Dodaj do ulubionych

Karetką też bez biletu na A4 nie wjedziesz!

IP: 193.46.186.* 29.05.12, 09:26
Służby ratownicze uczestnicząc w akcji będą miały zapewniony bezpłatny wjazd na autostradę, więc nie będą musiały KUPOWAĆ na bramce biletu, a jedynie POBRAĆ go z automatu, aby mógł otworzyć się szlaban. Zajmuje to kilkanaście sekund. W przypadku akcji ratunkowej na autostradzie zaangażowani w nią będą także dyżurni firmy Kapsch (operator systemu poboru opłat), którzy będą reagowali wydając odpowiednie polecenie obsłudze bramek w celu jak najlepszego udrożnienia przejazdu dla pojazdów ratowniczych jadących na sygnale. Taki system działa z powodzeniem na autostradzie A2 i w wielu krajach europejskich. Nie ma więc mowy o obniżeniu poziomu bezpieczeństwa użytkowników autostrady. Wszystkie te kwestie poruszane będą na szkoleniach dla służb ratowniczych organizowanych dzisiaj i jutro przez operatora systemu. Krytyka działania systemu, którego się jeszcze dokładnie nie poznało jest zachowaniem mało profesjonalnym.
Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Edytor zaawansowany
 • Gość: PUMA IP: *.free.aero2.net.pl 29.05.12, 09:35
  bowiem samorząd nie może prowadzić finansować bezpośrednio takiej inwestycji.
 • borus6 29.05.12, 10:01
  To jest największy problem na A4 - brak dyscypliny - jeżdżą 2-ma jedynymi pasami
 • jkredman 29.05.12, 10:33
  możliwość jego wybudowania - co za głupota
 • Gość: Doktor IP: *.adsl.inetia.pl 29.05.12, 10:26
  Panie Rzeczniku,
  autostradą czasem muszą przejechać karetki nie biorące udziału w akcji na autostradzie, a jedynie zmuszone do przejazdu. Nie tak dawno gazeta pisała o dziecku, które z powodu awarii karetki zostało zabrane helikopterem do Wrocławia. Co z takimi przypadkami?
  Na A4 Mysłowice-Katowice na dźwięk syreny karetki otwiera się bramka z prawej strony.
  Można przejechać bez zatrzymania, jedynie zwalniając do 50-60 km/h.
  Twierdzi Pan, że pobranie biletu to tylko kilkanaście sekund. Oczywiście, dla jednego samochodu. Ale już konwój np. 3 radiowozów, 2 wozów strażackich i 2 karetek straci na pobieranie bzdurnych biletów kilka minut, kolejne kilka zajmie wyhamowanie do 0 i ponowne przyspieszanie...
  Chyba jednak warto poprawić procedury.
  System opisany przeze mnie działa również z powodzeniem na A4 za Katowicami i w wielu krajach europejskich. W większości co prawda są winiety, które nie powodują korków przy wjazdach na autostrady, ale to już inne decyzje.
 • alanta1 29.05.12, 11:52
  Gość portalu: Doktor napisał(a):

  > Twierdzi Pan, że pobranie biletu to tylko kilkanaście sekund. Oczywiście, dla jednego samochodu.

  I pod warunkiem, ze nie ma akurat korków i nie trzeba poprzestawiać aut stojących w kolejce do bramki :/
 • opolak 29.05.12, 14:42
  tego coraz bardziej beznadziejnego stanu - wszystkiego
 • Gość: rzecznik PSP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.05.12, 19:38
  Dzisiejsze spotkanie z Kapsch i GDDKiA nie rozwiało żadnych wątpliwości służb. Nie było uzgodnieniem ze służbami, ale przekazaniem własnych pomysłów. Nie uzyskaliśmy do dzisiaj z GDDKiA do zaopiniowania planu ratowniczego. Nie wiemy jak wjedziemy na drogę płatną, gdy utworzy się zator (na wjeździe jest jeden pas!), w jaki sposób będą "uszczelnione" wjazdy awaryjne i techniczne, ile czasu zajmie demontaż barier, nie mamy kluczy do zamkniętych wjazdów awaryjnych i technicznych, co się stanie, gdy wjedziemy wjazdem technicznym lub awaryjnym i na bramce nie będziemy mieć "bileciku" ...
  Rzecznik GDDKiA, pisząc o kilkunastu sekundach, opisuje w komentarzu idealną hipotetyczną sytuację, gdy samochód ratowniczy przyjeżdża na bramkę i przed nim nie ma innego auta a już podczas testów (we wtorek przed południem!) kolejka kilkakrotnie sięgała zakrętu ...
  Do tej pory wjeżdżaliśmy na A4 z prędkością min. 40 km/h a teraz będziemy musieli zatrzymać się za autami stojącymi w kolejce (kilkadziesiąt sekund x liczba aut) i następnie stanąć przed bramką, pobrać bilecik i rozpędzić od zera kilkudziesięciotonowe auto. W Prądach "martwe pole", które może służyć do ominięcia samochodów stojących w kolejce, ma na wjeździe długość około dwóch TIRów. Parking nie musi być przejezdny, gdyż na nim często stają nawet busy i autobusy. Nie da się też przejechać obok samochodu stojącego przy bramce ponadgabarytowej, bo jest za wąsko. A przecież można było zaprojektować na szczególnie obciążonych węzłach dodatkowy pas dla pojazdów ratowniczych, VIPów itp. z automatycznym otwarciem bramki. Przez obsługę, za pomocą viaTOLL lub choćby pilotem. Brak takiego rozwiązania był jedną z przyczyn odrzucenia przez Państwową Straż Pożarną i inne służby z trzech województw (opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego) pół roku temu propozycji planu ratowniczego dla autostrady płatnej.
  Czy profesjonalnym działaniem nazwiecie Państwo sytuację, gdy zarządca nie realizuje poniższego przepisu /*:
  § 98. 1. Autostrada i urządzenia z nią związane powinny być zaprojektowane i wybudowane w sposób (...)
  3) niepogarszający stanu bezpieczeństwa ludzi, obiektów budowlanych i terenów znajdujących się w sąsiedztwie autostrady, a w szczególności niewydłużający czasu dojazdu służb ratowniczych oraz dostępu do zaopatrzenia wodnego dla celów ratowniczych.
  2. Warunki bezpieczeństwa, w tym warunki podjęcia działań przez służby ratownicze, powinny być uzgodnione:
  1) na etapie projektowania autostrady z właściwymi komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji,

  2) między koncesjonariuszem a administracją drogową, Policją, pogotowiem ratunkowym oraz podmiotami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w zakresie realizacji przez te podmioty ich zadań ustawowych w odniesieniu do autostrad.
  3. Wymagania dotyczące zasad i organizacji prowadzenia działań ratowniczych na autostradzie powinny być zawarte w planach działań ratowniczych.
  Dotychczasowy tymczasowy plan ratowniczy dla drogi niepłatnej nie zawiera:
  - wjazdów przez bramki do poboru opłat i sposobu rozładowania zatorów,
  - informacji o tym, gdzie i kto będzie otrzymywał wywołania z telefonii alarmowej na A4 i gdzie będzie je przekazywał,
  - informacji o zabezpieczeniach (bramy i bariery) na wjazdach awaryjnych (dotychczasowe bariery rozbierane były przez 10 minut, więc GDDKiA sama je zdemontowała wiele lat temu), sposobie otwierania, czasie demontażu, demontażu w zimie, gdy bariera zasypana jest zlodowaciałym śniegiem,
  - informacji o zabezpieczeniach na wjazdach technicznych (w tym na MOP),
  - odśnieżaniu dróg dojazdowych do wjazdów awaryjnych,
  - zadaniach zarządcy, gdy prognozowane są długotrwałe działania ratownicze (po kilku godzinach stania w korku pasażerowie samochodów będą załatwiać potrzeby fizjologiczne na łonie natury a zarządzanie kryzysowe będzie dowozić ciepłe napoje i żywność) etc. etc.
  Na koniec przypominam, że uruchomienie drogi płatnej ma nastąpić 1 czerwca. Nie ma już czasu na wykonanie zmian na wjazdach i nadal nie ma planu ratowniczego, który powinien być uzgodniony ze służbami a nie tylko przekazany strażakom, policjantom i ratownikom medycznym.
  Dziennikarzowi prowadzącemu temat dziękuję i proponuję przeprowadzenie ankiety pt.: Kto w tym sporze ma rację? Bo kto może ucierpieć, to niestety wiemy.
  bryg. Adam Janiuk
  rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu

  */ Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych z dnia 16 stycznia 2002 r. (Dz.U. Nr 12, poz. 116 ze zm.)
 • alanta1 29.05.12, 21:45
  Gość portalu: rzecznik PSP napisał(a):

  > Czy profesjonalnym działaniem nazwiecie Państwo sytuację, gdy zarządca nie real
  > izuje poniższego przepisu
  > 2. Warunki bezpieczeństwa, w tym warunki podjęcia działań przez służby ratow
  > nicze, powinny być uzgodnione:
  > 1) na etapie projektowania autostrady z właściwymi komendantami wojewódzkimi Pa
  > ństwowej Straży Pożarnej oraz Policji,


  To na ch... im uzgodniliście tak spieprzony projekt? Bez uzgodnień chyba nie dostaliby pozwolenia budowlanego, nie?

  > Na koniec przypominam, że uruchomienie drogi płatnej ma nastąpić 1 czerwca. Nie
  > ma już czasu na wykonanie zmian na wjazdach i nadal nie ma planu ratowniczego,
  > który powinien być uzgodniony ze służbami a nie tylko przekazany
  > ]strażakom, policjantom i ratownikom medycznym.

  No to nadzór budowlany do roboty. Nie ma uzgodnień = bramek nie można użytkować.
 • Gość: jaa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.05.12, 19:51
  Mam nadzieję ze na wjazdach awaryjnych i technicznych wszystkim służbom będzie wokno przejechać bramy bez zwalniania a naprawa samochodów odbędzie się na koszt poborcy opłat !
 • opolak 29.05.12, 20:00
  Mamy wysokopłatnych - niskowykwalifikowanych fachowców od bezpieczeństwa komunikacyjnego.
  Ten obiekt nie nadaje sie do uruchomienia jako płatny - bramki zagrażają bezpieczeństwu uzytkowników i służb ratowniczych .
  Za komuny było to nie do pomyślenia
 • Gość: behemot IP: *.dynamic.chello.pl 30.05.12, 19:54
  gdy wytyczano trasę autostrady i MOP, była mowa, że będzie policja autostradowa, karetki i fajermany - ratownicy drogowi - stacjonujący w przygotowanych do tego bazach, co przy płatnej autostradzie nie byłoby takie głupie. Ale to było dawno i mogło się coś zmienić. No to w takiej sytuacji powinien być zaprojektowany wjazd dla służb ratunkowych i policyjnych. NIe ma takiego wjazdu nie ma odbioru budowlanego i nie ma pozwolenia na użytkowanie. Ale w naszym niechlujnym państwie bramka czy autrostrada wystarczy by była przejezdna i jest git. Niech ktoś polegnie a sprytny prawnik wykaże, że przyczyną był zbyt długi czas oczekiwania na pomoc, która utknęła na bramce.
 • jureek 30.05.12, 19:53
  Gość portalu: rzecznik napisał(a):

  > Krytyka działania systemu, którego się jeszcze dokładni
  > e nie poznało jest zachowaniem mało profesjonalnym.

  Równie mało profesjonalne jest czepianie się skrótu myślowego (wykupienie biletu zamiast pobrania go za darmo) przy braku odniesienia się do innych zarzutów - nie działająca telefonia alarmowa, nieustalenie, kto ma sprzątać po wypadkach.
  W ogóle odnoszę wrażenie, że GDDKiA to chyba najbardziej obrażająca się instytucja publiczna w Polsce, że przypomnę np. reakcje jej rzecznika na artykuły o oznakowaniu autostradowej obwodnicy Wrocławia.
  Jura
 • alanta1 30.05.12, 20:39
  jureek napisał:

  > W ogóle odnoszę wrażenie, że GDDKiA to chyba najbardziej obrażająca się instytucja publiczna w Polsce

  I chyba najlepiej płacąca ekspertom za zmianę zdania :D
  www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/418530,czy_most_na_autostradzie_grozi_zawaleniem_zalezy_od_eksperta.html
 • Gość: ratownik IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.05.12, 12:17
  jakie bzdury Pan rzecznik pisze!! wlasnie wrócilem karetką z sosnowca, jechalem na sygnale w obie strony i co?? musialem stac na sygnale w kolejce po bilecik, a pani na bramce nie wiedziala co ma robic!! nie ma jak ominąć tej kolejki bo sa zawalone AŻ dwie bramki!!!
  A szkolenia???? jakie k.... szkolenia??? dostalismy ksero instrrukcji oblugi dla kierowców jak sie poruszac na bramkach, i tyle szkolenia.
  gratulujemy GDDKIA i współczujemy poszkodowanym w wypadkach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka