujemy ową wieś, wydzieloną spośród naszych dóbr ziemskich, pracowitemu mężowi Stanisławowi Kąkolowi, wójtowi naszej wsi na podstawie przedłożonego pisma, które sporządzono w oparciu o przedłożony powszechny dokument.  www.polskispisz.republika.pl/miejscowosci/rzepiska/rzepiska.htm

  Rzepiska to tatrzańska wieś góralska na polskim Spiszu. Powstała w I polowie XVII wieku, a jej zasadźcami były polskie rodziny z obu Łapsz, Kacwina i Niedzicy. W późniejszych czasach przybywało tu coraz więcej rodzin z sąsiedniego Podhala, a migracja ta aktywna jest do dziś.


  Zasadźca Sanoka, Bartko z Sandomierza:


  forum.gazeta.pl/forum/w,639,56360471,,Koniec_tematu_miast.html?v=2
 • ballest 16.01.11, 09:34
  I dalej czytac nie potrafisz, bo ja pisze o miastach a Ty o wsiach.
  Jak juz cos wladasz to staraj sie to przeczytac co wlozyles, bo
  pl.wikipedia.org/wiki/Klebark_Wielki
  we Twoim linku pisze jak byk:
  "Wieś lokowana była w 1357 roku przez Kapitułę Warmińską na prawie chełmińskim, na 60 włókach (około tysiąc ha). Należało do niej Jezioro Klebarskie (271,22 ha) wówczas zwane AmelungZasadźcą był Prus Johannes"

  Sanok lezal wtedy na terenie Rusi a Bartko to staroniemieckie zdrobnienie Bartholomäusa, podobnie jak Fredro to staroniemieckie zdrobnienie Friedricha, Janko to samo,
  Czy znowu mam udowodniac po raz setny niemieckie pochodzenie Fredry.
  Po raz tysieczny pytam sie, skad sie wzial ten wolny obywatel we Polsce we tym okresie, Polacy nie byli wolni, wolnymi byli tylko kolonisci i ich potomkowie oraz inni obcy jak Ormianie.
  Polacy wtedy czapkowali swoim Panom
  a ci tez nie byli ze polskich rodow.


  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • cirano 16.01.11, 09:47
  Co rozumniyjsze Poloki zrozumieli, czegoś sie nauczyli, skończyli z gupim podnoszyniym swoji fany, ale som i tacy ftorzy durch propagandom lat 20-30-tych żyjom
  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • ballest 16.01.11, 12:11
  Cirano, najlepi, ze Poloki pisza, ze to jest oryginalne tlumaczenie ze 15 wieku, a maja tam polskie literki jak "ą" we nazwiski Kąkol, to sie pytom co za GUPOTA, przeciez wtedy jeszcze jezyka polskiego nie bylo, to nie moglo stac we oryginale "ą" a w lacinie tez tej literki nie ma:
  Tak samo jest ze Zawiszom Czarnym, choc ze niémieckiego rodu, i pisal sie Zauissius de Garbow, Poloki zrobili z Niego Zawiszy Czarnego, choc ona chyba wcale jezykiem polskim nie wladal.
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 16.01.11, 19:32
  Ballest:

  dalej czytac nie potrafisz, bo ja pisze o miastach a Ty o wsiach.

  Jak juz cos wladasz to staraj sie to przeczytac co wlozyles, bo
  pl.wikipedia.org/wiki/Klebark_Wielki
  we Twoim linku pisze jak byk:
  "Wieś lokowana była w 1357 roku przez Kapitułę Warmińską na prawie chełmińskim, na 60 włókach (około tysiąc ha). Należało do niej Jezioro Klebarskie (271,22 ha) wówczas zwane AmelungZasadźcą był Prus Johannes"


  Ballest:
  co do polskich historykow, jak bys tylko miernie czytac umiou i czyto te linki ktore zech wlozyl, to bys zauwazou ze ipolskie historyki pisza, ze nie bylo polskich zasadzcow i kolonistow, bo ich byc nie moglo, BO NIE BYLO WTEDY WOLNYCH POLAKOW!

  Jak widzisz Polak we Hollandii jest 1000 razy inteligentniejszy jak Gorol ze Berlina.


  xx

  Gdybyś uważnie czytał twoje własne wpisy to byś widział, że w twoim własnym powyżej cytowanym wpisie nie ma nic o miastach.


  Po moim wpisie z przykładami kolonistów polskich zmieniłeś zdanie i zredukowałeś twoją wypowiedź do miast.

  Według ciebie wszystkie osiedla, wioski i miasta założyli i zasiedlili Niemcy.

  Jeżeli nie było polskich kolonistów i zasadźców to skąd się wzięli Polacy?

  A w załączonym linku do Klebarka pisze o polskich kolonistach, ty zwracasz uwagą na zasadźcę, który w tym wypadku nie jest istotny.

  Nadal też wychwalasz wpis z forum wiatrak.nl który przytaczam raz jeszcze.
  Wpis ten przeczy głoszonym przez ciebie na tutejszym forum mądrościom.

  Cytat z forum wiatrak.nl: Wynikiem tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków.

  ballest: Polacy wtedy czapkowali swoim Panom a ci tez nie byli ze polskich rodow.

  Mój komentarz:

  1.polscy feudałowie przeczy tezie, że cała szlachta była niemiecka.
  2.miasta polskie otrzymały prawo niemieckie, czyli miasta polskie istniały przed przybyciem osadników niemieckich
  Wymieniasz nazwisko Kąkol i krytykujesz znak diakrytyczny w nowoczesnej pisowni. Jak pisze w oryginale tego nie wiemy (Kakol?). A skąd wiesz czy wtedy istniał język niemiecki? (Öäü)

  Jeżeli chcesz dokładniejsze informacje to kup publikację: Kąkolówka dawniej i dziś, pod red. Piotra Jamioła, Kraków 2005.

  Publikacja bazuje na aktach z archiwum rzeszowskiego (str. 9)

  www.pbc.rzeszow.pl/Content/2065/M.+Kutrzeba.pdf  Ballest:
  Fredro to staroniemieckie zdrobnienie Friedricha, Janko to samo,
  Czy znowu mam udowodniac po raz setny niemieckie pochodzenie Fredry.


  Widzę, że nowym polem twoich zainteresowań jest lingwistyka historyczna. Według ciebie
  Bartko jest niemieckim zdrobnieniem, czy Zbyszko i Zdzisio także?

  Fredro nie jest niemieckim zdrobnieniem, nie masz na to żadnego dowodu.
  Tu po prostu kłamiesz.

  Poza tym nie musisz udowadniać na forum, że Fredro był Niemcem, ponieważ szlacheckie pochodzenie świadczy o tym. Logika nie jest twoją mocną stroną.


 • petronella.kozlowska 16.01.11, 19:38
  Nowe miasto miało ludność polską. Jego zasadźcą był Adam Wojdowski, szlachcic z Mazowsza. On sprowadził osadników. Miasto rozwijało się pomyślnie.

  www.sp1.olecko.edu.pl/olecko.htm

  Jurgów został założony na prawie wołoskim w 1546 r. Zasadźcą i pierwszym sołtysem był zbójnik Jurko, który przybył tu z 12-osobową drużyną. Przeważającym zajęciem Jurgowian i głównym źródłem utrzymania była hodowla owiec i bydła.

  www.jurgow.pl/jurgow-historia.html
  Najdawniejsza historyczna wzmianka o Białym Dunajcu pochodzi z 1564 r., kiedy to lustratorzydóbr królewskich wymienili tę osadę jako nową, w której byłosześciu kmieci.
  Akt lokacyjny BiałegoDunajca został wystawiony w piętnaście lat później - 23 lutego 1579r. Zasadźcą wsi osadzonej na prawie niemieckim został kmieć Jędrzej Pawlik, który był też pierwszym sołtysem. Po nim funkcję sołtysa pełnili jegopotomkowie, którzy za udział w wojnach na kresach Rzeczypospolitej(m.in. z Rosją za króla Stefana Batorego, czy z Turcją za królaZygmunta III Wazy) zostali nobilitowani i uzyskali nazwisko Pawlikowski.

  pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82y_Dunajec
  W roku 1352 Jakub Iskra otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego dokument lokacyjny na założenie wsi, na prawie magdeburskim, w miejscu zwanym Obrwynowo, gdzie mieszkali już nieliczni osadnicy polscy. Prawo magdeburskie dawało osadnikom przywilej posiadania własnego samorządu i własnego sądownictwa. Ten przywilej zachęcał do osadnictwa i zaludniania terenów. Wójt Jakub Iskra jako zasadźca sprowadził grupę Niemców z Krościenka i zaproponował zmianę nazwy Obrwynowo na Iskrzyna Wola, którą zmieniono na Iskrzynów, a wreszcie na Iskrzynię.

  zsiskrzynia.pl/historia_iskrzyni.html
  15 kwietnia 1349 r. - Przywilej lokacyjny Miasta Lipno. Wójtowski przywilej lokacyjny wystawił książę Władysław Siemowit w Bobrownikach, w środę po Wielkanocy (15.04.1349 r.). Dzień ten stanowi rzeczywisty moment narodzin miasta Lipna, na prawach chełmińskich. Wójtem-zasadźcą Lipna został Mikołaj Rudnik.

  www.umlipno.pl/pl,page,kalendarium_historii_miasta,32,131.html
  Wierchomla Wielka (łem.Wierchomlia) lokowana była na prawie wołoskim w 1595 przez kardynała Jerzego Radziwiłła. Zasadźcą był Mikuta Zubrzycki z Zubrzyka. Osadnikami byli napływający tu pasterze wołoscy. Otrzymali aż 30 lat wolnizny na zagospodarowanie.

  pl.wikipedia.org/wiki/Wierchomla_Wielka
  26 lipca 1377 roku w obozie wojskowym pod Bek¬zem, król Ludwik Węgierski wydak dokument (por. Regionalista nr 7) nadający braciom Dymitrowi i Iwa¬nowi z Klecia gród Goraj i będący wlasnością królewską Kraśnik wraz z wsiami: Stróżą, Wyżnicą i Rzeczycą. W dokumencie tym Kraśnik został okre¬ślony jako "civitas" - miasto, co wskazuje, że do tego czasu Kraśnik już był miastem, ale najwyżej na pra¬wie polskim. Król jednocześnie zezwalał Dymitro¬wi i Iwanowi na lokację Kraśnika na prawie niemieckim. Nie oznaczało to jednak, że właśnie wówczas doszło do tej lokacji. Akt lokacyjny spisy¬wany byłmiędzy wlaścicielem a zasadźcą i określał konkretne prawa i zobowiązania stron. Zostal więc pewnie wystawiony w czasie późniejszym.

  www.korczak-clan.de/wiki/index.php?title=Kra%C5%9Bnik
  Serednica
  1482 r. - wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w źródłach jako Jaczkowa Wola. Założona została przez kniazia Jaczka na mocy przywileju wydanego przez Kmitów. Syn Jaczka - Tymko - założył sasiednie wsie: Dźwiniacz i Romanową Wolę.

  bieszczady24.pl/pl/69,83/83/
  Męcina Wielka - Miczko Kotka
  Kroscienko - Hriczko

  natomiast w roku 1595 zezwolił na założenie Słotwin przez Hrycia Krynickiego, Wierchomli Wielkiej przez Mikuta Zubrzyckiego oraz Wojkowej przez Homę Powroźnickiego.
  Banicę, Czyrną i Stawiszę lokowali mieszkańcy Śnietnicy, która już na początku XV w. została założona przez Wołochów. Berest lokowali dwaj bracia Stec i Fedor Olechnowiczowie. Niejasna jest kwestia Florynki, która musiała istnieć wcześniej, aniżeli przybyli tu osadnicy wołosko-ruscy. Czarną koło Brunar lokował Grzegorz Srzedziński z Jaszkowej, natomiast Żegiestów Hawryła Juraszek z Jędrzejówki, którego imię i nazwisko świadczy o zruszczeniu się XIV-wiecznej Andrzejówki. Z Andrzejówki pochodził sołtys Milika, Teodor.
  Sołtysem Jastrzębika został Piotr Teliszczak z Krynicy, w Brunarach Niżnych Jaśko, syn sołtysa z Brunar Wyżnych, w Złockiem, zasadźcą był sołtys Szczawnika Iwan Makowica, a w Mochnaczce Wyżnej Jan Świątkowski, jak wskazuje nazwisko pochodził prawdopodobnie spoza kresu muszyńskiego ze Świątkowej.

  www.sadeczanin.info/content/upload/miesiecznik/556986510.pdf

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 16.01.11, 21:42
  Petronellu, Ty dalej o kozie a jou o wozie, jou piszam o SREDNIOWIECZU, a Ty mi dajesz lokacje ze 16 wieku, czyli jak czytom, nie masz ZIELONEGO, czytej RUDYMENTARNEGO POJECIA o temacie.
  Pogodej se lepi ze Twojim dochtorem we Anstalcie, bo to mou sens, bo dlo mnie dyskusja ze Tobom sensu nie ma, a nie chcam nadwyrezac Twoji szary komoreczki!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 16.01.11, 21:58
  To jest tematem watku:
  "A jednak prowda wylazla na wiyrch
  ballest 11.01.11, 16:18 Odpowiedz
  Caly czas zech se starou Polakow uswiadomic, ze we Sredniowieczu ani jednego miasta nie zalozyli, bo nie bylo wolnych Polakow, a tera to juz sami Polacy piszom: "

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 18.01.11, 21:51


  Bardzo cię przepraszam ballest za to że podałam niepotrzebnie kilka przykładów osadnictwa z okresu który ciebie po prostu nie interesuje.
  Równocześnie też wyrażam nadzieję, że sam nigdy nie przekroczysz granicy średniowiecza i nie przytoczysz nigdy przykładów z czasów nowożytnych.

  I tak na przykład w cytowanym przez ciebie wpisie z forum wiatrak.nl ostatnie zdanie brzmi:

  Dopiero od XVI wieku na ulicach Krakowa pojawił się także język polski i stopniowo Polacy zasiedlają Kraków....

  Cytowałeś to zdanie niepotrzebnie, no ale starzejesz się. Twoje przekręcanie, fałszowanie i wulgarność symbolizują wszystkie cechy Polaka neofity.  pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82y_Dunajec
  W roku 1352 Jakub Iskra otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego dokument lokacyjny na założenie wsi, na prawie magdeburskim,


  zsiskrzynia.pl/historia_iskrzyni.html
  15 kwietnia 1349 r. - Przywilej lokacyjny Miasta Lipno. Wójtem-zasadźcą Lipna został Mikołaj Rudnik.  pl.wikipedia.org/wiki/Wierchomla_Wielka
  26 lipca 1377 roku w obozie wojskowym pod Bek¬zem, król Ludwik Węgierski wydak dokument (por. Regionalista nr 7) nadający braciom Dymitrowi i Iwa¬nowi z Klecia gród Goraj i będący wlasnością królewską Kraśnik wraz z wsiami: Stróżą, Wyżnicą i Rzeczycą. W dokumencie tym Kraśnik został okre¬ślony jako "civitas" - miasto, co wskazuje, że do tego czasu Kraśnik już był miastem, ale najwyżej na pra¬wie polskim.

  www.korczak-clan.de/wiki/index.php?title=Kra%C5%9Bnik

  Serednica
  1482 r. - wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w źródłach jako Jaczkowa Wola. Założona została przez kniazia Jaczka na mocy przywileju wydanego przez Kmitów. Syn Jaczka - Tymko - założył sasiednie wsie: Dźwiniacz i Romanową Wolę.


  :  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • rzewuski1 19.01.11, 01:49
  Dopiero od XVI wieku na ulicach Krakowa pojawił się także język polski i stopniowo Polacy zasiedlają Kraków....

  ale na poczatku XIV w Łokietek przeprowadził egzamin z znajomości jezyka polskiego w Krakowie
  kto go nie zdał został stracony panie Ballest
  --
  lubie placki
 • ballest 19.01.11, 16:43
  Czlowieku, czy ty nie rozumiesz, ze obojetnie jak sie zwal, njie byl ze polskiego rodu, bo wtedy nie bylo wolnych Polakow.
  Wpierw mi napisz skad sie wzieli wolni Polacy wtedy moge z Toba dyskutowac, ze byli osadnicy ze "polskicg" rodow.
  Na przyklad Imie Mikolaj Rudnik to nic innego jak Mikolaj czytaj Nikolaus ze miejscowosci Rudnik czy Rudniki podobnie jak Mikolaj Kopernik choc nazwisko Kopernika spolszczono dopiero w okresie miedzywojennym.
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 19.01.11, 16:48
  "rzewuski1 19.01.11, 01:49 Odpowiedz
  Dopiero od XVI wieku na ulicach Krakowa pojawił się także język polski i stopniowo Polacy zasiedlają Kraków....

  ale na poczatku XIV w Łokietek przeprowadził egzamin z znajomości jezyka polskiego w Krakowie
  kto go nie zdał został stracony panie Ballest"

  To tez BUJDA, to taki polski MIT, nic innego, bo jestem pewien, ze sam Lokietek tez jezyka polskiego nie znal, Lokietek nic innego nie zrobil, jak zdlawil bunt mieszczanstwa, a mieszczanstwo wtedy wszedzie niemieckie bylo.
  -----------
  Jak by tak bylo jak Rzewuski tu skresla, to by sie niemieckie mieszczanstwo ze Krakowa stracilo i ze wszystkich innych miast takze, ale tak jednak nie bylo, na co sa 100% dowody.
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • rzewuski1 19.01.11, 20:50
  Łokietek nie znał języka polskiego?
  sadze ze znał niemieckiego

  --
  lubie placki
 • rzewuski1 19.01.11, 20:50
  tzn nie znał niemieckiego
  --
  lubie placki
 • petronella.kozlowska 19.01.11, 21:08
  Jadwiga założyła uniwersytet w Pradze.
  Co ty na to?


  www.wiatrak.nl/2452/historia-chlopa-feudalnego-czyli-dlaczego-krakow-zbudowali
  W 1333 r. na Wawelu koronował się na króla Polski Kazimierz Wielki. W 1335 r. pod wawelem powstało miasto nazwane jego imieniem – Kazimierz, zasiedlone głównie przez Żydów, cieszących się sporym uznaniem i życzliwością króla. Ten rzeczywiście wielki król - idąc śladem królowej Jadwigi która założyła kilka lat wcześniej uniwersytet w Pradze - założył uniwersytet w roku 1364 - po Bolonii (1088, Sorbonie (1257) i Pradze (1348) był to najstarszy uniwersytet w Europie. Możemy więc z dumą mówić, że polski Kraków należał do elity kulturowej ówczesnego świata


  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • rico-chorzow 19.01.11, 21:52

  petronella.kozlowska napisała:

  > Jadwiga założyła uniwersytet w Pradze.

  Pelciu,

  ta Jadwisia,przez Jasia Pawełka II do świętej podniesiona?


  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif

  www.youtube.com/watch?v=P49cwU4g8qM
 • petronella.kozlowska 19.01.11, 22:23

  Czytaj dokładniej a potem pisz.

  Ballest założył temat na podstawie skróconego postu z forum wiatrak.nl

  W drugiej części postu jest wzmianka o Jadwidze.


  Rico czy dostajesz może paczki z Niemiec z konserwami drobiowo-wieprzowymi?


  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • rico-chorzow 20.01.11, 07:25
  petronella.kozlowska napisała:

  > W drugiej części postu jest wzmianka o Jadwidze.
  >
  >
  > Rico czy dostajesz może paczki z Niemiec z konserwami drobiowo-wieprzowymi?


  Pelciu,gusty,smaki Twojej konsumpcji jak i jej reklama nie interesują mnie,ja pytałem tylko o Jadwigę,racz zauważyć.....proszę;)
  --
  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif

  www.youtube.com/watch?v=P49cwU4g8qM
 • ballest 20.01.11, 09:01
  Pelcia dali uo kozie a jou uo wozie!
  Mnie chodzi wpierw o miasta, a te we SREDNIOWIECZU wszystkie na terenie dzisiejszej Polski przez kolonistow zalozone zostaly, tak wiec po co wkladasz jakies tam wsie i miasta zalozone we XVI wieku, po co, nie potrafisz czytac !

  a jak tam pisze Mikolaj ze Rudnik, to wiadomo, ze to Tysz Niemiec, podobnie jak Mikolaj Kopernik.

  Podaj mi prosze, skad sie wtedy wzieli wolni Polacy?
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 20.01.11, 09:06
  Re: Kto budowal polskie miasta i kto tam zyl.
  ballest 24.12.10, 15:34 Odpowiedz
  To jest link, co potwierdzou to co jou tu od wpierony lot piszam, Poloki nie mogli byc mieszczanani bo nie byli wolnymi obywatelami, skluli tego ani jeden Polok nie zalozou we sredniowieczu miasta we Polsce
  Sa tysz wielkie niescislosci, bo uniwersytet we Pradze nie zalozyla Krolowa Jadwiga tylko Karl IV , krol niemiecki a Praga jako stolica Niemiec miala tysz pierwszy uniwesytet niemiecki.


  forum.gazeta.pl/forum/w,34281,120147208,120147208,Kto_budowal_polskie_miasta_i_kto_tam_zyl_.html
  Jak widzisz Pelciu, nisz Ty se kapniesz, to jou to juz downo wiedziou;)
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 20.01.11, 22:05

  Jeżeli wiedziałeś wcześniej to trzeba było to napisać. Dlaczego podajesz linki do fałszywie sformułowanych tematów? Popierasz kłamstwa?
  Naucz się formułować posty tak, by je każdy mógł zrozumieć.

  Podanie linka rozszmieszyło mnie.

  Tutaj posłużę się przykładem bo abstrakcyjne myślenie sprawia ci poważne problemy. Jeżeli kiedykolwiek lekarz u ciebie lub u kogoś z twojej rodziny przeoczy chorobę lub postawi fałszywą diagnozę to nie róbcie mu zarzutów bo wina leży po waszej stronie. Przecież mogliście popatrzeć na linki w internecie...


  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 20.01.11, 22:08
  Przyznam, że nie spodziewałam się takiej reakcji z twojej strony. Taka potęga intelektualna jak ty ballest, a tu takie przeoczenie z twojej strony.

  Nie spodziewałam się, że nie znasz cezury czasowej średniowiecza. Według niemieckich badań mediewistycznych górną granicą jest rok 1500.

  de.wikipedia.org/wiki/Mittelalter  1. W roku 1352 Jakub Iskra otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego dokument lokacyjny na założenie wsi, na prawie magdeburskim, w miejscu zwanym Obrwynowo, gdzie mieszkali już nieliczni osadnicy polscy. Prawo magdeburskie dawało osadnikom przywilej posiadania własnego samorządu i własnego sądownictwa. Ten przywilej zachęcał do osadnictwa i zaludniania terenów. Wójt Jakub Iskra jako zasadźca sprowadził grupę Niemców z Krościenka i zaproponował zmianę nazwy Obrwynowo na Iskrzyna Wola, którą zmieniono na Iskrzynów, a wreszcie na Iskrzynię.

  2. 15 kwietnia 1349 r. - Przywilej lokacyjny Miasta Lipno. Wójtowski przywilej lokacyjny wystawił książę Władysław Siemowit w Bobrownikach, w środę po Wielkanocy (15.04.1349 r.). Dzień ten stanowi rzeczywisty moment narodzin miasta Lipna, na prawach chełmińskich. Wójtem-zasadźcą Lipna został Mikołaj Rudnik.

  3. 26 lipca 1377 roku w obozie wojskowym pod Bek¬zem, król Ludwik Węgierski wydak dokument (por. Regionalista nr 7) nadający braciom Dymitrowi i Iwa¬nowi z Klecia gród Goraj i będący wlasnością królewską Kraśnik wraz z wsiami: Stróżą, Wyżnicą i Rzeczycą. W dokumencie tym Kraśnik został okre¬ślony jako "civitas" - miasto, co wskazuje, że do tego czasu Kraśnik już był miastem, ale najwyżej na pra¬wie polskim. Król jednocześnie zezwalał Dymitro¬wi i Iwanowi na lokację Kraśnika na prawie niemieckim. Nie oznaczało to jednak, że właśnie wówczas doszło do tej lokacji. Akt lokacyjny spisy¬wany byłmiędzy wlaścicielem a zasadźcą i określał konkretne prawa i zobowiązania stron. Zostal więc pewnie wystawiony w czasie późniejszym.

  4. Serednica, 1482 r. - wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w źródłach jako Jaczkowa Wola. Założona została przez kniazia Jaczka na mocy przywileju wydanego przez Kmitów. Syn Jaczka - Tymko - założył sasiednie wsie: Dźwiniacz i Romanową Wolę.


  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 20.01.11, 22:57
  petronella.kozlowska napisała:

  > Przyznam, że nie spodziewałam się takiej reakcji z twojej strony. Taka potęga i
  > ntelektualna jak ty ballest, a tu takie przeoczenie z twojej strony.
  >
  > Nie spodziewałam się, że nie znasz cezury czasowej średniowiecza. Według niemie
  > ckich badań mediewistycznych górną granicą jest rok 1500.
  >
  > de.wikipedia.org/wiki/Mittelalter

  -----------------
  Widzam, ze dyskutujam ze szara komoreczka, ktora granic Sredniowiecza nie znala, normalnie Sredniowiecze konczy sie ze odkryciem Ameryki, a wiec niemieckie zrodla sa poprawne
  ---------------------
  >
  > 1. W roku 1352 Jakub Iskra otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego dokument loka
  > cyjny na założenie wsi, na prawie magdeburskim, w miejscu zwanym Obrwynowo, gdz
  > ie mieszkali już nieliczni osadnicy polscy. Prawo magdeburskie dawało osadnikom
  > przywilej posiadania własnego samorządu i własnego sądownictwa. Ten przywilej
  > zachęcał do osadnictwa i zaludniania terenów. Wójt Jakub Iskra jako zasadźca sp
  > rowadził grupę Niemców z Krościenka i zaproponował zmianę nazwy Obrwynowo na Is
  > krzyna Wola, którą zmieniono na Iskrzynów, a wreszcie na Iskrzynię.


  Jou piszam o miastach nie o wsiach, ale podaj mi ten akt lokacyjny we oryginale , to udowodnie, ze Jacob nie mog byc ze polskiego rodu!
  >
  > 2. 15 kwietnia 1349 r. - Przywilej lokacyjny Miasta Lipno. Wójtowski przywilej
  > lokacyjny wystawił książę Władysław Siemowit w Bobrownikach, w środę po Wielkan
  > ocy (15.04.1349 r.). Dzień ten stanowi rzeczywisty moment narodzin miasta Lipna
  > , na prawach chełmińskich. Wójtem-zasadźcą Lipna został Mikołaj Rudnik.
  -----------
  Nicolao nie mogl byc Polakiem jesli byl wolnym, a slowo Rudnik znaczy tyle, ze jego rodzina pochodzi ze Rudnik, Nikolaus Copernigk tez jest we Polsce Mikolajem Kopernikiem!
  ----------------
  >
  > 3. 26 lipca 1377 roku w obozie wojskowym pod Bek¬zem, król Ludwik Węgierski
  > wydak dokument (por. Regionalista nr 7) nadający braciom Dymitrowi i Iwa¬n
  > owi z Klecia gród Goraj i będący wlasnością królewską Kraśnik wraz z wsiami: St
  > różą, Wyżnicą i Rzeczycą. W dokumencie tym Kraśnik został okre¬ślony jako "
  > civitas" - miasto, co wskazuje, że do tego czasu Kraśnik już był miastem, ale n
  > ajwyżej na pra¬wie polskim. Król jednocześnie zezwalał Dymitro¬wi i Iwa
  > nowi na lokację Kraśnika na prawie niemieckim. Nie oznaczało to jednak, że właś
  > nie wówczas doszło do tej lokacji. Akt lokacyjny spisy¬wany byłmiędzy wlaśc
  > icielem a zasadźcą i określał konkretne prawa i zobowiązania stron. Zostal więc
  > pewnie wystawiony w czasie późniejszym.
  --------------
  Dymitrow i Ivan, nie wierze, ze byli wolnymi Polakami, a wiec i tu Twoja szara komoreczka znowui zawiodua! Ja bym typowoal, ze oni byli kniaziam;)
  --------------------
  >
  > 4. Serednica, 1482 r. - wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w źródłach jako
  > Jaczkowa Wola. Założona została przez kniazia Jaczka na mocy przywileju wydaneg
  > o przez Kmitów. Syn Jaczka - Tymko - założył sasiednie wsie: Dźwiniacz i Romano
  > wą Wolę.
  ----------------------------

  Wer lesen kann, ist klar im Vorteil

  Znowu KNIAZ ;) ale mysle, ze i tak niemieckie zasadzcy, bo Tymko i Jacko to staroniemieckie zdrobnienia !
  Do tego znowu wies!
  No tak kto czytac potrafi ma zawsze przewage !


  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 21.01.11, 23:45

  Ballest:
  Podaj mi prosze, skad sie wtedy wzieli wolni Polacy?


  Najpierw podaj dlaczego doszło do masowej emigracji z Niemiec?


  Ballest:
  Widzam, ze dyskutujam ze szara komoreczka, ktora granic Sredniowiecza nie znala, normalnie Sredniowiecze konczy sie ze odkryciem Ameryki, a wiec niemieckie zrodla sa poprawne


  Dobrze, że wskoczyłeś na to, obawiałam się dłuższej dyskusji o średniowieczu…
  Ja podałam kilka polskich źródeł z czasów średniowiecza, czyli przed odkryciem Ameryki.


  --
  W roku 1352 Jakub Iskra otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego dokument lokacyjny na założenie wsi, na prawie magdeburskim, w miejscu zwanym Obrwynowo,

  Ballest: Jou piszam o miastach nie o wsiach, ale podaj mi ten akt lokacyjny we oryginale , to udowodnie, ze Jacob nie mog byc ze polskiego rodu!

  Oryginalnego dokumentu nie posiadam.
  Może to był Jacques Iskra z Walonii? Np. we Wrocławiu istniała dzielnica walońska.

  Udowodnij też że Mikołaj Rudnik pochodził z Rudnik.....
  Udowodnij, że zdrobnienia Janko, Jaczko itd. sa zdrobnieniami niemieckimi.....

  Powyżej pisałeś, że Fredro to też niemieckie zdrobnienie, ale nie przedstawiałeś na udowodnienie tej tezy żadnej publikacji naukowej np. z forum wiatrak.nl.

  ---

  ballest: a jak tam pisze Mikolaj ze Rudnik, to wiadomo, ze to Tysz Niemiec, podobnie jak Mikolaj Kopernik
  Nicolao nie mogl byc Polakiem jesli byl wolnym, a slowo Rudnik znaczy tyle, ze jego rodzina pochodzi ze Rudnik, Nikolaus Copernigk tez jest we Polsce Mikolajem Kopernikiem!

  Nazwisko Rudnik pochodzi od kopaczy rudy żelaznej lub od kogoś kto prowadził rudnię.
  Rudnik to pierwsza staropolska nazwa hutnika.

  Co to jest „Nicolao”?

  ----------------


  26 lipca 1377 roku, król Ludwik Węgierski wydał dokument nadający braciom Dymitrowi i Iwanowi z Klecia gród Kraśnik wraz z wsiami:
  W dokumencie tym Kraśnik został określony jako civitas" - miasto,
  --------------
  ballest: Dymitrow i Ivan, nie wierze, ze byli wolnymi Polakami, a wiec i tu Twoja szara komoreczka znowui zawiodua! Ja bym typowoal, ze oni byli kniaziam;)

  Mnie chodzi wpierw o miasta, a te we SREDNIOWIECZU wszystkie na terenie dzisiejszej Polski przez kolonistow zalozone zostaly, tak wiec po co wkladasz jakies tam wsie i miasta zalozone we XVI wieku, po co, nie potrafisz czytac !

  Byli knaziami, nie zaprzeczam.

  Oprócz Niemców byli zatem w Polsce w roku 1377 też i wolni Rusini…

  Kraśnik jest określony jako miasto w 1377 roku, a dokument dotyczy NADANIA, a nie lokacji..... (polecam ci twoje wpisy o szarych komóreczkach)

  --------------------
  > 4. Serednica, 1482 r. - wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w źródłach jako
  > Jaczkowa Wola. Założona została przez kniazia Jaczka na mocy przywileju wydaneg
  > o przez Kmitów. Syn Jaczka - Tymko - założył sasiednie wsie: Dźwiniacz i Romano
  > wą Wolę.
  ----------------------------

  ballest: Wer lesen kann, ist klar im Vorteil
  Znowu KNIAZ ;) ale mysle, ze i tak niemieckie zasadzcy, bo Tymko i Jacko to staroniemieckie zdrobnienia !
  Do tego znowu wies!
  No tak kto czytac

  Wieś dlatego bo powyżej pisałeś o wszystkich lokacjach niemieckich, potem zredukowałeś to na miasta, teraz robisz z Rusinów Niemców.
  Dlatego też podałam kilka przykładów miast i wsi.

  Dlaczego Niemiec Tymko założył z niemieckimi kolonistami wieś Dźwiniacz?

  Co to za zdrobnienie Tymko?

  Czy znasz niemiecką etymologię nazwy Dźwiniacz?

  Jak zdefiniujesz kniaź?

  C.d. wpisu z wiatrak.nl. w którym pominięto wolnych Rusinów na terytorium Polski w średniowieczu. Jest to bardzo poważny błąd rzeczowy.

  Polskie miasta przez wieki zamieszkiwali Niemcy, Żydzi, Holendrzy, Prusacy, Ślązacy, Węgrzy, Duńczycy, Szwedzi, Czesi i Francuzi ale rzadko my; Polacy."

 • ballest 22.01.11, 11:08

  Udowodnij też że Mikołaj Rudnik pochodził z Rudnik.....
  Udowodnij, że zdrobnienia Janko, Jaczko itd. sa zdrobnieniami niemieckimi.

  Petronelciu to pisze Kurt Lück we swoji ksionzce, ze to sa zdrobnienia staroniemieckie, tak samo sie to odnosi do polskich nazwisk jak Orzechowski, czy Jacimirski.
  Wprawdzie nazwiska sa spolszczone ale te nazwiska pochodza od miejscowosci Orzechowce, czy Jacimir, podobnie nazwisko Sklodowski tez po´chodzi od miejscowosci Skoldy, ktora Siedlery zalozyli.

  a tu jeszcze cos na temat:
  kkr.nsc.pl/artykuly/miasto.html
  Czy to naprawde tak trudno Polakom zrozumiec, ze nie bylo zasadzcow ze polskich rodow!

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 22.01.11, 11:15
  Tu masz o Jacimirskim
  schlesien.nwgw.de/board/download.php?id=4279
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 22.01.11, 11:17
  To nawet Ptasnik pisze:
  schlesien.nwgw.de/board/download.php?id=4280
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 23.01.11, 09:15
  Petronelciu to pisze Kurt Lück we swoji ksionzce, ze to sa zdrobnienia staroniemieckie, tak samo sie to odnosi do polskich nazwisk jak Orzechowski, czy Jacimirski.

  Na zalinkowanej stronie do publikacji Lücka pisze jedynie, że Fredro mieli pochodzenie niemieckie, ale nic nie pisze o tym, że jest to staroniemieckie zdrobnienie, podobnie jak Janko czy Tymko, Orzechowski i Jacimirski.

  Wspomnę też, że w tabelce u Lücka jest wspomnianych 66 miast w Małopolsce w których byli osadnicy niemieccy. Autor nic nie wspomina o zakładaniu tych miast.

  Lück jest bardzo złym przykładem, ponieważ wymienia on liczne przykłady z wieków XVI i XVII – druga szpalta od lewej na dole

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/GermanHamletsSince15th.jpg
  Dlaczego Niemiec Tymko założył z niemieckimi kolonistami wieś Dźwiniacz?

  Co to za zdrobnienie Tymko?

  Czy znasz niemiecką etymologię nazwy Dźwiniacz?

  Jak zdefiniujesz kniaź?

  Imiona wspominane w kronikach jak np. Joannes, Martinus, Gregorius itd. nie można już po badaniach naukowych przeprowadzonych na forum wiatrak.nl uważać za wskazówki na ich pochodzenie niemieckie.


  Lück jest przestarzały!!

  wiatrak.nl
  Polskie miasta przez wieki zamieszkiwali Niemcy, Żydzi, Holendrzy, Prusacy, Ślązacy, Węgrzy, Duńczycy, Szwedzi, Czesi i Francuzi ale rzadko my; Polacy."

  pl.wikipedia.org/wiki/Dom_W%C5%82oski_w_Krakowie
  pl.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Guagnini
  Jest zatem możliwe, że Orzechowski był Duńczykiem, a Jacimirski Szwedem, co udowodniono na forum wiatrak.nl!
 • petronella.kozlowska 23.01.11, 09:29
  Rok temu pisałeś o Jacimirskich, ale nic nie wspominałeś o tym, że Jacimirski to staroniemieckie zdrobnienie.

  forum.gazeta.pl/forum/w,639,98224713,,Czy_naprawde_polska_.html?v=2
  "Jaćmierz wzmiankowany był już w 1390 roku jako własność niemieckiego rycerza
  Fryderyka Myssnara z Miśni. Wieś otrzymał od króla Władysława Jagiełły za
  zasługi wojenne. O prawa miejskie dla Jaćmierza wystarał się w 1437 roku jego
  syn, również Fryderyk zwany już Jacimirskim. Pełnił on funkcję miecznika
  sanockiego. Któremuś z Fryderyków należy więc przypisać budowę siedziby obronnej
  na Zamczysku.
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 23.01.11, 11:49
  Petronella, a kiedy bedzie wyjasnienie skad sie wzieli wolne Poloki?

  Petronella czytac nie potrafi i tela, nie sekretarka a tlumaczka :)

  schlesien.nwgw.de/foto/displayimage.php?album=211&pos=1
  a tu mosz Japonia

  schlesien.nwgw.de/foto/thumbnails.php?album=326

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 23.01.11, 12:02
  "Jest zatem możliwe, że Orzechowski był Duńczykiem, a Jacimirski Szwedem, co udowodniono na forum wiatrak.nl! "
  Tak, wszystko mozliwe, tylko niemozliwe ze byli ze polskiego rodu, bo wolnych Polakow nie bylo.

  Jeszcze roz:
  "Ówcześni rajcy miasta Kalisza, co zapewne będzie dla Państwa zaskoczeniem, byli [u]przeważnie pochodzenia niemieckiego[/u]. O takim składzie narodowościowym rady decydowało kilka względów. Po pierwsze, Kalisz XIV i XV wieku to miasto lokacyjne, a więc gmina, która swoje początki w XIII stuleciu zawdzięczała osiedleniu się w Kaliszu licznych kupców i rzemieślników niemieckich. Po drugie, elita Kalisza utrzymywała wówczas ścisłe związki z kupcami innych miast, którzy również byli najczęściej pochodzenia niemieckiego. Niemieckie pochodzenie rajców kaliskich świadczy tylko o znacznej roli Kalisza w życiu gospodarczym Europy Środkowo- Wschodniej."
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 23.01.11, 18:25
  a moze podac sklad mieszczanstwa we Lwowie, tam Polakow wcale nie wymieniono!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 23.01.11, 19:07
  w którym roku?
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 23.01.11, 19:13

  www.wierzbieta.nazwa.pl/strona/wierzbieta.htm

  www.genealodzy.pl/index.php?name=News&file=article&sid=234&theme=Printer
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 23.01.11, 20:08
  Petronolciu i znowu PUDLO:
  "Zwracamy także uwagę, że cytowani przez Okólskiego i Niesieckiego, a nawet przez Szajnochę w poetycznym wstępie do historyi Łodziów z Bnina senatorowie, jak Jakób, wojewoda poznański od r. 1120 do 1160 i Bogufał, kasztelan kaliski 1146 r. byli osobistościami mytycznemi; nie mniej Jarosz, wojewoda jakoby kaliski 1145 r. i Andrzej, kasztelan poznański 1306 roku. Jaśko zaś, kasztelan kaliski, pisał się de Bierzglin et Jankowo i należał do rodu Porajczyków („Kodeks Wielk.” t. IV str. 168); Andrzej z Bnina rzekomo w r. 1294 kasztelan kaliski nie był nim nigdy, gdyż od r. 1290 do 1299 był nim Berwold, syn Wojciecha („Kod. Wielk.” t. IV str. 168);"

  Nisz cos wlozysz, SPRAWDZ , prosze;)

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 23.01.11, 20:14
  "Super omnem villas ius Theuthonicum Andree Mirosconis (scilicet filie) transept bene"

  ;) dobre!

  Petronelciu utopioues se juz !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 23.01.11, 20:19
  Ach Petronelciu, dobrze , ze tam tysz skrawek lacinny wciepli, tak by tam nigdy po polsku nie napisano, ze Lodzie byli Theuthonicum, a nastepnym razym czytej, nisz cos wrazisz na forum.
  Jou se ale ze Ciebie nie smiejam, jom mom litosc nad Tobom;)
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 23.01.11, 20:30
  Sprawa sie wyjasnila:
  ""Ród Porajów w Małopolsce w średniowieczu" - Bronisław Nowak, Kraków 2009 - str.27

  „Ów popularny także w ornamentyce wzorzec jest w Polsce niewątpliwie recepcją obcą, wniesioną z kultury zachodnioeuropejskiej. W tamtejszej heraldyce ten motyw pojawia się bardzo często. Wpłynęła na to niewątpliwie symbolika wyobrażenia, stawiająca kwiat róży najwyżej po lilii wśród figur roślinnych. Ciekawe, że róża w herbach zachodnioeuropejskich najczęściej podlegała uszczerbieniu, czy to przez zwiększenie ilości kwiatów na tarczy, czy też przez inne dodatkowe motywy heraldyczne. W formie czystej, dostojnej, pojawiała się raczej rzadko. Możliwe, że wpływ na to miała pewna popularność wizerunku tego godła w herbach dwóch gałęzi królewskiego rodu Planyagenetów, które od XIV w. rywalizowały ze sobą o tron. Miała też zdobić legendarny Okrągły Stół króla Artura. Stąd, jak można mniemać, niewielka na tamtym terenie ilość herbów zawierających tylko heraldyczną różę w polu. Zdecydowanie więcej takich herbów pojawia się w niemieckich marchiach wschodnich, na Śląsku i w Czechach. Zapewne przedstawicielem takiego rodu był rycerz śląski Fryczek z Kurzewa, najpewniej niezwiązany genealogicznie z polskimi porajami, lecz pojawiający się na tamtym terenie w tym samym czasie co wybitny przedstawiciel Witkowców, Piotr z Rožemberka."
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 22:01
  Nie rozumiem jaka sprawa miała się wyjaśnić.

  Cytat z tekstu:
  Zdecydowanie więcej takich herbów pojawia się w niemieckich marchiach wschodnich, na Śląsku i w Czechach. Zapewne przedstawicielem takiego
  rodu był rycerz śląski Fryczek z Kurzewa, najpewniej

  niezwiązany genealogicznie z polskimi porajami.


  Oczywiście, że ornamentyka herbowa przyszła do Polski za pośrednictwem Niemiec, bo lilie i róże to typowe kwiaty z krajów środziemnomorskich.

  Wrzuć do google: blason (herb) i lys lub lilium (lilia) – to otrzymasz sporo przykładów z Francji, możesz to też zrobić po włosku i hiszpańsku.

  Mam pytanie do ciebie ballest:

  Czy w cytowanej przez ciebie książce:

  Ród Porajów w Małopolsce w średniowieczu" - Bronisław Nowak, Kraków 2009 - str.27

  na pewno tam pisze

  Planyagenetów?

  Masz informacje na ich temat???

 • petronella.kozlowska 24.01.11, 22:03

  pl.wikipedia.org/wiki/Murowana_Go%C5%9Blina#Nadanie_praw_miejskich
  Data nadania praw miejskich nie jest znana. Pierwsza wzmianka pochodzi jednak z 1355 r. W szeregu publikacji określa się, że musiało to nastąpić przed 1389 r., za panowania Władysława Jagiełły. Wtedy to bowiem i w dwa lata później występuje w źródłach historycznych wójt Andrzej z Górki, a w 1391 r. mieszczanin gośliński Staszek. Miasto przejęło wtedy funkcję grodu kaszteleńskiego (po Radzimiu).

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 22:12

  W 1390 roku miasto założył na prawie magdeburskim wojewoda krakowski Spytko z Melsztyna, właściciel m.in. samborszczyzny.

  Burgrabia samborski Ścibor z Oględowa
  Pierwszy wójt Sambora Mikołaj Karczkowski.

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 24.01.11, 22:31
  Juz sama nazwa wskazuje, na niemieckosc:
  "Pochodzenie nazwy miasta

  Murowana Goślina była początkowo osadą zlokalizowaną na wzgórzu i nazywała się Górką, a później Gośliną. Nazwa Goślina wywodzi się od imienia Gostl (gościa – obcego przybysza, woja, rycerza), który obdarowany został włością goślińską za zasługi dla państwa. Później miasto zwane było Gośliną Templi względnie Gośliną Kościelną.

  Czytej Gostl Templi;)

  Petronell, czy ty czytasz to co tu wkladasz, radzil bym ci naprawde, wpierw przeczytaj a potem wloz, bo wkladasz cos:
  " Nazwa Goślina wywodzi się od imienia Gostl (gościa – obcego przybysza, woja, rycerza), który obdarowany został włością goślińską za zasługi dla państwa.

  PO CO SIE KOMPROMITUJESZ, nie masz odrobiny WSTYDU!
  Przeciez juz sama nazwa wskazuje, kogo ta miejscowoscia obdarowano!


  Jak sie to zwie, kto czytac potrafi , ma ZAWSZE przewage !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 21:51

  Przeceniasz swoją wiedzę a jesteś tylko zwykłym zarozumiałym nieukiem

  „a nastepnym razym czytej, nisz cos wrazisz na forum”.

  tam nie napisano po łacinie , że Łodzie byli Theuthonicum“

  Super omnem villas ius Theuthonicum Andree Mirosconis (scilicet filie) transept bene"

  super - na
  omnis - wszystkie
  villa - wieś
  ius theutonicum - prawo niemieckie
  Andree Mirosconis - Andrzej Mirosławski (Andrzej syn Mirosława)
  scilicet filie - jego syn (filius –syn)
  transept - ? słowo nieznane
  bene - dobrze


  Transept oznacza nawę w kościele, jest to pomyłka w dokumencie albo w transkrypcji.

  Byc moze chodzilo o “transfert”, co mialo by sens.

  www.frag-caesar.de/lateinwoerterbuch/transfero-uebersetzung.html

  Super omnem villas ius Theuthonicum Andree Mirosconis (scilicet filie) transept bene"

  Na wszystkie wsie prawo niemieckie Andrzej Miroslawski (syn jego) dobrze [udanie] przeniósł.


  Link do biura tłumaczeń we Frankfurcie…

  www.netprofi-uebersetzungen.de/uebersetzung-latein.htm
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 21:35

  Ballest przepraszam ciebie, że podałam linki ale nie napisałam o co chodzi.

  www.wierzbieta.nazwa.pl/strona/wierzbieta.htm
  krzemieniewo.net/viewpage.php?page_id=1475
  Ballest, mi nie chodziło o genealogię Łodziów tylko o założenie Krotoszyna w latach 1411-1414, a zasadźcą miasta był niejaki Boguslao. Pierwsza wzmianka wsi Krotoszyn w dokumentach pochodzi z roku 1405. Prawo magdeburskie otrzymał Krotoszyn w roku 1415.

  Czyli byli polscy zasadźcy miast w średniowieczu.

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 24.01.11, 22:14
  No, tu dom ci racje:
  "Pierwsza, nieudana próba lokowania Krotoszyna, jak już wspomniano, miała miejsce pomiędzy rokiem 1411 a 1414. Na urząd wójta i zasadźcy Krotoszyna (advocatus) Wierzbięta powołał enigmatyczną dziś dla nas postać Bogusława (Boguslao)."
  Jak sie nie udala to byl byc moze ze polskiego rodu, ale i tego pewny nie jestem!

  ale czemu niszczysz polskie zdolnosci i podajesz przyklad nieudolnej lokacji wsi!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 24.01.11, 22:18
  a Oryginal udanej lokacji zaginou:
  "Oryginał dyplomu lokacyjnego niestety zaginął. Treść dokumentu znana jest z odpisu, pojawiającego się w przywileju wydanym przez Jana Rozdrażewskiego z 1579 roku."

  No to fajny przyklad Petronell wlozyl!;) :) ;)

  Dalej ale nie wy´tlumaczyl, skad sie wzieli wolni Polacy?
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 22:32

  W Polsce nie jest tak jak w Niemczech i dokumenty giną....
  I tak zaginęły dokumenty na temat niemieckiego pochodzenia Łodziów...

  Poniżej link do kolonizacji Mazowsza (do 1526 roku osobne państwo).

  www.lomza.friko.pl/txt/historia_zl.txt

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 22:40

  www.sztetl.org.pl/pl/article/czarny-dunajec/3,historia-miejscowosci/
  Czarny Dunajec został lokowany prawdopodobnie jeszcze przed 1552 r. z inicjatywy Prokopa Pieniążka. Zasadźcą i pierwszym sołtysem był Tomasz Miętus,


  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 24.01.11, 22:51
  "Historyczne początki miejscowości sięgają połowy XVI w. Prawdopodobnie jednak osadnictwo na tym terenie rozwijało się już od XIII w. i było związane z działalnością zakonu cystersów. Na podstawie dokumentu z lustracji królewszczyzn w 1564 r. wynika, że Czarny Dunajec został lokowany prawdopodobnie jeszcze przed 1552 r. z inicjatywy Prokopa Pieniążka. Zasadźcą i pierwszym sołtysem był Tomasz Miętus, który wraz z synem zajął się wykarczowaniem lasu pod przyszłą osadę. Własnym kosztem wybudował także pierwszy drewniany kościółek p.w. Świętej Trójcy. W 1605 r. przekazał sołectwo swemu synowi Klemensowi i wnukowi Sebastianowi. Starosta nowotarski Adam Kazanowski odkupił w 1641 r. je od Klemensa Miętusa i przekształcił w dobra folwarczne. Za panowania króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego folwark czarnodunajecki nadano weteranom wojennym Teodorowi Sulimie i Janowi Pawęckiemu. Ze względu na korzystne położenie geograficzne Czarny Dunajec dość szybko rozwijał się w tym czasie. Leżał bowiem przy ważnym szlaku handlowym wiodącym z Krakowa na Orawę i dalej na Węgry"

  a kiedy skonczylo sie SREDNIOWIECZE?
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 23:45
  a kiedy skonczylo sie SREDNIOWIECZE?

  w roku 1492

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/GermanHamletsSince15th.jpg
  a u Lücka nawet po roku 1600

  I jeszcze drobna uwaga - ten wybitny naukowiec niemiecki stwierdził, że na Wołyniu Niemcy byli obecni w dwóch miastach –we Włodzimierzu Wołyńskim i Łucku.
  Z tym że Włodzimierz Wołyński to była Polska od 1366 roku, a Łuck od 1569 roku.  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 25.01.11, 11:33
  Kozieglowy:
  1472 - Krystyn z Koziegłów, kasztelan sądecki lokuje miasto na obecnym miejscu. (dotychczas Koziegłowy znajdowały się na miejscu obecnych Koziegłówek). W tym samym czasie zamek został odbudowany przez biskupa krakowskiego Samuela Maciejowskiego

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/GermanHamletsSince15th.jpg
  ;)

  www.ux.uis.no/~romek/nowysacz/nsstory.htm

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 25.01.11, 11:39
  Historyczne nazwy:
  1326 Cosseglow,
  1327 Coseglow,
  1335 Cozeglow,
  1346 Cozeglowi,
  1373 Kozglowa,

  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 22:54
  pttkopatow.free.ngo.pl/historia.html
  pl.wikipedia.org/wiki/Opat%C3%B3w
  1278 dokument wymienia oppidum (miasto) Opatów
  1282 prawo niemieckie dla Opatowa  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 22:57

  www.wilanow-palac.pl/jak_powstal_zamosc.html
  osadźca i pierwszy wójt Wojciech Wnuk


  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 23:02

  Rachanie na Mazowszu

  1426 lokacja - Michał Motyczka pierwszy wójt


  www.gokrachanie.cba.pl/

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 23:15

  pl.wikipedia.org/wiki/Szyd%C5%82owiec#.C5.9Aredniowiecze
  W dokumencie z 8 lutego 1427 roku Szydłowiec nazwany jest już oppidum. Miasto powstało jednakże kilkanaście lat wcześniej. W dawnej literaturze dokument z 1427 roku uważany był za przywilej lokacyjny. Również według miejscowej tradycji lokacja Szydłowca nastąpiła w 1427 roku. Pogląd ten jest błędny. Dokument z 1427 roku nie jest przywilejem lokacyjnym, Szydłowiec nazywany jest w nim oppidum, a jego mieszkańcy - oppidani. Przywilej nie wspomina ani o wójcie (zasadźcy), ani o wolniźnie. Prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną wystawienia przywileju było rozszerzenie obszaru miasta przez dodanie jego mieszkańcom nowych terenów. W dokumencie tym właściciele Szydłowca powtórzyli – co było rzeczą dość często spotykaną – nadania i postanowienia wcześniejsze, modyfikując je bądź uzupełniając. Omawiany przywilej mógł być także pierwszym dokumentem, wystawionym przez właścicieli dla Szydłowca, co tłumaczyłoby wielostronność treści przywileju.


  1427 oppidum - miasto

  1470 magdeburgia

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 24.01.11, 23:22
  www.kozieglowy.pl/master/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=39
  pl.wikipedia.org/wiki/Kozieg%C5%82owy_(wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie)
  Ach ten Długosz....

  Pierwsza historyczna wiadomość o koziegłowskim zamku pochodzi z dokumentu z 1409 r. Długosz pisał tak: „Oppidum et castrum in terra siewieriensi" (miasto i zamek w ziemi siewierskiej).

  Za czasów Długosza, a więc ok. 1470 r. właścicielem miasta i zamku był Jan Koziegłowski. W 1472 r. nadał on przywilej mieszkańcom miasta Koziegłowy i sąsiedniej wsi Gniazdów, w którym jest również mowa o obowiązku pracy przy zamku.  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 24.01.11, 22:59
  Petronell, ja myslalem ze spotkam sie ze krytyka ze Twej strony a tutaj znajduje u Ciebie tylko potwierdzenia moich Tez:
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/GermanHamletsSince15th.jpg
  ;)
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 29.01.11, 09:19

  forum.gazeta.pl/forum/w,639,55488294,55667246,Re_Czymu_popis_prawda_.html

  Link do dyskusji o „niemieckiej“ Warszawie.
  Gaworzyłeś i skreślałeś, a dokumentu lokacyjnego Warszawy nie ma.


  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 29.01.11, 09:22

  Pierwsza, nieudana próba lokowania Krotoszyna, jak już wspomniano, miała miejs
  > ce pomiędzy rokiem 1411 a 1414.

  ]ale czemu niszczysz polskie zdolnosci i podajesz przyklad nieudolnej lokacji
  > wsi!

  tam nie pisze o lokacji wsi Krotoszyn
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 29.01.11, 10:33
  PRAWO NIEMIECKIE

  Prawo używane w miastach nazywano prawem niemieckim bądź,
  dokładniej, prawem magdeburskim (średzkim), chełmińskim lub
  lubeckim. W wyniku wydawanych przez władców przywilejów,
  statutów, jak i poprzez wilkierze stanowione przez miasta oraz praktykę
  miejscowych sądów prawo niemieckie uległo znacznym modyfikacjom.
  Prawo stosowane w miastach nie było jednolite i właściwie należałoby
  mówić osobno o prawie każdego miasta czy miasteczka.
  Dokumenty lokacyjne określają podstawę stanowiska prawnego

  miasta. Wystawiali je właściciele ziemscy na podstawie przywileju
  lokacyjnego wydawanego przez monarchę. Przywilej lokacyjny
  wyjmował lokowane miasto spod prawa polskiego i poddawał go prawu
  niemieckiemu. Dokument, zwany zamiennie umową lokacyjną, dawał
  osadnikom możność posługiwania się prawem niemieckim, określał
  ustrój miasta lub wsi na wzór osad macierzystych oraz normował
  położenie gospodarczo-społeczno-prawne osadników.
  Dokumenty
  lokacyjne są przeważnie schematyczne, gdyż zawierają na ogół te same
  treści, jak np. określenie terytorium oddanego pod miasto, zapewnienie
  używania prawa niemieckiego, wskazanie miasta, którego prawo miało
  być wzorem, podanie uposażenia lokatora (zasadźcy),świadczeń
  mieszkańców itp.

  www.scribd.com/doc/21562791/HISTORIA-PA%C5%83STWA-I-PRAWA-POLSKIEGO-Piotr-Jurek
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 29.01.11, 11:13

  Ballest dzięki

  nareszcie uznałeś prawo polskie o czym świadczy pogrubienie tekstu


  W tekście tym jest mowa o normach prawnych związanych z wprowadzeniem prawa niemieckiego, a nie o prawie niemieckim dla niemieckich kolonistów.

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 29.01.11, 11:46  Kto czytac potrafi , ma zawsze przewage
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 20.02.11, 11:09
  Tutaj podaję deklinację rzeczownika „ius”. W dopełniaczu jest iuris. Stąd też bierze się tytuł „Dr. iur” jak u waszego ministra barona Guttenberga, który nie wynalazł druku.


  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/GermanHamletsSince15th.jpg
  Przedtem podałeś kilka razy link do mapy pana doktora L.

  Podaj ballest ile było miast i osiedli w Małopolsce i na Rusi Czerwonej założonych przez Niemców w XVwieku.
  Tytuł mapy: Niemiecka kolonizacja w Małopolsce i na Rusi Czerwonej w XV wieku.
  Mapa obejmuje Podole. Coś mi się tutaj nie zgadza?

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 21.02.11, 21:18
  Letka odpowiedz :
  wszystkie !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 22.02.11, 20:27

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c2/GermanHamletsSince15th.jpg
  Tytuł tej mapy to „Niemieckie zasiedlenie Małopolski i Rusi Czerwonej w XV wieku”.
  Mapa obejmuje też Wołyń i Podole należące do Litwy.

  W legendzie po lewej stronie na dole są symbole

  □ im 13. Jahrh. Lokation der Stadt zu deutschem Recht
  ○ im 14. Jahrh.

  Lokacja miasta na prawie niemieckim w wieku XIII i wieku XIV.

  Poniżej na dole

  □ ○ Die bisherigen Forschungsergebnisse gestatten keine Rückschlüsse über die Anwesenheit deutscher Siedler.

  Dotychczasowe rezultaty badań nie pozwalają na stwierdzenie obecności niemieckich osadników.

  Były zatem miasta założne na prawie niemieckim bez osadników niemieckich.

  Brak informacji o wieku XV, co jest tytułem mapy. W tekście wymienia on ślady osadnictwa niemieckiego od roku 1326 do 1627. Czyli wiek XV trwał według tego wybitnego niemieckiego badacza 301 lat.
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 23.02.11, 08:45
  Moje Twierdze brzmi, ze Polacy nie zalozyli ani jednego miasta we sredniowieczu, a nie, ze Niemcy wszystkie zalozyli!!!!
  , zreszta Lück nie umial wtedy wszystkich miast zbadac, ale niestety i miasta oznaczone, bez osadnikow niemieckich sa przez nich zalozone:
  "król Kazimierz Wielki wystawił dla Węgra Jana de Hanselino w Opatowcu przywilej zezwalający na założenie miasta Honstadt albo „Wysokie Miasto ..."

  Bo ze Wegier tez przybywali osadnicy rodem ze Niemiec,


  Kto czytac potrafi, nie ma zawsze przewage

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 23.02.11, 08:51
  pl.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%84czuga
  "Założycielem miasta był Otton z Pilczy. Po nim Kańczugę odziedziczyła jego córka Elżbieta, "


  Kanczuga, nastepne miasto ponoc bez udziualu osadnikow ;)

  Lück wtedy nie potrafil uodowodnic, ale dzisiaj ja to robie !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 04.03.11, 11:38
  Ballest: Moje Twierdze brzmi, ze Polacy nie zalozyli ani jednego miasta we sredniowieczu, a nie, ze Niemcy wszystkie zalozyli!!!!

  To nie jest stwierdzenie tylko hipoteza, której nie potrafisz udowodnić.

  Stwierdzenie oznacza, że posiadasz dowody na założenie wszystkich miast i z tych dowodów wynikałoby, że Polacy nie założyli ani jednego miasta.


  Ballest: zreszta Lück nie umial wtedy wszystkich miast zbadac, ale niestety i miasta oznaczone, bez osadnikow niemieckich sa przez nich zalozone:

  Założycielem miasta był Otton z Pilczy. Po nim Kańczugę odziedziczyła jego córka Elżbieta,
  Kanczuga, nastepne miasto ponoc bez udziualu osadnikow ;)

  Lück wtedy nie potrafil uodowodnic, ale dzisiaj ja to robie !


  Lück nie umiał badać wszystkich miast, bo jego tzw. „badania“ ograniczały się do wyszukiwania dat nadania prawa magdeburskiego oraz wyszukiwania z literatury imion rzemieślników w języku łacińskim, które kwalifikował następnie jako niemieckie.

  I tak kowal Ioannes stawał się na biurku Lücka niemieckim kowalem Johannesem itd., a wieś w której mieszkał stawała się nagle niemiecką osadą.

  Lück naskreślał kwadraty i koła, zapełnił je w całości lub częściowo:

  całkowicie zapełnione
  imiona obywateli miast do roku 1500 – ponad 90% Niemcy - polonizacja w wieku XVI i później

  3/4 zapełnione
  przygniatająca większość niemieckich imion do roku 1450, początek polonizacji rok 1450

  (W poprzednich wpisach ballest twierdził, że Niemcami są Jakub Iskra, Mikołaj Rudnika lub Mikołaj Zubrzycki, a zasadźcami byli Szwedzi Anglicy itd. o imionach Przecław i Ścibor).

  Mapa wybitnego niemieckiego naukowca Lücka to taka niemiecka Wunderwaffe z pokręconą legendą i mocno pokoloryzowana, tak by nikt nie mogł się zorientowac o co chodzi.
  W legendzie u Lücka można poczytać też co nieco o wieku XVII!, co ballestowi nie przeszkadza czepiać się górnej granicy średniowiecza. Czyli średniowiecze ma granice płynne według humoru Niemca. I tak na mapce Lücka ostatnia wzmianka o kolonizacji niemieckiej pochodzi z roku 1637. Lück dodał jeszcze Podole i Wołyń by było barwniej i przejrzyściej.


  W poprzednich wpisach kwiczałeś ballest, że cała szlachta jest pochodzenia niemieckiego, a teraz cieszysz się jak małe dziecko, gdy zobaczysz niemieckie imię Otton, co nawet pogrubiłeś. A przecież według twojej logiki nawet i hipotetyczny Stanisław z Pilczy byłby Niemcem. Imię nie świadczy o pochodzeniu, o czym świadczy Niemiec Zawisza.

  Ballest: Lück wtedy nie potrafil uodowodnic, ale dzisiaj ja to robie !
  Jak na razie to tylko znalazłeś notkę w wikipedii, a Otton z Pilczy była znaną postacią historyczną.

  Dzięki ballest za twój wpis, w którym udowodniłeś dyletanctwo pana doktora Lücka.

  Dzięki też za link do wikipedii.

  Według niego miasta były zakładane na prawie polskim, a prawo niemieckie nadał Kańczudze posthum Jagiełło.

  Według Lücka Kańczuga została założona na prawie niemieckim w XIV wieku.

  Założycielem miasta był Otton z Pilczy. Po nim Kańczugę odziedziczyła jego córka Elżbieta, która wyszła za mąż za Wincentego Granowskiego (ok. 1370-1410), starostę generalnego Wielkopolski, syna Wincentego z Granowa, a następnie poślubiła króla Władysława Jagiełłę. Prawa miejskie Kańczuga otrzymała w roku 1440 z rąk króla Władysława Jagiełły.  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 04.03.11, 11:45

  dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_III/802
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 04.03.11, 15:39
  Chory gownasie, napisz mi od kiedy Polacy wolnymi byli, wtedy mozemny dyskutowac na powyzszy temat!
  a teraz do Twojego:
  "W poprzednich wpisach kwiczałeś ballest, że cała szlachta jest pochodzenia niemieckiego"

  Podaj link , gdzie to sakreslilem!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 07.03.11, 10:26

  1. Ballest:
  Myslam, ze : Jak Polok nie mou Argumentow to kwiczy ze SMIECHU

  Jak komus argumentow brakuje to co robi? Zaczyna obrazac!


  Jesli ktos zamiast argumentow zaczyna obrazac, ten zawsze przegral.

  forum.gazeta.pl/forum/w,50,9877609,9894688,Re_USA_WYGRALY_w_IRAKU.html

  2. Chory gownasie, napisz mi od kiedy Polacy wolnymi byli, wtedy mozemny dyskutowac na powyzszy temat!

  Napisz od kiedy wszyscy Polacy byli niewolnikami i na jakiej podstawie wysuwasz taką hipotezę, której nigdy nie udowodnisz.
  W jaki sposób niewolnicy zdominowali elitę rządzącą?
  Dysponujesz materiałami empirycznymi z innych krajów europejskich?


  3. W poprzednich wpisach kwiczałeś ballest, że cała szlachta jest pochodzenia niemieckiego"

  Podaj link , gdzie to sakreslilem!

  forum.gazeta.pl/forum/w,34281,118940405,118960192,Re_Kleine_Uberaschung_fur_Socer_Schlesier.html
  Jedno jest pewne, przez ostatnie 1000 lot Polska zawsze byla beneficjentem Niemiec.
  Ona zawsze profitowala z Niemiec a nie odwrotnie zacznijmy od
  6. Rycerstwo juzas Niemcy
  7. Szlachta juzas Niemcy
 • petronella.kozlowska 07.03.11, 10:45
  ballest:
  Nie bylo wtedy wolnych Polakow i juz z tego powodu praktycznie nie
  ma "polskich" rodow szlacheckich.

  ballest:

  Rico, praktycznie nie ma polskich herbow, bo zeby dostac herb, trzeba wolnym
  obywatelem, a wolnych Polakow bylo bardzo malo, bo wolnymi mogli zostac tylko za
  jakies zaslugi a som wiysz, ze jesli cos takiego sie stalo, to to bouo sehr selten!  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 07.03.11, 10:59


  ballest☺ 06.01.05, 23:33
  Nie mam nic do stracenia, bo nie klamie i pisze zawsze prawde!

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 23.01.11, 08:49

  W roku 1352 Jakub Iskra otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego dokument lokacyjny na założenie wsi, na prawie magdeburskim, w miejscu zwanym Obrwynowo, gdzie mieszkali już nieliczni osadnicy polscy.

  Jou piszam o miastach nie o wsiach, ale podaj mi ten akt lokacyjny we oryginale , to udowodnie, ze Jacob nie mog byc ze polskiego rodu!

  Jeżeli chcesz ten dokument lokacyjny mieć w oryginale to musisz pojcechać do odpowiedniego archiwum wojewódzkiego i tam możesz go zobczyć w oryginale, opracować i napisać artykuł, i ten opublikować na forum naukowym wiatrak.nl.
  Kiedyś pisałeś, że jeteś głównym technologiem wielkiego koncernu, i podróżujesz do Japonii i do Chin z sekretarką.
  Jadąc do polskiego archiwum możesz zabrać kilka sekretarek.


  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 23.01.11, 09:14
  " Przede wszystkim poznajemy doskonale władze miasta Kalisza. Próbowano już wcześniej zestawiać rajców miejskich z okresu średniowiecza i chociaż były to bardzo ważne badania, to napotykały one, wobec braku dokumentów, na poważne przeszkody. Teraz, mniej więcej od lat 70. XIV wieku, niemal dla każdego roku dysponujemy pełnym składem rady miejskiej. Badania nad składem rady miejskiej są niezwykle ważnym elementem badań prozopograficznych, które nie tylko pozwalają określić ówczesną elitę Kalisza, ale także ustalić jej związki z innymi miastami. To z kolei umożliwia poznanie roli politycznej i gospodarczej Kalisza. Ówcześni rajcy miasta Kalisza, co zapewne będzie dla Państwa zaskoczeniem, byli przeważnie pochodzenia niemieckiego. O takim składzie narodowościowym rady decydowało kilka względów. Po pierwsze, Kalisz XIV i XV wieku to miasto lokacyjne, a więc gmina, która swoje początki w XIII stuleciu zawdzięczała osiedleniu się w Kaliszu licznych kupców i rzemieślników niemieckich. Po drugie, elita Kalisza utrzymywała wówczas ścisłe związki z kupcami innych miast, którzy również byli najczęściej pochodzenia niemieckiego. Niemieckie pochodzenie rajców kaliskich świadczy tylko o znacznej roli Kalisza w życiu gospodarczym Europy Środkowo- Wschodniej. W wieku XV możemy jednak zaobserwować początki polonizacji rady miejskiej Kalisza. Proces ten nasili się w Kaliszu i innych miastach polskich w XVI stuleciu. Późnośredniowieczny Kalisz był ośrodkiem wielokulturowym, mieszkali tu obok siebie Niemcy, Polacy i Żydzi. Niestety ludność żydowska nie jest szczególnie widoczna w nowo odkrytych dokumentach, chociaż jeden z dokumentów wspomina o dzielnicy żydowskiej w Kaliszu. Żydzi licznie zamieszkiwali także okolice Kalisza. Z innych źródeł wiemy, że zawierali oni często transakcje finansowe ze szlachtą zamieszkującą okolice Kalisza."

  www.info.kalisz.pl/historia/kalsredio.htm
  ;)
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 19.01.11, 21:03
  Jurgów został założony na prawie wołoskim w 1546 r. Zasadźcą i pierwszym sołtysem był zbójnik Jurko, który przybył tu z 12-osobową drużyną. Przeważającym zajęciem Jurgowian i głównym źródłem utrzymania była hodowla owiec i bydła.
  www.jurgow.pl/jurgow-historia.html

  Jurko - Jürgen  Najdawniejsza historyczna wzmianka o Białym Dunajcu pochodzi z 1564 r., kiedy to lustratorzydóbr królewskich wymienili tę osadę jako nową, w której byłosześciu kmieci.
  Akt lokacyjny BiałegoDunajca został wystawiony w piętnaście lat później - 23 lutego 1579r. Zasadźcą wsi osadzonej na prawie niemieckim został kmieć Jędrzej Pawlik, który był też pierwszym sołtysem. Po nim funkcję sołtysa pełnili jegopotomkowie, którzy za udział w wojnach na kresach Rzeczypospolitej(m.in. z Rosją za króla Stefana Batorego, czy z Turcją za królaZygmunta III Wazy) zostali nobilitowani i uzyskali nazwisko Pawlikowski.
  pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82y_Dunajec

  Jędrzej Pawlik - Andreas Paulick  W roku 1352 Jakub Iskra otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego dokument lokacyjny na założenie wsi, na prawie magdeburskim, w miejscu zwanym Obrwynowo, gdzie mieszkali już nieliczni osadnicy polscy. Prawo magdeburskie dawało osadnikom przywilej posiadania własnego samorządu i własnego sądownictwa. Ten przywilej zachęcał do osadnictwa i zaludniania terenów. Wójt Jakub Iskra jako zasadźca sprowadził grupę Niemców z Krościenka i zaproponował zmianę nazwy Obrwynowo na Iskrzyna Wola, którą zmieniono na Iskrzynów, a wreszcie na Iskrzynię.
  zsiskrzynia.pl/historia_iskrzyni.html

  Jakub Iskra - Jakob Ißkra


  15 kwietnia 1349 r. - Przywilej lokacyjny Miasta Lipno. Wójtowski przywilej lokacyjny wystawił książę Władysław Siemowit w Bobrownikach, w środę po Wielkanocy (15.04.1349 r.). Dzień ten stanowi rzeczywisty moment narodzin miasta Lipna, na prawach chełmińskich. Wójtem-zasadźcą Lipna został Mikołaj Rudnik.

  www.umlipno.pl/pl,page,kalendarium_historii_miasta,32,131.html

  Mikołaj Rudnik Nikolaus Ruddnick

  Wierchomla Wielka (łem.Wierchomlia) lokowana była na prawie wołoskim w 1595 przez kardynała Jerzego Radziwiłła. Zasadźcą był Mikuta Zubrzycki z Zubrzyka. Osadnikami byli napływający tu pasterze wołoscy. Otrzymali aż 30 lat wolnizny na zagospodarowanie.


  Mikuta Zubrzycki - Nikolaus Subschytzki


  pl.wikipedia.org/wiki/Wierchomla_Wielka
  26 lipca 1377 roku w obozie wojskowym pod Bek¬zem, król Ludwik Węgierski wydak dokument (por. Regionalista nr 7) nadający braciom Dymitrowi i Iwa¬nowi z Klecia gród Goraj i będący wlasnością królewską Kraśnik wraz z wsiami: Stróżą, Wyżnicą i Rzeczycą. W dokumencie tym Kraśnik został okre¬ślony jako "civitas" - miasto, co wskazuje, że do tego czasu Kraśnik już był miastem, ale najwyżej na pra¬wie polskim. Król jednocześnie zezwalał Dymitro¬wi i Iwanowi na lokację Kraśnika na prawie niemieckim. Nie oznaczało to jednak, że właśnie wówczas doszło do tej lokacji. Akt lokacyjny spisy¬wany byłmiędzy wlaścicielem a zasadźcą i określał konkretne prawa i zobowiązania stron. Zostal więc pewnie wystawiony w czasie późniejszym.

  www.korczak-clan.de/wiki/index.php?title=Kra%C5%9Bnik
  Serednica
  1482 r. - wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w źródłach jako Jaczkowa Wola. Założona została przez kniazia Jaczka na mocy przywileju wydanego przez Kmitów. Syn Jaczka - Tymko - założył sasiednie wsie: Dźwiniacz i Romanową Wolę.

  bieszczady24.pl/pl/69,83/83/
  Męcina Wielka - Miczko Kotka
  Kroscienko - Hriczko

  natomiast w roku 1595 zezwolił na założenie Słotwin przez Hrycia Krynickiego, Wierchomli Wielkiej przez Mikuta Zubrzyckiego oraz Wojkowej przez Homę Powroźnickiego.
  Banicę, Czyrną i Stawiszę lokowali mieszkańcy Śnietnicy, która już na początku XV w. została założona przez Wołochów. Berest lokowali dwaj bracia Stec i Fedor Olechnowiczowie. Niejasna jest kwestia Florynki, która musiała istnieć wcześniej, aniżeli przybyli tu osadnicy wołosko-ruscy. Czarną koło Brunar lokował Grzegorz Srzedziński z Jaszkowej, natomiast Żegiestów Hawryła Juraszek z Jędrzejówki, którego imię i nazwisko świadczy o zruszczeniu się XIV-wiecznej Andrzejówki. Z Andrzejówki pochodził sołtys Milika, Teodor.
  Sołtysem Jastrzębika został Piotr Teliszczak z Krynicy, w Brunarach Niżnych Jaśko, syn sołtysa z Brunar Wyżnych, w Złockiem, zasadźcą był sołtys Szczawnika Iwan Makowica, a w Mochnaczce Wyżnej Jan Świątkowski, jak wskazuje nazwisko pochodził prawdopodobnie spoza kresu muszyńskiego ze Świątkowej.

  www.sadeczanin.info/content/upload/miesiecznik/556986510.pdf trzymania była hodowla owiec i bydła.
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 31.03.15, 11:17
  www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/docmetadata?id=8884&from=publication
  Studia nad Łemkowszczyzną

  w tej publikacji są dalsze dane na temat kolonizacji wołoskiej- zasadźcami byli Mołdawianie lub Wołosi, czyli posługując się obecną nomenklaturą - Rumuni.  Szczurowice (p. Radziechów). Nie ma tej wsi w rej. z 1472 r„ jest dopiero w rej. z
  1507 r., ale dwa lata wczesniej była opustoszała. Moe wiec Wołosi ja zasilili. Jeden z
  nich Hryc Dubina Moldavus został w 1525 r. zasadzca nowo załoonego miasta (A.
  Janeczek, Osadnictwo pogr. pol.-rus., s. 172, 175, 257).


  Hryciowa Wola — Daliowa. Dokumentem wyd. w Brzegu 25 II 1353 r. Kazimierz
  Wielki pozwala Hryckowi Zarowiczowi załoyc Hryciowa Wole na prawie magd. (AGZ
  VIII, nr 4), która 8 V 1434 r. Władysław Jagiełło zapisuje wraz z innymi wsiami
  biskupom przemyskim (AGZ VII, nr 78). A. Fastnacht (Osadnictwo, s. 143) identyfikuje
  ja jako Daliowa i jest zdania, e Hrycko Zarowicz był Wołochem. Dowodzi te, e
  mimo i wies miała pr. niem. była ona gniazdem, z którego rekrutowali sie osadzcy
  okolicznych wsi na pr. Wołoskim.


  Niebieszczany koło Sanoka nad potokiem uchodzacym w Prusieku do
  Sanoczka. Tu w 1376 r. był włascicielem wsi „Nanone de Nyebysczany",
  prawdopodobnie ten sam, który dziesiec lat pózniej był „Nayn woywoda
  Walachorum
  ". Same Niebieszczany były wsia na pr. niem. (A. Fastnacht,
  Osadnictwo, s. 118 i przyp. 325, 326 oraz s. 211).Blizne k. Brzozowa. 9 XII 1402 r. Scibor starosta sanocki poswiadcza, e Laczko
  Walachus sprzedał wies Blizne za 100 grzywien Maciejowi, przemyskiemu biskupowi.
  — Oznacza to, ze Blizne przeszło w rece Wołocha, ziemianina i e musiało sie to stac
  nieco wczesniej.
  9. Morochów koło Sanoka. W 1402 r. włascicielem Morochowa byl niewatpliwy
  Wołoch. Bota, którego znajdujemy jako swiadka na akcie sprzedanym wsi Blizne
  przez Wołocha imieniemLaczko
  Str.158


 • petronella.kozlowska 31.03.15, 11:22
  Szczurowice

  dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XI/869
  pl.wikipedia.org/wiki/Szczurowice
 • petronella.kozlowska 31.03.15, 11:30
  forum.gazeta.pl/forum/w,639,138061890,138240922,Re_Wnuk_rozlicza_separatyste_czyli_lopi_erke.html
  ballest 16.08.12, 17:50 Odpowiedz

  Nie tylko pohalanscy, ale takze ci z okolic Biecza, Markowej, Krosna, Nowego Sacza itd.
  Polacy nie powinni kopac w gownie bo smierdzi!
  Nawet osady woloskie na Podkarpaciu na Kniaziow wybierali Niemcow!

  --

  brak jest jakichkolwiek dowodów na to stwierdzenie. Po za tym jeżeli Niemcy - osadnicy rządzili się prawem niemieckim, to w jaki sposób Niemiec został sołtysem wsi osadzonej na prawie wołoskim? No i w jakim języku się porozumiewali? Chyba że Niemiec znał rumuński w stopniu komunikatywnym-):

  Mam też zastrzeżenia co do faktu wybierania sołtysa lub kniazia. Wychodzę z założenia że tego wyznaczał pan feudalny.
  No chyba że mamy do czynienia z początkami władzy ludowej na Rusi w XV wieku.

  www.malopolska24.pl/index.php/2011/07/byli-tu-wolosi/
 • bartoszcze 17.01.11, 12:46
  Oj, Balciu, widzę, że lata lecą, a Ty dalej dajesz się wyciulać, wystarczy Ci byle jakim tekstem pomachać:)))
  Autor który pisze "Do XIV wieku feudalna Polska nie znała miast w ówczesnym tego znaczeniu; samo-stanowiących, wolnych miast z wolnymi mieszkańcami zorganizowanymi w cechy handlowe i rzemieślnicze.", a parę linijek później "W roku 1257 król Bolesław V Wstydliwy nadał miastu lokację na prawie magdeburskim.", rozśmiesza mnie tak bardzo, że w dobrym humorze idę się zająć czymś innym, niż wytykaniem elementarnych błędów.
  Ale baw się dobrze:))

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • ballest 17.01.11, 17:24
  "Polscy królowie rozumieli że jedyna szansa na rozwój tak zacofanego feudalnego kraju jest możliwy jedynie gdy jego obywatele będą mogli rozwijać swą przedsiębiorczość w wolności. Niestety silny sprzeciw feudałów uniemożliwiał przeprowadzenie jakichkolwiek reform. Wynikiem tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków. Prawo tych miast nie obejmowało Polaków przez co feudałowie byli zabezpieczeni, że ich chłopi pańszczyźniani nie będą uciekać do miast. W roku 1257 król Bolesław V Wstydliwy nadał miastu lokację na prawie magdeburskim. W nowo wytyczonym mieście osiedlali się głównie przybysze ze Ślaska, Czech, Prus i Niemiec, co tłumaczy fakt posługiwania się językiem niemieckim przez mieszczaństwo krakowskie do XVI w. Kościół Mariacki był też początkowo parafią niemiecką. Dopiero od XVI wieku na ulicach Krakowa pojawił się także język polski i stopniowo Polacy zasiedlają Kraków"

  Tylko jednokomorkowcy czepiaja sie LITEROWEK, myslalem, ze wiesz o tym instrumenciku Jankiela.
  Zreszta nie ze tego tekstu ja czerpie moje tezy!
  Ten tekst jest tylko potwierdzeniem, ze sa tez inteligentni Polacy a nie yno Hadziaje !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • bartoszcze 17.01.11, 20:56
  Ależ baw się dobrze i przypomnij mi swój bonmot o obrażaniu:))

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • Gość: jabbaryt IP: *.icpnet.pl 18.01.11, 01:30
  Fakt osadnictwa niemieckiego i szerzej germańskiego jest znany i nie budzi we mnie żadnych emocji. Mało narodów jest jednolitych etnicznie. Około 30% Niemców jest pochodzenie słowiańskiego.
  We wczesnym średniowieczu Niemcy to około 10% ludności Polski.
  Fal migracji było wiele potem jeszcze przyszli Głuchoniemcy, Bambrzy, holenderscy Olendrzy. I wiele wiele innych.
  Polscy dowódcy z 1939, którzy poddali się ostatni w kampanii wrześniowej to Kleeberg, Unrug i Rómmel. Mnie to cieszy że Niemcy szybko i sprawnie asymilowali się i stawali dobrymi Polakami. Nie rozumiem tonu sensacji i wielkiego odkrywania faktów które są oczywiste.
 • cirano 18.01.11, 07:14
  Dla wielu twoich ziomali, nie są one aż takie oczywiste. Polskie bajki dają się łatwiej strawić Polakom. Nie powodują stresu, wrzodów, kiedy spojrzą na miasta niby polskie, ale w żadnym wypadku Polaków nie przypominające. Wielu czuje się złodziejami...
  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • Gość: jabbaryt IP: *.grace.com 18.01.11, 12:40
  To że polskie miasta były zasiedlone przez Niemców, nie oznacza że nie były polskie. Leżały w Polsce, podlegały polskim władcom, a Niemcy tam mieszkający byli przeważnie lojalni wobec władcy i Korony. Dlaczego mam czuć się złodziejem?
  Jakbyś nie wiedział to w Niemczech pierwsze miasta były zakładane przez Rzymian. Tylko co z tego?
 • cirano 18.01.11, 14:47
  Gość portalu: jabbaryt napisał(a):

  > To że polskie miasta były zasiedlone przez Niemców, nie oznacza że nie były pol
  > skie. Leżały w Polsce, podlegały polskim władcom, a Niemcy tam mieszkający byl
  > i przeważnie lojalni wobec władcy i Korony. Dlaczego mam czuć się złodziejem?
  ---------------------------------------------------------
  Król był polski, kraj był polski, tylko ludzie którzy miasta budowali, tchnęli w nie życie nie byli Polakami. Polaki w tym czasie ryli w polskiej ziemi pod knutą polskiego szlachciury i wysłuchiwali "kazań Świętokrzyskich"
  ------------------------------------------
  > Jakbyś nie wiedział to w Niemczech pierwsze miasta były zakładane przez Rzymian
  > . Tylko co z tego?
  --------------------------------------------------------------------
  Tego w Niemczech nikt nie neguje, ba, szczycą się tym faktem, a róznica jest ta, że po Rzymianach niewiele już i pozostało. [b]Piękno niemieckich miast powstało z niemieckiej ręki[/b]

  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • ballest 18.01.11, 16:41
  Cirano!, - we wszystkim mosz recht, ale polskie Krole nie bouy ze polskich rodow, a wtedy Polska byla uwazanou jako Satelita Niemiec, czytej niemieckie panstwo podobnie jak Czechy, czy Wegry.
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • cirano 19.01.11, 09:14
  ballest napisał:

  > Cirano!, - we wszystkim mosz recht, ale polskie Krole nie bouy ze polskich rod
  > ow, a wtedy Polska byla uwazanou jako Satelita Niemiec, czytej niemieckie panst
  > wo podobnie jak Czechy, czy Wegry.
  -----------------------------------------------------------------
  Zgoda ballest. Polske krole to Piasty, a wiync Ślonzoki, potym Jagellony - quasi Litwiny, ale byli krolami kraju co sie Polska zwou, nawet jak ta ino satelitom Niymiec boua. Bo i boua!


  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • herbjelita 18.01.11, 08:15

  bartoszcze napisał:

  Ależ baw się dobrze i przypomnij mi swój bonmot o obrażaniu:))

  Ach bartoszcze, ty i tu probujesz wszystko stawiac pod znakiem zapytania. Myslalem, ze ty w tym tamacie bedziesz mial cos ciekawego do powiedzenia, a tu takie wysmiewojki. Czyzby ci brakowalo historycznych argumentow?. Poczytaj troche o polskiej historii to nie bedziesz takich glupich odpowiedzi pisal.

 • ballest 18.01.11, 10:03
  Ach herbjelita, bartoszcze malo popjecia mou o tym co tu skreslomy, uon se dopiero ode mnie dowiedziou, ze nie bylo polskich zasadzcow i ich byc nie moglo.
  Jabbaryt tez pierdoly pisze, ze to fakt ogolnie znany, jak moze byc znany, juak Citizenpoland go nie znou.
  Polacy jednego nie rozumiom, ze nie bylo wtedy wolnych Polakow.
  Zalozmy, ale ze byli wolni Polacy, to i tak nie mogli byc zasadzcami miast, bo zeby byc zasadzcom trzeba bylo miec kontakty do Niemiec i "niemieckich miast", zeby osadnikow bieglych we roznych rzemioslach sprowadzac
  , tak wiec obojetnie jak to obrocisz, nie moglo byc polskich zasadzcow.
  Zasadzcami byli tylko osadnicy i ich potomkowie, bo oni mieli kontakty do miast niemieckich, slaskich, czeskich, morawskich, spiszkich, wegierskich, kurlandzkich czy miast Ostmarku czytej Austrii.

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • Gość: cirano IP: *.pool.mediaWays.net 18.01.11, 17:06
  Te techolog uod G.wna (czytej Oberfachmann uod G.wna) wytupllikuj nam czi Miesiountschek to satelita cauego gorolskiygo Weltu czi tysch nur satelita Mnimcuf (czytej Satelitt von dojczoberszlezjen). Jak tam sie ma wasch firer adolf h. na Miesiuontschku?.

  A teroski posuchey sobia dojczoberszlyzjeskiej spiyewki!
  www.youtube.com/watch?v=cWzd8FDNz84&feature=related
  Rettunk dlo dojczoberszlezjeruff: SMRUD ze C.ULA uod dohtora Mjoda i wyciskanie Knuta uod Bschesinioka!!! KPD (Knutomaniatzka Partaj Dojczoberszlezjens).

  Dojczoberszlezjer to taki miot ftury wejluje neonazistuff (czytej RECHTSEXTREMISTEN!!!) goda co Rajch je pod hamerykanskom okupacjom a Mniymce niy som wolnym krajem (czytej LANDEM!!!). Dojczoberszlezjery wierzom nazistowskiyj propagandzie (czytej GOEBBELSPROPAGANDA) i koschdygo dnia czitajom BILDCAJTUNG!!! Dojczoberszlezjery chlejom BRYNA i niynawidzom fszystkich goroli (czytej ALLE MENSCHEN AUF DER WELT, DIE NICHT dojczoberszlezjer SIND!!!)

  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • ballest 18.01.11, 19:02
  Oj uozarty Gorol ze niemieckiego Anstaltu se uodezwou!
  Nie wiem, po co taki strugacz konikow do Niemiec pojechou, przeca mog swoja szarou komoreczka we Polszi lyczyc, przeca Zyd Jankiel tysz takich jak tyn gorolski Judasz we Polsce lyczou !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 18.01.11, 21:36

  Polacy jednego nie rozumiom, ze nie bylo wtedy wolnych Polakow.
  Zalozmy, ale ze byli wolni Polacy, to i tak nie mogli byc zasadzcami miast, bo zeby byc zasadzcom trzeba bylo miec kontakty do Niemiec i "niemieckich miast", zeby osadnikow bieglych we roznych rzemioslach sprowadzac, tak wiec obojetnie jak to obrocisz, nie moglo byc polskich zasadzcow.


  Nie możesz zakładać, że nie było wolnych Polaków, gaworząc i skreślać do 10 lat co innego.

  No i opisz jakie były te kontakty do NIE istniejących Niemiec.


  Nazwa miejscowości ma charakter patronimiczny i wywodzi się od jej założyciela i zasadźcy Stanisława Kąkola. 1 stycznia 1429 r. w Dynowie Piotr Kmita ze Śreniawilów właściciel dóbr dynowskich, wydal przywilej lokacyjny na założenie wsi na prawie niemieckim. A oto i tekst owego dokumentu: W imię Pańskie. Amen. Ponieważ umowy kupna i jakiejkolwiek kontrakty nie mają żadnej mocy prawnej, jeśli nie są poparte dokumentem i niepotwierdzone

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • bartoszcze 21.01.11, 15:16
  herbjelita napisał:

  >
  > bartoszcze napisał:
  >
  > Ależ baw się dobrze i przypomnij mi swój bonmot o obrażaniu:))
  >
  > Ach bartoszcze, ty i tu probujesz wszystko stawiac pod znakiem zapytania. Mysla
  > lem, ze ty w tym tamacie bedziesz mial cos ciekawego do powiedzenia, a tu takie
  > wysmiewojki. Czyzby ci brakowalo historycznych argumentow?. Poczytaj troche o
  > polskiej historii to nie bedziesz takich glupich odpowiedzi pisal.
  >
  Starzik, Ty rześ jes mody stażem na tym forum, to niewiele wiesz o jego historii, a ja tu byłem od początku i już mi się dawno znudziło:)
  Ja od lat wiem, że dyskusja z Ballestem jest jałowa, gdyż Łon Zowdy Recht Mo, choćby leżał i kwiczał przy śmiechu całego forum. Także i w tym przypadku, kiedy wesołe opowiastki anonima traktuje jako prawdę objawioną:)
  Temat zakładania miast i polskiego prawa miejskiego był tyle razy wałkowany, że naprawdę szkoda mi czasu, a Ballest i tak nie zrozumie.

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • bartoszcze 21.01.11, 15:17
  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • ballest 21.01.11, 19:31
  Bartoszcze, nikt se tak nie usmial na forum jak sie ze Ciebie usmiali, jak ues napisou, ze Cieszyn bou pod pruskim Zaborem!

  Barto, napisz tu nomjak Ty myslisz, byli tez zasadzcy ze polskich rodow ?


  Moze se teraz znowu usmiejem, bo ze Petronelci mi se juz smioc nie chce!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • bartoszcze 21.01.11, 20:30
  ballest napisał:

  > Bartoszcze, nikt se tak nie usmial na forum jak sie ze Ciebie usmiali, jak u
  > es napisou, ze Cieszyn bou pod pruskim Zaborem!


  Ależ, Balciu, jak zawsze zapominasz że ja się do swojego błędu przyznałem i przyznaję się za każdym razem, a Ty do swoich błędów jesteś tak przywiązany, że nawet kiedy się z Ciebie całe forum śmieje, to i tak ryczysz, że Ty RECHT mosz:))))

  > Barto, napisz tu nomjak Ty myslisz, byli tez zasadzcy ze polskich rodow ?

  Jak już pisałem, było o tym na tyle dużo, że nie chce mi się powtarzać. Ale proszę: oczywiście, że byli, a jak masz wątpliwości, użyj wyszukiwarki:)
  (uwaga: odpowiedź Ballesta brzmi: jak X był zasadźcą, to on na pewno był Niemiec, z niemieckiego rodu itd itp...)

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • ballest 21.01.11, 20:58
  Tera momy Barzszcze we rynkach;)
  "Jak już pisałem, było o tym na tyle dużo, że nie chce mi się powtarzać. Ale proszę: oczywiście, że byli, a jak masz wątpliwości, użyj wyszukiwarki:) "

  Barto jo ani jednego nie znod, napisz mi kery to je ten zasadzca ze polskiego rodu co miasto we sredniowieczu na terenie dzisiejszej Polski zalozou i czymu bou wolnym POLAKIEM!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 21.01.11, 21:19
  Dlo Przykladu:
  "Re: na Sloonsku nie ma już Niemców
  bartoszcze 12.02.06, 23:22 zarchiwizowany
  ballest napisał:

  > To kto jest elementem naplywowym na od 1335 roku niemieckim Slonsku?

  hihihihi
  niemiecki Śląsk w 1335
  ojojoj bo nie wytrzymam ze śmiechu..

  TU WIDAC , ze Bartoszcze nie mou pojecia o historii, dzisiej wiemy, ze wtedy juz Slonsk niemiecki bou i we wszystkich miastach po niemiecki godano, ale Barto, polski strugacz konikow tego nie wiedziou, poczytou by Daviesa tysz by wiedziou!


  Tak se ze mnie smioli gupie Gorole , ale czymu se smioli, bo G.wno wiedzieli!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • bartoszcze 21.01.11, 21:43
  Bo Śląsk w XIV wieku składał się z samych miast:))
  Bo miasta śląskie przechodziły na prawo niemieckie z prawa polskiego.
  Itd. itd. itd.
  Ja wiem, że Ty co pół roku wracasz do Monte Cassino, Grunwaldu i innych starych kotletów, ale mnie się już nie chce.

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • bartoszcze 21.01.11, 21:51
  Z był przybyszem, miejscowym mieszczaninem lub drobnym rycerzem.

  Bolek po raz pierwszy

  Lublin

  Dane liczbowe

  Bolek o Sanoku

  Bolek o Sanoku raz jeszcze

  A to było pięć minut pracy wyszukiwarką na forum:)

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • ballest 21.01.11, 22:08
  odpowiem tym:
  pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:GermanHamletsSince15th.jpg&filetimestamp=20081218113945
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 21.01.11, 22:15
  Barto jak bys miou yno rudymentarne pojecie o historii to bys wiedziou, ze Sanok nie bou wtedy we polskich granicach ale "Osadżcą i wójtem zarazem był Bartko z Sandomierza."
  Sandomir byl niemieckim miastem
  , link podalem wyzej, a Bartko to Bartholomäus, jak mozna byc takim ciemnym GOROLEM jak ?, wystarczy trocha poczytac i wszystkoi se dowiesz, przeciez kto czytac potrafi mou zawsze przewaga !

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • ballest 21.01.11, 22:28
  ZAZNACZOM; ze niejaki Bartoszcze TWIERDZI, ze POLACY ze "polskich rodow" byli Zasadzcami miast we Sredniowieczu na terenie dzisiejszej Polski!
  Do tego tematu wrocimy , jak historycy polscy w koncu sie przyznaja do tego, ze to NIEMOZLIWOSCIOM BYLO, - a wtedy nasz Barto, krol NIEWIEDZY znowu przegral;)

  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • bartoszcze 21.01.11, 23:43
  Balciu, jak już napisałem - nie będę powtarzać tego, co już wielekroć napisano, bo przecież nawet gdyby postawić przed Tobą stu zasadźców, którzy rzekną "my Polacy", to i tak powiesz "nieprawda, bo JO RECHT MOM/nie byliście w Polsce/nie możecie być Polakami/cokolwiek byle nie przyznać że Ballest nie ma racji".
  Wszyscy Cię znają od Gliwic po Olsztyn i wszędzie się już na Tobie poznali.

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • petronella.kozlowska 21.01.11, 23:58

  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 21.01.11, 23:58
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • petronella.kozlowska 21.01.11, 23:59

  Ballest ponownie wyciągnął tą starą mapę jako dowód zasiedlaniami całej Polski kolonistami niemieckimi.
  Po prawej stronie na dole jest tabelka i komentarz.
  I tak w Małopolsce było 66 miast z mieszkańcami niemieckimi (sic!), na Rusi Czerwonej 38, na Podolu 2 i na Wołyniu 3.

  Poniżej tabelki znajduje się komentarz dobrze symbolizujący naukę niemiecką:

  „Wir dürfen vermuten” wolno nam przypuszczać, że....
  i tam dalej spekulacja, że razem z wioskami liczby wzrosłaby na ponad 300 gdy.....
  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • ballest 22.01.11, 10:53
  Petronelciu, Ty mnie sie pytasz to co ja od Tjebja wiedziec chce, To Ty mi masz napisac, skad sie wzieli we Sredniowieczu WOLNI POlacy, ja uwazam, ze ich nie bylo.
  Kropka , Toczka, Punkt!

  Przeciez moja cala argumentacja jest wlasnie na tym oparta, ze nie bylo we Sredniowieczu wolnych obywateli ze polskich rodow!
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • petronella.kozlowska 23.01.11, 08:41

  Przeciez moja cala argumentacja jest wlasnie na tym oparta, ze nie bylo we Sredniowieczu wolnych obywateli ze polskich rodow!

  Dlaczego używasz „tjebja” i „toczka”?
  Prawdopodobnie u was w domu mieliście dobre wspomnienia o czerwonoarmistach.
  Nie rozumiem dlaczego wyjechaliście zatem do RFN zamiast do NRD!

  Dlaczego piszesz o „obywatelach” w średniowieczu?
  Twoja argumentacja jest oparta na stwierdzeniach, których nie możesz udowodnić.


  Jak na razie to przedstawiłeś jedynie kilkanaście przykładów rodzin szlacheckich pochodzenia niemieckiego.

  Wymień wszystkie miejscowości w Polsce w średniowieczu jako listę od A do Z i ich zasadźców.
  Przedstaw publikacje naukowe zajmujące się emigracją z Niemiec w średniowieczu do Polski.  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • rico-chorzow 22.01.11, 15:59
  petronella.kozlowska napisała:

  >
  > Ballest ponownie wyciągnął tą starą mapę...

  Pelciu,więc wyciągnij starą polską mapę zasiedlenia,wszystko;)
  --
  bi.gazeta.pl/im/2/4739/m4739272.gif

  www.youtube.com/watch?v=P49cwU4g8qM
 • ballest 22.01.11, 16:07
  Rico, Faktem jest, ze nie bylo zasadzcow ze polskich rodow, bo wolnych Polakow nie bylo, a chco by byli, to nie mogli miec kontaktow do Niemiec, Slaska, Czech, Wegier, Kurlandii, kaj werbowano osadnikow !
  --
  pyrsk
  Ballest
  "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
  Gleiwitz
 • Gość: cirano IP: *.pool.mediaWays.net 22.01.11, 13:21
  Widzam co ty poprofdzie lubisch jak siem ciybie ze G.wnem miyscha! :) Pywnikiem jest z ciybia masochista (czitej MASOCHIST!!!). Wytuplikuj nam na forumie co niymieckie g.wno je lypsche nisch g.wno couego Weltu (czitej DIE GANZE WELT!!!). Dlo fschystkich na Forumie (czitej FÜR ALLE FORUMTEILEHMER!!!) jestes takim Bauwanem fturego ze litosci (czitej GNADENWEGEN!!!) obschutza siem G.ownem ftore zejs sam wyprodukowau. Jestes posmiewiskiem forumuf GW. Gdybys miou Familia (pywnikiem niy masch schodney) to by siem uone ze Fsydu (czitej SCHANDEWEGEN!!!) some spaliuy abo ze Bryki pod Cug szpringowauy. Idz nach Draussen und baue ainen oder cwaj Bauwany. Byndziesch tedy miou cwaj BUSENKAMERADEN cum UNTERHALTUNG - takich samych technologuf uod g.uwna (czitej OBERFACHMANN UOD G.WNA) jak ty :)!!!

  A teroski posuchey sobia dojczoberszlyzjeskiej spiyewki!
  www.youtube.com/watch?v=5xE3ydMLyMY&feature=related
  Rettunk dlo dojczoberszlezjeruff: SMRUD ze C.ULA uod dohtora Mjoda i wyciskanie Knuta uod Bschesinioka!!! KPD (Knutomaniatzka Partaj Dojczoberszlezjens).

  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy
 • bartoszcze 21.01.11, 21:41
  Jeszcze śp. Bolek Ci znalazł...
  Przecież nawet jak Ci przypomnę, to powiesz że..

  --
  weiss, rot, gelb, blau
  SOS dla lasów tropikalnych
  Stalinogród, Oberschlesien ; Zapiski kiepsko uczesane
 • petronella.kozlowska 18.01.11, 21:28

  A oto cytaty tekstu na forum wiatrak.pl – ten tekst APROBUJE BALLEST

  1. Polscy królowie rozumieli .....

  Królowie byli Wikingami...


  2. tych zachowawczych działań polskich feudałów było to, że miastom polskim przyznawano prawa miejskie na prawie niemieckim (najczęściej magdeburskim) aby obejmował swym działaniem tylko Niemców zamieszkujących te miasta a nie samych Polaków.

  Polscy feudałowie
  Polskie miasta
  Polacy w miastach


  3. W roku 1257 król Bolesław V Wstydliwy nadał miastu lokację na prawie magdeburskim.

  Uważam to za słuszną decyzję, że nadał miastu tą lokację  --
  Zapraszam na forum antyhitlerowskie:

  forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=49089
 • Gość: dojczobejschleiser IP: *.dip.t-dialin.net 19.01.11, 14:01
  Ales niech sie pani z niego nie smieje, on mo i tak ciynzko w tym zasr...ym dojczlandowskym zyciu .
 • cirano 23.01.11, 09:02
  Ale pewnych, że ballest mo sie lepi jak ty, ciulu
  --
  Kożdo prowda potrzebuje odważnego co jom wypowiy

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka