Dodaj do ulubionych

Deklaracje śmieciowe oddało tylko 30 proc. opolan

IP: *.252.22.3.internetia.net.pl 15.05.13, 21:36
Co dalej? Jakieś wyrafinowane kary?
Edytor zaawansowany
 • Gość: gibon IP: *.meganet.opole.pl 15.05.13, 22:00
  tu masz szczegóły:
  www.rp.pl/artykul/1009367-Smieci-wazne-jak-PIT.html
  lepiej jutro melduj się w ratuszu :)
 • gandharwa 16.05.13, 00:08
  Po co wypełniać deklarację po czasie i narażać się na kary, jak można legalnie odmówić wypełnienia deklaracji?

  Na stronie ste-silesia.org/opole/odpady

  Znajdą Państwo wzór odmowy wypełniania DOGO w
  PDF- ste-silesia.org/opole/odpady/odmowa_wypelnienia_DOGO.pdf
  lub
  DOC- ste-silesia.org/opole/odpady/odmowa_wypelnienia_DOGO.doc

  Ten luksus dotyczy oczywiście jedynie osób, mieszkających w blokach spółdzielczych czy w dużych wspólnotach mieszkaniowych, za których deklaracje powinni złożyć zarządcy, zarząd wspólnoty lub spółdzielnia. Osoby mieszkające we wspólnotach do 7 lokali oraz w domkach jednorodzinnych bezwzględnie muszą:

  a) do dnia 15 maja złożyć DOGO
  b) do deklaracji DOGO dołączyć kopię ostatniej umowy na wywóz odpadów z firmą wywozową.

  osoby mieszkające w blokach czy wspólnotach powyżej 7 lokali nie muszą składać deklaracji, co oznacza, że Miasto nie ma prawa ich do tego poganiać czy tym bardziej karać. Kara za to czeka dyrekcję Turhand-Ret, Enter czy OSM....
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • g0sc 16.05.13, 10:52
  Obowiązek zarządców i zarządów. Każdy rozsądny zarząd w tej sytuacji podaje się do dymisji, rozpisując wybory nowego na przyszły miesiąc. I tak obowiązek złożenia DOGO w tej sytuacji spada na mieszkańców. Ale jeżeli Ci nie potrafią go nawet wrzucić do skrzynki, to co dopiero dostarczyć do Ratusza.
 • Gość: zan IP: *.dynamic.chello.pl 17.05.13, 21:15
  podaj konkretne paragrafy które nakazują zarządcy (jako firmie zewnętrznej świadczącej usługi dla wspólnoty mieszkańców) składanie deklaracji za członków wspólnoty
 • gandharwa 17.05.13, 21:42
  Konkretnie to art. 6m w połączeniu z art. 2 ust 1 pkt. 4 ustawy o utrzymaniu czystości oraz art 18 i 19 ustawy o własności lokali oraz art. 26 i 27 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

  Więcej tutaj: ste-silesia.org/opole/odpady

  a tam:
  1. Wzór odmowy złożenia DOGO (w nim wyjaśniania, dlaczego)
  2. Interpretacja MAC (odnosi się do Twojego pytania)
  3. Interpretacja MOS (odnosi się do Twojego pytania)

  Dziś na antenie Radia Opole pr. Wiśniewski stwierdził, że interpretacje ministerstw się różnią. Tak nie jest one są unisono.

  Dodatkowo to, kto ma obowiązek gospodarowania odpadami, jest zapisane w ustawie o utrzymaniu czystości od lat. Dlatego jest taka żelazna zasada:

  - kto do tej pory podpisywał umowę i bezpośrednio płacił za wywóz firmie wywozowej za opróżnianie pojemników ten ma wypełnić deklarację i nadal ma ten obowiązek.

  - kto płacił za odpady "w czynszu" dla wspólnoty czy spółdzielni nie ma (nie ma prawa) złożyć deklaracji a musi jedynie temu, kto podpisał umowę z Remondisem, Strachami czy Elkomem, podać ilość osób w lokalu i zasugerować gotowość do sortowania.

  Różnica między starym a nowym systemem jest taka, że do tej pory rachunek wystawiała firmy wywozowa a teraz będzie w formie decyzji wystawiało Miasto. Reszta (obowiązki zarządcy czy zarządu) bez zmian.  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: tata IP: *.252.22.3.internetia.net.pl 17.05.13, 23:22
  Pisemne odmawianie wypełniania deklaracji jest również produkcją makulatury. Nie o to chodzi. Zbyt biurokratycznie się robi. Wypełnić to i tamto. Przecież mieszkańcy głosują ilością śmieci. Wiadomo jakie mają zapotrzebowanie objętościowe poszczególne śmietniki. Wiadomo kto za te śmietniki do tej pory płacił i tyle. Tam gdzie nie było problemu trzeba było nie mieszać.

  Jeśli mieszkańcy spółdzielni płacili od osoby to informacja jaką posiada spółdzielnia jest nadal aktualna. Jeśli zarządcy mają poważne wątpliwości to akcję deklaracyjną można wykorzystać do aktualizacji danych. Tam gdzie wspólnoty opłacały śmieci według metrażu mieszkań też ten system mógłby pozostać.
 • gandharwa 17.05.13, 23:51
  Tak, zgodnie z art 11 ust 2 ustawy nowelizującej ( Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2011 nr 152 poz. 897)) by złożyć skutecznie deklarację po raz pierwszy, trzeba do niej dołączyć kopię ostatniej umowy na wywóz odpadów.

  Jak ktoś płacił odpady w "czynszu" to skąd ma mieć takie coś? Ten artykuł ma sens - pozwala Miastu szybko porównać, czy w deklaracji nie zaniżyło się ilości pojemników.
  Mieszkańcy płacą od głowy ale firmy już od każdego opróżnienia, więc ilość ma znaczenie.

  Nasze Miasto w temacie odpadowym po prostu "płynie", ot dziś dostałem odpowiedź na zapytanie ze smieciopolis ("czy osoba pracująca w domu jako grafik komputerowy ma płacić za odpady jako mieszkaniec, jako firma, czy jedno i drugie?"), oczywiście błędne.
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: po IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.05.13, 22:30
  ten co to wymyślił powinien dostać nobla
 • Gość: 70 % na nie IP: *.adsl.inetia.pl 15.05.13, 23:27
  Czy nie nadszedł najwyższy czas na referendum i odwołanie Prezydenta i jego urzędników - dostali czerwoną kartkę za śmieciowe bzdury mijające się z logiką i zdrowym rozsądkiem ??
  Czy opozycja dalej będzie się przyglądać tej klęsce ????
  To już jest żałosne co urząd prezentuje.
  Czy urząd nie łamie prawa przesuwając termin oddania deklaracji bez zmiany uchwały ?
  Jeśli nie to dlaczego do wprowadzenie internetowego zgłaszania DOGO była potrzeba zwołania Rady i dlaczego miałoby to zająć prawie 2 miesiące ?
  Od jakiej daty będą wyciągane konsekwencje wobec mieszkańców, którzy nie złożyli deklaracji - od piątku, od przyszłego piątku a może od czerwca lub lipca lub od przyszłego roku ?????
  Czy GW dojrzała do zadawania niewygodnych pytań i do występowania zgodnie z Kodeksem Etyki Dziennikarskiej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich :
  - dobro czytelników, słuchaczy i widzów oraz dobro publiczne powinny mieć pierwszeństwo wobec interesów autora, redaktora, wydawcy lub nadawcy
  a warto dodać jeszcze PARTII.


 • Gość: muppet IP: *.meganet.opole.pl 17.05.13, 22:03
  urząd nie łamie prawa przesuwając termin składania deklaracji. urząd idzie na rękę mieszkańcom, kórzy z różnych powodów jeszcze deklaracji nie złożyli. ale jak chcesz za to prezydenta odwoływać to zacznij zbierać podpisy.
 • gandharwa 17.05.13, 22:17
  Niestety, ale myli się Pan. Art 6n ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości stanowi:

  uchwała zawiera także informację o terminach i miejscu składania deklaracji

  Co oznacza, że władnym do ustalenia terminu składania deklaracji jest tylko i wyłącznie Rada Miasta Opola a nie Prezydent Miasta Opola. To dwa różne organy , które nie powinny sobie "wyrywać" kompetencji z rąk.

  Ta uchwała, to nie w kij dmuchał tylko to akt prawa miejscowego - podlega wpisowi do Dziennika Urzędowego Woj. Opolskiego i jest ważna od chwili publikacji (a nie uchwalenia).
  Gość portalu: muppet napisał(a):

  > urząd nie łamie prawa przesuwając termin składania deklaracji. urząd idzie na r
  > ękę mieszkańcom, kórzy z różnych powodów jeszcze deklaracji nie złożyli. ale ja
  > k chcesz za to prezydenta odwoływać to zacznij zbierać podpisy.


  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: pocahontas IP: *.meganet.opole.pl 17.05.13, 22:38
  słusznie zauważyłeś, że urząd wcale nie zmienił terminu składania deklaracji bo do tego prawa nie miał. po prostu urząd na prośbę mieszkańców wydłużył czas funkcjonowania punktu składania deklaracji.
 • gandharwa 17.05.13, 22:46
  No tak, to oznacza, że zapowiedzieli abolicję podatkową dla spóźnialskich, tylko pytanie, dlaczego w sprawach ulg dla osób słabiej sytuowanych rada Miasta była taka nieprzejednana? Mieli możliwości idące z ucpg oraz ordynacji podatkowej do wprowadzenia ulg etc...ale "nie dało się" ...a teraz się da?

  To nie jest "pójście na rękę" ale maskowanie własnej nieudolności w zarządzaniu miastem.
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: bum bum IP: *.meganet.opole.pl 18.05.13, 00:15
  dlaczego zapowiedzieli abolicję podatkową? przecież obowiązek zapłaty rozpoczyna się z dn. 1 VII, a deklaracje zbierają do 15 V. Na czym polega ta abolicja?
 • gandharwa 18.05.13, 14:28
  Na tym samym co w przypadku złożenia deklaracji PIT36 dzień po terminie.

  Gość portalu: bum bum napisał(a):

  > dlaczego zapowiedzieli abolicję podatkową? przecież obowiązek zapłaty rozpoczyn
  > a się z dn. 1 VII, a deklaracje zbierają do 15 V. Na czym polega ta abolicja?


  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: LL IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.13, 00:31
  Niech listy i maile z załącznikami przyjmują, wtedy będzie 100%
 • Gość: berenika IP: *.meganet.opole.pl 16.05.13, 09:28
  A qandarwa z uporem amoniaka o tych zarządcach i zarządach. I podpuszcza ludzi na jakieś odmowy ,tak jak kiedyś Tusk podpuszczał do nie płacenia abonamentu RTV. Ci co posłuchali -dzisiaj mają komorników na karku.
  Przeczytaj sobie art 217 konstytucji. Opłata śmieciowa to danina publiczna i jej pobór musi być ustalony zgodnie z tym art. Nie może być jakichś domniemań i odpowiedzialności zbiorowej w tej sytuacji. Ani zarządca ani zarząd ani wspólnota nie może być podmiotem opodatkowania w tej konkretnej sytuacji . Nie może też być poborcą opłaty , bo nie ma uprawnień i narzędzi przymusu. Może być pośrednikiem w zapłacie - tak jak bank ,czy poczta - ale za odpowiednią prowizją.
 • g0sc 16.05.13, 11:06
  Oczywiście jeżeli trafi się jakiś uparciuch w roli gandarwy to trzeba go poinformować, że wpłaty na śmieci dokonuje się na osobny rachunek, nie ten sam co rachunek wspólnoty, bo te pieniążki nie mogą się wymieszać. Więc tak czy inaczej musi robić 2 przelewy. Oświadczenie o ilości zamieszkałych osób składa na obowiązującym we wspólnocie formularzu DOGO-1, więc i tak musi wypełnić ten sam dokument co wszyscy. A że rachunek do wpłat za śmieci jest przypadkiem taki sam jak rachunek Urzędu miasta, wszyscy są szczęśliwi :)
 • gandharwa 17.05.13, 22:09
  @Pani Bereniko

  Wychodzi Pani z założenia, że opłata za odpady to podatek. Tak nie jest, podatek zgodnie z definicją to danina publiczna płacona bez prawa do otrzymania korzyści czy usługi. Tzn płacąc np VAT nie ma Pani wpływu, czy ten pieniądz pójdzie na policję, wojsko czy zostanie po prostu zmarnowany. Opłata jest powiązana z usługą, i to opisuje uchwała rady Miasta Opola, jaka została uchwalona na podstawie art 6r ust. 3 ucpg.

  Ja wiem, że skierowano kilka skarg przeciw nowelizacji ustawy do TK i wg mnie jedna z nich ma szansę na sukces, ale nie z tego powodu co Pani pisze, tylko z powodu art 6k ucpg i jej sprzeczności z art 84 Konstytucji RP - tzn z powodu braku ustalenia górnej granicy stawek. W przypadku opłat środowiskowych takie górne stawki są określone, do tej pory też tak było, że przedsiębiorca był ograniczony uchwałą rady gminy odnośnie górnej stawki za odpady. Teraz rad gmin nikt nie ogranicza, już gdzieś czytałem wypowiedź prezesa Czajkowskiego, że stawki za niesegregowane "trzeba podnieść kilkakrotnie" (!) by ludzie sortowali.

  W naszej sytuacji nic się nie zmienia przed i po wejściu władztwa gminy nad odpadami - obowiązki nałożone na Zarządców czy zarządy pozostają te same. Przecież dziś OSM czy Enter płaci Remondisowi czy Elkomowi za wywóz odpadów - płacą nie "cząstkowo" tylko pełną kwotę zgodnie z fakturą, obojętnie, czy jakiś mieszkaniec zalega z czynszem czy też nie. Remondis nie obchodzi, jaki jest moralność płatnicza wspólnoty, albo jest zapłacone i wywiezione albo nie jest.
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: boska jola IP: *.meganet.opole.pl 17.05.13, 22:32
  "W naszej sytuacji nic się nie zmienia przed i po wejściu władztwa gminy nad odpadami - obowiązki nałożone na Zarządców czy zarządy pozostają te same. Przecież dziś OSM czy Enter płaci Remondisowi czy Elkomowi za wywóz odpadów - płacą nie "cząstkowo" tylko pełną kwotę zgodnie z fakturą, obojętnie, czy jakiś mieszkaniec zalega z czynszem czy też nie. Remondis nie obchodzi, jaki jest moralność płatnicza wspólnoty, albo jest zapłacone i wywiezione albo nie jest."

  ilu zarządców do tego przekonałeś? zauważ, że jest drobna różnica - do tej pory enter dogadywał się z remondisem sam, a teraz miasto robi przetarg... a enter... o niczym nie decyduje, ma tylko w czynie społecznym pobrac od mieszkańców kase, a jak jej niepłacą to sam za nich pokryć koszty. bo przecież uprawnien windykacyjnych nie ma
 • gandharwa 17.05.13, 22:55
  A przepraszam, a jaka to różnica? OK, Enter nie ma możliwości kształtowania kwoty odbioru odpadów, ale dlaczego sądzi pan, że nie ma możliwości windykacyjnych? Enter może wiele, on nawet nie musi liczyć tych odpadów "od głowy".

  Enter jest tym, który składa deklarację, musi podać ile jest osób i czy będzie sortowane czy nie. Przemnożyć te 13/20 PLN przez ilość osób i finito.

  W stosunku do mieszkańców (rozliczenie Enter - zarząd wspólnoty - lokatorzy) można zastosować zupełnie inne formy rozliczania się, np od m2 powierzchni czy m3 zużytej wody, albo od lokalu jako całości. To wymaga zapisów w umowie zarządczej lub głosowania na walnym zebraniu. ustawa do tego NIC a NIC nie ma, ustawa nie mówi, że Enter ma w 100% przerzucić te koszta na producenta odpadów, ustawa w ogóle nic nie mówi o producentach, ale o właścicielach nieruchomości w myśl ustawy o własności lokali.

  Ja nie mam interesu w "przekonywaniu", mój zarządca (Pegaz) wszystko za nas wypełnił bez kwękania. Wg mnie Enter prowadzi niebezpieczną grę, bo odmawiając wykonania obowiązku ustawowego, daje okazję do natychmiastowego rozwiązania umowy ze strony wspólnoty - z wczoraj na dziś. Wg mnie Enter nie ma najmniejszych szans na powstrzymanie rozwiązania umowy z winy Zarządcy Umownego. Dodatkowo ordynacja podatkowa przewiduje karę dla Zarządu Entera - do 720 stawek dziennych.
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: tata IP: *.252.22.3.internetia.net.pl 17.05.13, 23:32
  > W stosunku do mieszkańców (rozliczenie Enter - zarząd wspólnoty - lokatorzy) mo
  > żna zastosować zupełnie inne formy rozliczania się, np od m2 powierzchni czy m3
  > zużytej wody, albo od lokalu jako całości. To wymaga zapisów w umowie zarządcz
  > ej lub głosowania na walnym zebraniu. ustawa do tego NIC a NIC nie ma, ustawa n

  To bardzo ciekawe. Zarządca ma tylko liczbę osób zastosować do wyliczenia opłaty, a zebrać te pieniądze może według sposobu jaki ustalili mieszkańcy. Proste bez zawracania ludziom głowy. Czyżby zarządcy mieli w tym interes aby pozbyć się kłopotu z rozliczeniami (myślę, że mają stale problem z aktualną i prawdziwą liczbą mieszkańców) stąd to zamieszanie?
 • gandharwa 17.05.13, 23:44
  Wg mnie zawinił do spółki minister oraz gminy - przez brak informacji. Było półtorej roku a halo zrobiło się w ostatnich miesiącach.

  Ale w sumie dziwię się zarządcom. Przecież prawnik czy doradca podatkowy cieszą się, że prawo jest skomplikowane i trudne. Gdyby wszystko było takie rach-ciach to by ludzie wiele rzeczy robili sami, bez potrzeby zatrudniania pośrednika. Ustawa odpadowa wręcz stworzona jest dla (dobrego) zarządcy - tylko on "uratuje" zarząd wspólnoty przed karami i podwyższonymi opłatami. Przynajmniej ja tak bym się reklamował.

  Jako konkurencja Entera obleciałbym teraz wszystkie wspólnoty z ofertą, że przejmiemy wszystko, nawet zerwanie umowy bierzemy na siebie. Rynek nie znosi próżni, a obrażać się na ustawę to można prywatnie w domu a nie w pracy :-))

  Ludzi nikt nie będzie liczył, jak będzie wątpliwość to rozliczać się po wodzie. Na sortowanie są sposoby, wg mnie istnieje możliwość (legalnego) podziału altany na sortujących i niesortujących. Trzeba tylko zastosować kilka nowinek technologicznych. No ale know-how powinno wyróżniać dobrych zarządców od tych bardziej leniwych.
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl
 • Gość: treachers IP: *.meganet.opole.pl 18.05.13, 00:24
  zupełnie nie dziwię się zarządcą. dziwię się natomiast Tobie, ze ciągle powtarzasz, że złożenie deklaracji to obowiązek zarządcy gdy ustawa stanowi:
  obowiązki właściciela nieruchomości spoczywają na osobach sprawujących zarząd nieruchomością wspólną (lub właścicielach lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany), dlatego też zarząd nieruchomości obowiązany jest złożyć deklarację zbiorową obejmującą wszystkich mieszkańców tej nieruchomości.
  zarząd rzadko sprawuje zarządca, najczęściej jest to Zarząd Wspólnoty i to on powinien być zobowiązany do złożenia deklaracji. Zarząd to najczęściej paru mieszkańców wspólnoty, których teraz trzeba będzie zwindykować z opłaty za śmieci niezapłaconej np. przez innych mieszkańców wspólnoty.
 • gandharwa 18.05.13, 14:40
  Ustawa o własności lokali (u.w.l.) jednoznacznie rozgranicza i rozdziela określone sposoby zarządu nieruchomością wspólną. Zatem właściciele lokali albo umownie określają sposób zarządu nieruchomością wspólną powierzając zarząd osobie fizycznej (jednemu spośród siebie albo podmiotowi zewnętrznemu, tj. zarządcy nieruchomości) lub osobie prawnej (wskazanemu wyżej przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami), albo nie określają go w ogóle stosując do zarządu nieruchomością wspólną przepisy art. 19 albo art. 20 i nast. u.w.l..

  Jeżeli właściciele lokali określili sposób zarządu nieruchomością wspólną powierzając np. zarządzanie nieruchomością wspólną osobie fizycznej lub prawnej - to nie mogą jednocześnie stosować innego sposobu zarządu nieruchomością wspólną, sprzecznego z zawartą umową albo podjętą uchwałą o powierzeniu zarządu nieruchomością wspólną osobie fizycznej lub prawnej. Nie mogą więc dodatkowo wybrać sobie zarządu, dublując tym samym podmiot upoważniony do zarządzania nieruchomością wspólną
  cytat z: www.e-wspolnotamieszkaniowa.pl/index.php/zarzad-nieruchomoscia-wspolna/zarzad-a-zarzadca-z-czym-to-sie-je

  Oznacza to, że jeżeli wspólnota umownie (zgodnie z art 184,185 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004r., Nr 261, poz. 2603 z późn.zm., zwanej dalej u.g.n.) przekazała zarząd nad nieruchomością licencjonowanemu zarządcy, to on jest tym "właścicielem nieruchomości" w myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku - on wypełnia DOGO i płaci za wspólnotę.
  --
  DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
  kontakt: hydroxy@o2.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.