niemiecka emerytura pobierana ...

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Dzień dobry!
    Piszę z prośbą o informację lub poradę w imieniu mojego wójostwa.
    Wypracowali emeryturę w Polsce, potem (przed 1990) wyjechali do Niemiec i tam pobierali emeryturę niemiecką, wyliczoną na podstawie pracy w Polsce (w czasie pobytu w Niemczech emerytura w polskim ZUS została zawieszona). Obecnie chcą wrócić do Polski na stałe i chcieliby pobierać kwotę niemieckiej emerytury przeliczonej na złotówki.
    Czy będzie to możliwe? Czy ktoś z uczestników tego forum z pewnością może potwierdzić, że takie świadczenie i w tej formie (kwota euro przeliczona na złotówki - nie zaś zrewaloryzowana emerytura polska) otrzymuje? Pytam, bo odnośna centrala krajowa jest w Opolu (udziela, niestety, niejednoznacznej odpowiedzi) i pewnie w tym regionie mieszkają osoby, które o taką możliwość zabiegały.
    Będę wdzięczny za informację, poradę, pomoc.

Olgierd
    • IP: *.superkabel.de

Gość: jan 03.04.12, 18:03 Odpowiedz
      Dostana emeryturę Polską z ZUSu.
      To pewne.
      Najlepiej pozostać zameldowany w Niemczech a w Polsce mieszkać po cichu ;)
    • IP: *.dip.t-dialin.net

Gość: rentner 03.04.12, 18:54 Odpowiedz
      olgierdpapa napisał:
      Wypracowali emeryturę w Polsce, potem (przed 1990) wyjechali do Niemiec i tam p
      > obierali emeryturę niemiecką, wyliczoną na podstawie pracy w Polsce
      > (w czasie pobytu w Niemczech emerytura w polskim ZUS została zawieszona). Obecnie chcą
      > wrócić do Polski na stałe i chcieliby pobierać kwotę niemieckiej emerytury przeliczonej na złotówki.

Tak ,tak chcieli by pobierac pobierać kwotę niemieckiej emerytury przeliczonej na złotówki.

Banda oszustow, drani, nygusow

Za prace w PRL pobierali niemiecka rente. Teraz na starosc do Polski,
      bo za 1000,- € = 4000 pln ,a jak bedzie podwojnie to 8000 zl.
      Opieka tansza i na szpanowanie zostanie jeszcze wystarczajaco.
      Dostana tyle ile wszyscy inni ktorzy pracowali za PRL czyli 900-1200 zl.

Niemieccy urzednicy pracuja powoli ale dokladnie i predzej czy pozniej wylapia ten falszywy oszukanczy Lumpenpack
      • 03.04.12, 19:40 Odpowiedz
        Nie miał być to wątek polemiczny, ale nie lubię, jak obraża się moje wójostwo.
        Rentnerze, jesteś,wypisz wymaluj, przykładem człowieka nieszczęśliwego. Nie znasz bliżej sprawy, kibicujesz bardziej państwu niemieckiemu, niż konkretnym ludziom, liczysz, że ich złapią (przecież nie ma tu mowy o szwidlu - jest pytanie), wiesz nawet, ile dostaną emerytury. Oj... Stawiam tezę: zwyczajna zazdrość zaprawiona żółcią. Nie powiodło Ci się, sprzedałeś dom, nie masz gdzie (do kogo) wrócić i liczysz, że nieszczęście innych (rozumiane jako "sprawiedliwość") przyniesie Ci ulgę. Lojalność wobec państwa szczęścia nie daje! Współczuję Twoim najbliższym. Ciebie nie jest mi żal.

Gość portalu: rentner napisał(a):

> olgierdpapa napisał:
        > Wypracowali emeryturę w Polsce, potem (przed 1990) wyjechali do Niemiec i tam p
        > > obierali emeryturę niemiecką, wyliczoną na podstawie pracy w Polsce
        > > (w czasie pobytu w Niemczech emerytura w polskim ZUS została zawieszona).
        > Obecnie chcą
        > > wrócić do Polski na stałe i chcieliby pobierać kwotę niemieckiej emerytur
        > y przeliczonej na złotówki.
        >
        > Tak ,tak chcieli by pobierac pobierać kwotę niemieckiej emerytury przeli
        > czonej na złotówki.
        >
        > Banda oszustow, drani, nygusow
        >
        > Za prace w PRL pobierali niemiecka rente. Teraz na starosc do Polski,
        > bo za 1000,- € = 4000 pln ,a jak bedzie podwojnie to 8000 zl.
        > Opieka tansza i na szpanowanie zostanie jeszcze wystarczajaco.
        > Dostana tyle ile wszyscy inni ktorzy pracowali za PRL czyli 900-1200 zl.
        >
        > Niemieccy urzednicy pracuja powoli ale dokladnie i predzej czy pozniej wylapia
        > ten falszywy oszukanczy Lumpenpack

Gość: przyszly rentner 03.04.12, 21:48 Odpowiedz
          > Nie miał być to wątek polemiczny, ale nie lubię, jak obraża się moje wójostwo.

Twoje wujostwo mnie nie obchodzi.
          Jezeli by ten twoj wujek przepracowal te swoje 35 lat w Niemczech i wplacal do niemieckiej Rentenkasse swoja skladke to mu sie niemiecka renta nalezy i moze jechac z nia do Polski albo
          do Poludniowej Afryki i wymieniac ja na zlotowki, randy czy dolary. Jego Sprawa i legalna do tego.

Twoj wujek przyjechal do Niemiec po 90`roku. Rente niemiecka pobiera jako obywatel Niemiec, ktora dostal prawdopodobnie jako tzw. Spätaussiedler, majac do tego tzw. Vertriebenenausweiss. Pobiera rente tak jakby swoje lata przepracowal w Niemczech nie wplacajac ani grosza do niemieckiej kassy. Ta dostaje tak dlugo jak dlugo jest zameldowany legalnie w Niemczech.
          To jest uregulowane ukladem polsko - niemieckim.

Tacy jak on/oni i wiele innych rujnuja swoim kombinatorstwem Niemiecka Rentenkasse.
          Tu nie chodzi o kibicowanie panstwu niemieckiemu, bo te ustanawia prawo i reguluje je, lecz
          o rente tych wszystkich, takze moja, ktorzy te renty swoimi skladkami utrzymuja i ktore poprzez kombinatorstwo takich "wujkow" ta rente beda mieli mniejsza i jeszcze opodatkowana.
          Pozatym placa podatki z ktorych ta renta jest tez dofinasowywana. I obojetnie kto ja wypracowywuje czy Niemiec, czy Polak, Turek albo inny pracujacy
          Ja naleze do tych ktorzy jeszcze ja wypracowywuja.

Pod uwage wzialem srednia rente niemiecka ktora wynosi dzisiaj okolo 900,- €

Twoja teze sobie mozez w ten falszywy tylek wsadzic. Nie zycze nikomu niczego zlego, nie jestem o nic zazdrosny bo nie mam powodu.
          Nie mam terz potrzeby sie moim dorobkiem chwalic na forum. Pracowalem duzo i dobrze.
          Mam dom i dochody potrzebne do godnego zycia.
          W tym domu jestem w domu. Jezeli mam ochote na stary Heimat albo w ogole Polske, to zalatwiam urlop, wsiadam do auta i jade. W Opolu i calej okolicy sa ladne miejsca noclegowe, od hotelu do gospodarstwa agroturystycznego.

>>>Lojalność wobec państwa szczęścia nie daje! Współczuję Twoim najbliższym.
          >> Ciebie nie jest mi żal.

Zawsze bylem i jestem lojalnym wobec swojego panstwa i pracujacych wspolobywateli.
          ty natomiast jestes przykladem nielojalnosci zarowno wobec Polski jak i Niemiec.
          Taki sobie kombinator, zerujacy na innych.

P.S. Kiedy to przypomnialo sie wujostwu, ze moga po rente do Niemiec.
          Po 1989, ach nee.
          • 03.04.12, 23:14 Odpowiedz
            Bardzo dziękuję za informacje i korekty językowe – ja Twoich błędów nie będę poprawiać (a jest i kilka i to sporych), choć za moje przepraszam, bo jestem taktowny.
            Kilka uwag. Przeczytaj, Rentnerze, mój pierwszy wpis. Wyjaśniam sytuację wujostwa, pytam, czy możliwe jest pobieranie niemieckiej emerytury – bo wujostwo chciałoby ją pobierać, ale nie wie, czy jest to możliwe (starzy, słabi ludzi). Ty, analizując przy okazji kazus, wypisujesz listę obraźliwych epitetów, przypisując MNIE, ale i im złe i negatywne intencje (oszustwo). Przyznaję, iż biorąc nawet poprawkę na formułę forum to dość spory kaliber. Najpiękniejsze jest w Twojej wypowiedzi to, iż udzielasz odpowiedzi na pytania, które nie padały (wielce to znakomite kąski) i oceniasz sytuacje realne, ale nie w odniesieniu do mnie i wujostwa.
            Twoja lojalność wobec Państwa (idąca dalece dalej niż prawo, które chce respektować moje wujostwo), bo o nią opierasz i krytykę, i swój argument i komplementy pod swoim adresem, kojarzy mi się jednoznacznie. Ten właśnie rodzaj lojalności (co do istoty – zasadniczy, prostolinijny i mający za sobą bycie w prawie) był podczas Kristallnacht mierzony liczbą wybitych szyb. To był jednak dopiero początek.

Gość: przyszly Rentner 04.04.12, 07:44 Odpowiedz
              olgierdpapa napisał:
              > kibicujesz bardziej państwu niemieckiemu, niż konkretnym ludziom
              ...
              > Twoja lojalność wobec Państwa (idąca dalece dalej niż prawo, które chce respekt
              > ować moje wujostwo), bo o nią opierasz i krytykę, i swój argument i komplementy
              > pod swoim adresem, kojarzy mi się jednoznacznie. Ten właśnie rodzaj lojalności
              > (co do istoty – zasadniczy, prostolinijny i mający za sobą bycie w prawi
              > e) był podczas Kristallnacht mierzony liczbą wybitych szyb. To był jednak dopiero początek.

Przepraszam za wypominki, ale ponioslo mnie z mniej wiecej widocznych powodow.
              Wychodze z zalozenia, ze ty i twoje wujowstwo na tyle wladacie jezykiem niemieckim,
              ze mozecie ze zrozumieniem przeczytac ten tzw. "Rentenbescheid". Tam dokladnie pisze co i jak jest, i co mozliwe. Jezeli macie dalsze pytania, to dlaczego nie zwracacie sie do urzednika z Deutsche Rentenversicherung.!?
              Tam dokladnie dowiecie sie wszystkiego, co was interesuje i co jest zgodne z prawem.
              Nie mam potrzeby samemu sobie pochlebiac czy robic sobie komplimenty. Znam ludzi, takze z Polski, ktorzy angazowali sie i angazuja w "radzie zakladowej" o poprawe warunkow pracy, gdzie walcza nie tylko o poprawe placy, warunkow pracy, w tym tez poprawe rent chocby tzw. Betriebsrente, bo jest wiadomo ze ta normalna renta w przyszlosci nie wystarczy.
              Moja lojalnosc to przede wszystkim lojalnosc do solidarnego spoleczenstwa i podejscia do wspolnej kasy jaka jest Rentenversicherung. Wplacilem solidarnie do tej kasy bardzo duzo pieniedzy i nie mam zamiaru byc cicho, jezeli widoczny jest jakis nieuczciwy zamiar .
              Ty zas jawnie piszesz, ze cie lojalnosc do panstwa niemieckiego nie interesuje, tylko korzysc na koszt pracujacego spoleczenstwa niemieckiego. "Pobieranie" niemieckiej renty w Polsce jest kombinatorstwem i nie jest tez solidarne z polskim rencista.
              Bardzo duzo ludzi lamie to prawo, czasami cieszac sie jeszcze, ze "wykiwal" tylko niemieckie panstwo, nie myslac o tym ze oszukal pracujacego podatnika.
              Wypominanie "Kristallnacht" to universalne narzedzie dla stlumienia wszelkiej krytyki stosowanej przez osoby nieprzyjaznie nastawione do Niemiec i niemieckiego spoleczenstwa.
              Mnie to nie rusza,bo wtedy nie bylo mnie na swiecie. Prostolinijnosc nie znaczy, ze sie jest osoba bezkrytyczna i wszystko akceptujaca.
              • 04.04.12, 09:20 Odpowiedz
                Jestem Ci wdzięczny. Zrozumiałem na Twoim przykładzie awersję, niechęć a czasem wręcz wrogość wielu uczestników tego forum do pewnych ludzi, prezentujących konkretne cechy, którzy wyjechali do Niemiec. Ci wyjezdni prezentują często taką identyfikację (monstrum!) z nowym krajem, z którego rodowici młodzi Niemcy się śmieją a starzy często się wstydzą (tak, tak, przeszłość...). Chcą być takimi 100 procentowymi Niemcami, że jest to śmieszne, sztuczne, a bywa też niebezpieczne.

Można odnieść wrażenie, że lojalność wobec Niemiec, podatkowy Ordnung jest dla Ciebie o wiele większą wartością, niż konkretny człowiek (tak więc chodzi tu o rodzaj mentalności, a stąd data urodzenia nie ma znaczenia! Pewne ideologie bywają nieśmiertelne - zmartwychwstają w oparciu o "wielkie sprawy"). O tego człowieka (moje wujostwo) nie pytasz. A może ci ludzie wyjechali za dziećmi, by im pomów, ulżyć zajmują się właśnie wnukami? A może wujo walczył po niemieckiej stronie i był ranny? A może wracają, bo są tak chorzy(sparaliżowani, niepełnosprawni), że nie mają wystarczających środków, a w Polsce jest dom i inne dziecko, które się nimi zajmie. W ten sposób państwo niemieckie będzie mieć zysk, nie stratę, bo w Niemczech musiałoby łożyć extra w tej sytuacji. Itd, usw, etc.. Dlaczego o tym nie pomyślałeś? Bo Ty wiesz, dobrze wiesz i państwo niemieckie też wie i ich dopadnie... prędzej czy później.

To mentalność... ale to może dopowiedz sobie już sam.
                • IP: *.pool.mediaWays.net

Gość: anal lityk 04.04.12, 14:24 Odpowiedz
                  Wbrew pozorom "przyszly rentner" nie ma w pelni racji. Jak wiadomo, renta niemiecka, a takze
                  polska (W Polsce sie prawie 100% wzorowano na prawach niemieckich-,nawet PN to w calosci DIN)
                  jest koncyptowana na "solidarnosci pokolen". Z kapitalem to nie ma duzo wspolnego.
                  Jezeli cale pokolenia przyjezdzaja np. z Rosji, to jest to nawet dla systemu korzystne-bo jest tam
                  duzo mlodych ludzi, ktorzy zaczynaja niesamowicie pracowac, budowac domy i ...miec znacznie
                  wiecej dzieci, jak przecietnie...

Gość: do analityka 04.04.12, 14:49 Odpowiedz
                    Gość portalu: anal lityk napisał(a):
                    > Wbrew pozorom "przyszly rentner" nie ma w pelni racji. Jak wiadomo, renta niemi
                    > ecka, a takze
                    > polska (W Polsce sie prawie 100% wzorowano na prawach niemieckich-,nawet PN to
                    > w calosci DIN)
                    > jest koncyptowana na "solidarnosci pokolen".

Tu nie chodzi o system rent, ktore sa "solidarnscia pokolen".

Tu chodzi jedynie o uprzywilejowanie ludzi (kiedys glownie niemieckiego pochodzenia), ktorzy pobieraja rente w Niemczech za prace w Polsce. Tak dlugo jak zyja w Niemczech dostaja rente niemiecka w wysokosci jaka jest w Niemczech. Jada z powrotem do Polski dostaja rente polska w wysokosci jaka jest w Polsce. To jest legalne rozwiazanie na mocy ukladu niemiecko polskiego.
                    Te rozwiazanie ma zapobiec temu, zeby "wszystkie polskie rentnery" nie zameldowali sie w Niemczech i zyli w Polsce pobierajac niemiecka rente. Na odwrot tego napewno jeszcze dlugo nie bedzie.

Jezeli rencista z Frankfurtu nad Menem wyjedzie do Goerlitz na stale ,bo tam jest taniej,
                    to dostaje tez to mniejsza rente jak wszyscy inni mieszkancy bylej DDR.

Gość: do przyszlego r... 04.04.12, 15:14 Odpowiedz
                      ...to jest wszytko klar. Sama idea wyplacania niemieckich rent dla tzw. Spätaussiedlerow bazowala
                      na zalozeniu, ze przyjada cale pokolenia . Byl ale takze okres, ze placono nawet polskiemu obywatelowi, jezeli tylko uzyskal legalny pobyt w Niemczech-to byla taka cena za wypuszczenie ludzi z Polski-jeszcze za Gierka..
                      Gdzis na pocz. lat 90-tych zrobiono tzw. Stichtag-po tym terminie nikomu juz polskiej renty nie
                      "zamieniano" na niemiecka. Z ludzmi z Rosji, Rumuni itd. jest chyba podobnie??

Gość: a taki sobie 04.04.12, 17:35 Odpowiedz

Hallo " do analityka" napisal :
                      "Jezeli rencista z Frankfurtu nad Menem wyjedzie do Goerlitz na stale ,bo tam jest taniej,
                      to dostaje tez to mniejsza rente jak wszyscy inni mieszkancy bylej DDR. "

Chlopie opowiedz lepiej o tym wypadku .
                      Co , nie wiesz o jaki wypadek chodzi ????
                      No, o ten co musiales miec , bo bez wypadku bys takich pie...nie pociskal .

Nosz kurna , to teraz wiem czemu wszyscy rentnery z bylej DDR emigruja do bylej BDR -
                      bo prawo musi dzialac z obydwie strony i te biedne rentnery z DDR dostaja wicej renty w BDR .
                      He he ales siem oszkapil !!!!!!!

Dlatego bardzo ciebie prosze podaj mi te przepisy bo ja planuje z wioski w Sarlandzie , b
                      gdzie jest bieda i dlatego dostaje mniejsza rente ,przeniesc sie do Monachium - a tak jest drogo to musza mi wiecej renty dac - he he

Gość: do sobie takiego 04.04.12, 20:22 Odpowiedz
                        Gość portalu: a taki sobie napisał(a):

a taki sobie, du bist dumm wie Brot. Das ist Tatsache.
                        Zanim zaczniesz kpic poinformuj sie.

Jakbys umial po niemiecku to bys czytal niemieckie gazety ty lebrze i wiedzial cos o tym lub zapytal urzednika z Rentenversichrung. Sa Renty Ost i Renty West. Wysokosc renty sredniej na danym terenie jest
                        ustalana poprzez "polityke" ktora ustala wartosc "punkta rentowego" .Wysokosc indywidualna jakiejs renty zalezy od osobistych wplat od zarobionego Brutto. Ktos kto ma 5000 Brutto przez cale lata pracy wplaca wiecej jak ktos z 1000 Brutto, tym samym ma pozniej wieksza rente.

> Dlatego bardzo ciebie prosze podaj mi te przepisy bo ja planuje z wioski w Sarlandzie ,
                        > gdzie jest bieda i dlatego dostaje mniejsza rente ,przeniesc sie do Monachium -
                        > a tak jest drogo to musza mi wiecej renty dac - he he

ty sie klupnij w twoja pala cepie i naucz sie czytac ze zrozumieniem to ci pomoze.

Gość: a taki sobie 04.04.12, 21:05 Odpowiedz

Hallo !!!!

Dla mnie to ty jestes dumm , a nie ten chleb ktory utrzymuje nas przy zyciu .
                          Twierdzisz , ze nie potrafie czytac po niemiecku , a piszesz do mnie po niemiecku -
                          normalni ludzie tego nie robia !!!
                          Ha ha he he i ty twierdzisz , zes ty madry jest ????

To , ze sa renty west i ost to kazdy wie , ale jak bys potrafil czytac ze zrozumieniem to bys
                          takich glupot nie walil - typisch für gekaufte neu-Deutsche .

Sam napisales ,ze

"Jezeli rencista z Frankfurtu nad Menem wyjedzie do Goerlitz na stale ,bo tam jest taniej,
                          tzn ze przeprowadzajac sie ze starych landow do nowych traci sie wysokosc renty ???
                          To chyba naprawde mam problemy z czytaniem , bo nigdzie ,ale to nigdzie nie napisali , ze jako rentner ,jak sie gdzies przerowadzisz do nowych landow to moga ci rente "zmniejszyc bo tam jest taniej !!!!!!
                          Chyba , ze zapomniales juz jak sie z sensem pisze po polsku i walisz glupoty jak mlody reksio .

W tym zapodanym tu przez ciebie linku :
                          forum.gazeta.pl/forum/w,65,134823266,134857356,Re_Rentnerom_ku_pamieci_do_analityka_.html
                          pisza tylko o rentach ost i west bo te sa rozne ( typisch deutsche demokratie ) i tu sa roznice tak jak i w zarobkach , ale nie pisza nic o tym ze jak jako rentner sie przeprowadzisz to dostaniesz rente odpowiednia do landu w ktorym mieszkasz . Bo renta zalezy od zarobkow i ilosci przepracowanych lat .
                          "Die Rentenhöhe hängt davon ab, wie viel Rentenbeiträge in welcher Höhe ihr während eures Arbeitslebens eingezahlt habt. "
                          A teraz pokaz mi gdzie napisali , ze z przeprowadzka na terenie Niemiec moze sie zmniejszc lub zwiekszyc renta - he he du schlaumeier !!!!

Gość: dosobietakiego 04.04.12, 22:14 Odpowiedz
                            Miasto Görlitz werbuje rencistow z zachodu np. z Düsseldorf do siebie na stale,
                            bo ma uplyw mieszkancow i malo nowych miejsc pracy. Jednym argumentem jest to, ze miasto ma bardzo duzo wyremontowanych duzych mieszkan o wiele wiekszych i o wiele tanszych jak np. ten drogi Düsseldorf.
                            Innym argumentem jest to ze koszty utrzymania w Görlitz sa tez duzo nizsze niz w Düsseldorfie,
                            mimo mniejszej renty Ost, ktora jest wyplacana w tzw. "Beitrittsgebiet" czyli dawnej DDR, a tym samym nawet wiekszy standard jak na zachodzie. Wysokosc renty jest takze tam indywidualna i jest odpowiednia do bylych zarobkow jakiegos rencisty. Mozesz to sprawdzic w Rathaus Görlitz.
                            Ty w to wierzyc nie musisz, twoja rzecz. Kim ja dla ciebie jestem to mnie nie obchodzi i nie rusza.

- gekauft bist vielleicht du, aber ich nicht als Deutscher
                            - powiedzonko "dumm wie Brot " jest ci obce, wiec wiem kim jestes i gdzie sie obracasz
                            - twoja wypowiedz o Saarlandzie i München swiadczy o twojej inteligencji, ty lebrze
                            - W podanym linku jest ogolna informacja o Rentenversicherung, ty bamoncie
                            - Trzeba umiec rozrozniac tematy, ale to cie przerasta.
                            - ( typisch deutsche demokratie ) widac co ty lebrze wiesz o problematyce rent niemieckich po zjednoczeniu. Posmiej sie jeszcze troche lebrze, ale ze twojej "wiedzy"

Gość: a taki sobie 04.04.12, 22:22 Odpowiedz

Nie powiem ci hallo bos dla mnie gorol !!!!

Napisales :
                              ""Jezeli rencista z Frankfurtu nad Menem wyjedzie do Goerlitz na stale ,bo tam jest taniej,
                              A wiec prosze podac mi przepis na podstawie ktorego jest mozliwosc "zmniejszenia" renty po przeprowadzce - nicht mehr und nicht weniger- tylko ten przepis !!!!!
                              A obrazanie to se zostaw dla swych ziomkow .

Gość: a taki sobie 04.04.12, 22:55 Odpowiedz

To jeszcze raz ja .
                                Abys lepiej zrozumial jaka tu glupote napisales :
                                ""Jezeli rencista z Frankfurtu nad Menem wyjedzie do Goerlitz na stale ,bo tam jest taniej,
                                to napisz mi prosze ile renty dostane w Görlitz jako rentner z Kassel ?????
                                Mam razem z VW -renta 1800 euro netto , ile z tego dostane w Görlitz , a ile w Lipsku albo w
                                Monachium ?????

Gość: Ende 04.04.12, 23:45 Odpowiedz
                                >Chlopie opowiedz lepiej o tym wypadku .
                                >Co , nie wiesz o jaki wypadek chodzi ????
                                >No, o ten co musiales miec , bo bez wypadku bys takich pie...nie pociskal .
                                >Nie powiem ci hallo bos dla mnie gorol !!!! Du armseliger Wi..er

Ja mam ciebie i twoje hallo gdzies. Kim dla ciebie jestem tez. Zaczales kpic i obrazac tym "wypadkiem" ale kontry nie umiesz zniesc, lebrze. Wierz albo nie. Twoja sprawa.
                                Poczytaj sobie cos o
                                Beitrittsgebiet (Sechstes Buch Sozialgesetzbuch- Gesetzliche Rentenversicherung)

Tu maly wyciag z innego zrodla :
                                "Als Altersrentner hat man die volle Freiheit: Man muss nicht mehr arbeiten, genießt die freie Zeit und man kann selbstverständlich wohnen, wo man will. Seit der Deutschen Einheit ist es auch kein Problem mehr, aus den alten in die neuen Bundesländer zu ziehen oder umgekehrt. Allerdings kann sich so ein Wohnortwechsel auf die Rente auswirken, erklärt Ulrich Theil, stellvertretender Pressesprecher der Deutschen Rentenversicherung Bund "
                                Görlitz und Lepzig liegen im Beitrittsgebiet. München nicht.

Gute Nacht und alles gute für die Zukunft,
                                lebrze z lasa.

Gość: a taki sobie 05.04.12, 00:02 Odpowiedz

hehe a po czym wichser pozna wichsera ????
                                  Ty gorolu napisales :
                                  "Allerdings kann sich so ein Wohnortwechsel auf die Rente auswirken, erklärt Ulrich Theil, stellvertretender Pressesprecher der Deutschen Rentenversicherung Bund "
                                  tzn ze jak z Kassel do Görlitz to mniej ( pytalem o paragraf a ty gorolu nie podajesz )
                                  a jak z Görlitz nach Kassel to wiecej - bo zadno prawo nie dziala w jedna strone -
                                  no chyba , ze w nimieckiej demokracji .
                                  I nie podpisuj sie z duzej litrery Ende bos za maly gorol na duze litery -
                                  a obrazac to mozesz swoich ziomali

Gość: do sobie takiego 04.04.12, 20:38 Odpowiedz
                        Tu masz ty lebrze. Przetlumacz sobie sam

Die Rentenhöhe hängt davon ab, wie viel Rentenbeiträge in welcher Höhe ihr während eures Arbeitslebens eingezahlt habt. Und weil die Beiträge vom Lohn abhängen, gilt: Je länger ihr arbeitet und je mehr ihr dabei verdient, desto höher ist später eure Rente. Berücksichtigt werden aber auch Kindererziehungszeiten, Arbeitslosigkeit, Krankheitszeiten oder der Zivil- und Wehrdienst.
                        Ein Rentner, der 45 Jahre gearbeitet hat und dabei immer so viel verdiente wie der
                        Durchschnitt der Versicherten in Deutschland, bekommt derzeit
                        im Westen eine monatliche Altersrente von rund 1195 Euro brutto.
                        Im Osten sind es rund 1050 Euro
                        brutto. Davon werden noch die Beiträge für die Kranken- und Pflegeversicherung
                        abgezogen. Rentner müssen, wenn sie versicherungspflichtig sind, einen Teil ihres
                        Krankenversicherungsbeitrags selbst zahlen, den anderen Teil übernimmt die Renten-
                        versicherung. Den Beitrag zur Pflegeversicherung müssen Rentner allein zahlen. Seit
                        2005 steigt der Anteil der Renten, der zu versteuern ist.

www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=wie%20viel%20rente%20kriegt%20einer%20aus%20dem%20westen%2C%20wenn%20er%20nach%20osten%20geht&source=web&cd=4&ved=0CD4QFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.deutsche-rentenversicherung-bw.de%2Fcae%2Fservlet%2Fcontentblob%2F59266%2FpublicationFile%2F7571%2FRentenblicker-Broschuere.pdf&ei=HZR8T6O5BcXQtAbL0bCgCQ&usg=AFQjCNHCa_SrLl9s9hjbBn6vTBEcXUkUUg

Gość: przyszly Rentner 04.04.12, 14:28 Odpowiedz
                  Nie bodz bezczelny w twoich wywodach i nie proboj odwracac kota ogonem i przylepiac nikomu latek ideologicznych, tu faszystowskich, bo sa przeciwko twojemu zdaniu i kombinatorskim zamiarom. Awersje mam do wszystkich nieuczciwych i kombinatorow obojetnie kim sa i za kogo sie uwazaja. W Niemczech nikt nigdy nie mierzyl mojej przynaleznosci i pochodzenia niemieckiego w procentach,
                  no chyba ze tylko tacy kombinatorzy, ktorzy wyjechali bez przeszkod w latach 90´ z Polski, jak ty.

Ty zastanow sie, kto panstwo finansuje, w tym i renty i inne emerytury. Do lat 90`dostawalem czesc pieniedzy z ubezpieczen np. kasko z powrotem, bo jezdzilem bez wypadku. Dzisiaj tylko
                  doplacam, bo miedzy innymi dwupaszportowi "rodacy" opychaja auta w Polsce, meldujac ich kradziez w Niemczech. Kombinacji z rentami tez bylo i jest sporo. Dlaczego ja i inni pracujacy maja coraz wiecej placic do kas socjalnych otrzymujac coraz mniej.!??? bo rozne onkle znalazly zrodlo finansowe.
                  Nie ma tu nic do rzeczy z jakiego powodu ktos z Polski wyjechal. Jezeli twoj wuj-Onkel walczyl w Wehrmachcie i nie zdezerterowal, to za obrazenia wojenne dostaje dodatkowa rente.
                  Dom w Polsce moze sprzedac to bedzie mial dodatek do renty. Moze tez zatrudnic legalnie polska opieke, bo jest tansza jak niemiecka no i dla niego napewno milsza i przyjemniejsza.
                  Moze tez wyjechac z powrotem do Polski na takich warunkach jakie sa legalne.
                  Dlaczego i z jakiej racji ma miec wiecej renty jak jego polski sasiad z ktorym kiedys pracowal.
                  Nalezysz do tego stada ktore sobie wybrales.
                  Dzieci wujka zyjace w Niemczech moga sie tez zrzucic np.po 150 - 200,- €, i dac rodzicom. W Niemczech jest obowiazek wzajemnej pomocy w potrzebie, zarowno rodzicom jak i odwrotnie dzieciom.
                  Gdzie maja wyjechac starzy, zchorowani, sparalizowani Niemcy, ktorzy maja malo pieniedzy i
                  nigdzie nie maja domow a swoja praca przyczynili sie do odbudowy Niemiec.
                  Pomyslales o tym z twoja mentalnoscia. Napewno nie, bo co cie to obchodzi.

• IP: *.dip0.t-ipconnect.de

Gość: fanzolisz 03.04.12, 19:40 Odpowiedz
        Fanzolisz palancie-kwerulancie :

Co w tym zlego ? Wszyscy chca sie polepszyc, pytaj kilka milionow mlodych Polakow, m.in. w GB.

Przykladowo tez: Masa Niemcow kulila sobie domy kilka kilometrow za niem.-franc. granica.
        Ceny nieruchomosci nizsze, podatki i oplaty tez, szkoa dwujezyczna, przedszkola lepsze i dluzej otwarte, czesciowo jakosc zycia tez lepsza itd. itp. - wiec "biora co moga dostac", po obu stronach. Praca przewaznie po niemieckiej stronie.

A co robia szczecinianie (czy jak ich tam diobol zwol) ? Kupuja po NRD-owskiej stronie...... itd. itp. etc.

A co z procesjami polskich ibywateli do niemieckich klinik ??

Aha a co Ty robisz w Rajchu ? Ja wiem, co ja tu robie, calkiem dokladnie wiem - ja nawet kocham(tak!) Niemcy, bo mi daly niejedna szanse, no i rodzina w 3/4 niemiecka.

Przypuszczam, ze Ty jestesalbo zdezorientowany albo sam do siebie nieszczery........

Gość: anal lityk 03.04.12, 22:16 Odpowiedz
          Czy ktos mieszka tam czy tu, to nie ma znaczenia. Kiedys bylo taniej w Francji, teraz np. dla Holendrow taniej w Niemczech-ale wszystko jest uregulowane..
          Niemiecka rente za prace w Polsce jako Spätaussiedler dostaje sie tylko , jak sie jest zameldowany w Niemczech-nawet w Hiszpani tez juz nie. Ta umowa obowiazywala tylko gdzies do pocz. lat
          90-tych-potem ja wypowiedziano. Miala niby obowiazywac w obie strony..he..he..he..
          Rente wypracowana w Niemczech dostaje sie oczywiscie na calym swiecie.

Gość: Waldema_R! 04.04.12, 16:43 Odpowiedz
            Tak jak i Riester-rente, tez na poczatku chcieli ograniczyc tylko do spedzania/wyplacania renty w Niemczech - zostalo zaskarzone w Straßburgu i rzad niemiecki musial to zmienic, tzn. tez np. na Odra i Rawa lub nad Balatonem.

I dobrze tak, od razu kiwalem glowa, ze to jamkos nielogiczne i niesprawiedliwe. I mialem racje.

Pyrsk.

Gość: do fanzola 03.04.12, 22:28 Odpowiedz
          Gość portalu: fanzolisz napisał(a):

> Fanzolisz palancie-kwerulancie :

> Co w tym zlego ? Wszyscy chca sie polepszyc, pytaj kilka milionow mlodych Polak
          > ow, m.in. w GB.

Te kilka milionow mlodych Polakow, tych legalnie pracujacych pracuje i placi podatki i skladki.
          Tym samym wypracowywuje sobie prawo do angielskiego socjalu i renty.

> Przykladowo tez: Masa Niemcow kulila sobie domy kilka kilometrow za niem.-franc granica.
          > Ceny nieruchomosci nizsze, podatki i oplaty tez, szkoa dwujezyczna, przedszkola
          > lepsze i dluzej otwarte, czesciowo jakosc zycia tez lepsza itd. itp. - wiec "b
          > iora co moga dostac", po obu stronach. Praca przewaznie po niemieckiej stronie.

Znowu to samo, legalnie pracujacy placacy skladki wybieraja sobie miejsce zamieszkania i szczescia
          Kazda strona francuska, czy holenderska za wplacone skladki gwarantuje ci odpowiednia rente
          .

> A co robia szczecinianie (czy jak ich tam diobol zwol) ? Kupuja po NRD-owskiej
          > stronie...... itd. itp. etc.

Dlaczego by nie mieli. Placa skadki tam gdzie pracuja np. w Polsce a mieszkaja w Niemczech
          ( NRD juz nie ma) Rente dostana od tej strony gdzie zamieszkaja po przejsciu na emeryture
          w ramach porozumienia polsko niemieckiego.

> Aha a co Ty robisz w Rajchu ? Ja wiem, co ja tu robie, calkiem dokladnie wiem -
          > ja nawet kocham(tak!) Niemcy, bo mi daly niejedna szanse, no i rodzina w 3/4 n
          > iemiecka.
          >
          > Przypuszczam, ze Ty jestesalbo zdezorientowany albo sam do siebie nieszczery...
          > .....

Mieszkam, pracuje, zyje w Bundesrepublik Deutschland nie w "Rajchu".
          Jestem szczery i uczciwy no i dosyc dobrze zorientowany. Nie lubie kombinatorstwa.
          A ty moze za szanse, ktore ci spoleczenstwo niemieckie dalo, tez chcesz sie nieuczciwoscia odwdzieczyc.?

Poczytaj sobie

II. Rentenversicherung
          Artikel 4
          (1) Renten der Rentenversicherung werden vom Versicherungsträger des Staates, in dessen Gebiet der Berechtigte wohnt, nach den für diesen Träger geltenden Vorschriften gewährt.
          (2) Der in Absatz 1 genannte Träger berücksichtigt bei Feststellung der Rente nach den für ihn geltenden Vorschriften Versicherungszeiten, Beschäftigungszeiten und diesen gleichgestellte Zeiten im anderen Staat so, als ob sie im Gebiet des ersten Staates zurückgelegt worden wären.[/b]
          (3) Renten nach Absatz 2 stehen nur für die Zeit zu, in der die betreffende Person im Gebiet des Staates wohnt, dessen Versicherungsträger die Rente festgestellt hat. In dieser Zeit hat ein Rentenempfänger keinen Anspruch auf Grund von Versicherungszeiten, Beschäftigungszeiten und diesen gleichgestellte Zeiten im anderen Staat gegenüber dem Versicherungsträger dieses Staates, soweit nicht Artikel 15 oder 16 etwas anderes bestimmt.

Artikel 5
          (1) Verlegt ein Rentner seinen gewöhnlichen Aufenthalt in das Gebiet des anderen Staates, so wird die Zahlung der Rente mit Ablauf des Monats eingestellt, in dem der Wohnort gewechselt wurde.
          (2) Der Versicherungsträger des Staates, in den der Rentner seinen gewöhnlichen Aufenthalt verlegt hat, entscheidet für die Zeit nach Einstellung der Rentenzahlung nach den für ihn geltenden Vorschriften in entsprechender Anwendung des Artikels 4 Absatz 2 über den Rentenanspruch.
          (3) Der Antrag auf Gewährung einer Rente gemäß Absatz 2 ist innerhalb von drei Monaten zu stellen. Bei späterer Antragstellung richtet sich der Beginn der Rentenzahlung nach den Vorschriften des Staates, in den der Rentner seinen gewöhnlichen Aufenthalt verlegt hat.
          (4) Verlegt ein Rentner seinen gewöhnlichen Aufenthalt erneut in das Gebiet des ersten Staates, so nimmt der Versicherungsträger dieses Staates die Rentenzahlung vom ersten Tag des der Rückkehr folgenden Monats wieder auf.
      • IP: *.dynamic.chello.pl

Gość: Ehhh 30.05.13, 09:43 Odpowiedz
        Wypowiedź typowego polskiego zawistnego nieudacznika, ludzie kombinują żeby nie przymierać głodem na starość każdy ma narzekać tak jak ty i nic nie robić w tym kierunku? Czumu jedziesz na ludzi zaradnych, jeżeli ty nie potrafisz nic wywalczyć w życiu tylko masz zazdrość w sercu to wszyscy już mają tak mieć ?
        Czasami się wstydzę że jestem polakiem, sami zawistni ludzie którzy sami nie walczą i nie dadzą walczyć innym o lepsze jutro.
    • IP: 80.50.134.*

Gość: frelka z Opola 04.04.12, 11:22 Odpowiedz
      Sprawa jest prosta.
      Zakamuflować się po cichu w Polsce jako utajniony Polak a głośno mówić po niemiecku w urzędzie i wszędzie.
      I panem się będzie.

Gość: anal lityk 04.04.12, 14:31 Odpowiedz
        Mam znajomego, ktory w zasadzie caly czas siedzi w Hiszpani-ma ale mieszkanie wlasnosciowe w
        Niemczech. Jest taki wystraszony ze mu moga wziac ta "polska rente", ze nawet tego mieszkania nie podnajmuje (przynajmniej tak twierdzi..)Nie za bardzo w to wierze, bo dom w Hiszpani tez kosztuje..

Gość: byc moze (?) 04.04.12, 16:45 Odpowiedz
          Chyba chciales napisac "niemiecka rente".
        • 04.04.12, 16:59 Odpowiedz
          Niestety, jak się dzisiaj okazało, nie rozstrzyga to problemu (piszę to dla przyszłych powracających). Urząd niemiecki, na pisemne zapytanie zainteresowanego, wydaje papier, że renta będzie wypłacana w wysokości niemieckiego świadczenia w Polsce (powołując się na wspominane tu porozumienie polsko-niemieckie). Niektórzy ludzie wracają, meldują się na stałe w Polsce i ... dostają wypracowaną rentę polską (niższą, ma się rozumieć; nie można już tego zmienić). Pewien oddział ZUSu w Polsce, nie opolski bo tam faktycznie nie można się dodzwonić, poinformował dziś wuja, że mieli sporo takich przypadków, że te papiery niemieckie o jakich wspominam wyżej w przypadku wielu powracających na nic się nie zdały, a strona niemiecka wydaje je po to, by sobie ulżyć finansowo. Jednym słowem dostali rentę polską. Spór teraz idzie o to, czy na podstawie takiego papiurka niemieckiego można się sądzić i spodziewać się pozytywnej decyzji. Ale to z mojej strony tyle pytań.
          Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję. Trochę się wujostwu rozświetliło.

Ja zaś odbyłem wielce ciekawą podróż do skansenu... oj zapędziłem się... do głowy pewnej osoby o mentalności typowej dla czasów totalitarnych. I muszę przyznać, że była to wielce ciekawa podróż. Jak stary, czarnobiały film. Wiemy, że takiego świata już nie ma, a jednak oglądając, śmiejemy się, płaczemy, a czasem prawdziwie boimy.

Gość: gosc 04.04.12, 17:47 Odpowiedz
            Jestem na biezaco bo wlasnie od sierpnia bede dostawal rente za prace w Polsce-legalnie nie mozna za ten sam okres pobierac renty w Polsce i Niemczech chyba ze ktos swiadomie probuje oszukiwac ale gwarantuje ze albo ZUS albo BFA wylapie to bardzo szybko-zreszta obie instytucje sprawdzaja czy nie pobiera sie renty z innego zrodelka.
            Pytanie na samym poczatku tej dyskusji zostalo postawione calkowicie bez sensu bo wujostwo doskonale wiedza ze takie sa przepisy a jak zapomieli co wypelniali w Niemczech to niech sie udadza do BFA a ci im wyjasnia co moga a co nie.
            Inna sprawa czy wyjechali wyjechali przed 1.7.1990 czy po bo wtedy zmienily sie przepisy rentowe i po 1.7.1990 Polska placi rente do BFA i tu przeliczaja ja na Eu.
            • IP: *.204.51.157.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Gość: nie tak? 04.04.12, 17:57 Odpowiedz
              Nie zrozumiałeś sprawy podstawowej - nie chodzi o podwójne pobieranie emerytury, ale o kwotę niemieckiej emerytury przeliczanej na złote (jedna strony, niemiecka)... jeśli jak z kolei dobrze zrozumiałem.
              Ale, bo to chyba jest bardziej interesujące: jeśli wyjechali przed 1990 to dostaną niemiecką emeryturę w Polsce, czyli kwotę euro (na dziś w Niemczech) przeliczoną na złotówki? Czy tak?

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.