Dodaj do ulubionych

Ratusz ciągle nie wie, kto nie zapłacił za śmieci

IP: *.adsl.inetia.pl 03.09.13, 12:18
Kolejny raz urzędasy niewinne, a ty mieszkańcu wiś na telefonie i użeraj się na przemian z Zakładem Komunalnym i Remondisem. Masz właściwy kosz czy nie ale masz płacić bo to podatek. Bareja miał by tematów na cały serial...
Obserwuj wątek
      • gandharwa Wniosek o udzielenie nagany do Prezydenta 03.09.13, 14:08
        Proszę, tu masz pismo z paragrafami i argumentami - ste-silesia.org/listy/RIO20130525.pdf . Skieruj je do Prezydenta Miasta Opola z wnioskiem o udzielenie nagany podległym mu osobom. Ciekawe, co Ci odpisze :-))
        --
        DEBATA OBYWATELSKA - ste-silesia.org/debata
        kontakt: hydroxy@o2.pl
    • gandharwa Pojemniki BIO niezgodne z regulaminem 03.09.13, 14:12
      Podczas spaceru po starym mieście odkryłem, że nowiutkie pojemniki brązowe jakie wystawił Remondis są niezgodne z par. 6 ust. 1 pkt 3 regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie (ste-silesia.org/opole/regulamin2013.pdf)

Powinny być przystosowane do procesu kompostowania (ożebrowanie, kratka na dnie, otwory na odcieki) a są zwykłe plastikowe koloru brązowego.

Jak szanować Miasto, które nie szanuje aktów prawa miejscowego przez siebie stanowionych?
      --
    • Gość: bu rak A ja płacę IP: *.252.22.3.internetia.net.pl 03.09.13, 15:55
      Ja pasuję jako przykład działania zgodnie z prawem opisanym w tym piśmie: ste-silesia.org/listy/RIO20130525.pdf Nie mam i nie miałem, żadnej umowy o wywóz śmieci. Sprawą tą zajmował się zarządca. Zarządcę poinformowałem o liczbie osób zamieszkujących lokal. Nie wiem jednak czy zarządca złożył deklarację zbiorczą. Wiem jedynie że "od zawsze" segregujemy odpady i zgodnie z tym płacę bo taki jest obowiązek. Deklaracji nie złożyłem, bo to już sprawa zarządcy, któremu przecież płacę za obsługę naszej wspólnoty.

No i teraz mam pytanie. Płacąc na konto, odpowiednią kwotę w sposób stały informuję o liczbie osób i sposobie segregacji. Sumaryczne kwoty 13zł i 20zł za segregowanie lub nie przy 1, 2, 3, 4, 5, 6... osobach jest jednoznaczna i przekazana bezpośrednio. Czy odpowiednia wpłata nie jest jednocześnie deklaracją?
      • gandharwa Re: A ja płacę 03.09.13, 18:50
        A ja Ciebie nie rozumiem. Piszesz, że nie złożyłeś deklaracji, bo za Ciebie powinien złożyć lub złożył zarządca. Jednocześnie piszesz, że płacisz za wywóz odpadów co miesiąc.

To jest sprzeczność, gdyż jak w każdym postępowaniu podatkowym płaci ten, kto ma taki zadeklarowany obowiązek czyli PŁATNIK. Płatnikiem zaś jest ten, który składa deklarację, czyli zarządca. Ty jesteś PODATNIKIEM, ale na podstawie art 2 ucpg obowiązki płatnika w dużych wspólnotach mieszkaniowych oraz spółdzielniach od roku 1996 NIEZMIENNIE wykonuje zarząd wspólnoty, zarządca lub spółdzielnia.

Z tego co napisałeś, powinno być tak, że zarządca wypełnia deklarację, płaci w imieniu całej wspólnoty objętej umową zarządu a ty oddajesz tą kwotę w czynszu, który każdy płaci za mieszkanie (na fundusz remontowy, śmieci, oświetlenie, ogrzewanie czy sprzątanie części wspólnych, podatek gruntowy...)

Wg mnie, powinieneś wystąpić do Miasta o zwrot nienależnie wpłaconych kwot.
        --
    • Gość: bu rak Ratusz ciągle nie wie, kto nie zapłacił za śmieci IP: *.252.22.3.internetia.net.pl 03.09.13, 22:40
      Zgodnie z § 1 ust. 1 Uchwały Nr XXXVII/583/13 Rady Miasta Opola z dnia 31 stycznia 2013r. w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wpłat należy dokonywać miesięcznie bez wezwania w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, którego obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy.

Co znajduje się w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi? = za co płacisz?

Opłata pokrywa koszty:

* odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych od wszystkich właścicieli nieruchomości
      - odbierana będzie każda ilość odpadów wytworzonych przez właścicieli nieruchomości,
      - jeśli remontujesz mieszkanie – odpady poremontowe przyjmiemy w ramach tej opłaty w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,
      - odpady wielkogabarytowe będą odbierane w akcjach „wystawka”,

* tworzenia i utrzymania Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. zbiornic) – będziemy mieli ich prawdopodobnie 2 - będziesz mógł tam sam zawieźć odpady selektywnie zebrane i oddać w ramach uiszczanej „opłaty śmieciowej”, czyli na miejscu nie płacisz nic!

* obsługi administracyjnej systemu

Ja płacę i obsługę biurokratyczną systemu nich sobie sami robią bo jest wliczona w ramach mojej opłaty!
      • gandharwa to tak jak z PIT-11 04.09.13, 13:07
        spis uchwał rady miasta masz tutaj: ste-silesia.org/opole/odpady/

Słuchaj, ja nie twierdzę, że za odpady nie należy płacić. Należy, tak samo jak należy płacić zaliczki na PIT.

Jednak ustawa o podatku dochodowym mówi, że za ciebie (podatnika) zaliczki na PIT deklaruje na formularzu PIT-11 i odprowadza w twoim imieniu płatnik, czyli pracodawca.

Ze śmieciami jest podobnie: deklaruje (DOGO-1) i płaci (za całą kamienicę) płatnik, czyli zarządca nieruchomości a nie ty sam.

Ty zaś robisz tak, że deklarację PIT-11 i zaliczki płaci za ciebie pracodawca a ty jeszcze oprócz tego sam z własnej nieprzymuszonej woli płacisz do US zaliczkę na PIT, bo wyczytałeś w jakiejś ustawie, że PIT należy płacić. No bo należy, ale Ty osobiście nie masz takiego obowiązku, tylko ten, który oddaje PIT-11, kapito?

Dlatego ja na Twoim miejscu zażądałbym od Miasta zwrotu tej opłaty. A jeżeli nie lubisz się szarpać to przynajmniej im nie płać, skoro TY NIE MUSISZ. Musi zarządca a ty powinieneś płacić za śmieci w czynszu wraz z innymi opłatami za użytkowanie budynku.
        --
        • Gość: bu rak Re: to tak jak z PIT-11 IP: *.252.22.3.internetia.net.pl 06.09.13, 19:34
          Przepraszam, że od razu nie odpowiedziałem. Dopiero teraz mam chwilkę na internet.

Mój zarządca nieruchomości nie płaci za śmieci. Dostałem informację o nowej niższej kwocie czynszu nie uwzględniającego wywozu śmieci i płacę teraz mniej więc śmieci muszę sam opłacić. Nie wiem co to za miasto, że jedni zarządcy płacą za śmieci wspólnot, a inni nie.

Z tymi pitami to ciekawy przykład. Wiesz. że jest coś takiego jak deklaracja comiesięczna pit-5 i pit-5L. Tej deklaracji już nie trzeba składać bo na zasadzie zaufania do podatnika wystarczy że podatnik sam sobie policzy i kasę wyśle na odpowiednie konto w odpowiednim czasie.

Płacisz i wiesz ile masz płacić - jesteś w porządku. :-)
          • gandharwa Re: to tak jak z PIT-11 06.09.13, 19:59
            OK, tyle że art 2 ucpg mówi wyraźnie, kto ma składać deklarację. Nie ma albo-albo. Zarządca. I on ma płacić. A że nie płaci...no cóż, schody się zaczną, jak ktoś uzna w mieście, że ich oszukałeś, bo wpisałeś 13 PLN a w altanie nieposortowane. To, że kosz dzielisz z innymi, nie ma znaczenia. Jak Ci kupujący nie zapłaci za fakturę nie ma znaczenia, VAT musisz odprowadzić.

Powiem Ci jak ja zrobiłem. Ja napisałem pismo do ratusza (jego wzór masz na http.//ste-silesia.org/opole/odpady -->"odmowa") że nie płacę i nie składam deklaracji, bo nie mam takiego obowiązku. Takie pismo dostał też zarządca gdzie napisałem, ile jest osób i że chętnie będziemy sortować. I co się stało? Nic...mam spokój :-)
            --
      • gandharwa Re: Ratusz ciągle nie wie, kto nie zapłacił za śm 04.09.13, 12:59
        Racja! Redaktorze Zapotoczny! Apel do Ciebie! Promuj nowe pojemniki podczas pisania o odpadach w Opolu! Precz z niebieskim kubłem :-)

Inna sprawa, że Remondis ostatnio ma nowe reklamy na śmieciarkach, coś w stylu, że "nami poradzisz sobie ze śmieciami" ...są tam przedstawione cztery roztańczone pojemniki na odpady, w tym...niebieski" :-)

okobar79 napisał:

> chciałbym tylko zauważyć że pojemniki widoczne na zdjęciu są niezgodne chociażb
        > y ze stroną śmieciopolis.opole.pl
        >
        > z tego co wiem w Opolu nie ma osobnego pojemnika na papier
        >
        > a na zdjęciach jest, a nawet taki Remondis pod moim blokiem postawił :P

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka