Dodaj do ulubionych

Jak założyć gazetę??

28.07.04, 00:03
Chce założyć bezpłatną lokalną gazetę - dużo reklam, drobne ogłoszenia,
krzyżówka i parę tekstów dziennikarskich. Podzielcie się doświadczeniem i
wiedzą. Z góry dziękuję!
Edytor zaawansowany
  • shrew 09.08.04, 11:47
    Ojej... chcesz gazete, a nie znasz prawa prasowego. Tam wszystko jest napisane - m.in. jak zalegalizowac gazete, bo domyslam sie, ze o to wlasnie chodzilo.
  • tomek_1985 13.08.04, 18:19
    Po skończeniu studiów moim planem nr 1 jest założenie gazety lokalnej w mojej
    gminie (4 tyś. mieszkańców, w tym moja miejscowość 2 tyś.). W moich planach
    jest, aby gazeta była tygodnikiem, o nakładzie ok. 1000 sztuk. Cena. 2 zł.
    Nie jestem pewny czy to wypali oraz czy podołam takiemu przedsięwzięciu. Na
    początek chyba będę sam za wszystko odpowiadał (od pisania artykułów,
    poszukiwania reklamodawców, aż po zapewnienie dystrybucji) , dlatego że na
    razie nie widzę u nas osób skorych do współpracy.
    W związku z tym mam kilka pytań:
    - jaki są orientacyjne koszty w drukarni (wydrukowanie 1000 sztuk, 12
    stronnicowej gazety w kolorze)
    - co się dzieje, jeśli nie sprzedam wszystkich gazet (czy możliwy jest zwrot do
    drukarni, w celu wykorzystania papieru na następny numer)
    - czy aby wydawać gazetę, muszę założyć własną firmę – a co za tym idzie
    opłacać wszystkie składki (w tym zabójcze 600 zł. na ZUS ?)

Będę wdzięczny za wszystkie rady.
    Zaraz po studiach, które od października zaczynam (dziennikarstwo, 3-letnie
    licencjackie UWM Olsztyn) mam zamiar zająć się w/w przedsięwzięciem. Mam
    nadzieję, że studia pomogą mi w realizacji mojego celu.

Pozdrawiam
    Tomek
  • solange1710 13.08.04, 19:16
    4 tys. mieszkancow i 1 tys. nakladu?? Ho, ho. Zdrowo kalkulujac - zaklada sie
    do 20 proc zwrotu, czyli spodziewasz sie sprzedazy 800 egzemplarzy...
    Statystycznie rzecz biorac kazda rodzina wedlug tych wyliczen powinna w Twojej
    gminie kupic gazete. Obys sie nie przeliczyl. Ja w 60-tys. powiecie przedaje ok
    4,5 tys. gazet i to jest naprawde sporo. A ile to kosztuje wkladu i zachodu....
  • kuka9 24.08.04, 21:39
    Witam!
    pracuję w wydawnictwie, które wydaje kilka gazet lokalnych płatnych i
    bezpłatnych i jeżeli będziesz miał stałych reklamodawców to spoko, bo na
    pieniądze ze sprzedaży nie licz - są to grosze w porównaniu z kosztami
    produkcji. Ale zawsze chociaż na klisze będzie:)
    Co do niesprzedanych egzemplarzy - to niestety na makulaturę - po co w drukarni
    już zadrukowany papier?? Chyba, że do pakowania. Ale najlepszym rozwiązaniem
    jest rozdanie za darmo starego numeru - najlepsza i najtańsza promocja.
    co do kosztów druku i przygotowania - wszystko zależy ile kolorów, jaki papier
    itd. No i jeszcze koszt naświetleń + koszt opracowania graficznego. Wszystko to
    musisz dodać podzielić przez ilość egzemplarzy i wiesz ile kosztuje produkcja
    jednego egzemplarza.
    Aby wydawać gazetę musisz założyć działalność gospodarczą. Tak więc US i ZUS
    zapukają do twojego portfela.

--
    pozdrawiam
    Gosia
  • privus 06.02.19, 23:11
    kolportowanej znajomym.
    Np. w postaci "moje obserwacje w..." czy coś podobnego. Jeśli sprawdzisz się na rynku a rynek to przyjmie, możesz próbować dalej. Przestrzegam przed inwestowaniem w pomysł nie znając ani kosztów, ani chłonności rynku.
  • solange1710 13.08.04, 19:11
    Jesteś bardzo odważny. Rynek prasowy juz jest tak nasycony, a chętnych do tego
    tortu wciąż nie brakuje. Dziś nie wystarczy miec pomysl, trzeba jeszcze miec
    kase, sporo kasy. Nie podam Ci cen, kosztów, bo ich nie znam.
    Zycze powodzenia. Mam nadzieje, ze Ci się uda, choć przyznam - samam bylam
    świadkiem - upadku kilku lokalnych tytulow.
  • tomek_1985 14.08.04, 10:53
    Dzięki za odpowiedź.
    Wziąłem to z tego, że przez jakiś czas ukazywała się u nas gazeta (wprawdzie
    bezpłatna – taki lizaczek miejscowej władzy) o nakładzie 1000 szt. Ale była ona
    bezpłatna, więc nie ma się czemu dziwić, że rozchodziła się w całości.
    Jednak mieszkańcy mojej miejscowości – jak wynika z mojej obserwacji – lubią
    czytać coś n/t własnego środowiska. Np. współpracuję z gazetą (miesięcznik), w
    którym miesięcznie piszę tylko dwa artykuły. Po tygodniu wszystkie egzemplarze
    są sprzedane (200 szt.). Tak więc myślę, że 1000 szt. to będzie za dużo, ale
    500 to całkiem realna liczba.
    Ale czas pokaże.
    Pozdrawiam
  • solange1710 14.08.04, 13:30
    To dobrze, ze masz rozeznanie w rynku. To juz polowa sukcesu. Jes;li jeszcze
    zadbasz o dobra promocje tytulu i jakosc samego produktu - sukces murowany.
    Pozdrawiam i zycze powodzenia
  • szary_czlowiek 15.09.04, 15:11
    niestety, kasa i jeszcze raz kasa. a potem dobry zespol, znajomosc prawa, nie tylko
    prasowego. tyle, ze ty chcesz po prostu zrobic produkt, na ktorym zarobisz, a te
    kilka tekstow dziennikarskich, to na zapchajdziure. niestety, rynek jest pelen takich
    gazet robionych profesjonalnie w oparciu o badania czytelnicze i rynkowe z
    udzialem sieciowych agencji i domow mediowych itp itd. jesli chcesz to zrobic w
    malej miejscowosci, to nastaw sie na reklamodawcow z warzywniaka a nie koncerny
    motorowe na przyklad.
    zapraszam na moje forum świat szarego człowieka
  • klimekduda 10.10.17, 00:23
    Z tego co się orientuję to wystarczy dokładnie przeczytać prawo prasowe. Czasopismo / tytuł prasowy zgodnie z Prawem Prasowym może zarejestrować zarówno podmiot mający osobowość prawną jak również osoba fizyczna. A może warto pomyśleć o prowadzeniu na początek czasopisma w Internecie. W swoich poszukiwaniach, bo też interesuje mnie ten temat, natknąłem się na bardzo ciekawy system blogowy dla Gmin. Nie wiem czy admin forum nie skasuje linka ale dla zainteresowanych podaję go - glosgminy.pl/ (GlosgGminy.pl)
  • ogierka1 26.02.19, 21:53
    Witam wszystkich forumowiczów
  • elastigirl 04.03.19, 15:38
    1. Rozbierasz sie
    2. Przygotowujesz uprzednio kupiona gazetę
    3. Zakladasz ją na siebie
    4. Założyłeś gazetę, brawo
    5. ???
    6. PROFIT

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.