Dodaj do ulubionych

Korupcja w Niemczech

31.10.19, 07:38
Szlak rowerowy w rezerwacie przyrody


W saksońskim powiecie Vogtland w roku 2013 zbudowano nowy odcinek ścieżki rowerowej długości 1,7 km. Poszerzono istniejącą już drogę i uzupełniono ją o mostek, co kosztowało 275 tys. euro. Władze powiatowe nie przekonały się uprzednio, czy taka ścieżka w ogóle może tam przebiegać, a prowadzi ona przez ścisły rezerwat przyrody. Sprawa trafiła przed Federalny Sąd Administracyjny, który stwierdził, że ścieżki tej nie wolno użytkować, bo nigdy nie zostało wydane zezwolenie na jej budowę. Niewykluczone, że drogę trzeba będzie teraz zlikwidować.

Surfing na fekaliach?

W Stuttgarcie, stolicy Badenii-Wirtembergii, landu słynącego z gospodarności, 93 tys. euro wydano na analizę, która miała stwierdzić, czy na rzece Neckar można robić sztuczne fale, które pozwoliłyby na surfowanie na rzece. Landowy urząd ds. zdrowia stwierdził jednak, że rzeka jest tak zanieczyszczona fekaliami i zarazkami chorobowymi, że bezcelowa jest realizacja rekreacyjnego projektu. Związek Podatników pyta, czy miasto nie dysponowało wcześniej informacjami na temat jakości wody w Neckarze, bo wtedy przecież byłoby wiadomo, że taki projekt nie ma w ogóle szans na realizację.

Gra w kolory

Inny przypadek niegospodarności wymieniany w „czarnej księdze” to przemianowanie drogi federalnej nr 6 na autostradę A36 w Saksonii-Anhalt. Na odcinku 100 km zamiast żółtych drogowskazów konieczne stały się drogowskazy niebieskie, jakimi oznakowane są autostrady, a kosztować będzie to 2,85 mln euro plus planowanie i zarządzanie tym projektem. Dla kierowców kolor drogowskazów nic nie zmieni, a pieniądze lądują w błocie.

Gościniec bez gości

W Brandenburgii, 70 km na północ od Berlina, leży pałac Meseberg, w którym rząd Niemiec podejmuje gości z całego świata albo spotyka się na narady przy drzwiach zamkniętych. Używany jest już od roku 2007 i federacja zainwestowała tam 13 mln euro. Oprócz poczynionych tam inwestycji eksploatacja tego obiektu kosztuje podatnika każdego roku prawie 5 mln euro: stała ochrona przez policję federalną, koszty personalne, konserwacja i eksploatacja. Problem polega na tym, że obiekt jest wykorzystywany sporadycznie: przez ubiegłe cztery lata odbyło się tam 36 spotkań przez 32 dni. Związek Podatników zaznacza, że także w obiektach rządowych musi obowiązywać zasada ekonomiczności i oszczędności. Jeżeli rząd chce w dalszym ciągu utrzymywać pałac, powinna powstać koncepcja, jak można go częściej eksploatować w przyszłości

wiadomosci.onet.pl/swiat/gdzie-niemcy-topia-pieniadze-pregierz-marnotrawstwa/e0rlrpg
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka