Dodaj do ulubionych

Irena Santor

19.12.19, 19:33
Irena Santor urodziła się jako Irena Wiśniewska 9 grudnia 1934 r. w Papowie Biskupim, małej wsi koło Bydgoszczy. Kiedy miała rok, rodzice przenieśli się do Solca Kujawskiego.

Jak wspominała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", życie szybko nauczyło jej pokory – miała pięć lat, kiedy wybuchła II wojna światowa i Polacy stali się w Solcu obywatelami drugiej kategorii. "Urodziłam się w biednej rodzinie. W 1939 r. mojego ojca zamordowano. W tym mordzie brała udział osoba, którą znała moja rodzina. Przed wojną ten człowiek przychodził do nas do domu, był przyjacielem ojca. Gdy katowano tatę, bo rozkładali go na dużej ławie i po prostu lali, ten mężczyzna wtedy krzyczał: »Tylko nie w głowę«, żeby to trwało dłużej i bardziej bolało".
W 1947 r. przeniosła się z mamą do Polanicy Zdroju. Po trzech latach mama zmarła. "I zostałam sierotą. Nie miałam też rodzeństwa. Ta tęsknota za ojcem, za rodziną pozostała we mnie do dziś".

kultura.onet.pl/muzyka/wiadomosci/irena-santor-konczy-85-lat-biografia-i-najwazniejsze-utwory/51pg37f?utm_source=detal&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka