Dodaj do ulubionych

Radni zgodzili się na sprzedaż ECO

IP: *.dynamic.chello.pl 28.03.13, 14:26
Błąd
Edytor zaawansowany
 • zuraaw 28.03.13, 17:38
  Zdaje się, że mamy nowość w tzw rozmowach biznesowych. Wygląda na to, że Kochana Władza wyobraża sobie to tak, że potencjalny nabywca obejrzy sobie np ciepłownię na Harcerskiej i powie "dam tyle i tyle".
  Kochana Władzuchno, gość który ma położyć na stół ileśtam milionów chce wiedzieć wszystko o ECO, ale Wasza wycena akurat najmniej go interesuje, właściwie wcale. Oczywiście, poprosi o wszystkie dane finansowe (i o parę innych też) ale przy ich pomocy zrobi sobie WŁASNĄ wycenę. Przy ich pomocy, ale weźmie też pod uwagę swoje uwarunkowania. I zrobi własną, bo inna wartość ECO jest dla np. EC Będzin (nie będzie dublował sobie np. księgowości czy zaopatrzenia, zlikwiduje albo tu albo tam) a inna dla np Elektrowni Opole która przy planach rozwoju będzie brała pod uwagę wytwarzane przez siebie ciepło. Utajnianie tej wyceny to takie dowartościowywanie siebie w stylu "wiem ale nie powiem".
  A mnie osobiście ciekawi, ile Ratusz zapłacił za wycenę ECO.
 • Gość: rdzanek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.03.13, 18:01
  sprzedawać, sprzedawać. będzie na ścieżki rowerowe,promenady i muzeum piosenki, a jak dobrze pójdzie to na muzeum Odry i czegoś równie nakręcającego rozwój miasta.
  Kolejny zarząd firmy zostanie przeniesiony gdzieś tam. Potem przyjdzie kolej na Urząd Wojewódzki i Marszałkowski. Zresztą może i słusznie. Widać sam opolski ludek sobie na to zasłużył.
 • Gość: sceptyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.03.13, 18:58
  Za ile to żadne pytanie, nie tajemnica, komu i kto ją zna - oto jest pytanie
 • gandharwa 28.03.13, 19:50
  Wg mnie z tym ukrywaniem ceny to jakaś dziecinada. Na co oni liczą? Ze przyjedzie Katarczyk i kupi na oko, płacąc po milionie za każdy metr komina? Przecież to oczywiste, że przed zakupem zagląda się w księgi i hipoteki oraz bada rynek. Wartość tego zakładu jest dla wszystkich znana, oprócz radnych.

  Inna sprawa, że jak widać, można radnym nic nie ujawnić a oni i tak sprzedadzą kota w worku :-)

  Wiemy chociaż, czy miasto zamierza zostawić sobie sieci dystrybucyjne?
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: fix IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.03.13, 20:49
  taaaa, a sieci dystrybucyjne nie są majątkiem spółki ECO. ha,ha,ha.
 • gandharwa 28.03.13, 21:36
  No co się pan śmieje, mirabelki obrodziły? :-))

  żarty na bok, problem jest poważny. Moje pytanie brzmiało - czy przed sprzedażą spółki Miasto zamierza wydzielić z jej majątku sieć dystrybucyjną w Opolu sprzedając tylko moce wytwórcze i aktywa pozamiejskie czy zhandluje wszystko?

  Pamiętajmy, że miasta, które mają możliwość otrzymania ciepła z kilku konkurencyjnych źródeł (np. Kraków, Warszawa) mają zachowane swoje sieci ciepłownicze (MPEC, SPEC) w celu realizacji umowy TPA.

  Inaczej zastąpimy jednego monopolisty drugim.
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • gandharwa 28.03.13, 21:42
  I jeszcze jedno: opozycja w radzie jest masakrycznie słaba.
  jak się można zgodzić na sprzedaż bez poznania wyceny?

  W Białymstoku PIS pokazało w tym temacie klasę:
  energetyka.wnp.pl/w-czerwcu-referendum-ws-prywatyzacji-bialostockiego-mpec,193994_1_0_0.html
  A w Opolu? Nikomu nie przeszkadza najwyraźniej, że po sprzedaży całości spółdzielnie czekają duże podwyżki? Do tej pory ceny dla spółdzielni w Opolu były relatywnie niskie na skutek zakulisowych rozmów typu Drezor-Zembaczyżski-Chmielowicz ale to się skończy, bo tak naprawdę do "Przyszłość" czy "ZWM" nie ma żadnych atutów w ręku. Co powiedzą, że nie kupią ciepła?

  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: fix IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.03.13, 23:16
  Oj,oj oj. Szanowny Panie. Pańska nieznajomość rzeczy jest wręcz porażająca i podejrzewać należy, ze podobna jak i większości radnych. Otóż miasto może spółce ECO, w sprawie sieci dystrybucyjnej, co najwyżej skoczyć na pukiel. Miasto nie dość, że jest tylko częściowym udzialowcem spółki to przede wszystkim jest właścicielem UDZIAŁÓW w tej spółce, anie poszczególnych składników majątkowych.
  Sieć dystrybucyjna jest najcenniejszym składnikiem majątkowym spółki. Spółki a nie miasta czy chciejstwa niektórych naiwnych obywateli. To nie kotłownia, która jakby się uprzeć to może konkurencja wybudować czy "mitycznie" zastąpić ciepłem z EO, ale sieć, właśnie sieć i jej właściciel, czyli spółka, decyduje czyje ciepło, i za ile, będzie rozprowadzane. Żaden konkurent nie będzie przecież budował równoległej sieci dystrybucyjnej.
  Zatem wiedzmy co sprzedajemy i czego się pozbywamy ina co nie bedziemy mieć wpływu.
  / na początek zarząd spółki wyemigruje a następnie podatki. Parę następnych rzeczy też np ksiegowość etc./ Rozwojowe? no.
 • Gość: psykolog IP: *.aggregate2.citymedia.pl 29.03.13, 07:29
  Pan Wollllllllny zna się widać na wszystkim i o wszystkim lubi się wypowiadać. Na sprawach prawno - własnościowych ECO S.A także. I pokazuje swoją ignorację i brak elementarnej wiedzy. Po prostu kompromituje się całkowicie.
  Miasto, panie Wolny, ma akcje, a nie jest właścicielem tej firmy. Miasto ma pakiet akcji nie pozwalający w żadnym razie na operacje, które panu się roją. Nie da się bez zgody pozostałych akcjonariuszy. I tyle. Zapomnij człowieku.
  Miasto, sprzedając akcje traci jakikolwiek wpływ na cokolwiek w tej tej spółce. Traci dywidendę i po wyprowadzeniu siedziby firmy poza Opole także część wpływów z podatków. Miasto straci także część podatków z uposażeń, bo tylko człowiek na lekach lub pożyteczny idiota może łudzić się utrzymaniem miejsc pracy w spółce na obecnym poziomie po wyprowadzeniu siedziby do nowego właściciela.
  Nie wyprowadzą? A niby dlaczego nie?
 • Gość: oj, oj IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.03.13, 08:42
  Miasto obudzi się jak za jakiś czas zaczną ceny za ciepło rosnąć.Wtedy to władza będzie winna.
  Ale jeśli w Radzie Nadzorczej będą ludzie na poziomie Pana Sitko to nie może być lepiej.
 • gandharwa 29.03.13, 08:55
  Przyznaję rację - tak więc mamy problem większy niż myślałem. Kto kupi akcje skoro E.ON ma prawie połowę? Vattenfall, Fortum, Gmina Strzeleczki? Czy raczej E.ON? Jeżeli ten ostatni a chyba nie ma innej możliwości to czeka nas ostatnia podwyżka cen ciepła.

  Warto tu zajrzeć: ste-silesia.org/opole/PZwCEG/
  A tam do dwóch wersji aktualizacji planu zaopatrzenia Miasta Opole w ciepło, energię i paliwa gazowe - konkretnie do rozdziału 9

  O ile w wersji z roku 2012 jest jeszcze mowa o tym, że cena z ELO jest aktualnie tańsza od tej z ECO o 40% a po wybudowaniu 10 km magistrali za 70-80 mln PLN przy zastosowaniu najdroższych stawek przesyłowych ECO różnica ta spadnie do 20% na korzyść ELO, to w wersji 2013 - abra-kadabra , wyliczenia znikły, w zamian jakieś mętne wywody.

  Mając wpływ na sieć, mamy szansę na umowę TPA, dopuszczenie ELO na nasz opolski rynek co może spowodować obniżenie ceny ciepła na m2/rok z obecnego 31,44 PLN do 19,48 PLN. Nie tak dawno przecież było na cire.pl, że Opole ma aktualnie najdroższe taryfy cieplne z dużych miast w Polsce? Hm? Może Fortum przesadził, faktem jest, że najtańszej to nie mamy.

  A co będzie jak E.ON przejmie 100%? No katastrofa. Centrala pójdzie precz, bo dlaczego E.ON miałby się przenosić z warszawy do Opola? ELO nikt nie wpuści, przynajmniej tak długo nie, aż się Harcerska zdekapitalizuje. A na harcerskiej...czeka na nas po 2016 prawdziwa bomba - wynik zabaw prezesa Chmielowicza w węglową kogenerację.

  Dyrektywa IED mówi jasno - zwolnienia z surowszych norm emisyjnych są możliwe w ciepłownictwie poniżej 200 MW (ECO ma chyba 265 MW?) a źródła mocy to nie kocioł, ale komin. A kto przyłączył OR-50 do starego komina ze złomem WR-25 do spółki? Prezes Chmielowicz. W ten sposób mamy w Opolu dwa źródła po ponad 100 MW (duży i maly komin) a to oznacza
  SO2- 250 mg/Nm3
  NOx- 200 mg/Nm3
  PM10 - 25 mg/Nm3

  A ile emitujemy aktualnie, nie wyłączając inwestycji z roku 2012? Można obejrzeć sobie tutaj: ste-silesia.org/ECO/raport.pdf str.14

  Pytanie do panów z ECO - kto zapłaci za nowe filtry workowe, instalację odazotowania i odsiarczania dla wszystkich kotłów prócz gazowych? No kto? Kto zapłaci za wykupienie jednostek emisyjnych dla CO2 po 2013? No kto? Kto winien, że ECO nie ma w Krajowym Planie Przejściowym? Hm?

  Opole poczuje już niedługo, ile kosztuje ciepło z Harcerskiej, oj tak.
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: do gandharwy II IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.03.13, 09:52
  ale to co zrobiło miasto to zwykła ucieczka od odpowiedzialności.
  Zamiast w Radzie Nadzorczej lokować dobrych ludzi i starać się wpływać, skoro ma się większość, na to co tam się dzieje, kapituluje i sprzedaje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.