Dodaj do ulubionych

Znani opolanie podpisują się pod żądaniem rozbu...

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.13, 09:21
Ludzie nie róbcie cyrku.
To powinna byc racjonalna decyzja a nie chciejstwo bo to zwykle dużo więcej kosztuje.
Co prawda bezpieczeństwo elektrowni jest dzisiaj spore, ale jest zwykłym zacofaniem, a już na pewno środowisk naukowych, jeśli niektórzy dzisiaj tak naciskają na budowę elektrowni opartej na węglu.
Obserwuj wątek
   • gandharwa Re: Znani opolanie podpisują się pod żądaniem roz 18.05.13, 11:51
    Ale co ma społeczeństwo obywatelskie z budową (bo to nowa elektrownia a nie rozbudowa starek) ELO 5-6? Czy podobne akcje GW zorganizuje dla budowy szklarni w Świerklach ("budujmy szklane domy! 200 ha pod szkło!") budowy fabryki Polarisa ("prowadź nas, o stella polaris!") czy innych wielkich przedsięwzięć?

    Mnie się zawsze wydawało, że społeczeństwo obywatelskie buduje się na sprawach małych aczkolwiek ważnych, jak nierówne chodniki, arogancka władza, znieczulica międzyludzka, zapaść kulturalna etc...
    --
    DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
    kontakt: hydroxy@o2.pl
    • opolak Społeczeństwo obywatelskie 18.05.13, 19:47
     gandharwa napisał:

     > Ale co ma społeczeństwo obywatelskie z budową (bo to nowa elektrownia a nie roz
     ...

     Mnie się zawsze wydawało, że społeczeństwo obywatelskie buduje się na sprawach
     > małych aczkolwiek ważnych, jak nierówne chodniki, arogancka władza, znieczulica
     > międzyludzka, zapaść kulturalna etc...


     pl.wikipedia.org/wiki/Spo%C5%82ecze%C5%84stwo_obywatelskie
     Społeczeństwo obywatelskie – społeczeństwo charakteryzujące się aktywnością i zdolnością do samoorganizacji oraz określania i osiągania wyznaczonych celów bez impulsu ze strony władzy państwowej.
     Społeczeństwo obywatelskie potrafi działać niezależnie od instytucji państwowych. Niezależność nie musi oznaczać rywalizacji społeczeństwa z władzą, która występuje zazwyczaj w państwach, w których ustrój polityczny jest sprzeczny z wolą większości obywateli.
     Podstawową cechą społeczeństwa obywatelskiego jest świadomość jego członków potrzeb wspólnoty oraz dążenie do ich zaspokajania, czyli zainteresowanie sprawami społeczeństwa (społeczności) oraz poczucie odpowiedzialności za jego dobro
  • mieszaniec-zopola Nie podpiszę się 18.05.13, 11:38
   Musiałbym tu napisać uzasadnienie w formie wypracowania. Jestem do tego przygotowany, ale nie mam czasu. W skrócie: rozbudowa EO jest w chwili obecnej ekonomicznie nieusadniona. Powodów jest bardzo wiele i o większości można było dowiedzieć się z prasy. Jednym z ważniejszych są relatywnie niskie koszty energii. Powody niewymyślone, rzeczywiste, co sprawdziłem u źródeł. Stan budżetu państwa i skala kosztów inwestycji sprawia, że jest ona również nieuzasadniona ze względów społecznych.
   Mamy kryzys i Opole, podobnie jak wiele regionów i miejsc w Polsce, potrzebuje miejsc pracy. Nagrodę Nobla temu, kto wie jak je stworzyć. Opole, jak cała Polska potrzebuje też wzrostu płac.
   Drugiego Nobla temu, kto wie jak to zrobić.
   I na koniec jeszcze jedna refleksja. Województwo śląskie ma obecnie najmniejszy poziom bezrobocia i najwyższe płace. Przebiło w tym nawet mazowieckie ze stolicą. Pytanie o scenariusz alternatywny, na które odpowiedzi nie ma, ale które wywołuje refleksję:
   Czy aby pozostawienie samodzielnego województwa opolskiego nie wyszło miastu i regionowi na gorsze?
   --
   MIeszaniec
   -----------
   Det löser sig sa mannen som sket i Valhallabadet.
  • ptaszor.only "ekonomicznie nieuzasadmniona" 18.05.13, 12:21
   dobrze napisane - "w chwili obecnej". Jeszcze lepiej! mieszańcu-zopola - elektrowni nie stawia się w miesiąc. Wiele bloków obecnie pracujących elektrowni w Polszy jest przestarzałych i wymaga niebawem remontu/trwałego wyłączenia. Wówczas braki mocy będziemy kupować z innych krajów (np. z Niemiec - polecam sprawdzić ceny prądu za zachodnią granicą) i wtedy okaże się, że posiadanie własnej elektrowni jednak jest uzasadnione ekonomicznie.
   Może Pana stać na prąd z innego kraju - wielu innych - nie.
   • gandharwa Re: "ekonomicznie nieuzasadmniona" 18.05.13, 12:40
    Wg mnie jest ekonomicznie nieuzasadniona - najlepszym dowodem jest odstąpienie od budowy Ostrołęki, gdzie jest o wiele mniej elektrowni w okolicy (=wyższa cena energii) czy Rybnika przez EdF.

    Dodatkowo od ponad 10 lat Polska jest non stop eksporterem energii netto, nie wiem więc, skąd myśli, że nam energii zabraknie?

    Po trzecie - skąd Pan zna ceny energii na rynku wytwórczym w Niemczech? To, że w Norwegii Pb59 jest po dwa EUR (czyli drożej niż w Szwecji) nie oznacza, że ropa naftowa sprzedawana przez Norwegów jest droższa od cen światowych. Ceny detaliczne są kształtowane przez politykę fiskalną państwa a nie ceny wytwórcze (pomijając oczywiście przykład Bułgarii, gdzie był ostry niedobór i konflikt na linii rząd - koncerny)
    --
    DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
    kontakt: hydroxy@o2.pl
    • Gość: mieszaniec-zopola Kombinacje Niemców i GwO IP: *.bredband.comhem.se 18.05.13, 14:09
     > Dodatkowo od ponad 10 lat Polska jest non stop eksporterem energii netto, nie w
     > iem więc, skąd myśli, że nam energii zabraknie?

     Dlatego Niemcy mogą sobie pozwolić na rezygnację z energetyki jądrowej - Polacy wyprodukują ją z węgla. Tak się zastanawiam, czy aby niemiecki lobbing nie stoi za kampanią redaktora Frelicha? Żartuję oczywiście, myślę, że ma on bardzo dobre intencje, tylko niestety za mało wiedzy. Widzę to podobieństwo z akcją na rzecz osławionego "pytonga" czyli podwieszanego mostu na Struga, który pasuje tam jak wół do karety, a który za sprawą GwO poważnie nadwyrężył finanse miasta. Redaktorzyści powinni lepiej ważyć sprawy w które się angażują. Jak ja coś napiszę głupiego, to może nawet nikt nie przeczyta. Co innego, kiedy gazeta nakręci temat i poprosi dyżurne autorytety geografa prof. Słodczyka i mechanika/chemika prof. Tukiendorfa.
     Ciekawe, że jakoś w sprawie "pytonga" żadnego architektonicznego autorytetu nie spytała. Bo też architekci i urbaniści byli przeciw.
   • mieszaniec-zopola Re: "ekonomicznie nieuzasadmniona" 18.05.13, 13:15
    Panie kolego, nie ucz pan ojca dzieci robić. Na początku mojej dziwnej drogi zawodowej nie pracowałem w wyuczonym zawodzie, lecz zdobywałem szlify w elektrowniach, m.in. na stanowisku operatora bloku w elektrowni Rybnik, w czasach, kiedy nie było komputerów, a gradientów temperatur trzeba było pilnować ręcznie, bo można było trafić do pierdla za sabotaż. W EO nadal mam wielu znajomych, a energetycy są w mojej rodzinie. Nie zmuszaj mnie kolego do wypracowania, wiem, że elektrownie są wyeksploatowane, wiem, że trzeba budować nowe bloki w celu kompensacji tych odstawionych. W chwili obecnej PGE słusznie stawia na węgiel brunatny. Póki musimy spalać paliwa kopalne, to tańsza inicjatywa. Inwestycje w spalanie kamiennego też są, ale z przyczyn właśnie ekonomicznych w innych miejscach. I tak dalej i tak dalej, poczytaj sobie prasę. Poza tym, że PGE jest przechowalnią kuzynów królika (wierz mi, że koncerny, czyli własność niczyja w kapitlizmie, są wszędzie przechowalnią kuzynów królika), powstanie PGE ma tą zaletę, że podchodzą do sprawy globalnie. W końcu nie siedzą tam sami kuzyni królika, paru fachowców też dopuścili, żeby im pomagali w podjęciu decyzji. I dobrze.
    --
    MIeszaniec
    -----------
    Det löser sig sa mannen som sket i Valhallabadet.
    • gandharwa Re: "ekonomicznie nieuzasadmniona" 18.05.13, 14:00
     Ale nadal Pan nie odpowiedział, dlaczego Rybnik się wycofał? Przecież to nie koncern rządowy (no chyba że rządu francuskiego) a zarobić na inwestycji miał Alstom, firma francuska, czyli dla EdF "swoja". Prywaciarz Kulczyk ze swoją El. Północ też drepta w miejscu - zauważył Pan?
     --
     DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
     kontakt: hydroxy@o2.pl
     • mieszaniec-zopola Mistrzu gandharwa, to do ptaszora 18.05.13, 14:16
      Chyba się źle "wciąłem". Do było do ptaszora.
      Co do Rybnika to nic nie wiem. Pracowałem tam bardzo dawno, zrobiłem uprawnienia operatora bloku w 1985 roku, popracowałem kilka miesięcy i wróciłem do Opola, ku rozpaczy tamtejszych planistów systemu 4-brygadowego.
      W Rybniku jest prywatny właściciel i żaden Skarb nie da im kasy na inwestycje, tylko bank. Widocznie się nie opłacało.
      --
      MIeszaniec
      -----------
      Det löser sig sa mannen som sket i Valhallabadet.
     • mieszaniec-zopola Re: "ekonomicznie nieuzasadmniona" 19.05.13, 10:32
      gandharwa napisał:

      > Ale nadal Pan nie odpowiedział, dlaczego Rybnik się wycofał? Przecież to nie ko
      > ncern rządowy (no chyba że rządu francuskiego) a zarobić na inwestycji miał Als
      > tom, firma francuska, czyli dla EdF "swoja". Prywaciarz Kulczyk ze swoją El. Pó
      > łnoc też drepta w miejscu - zauważył Pan?

      Tutaj coś jest:
      pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Rybnik#Rozw.C3.B3j

      --
      MIeszaniec
      -----------
      Det löser sig sa mannen som sket i Valhallabadet.
  • Gość: albo-albo Znani opolanie podpisują się pod żądaniem rozbu... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.13, 13:38
   Właściwie to nie wiadomo komu się bardziej dziwić - redaktorowi czy celebrytom.
   Niestety fachowiec i celebryta to byty rozłączne.
   Co łączy Rektora, Prorektora, Profesora z łyżwiarką ?
   Paru profesorów powinno się mocno zastanowić co wybierają ?
   Jeden z nich już od dawna wybrał parcie na szkło i zapłacił wnioskiem o naruszenie praw. Problem był podobnej natury. U podstawy - zupełna niekompetencja.
  • gandharwa temat akcji z Krakowa 18.05.13, 16:34
   Co się dziwisz? Rozbudowa elektrowni jest sprawą kontrowersyjną samą w sobie. Mnie oburzyło, że red. Frelich wykorzystał szlachetną akcję obywatelską do lobbowania na rzecz budowy zakładu spółki akcyjnej.

   Oto akcja krakowska - krakow.gazeta.pl/krakow/0,35823.html
   Czyż nie ciekawszy i bardziej aktualny w Opolu temat?
   --
   DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
   kontakt: hydroxy@o2.pl
    • opolak Polska liderem inwestycji energetycznych w Europie 18.05.13, 19:54
     energetyka.wnp.pl/polska-liderem-inwestycji-energetycznych-w-europie,197894_1_0_0.html

     Oczy całej Europy skupione są na Polsce, ponieważ jest tu największą liczba zgłoszonych projektów inwestycyjnych w energetyce konwencjonalnej. Martwi nas to, że wiele tych projektów jest odsuwanych w czasie - mówi Grzegorz Należyty, dyrektor generalny Siemens Power Generation.

     - Obecnie oczy całej Europy skupione są na Polsce. W Polsce widzimy największą liczbę zgłoszonych przez potencjalnych inwestorów projektów inwestycyjnych. Jedyna rzecz, która nas martwi to ilość projektów, które są przedłużane w czasie , gdzie decyzje inwestycyjne nie są podejmowane albo wręcz się z nich rezygnuje. Przykładów jest wiele, jak nowy blok w Elektrowni Rybnik czy dwa bloki w Elektrowni Opole - mówi Grzegorz Należyty, dyrektor generalny Siemens Power Generation.

     Jak dodaje, Siemens współpracuje z klientami zainteresowanymi różnymi technologiami wytwarzania energii, w tym OZE (głównie wiatrowe) oraz gaz i węgiel.

     - Widzimy duże zainteresowanie węglem, który jest podstawowym paliwem energetycznym w Polsce, rośnie zainteresowanie gazem i elektrowniami wiatrowymi – wskazuje Grzegorz Należyty.

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka