sprzedaż mieszkania kupionego z bonifikatą Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Kupiłem / w 2007r./ od gminy mieszkanie z bonifikatą. W br. /a więc przed upływem 5 lat/ chciałem je sprzedać a uzyskane środki finansowe przeznaczyć w całości na budowę domu jednorodzinnego /oczywiście byłaby to tylko część niezbędnych środków na budowę/.
    Czy będę musiał zwrócić gminie bonifikatę?
    Gmina twierdzi ,że tak, ponieważ zgodnie z uchwałą SN z dn.24.02.2010r /otrzymałem pisemną odpowiedź na moje zapytanie/ taki przypadek nie mieści się w katalogu przypadków przewidzianych przez Ustawodawcę-art.68 ust.2a pkt.1-5 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
    Ustawodawca tak ,,wykombinował": nie trzeba zwracać bonifikaty pod warunkiem,że w terminie 12 m-cy od daty sprzedaży,całe środki uzyskane ze sprzedaży tego lokalu przeznaczone zostaną na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe.
    Ja twierdzę ,że logiczne jest ,że przeznaczenie całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania mieści się w określeniu: ,, albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystywanej na cele mieszkaniowe''.[/u] lrog@interia.pl
    • Gość: nusia78 IP: *.147.22.33.nat.umts.dynamic.eranet.pl 20.03.10, 19:10
      Witam.
      Też miałam taką sytuację,sprzedałam mieszkanie po 4,5r. a pieniądze
      ze sprzedaży chciałam przeznaczyć na budowę domu,niestety- od gminy
      dostałam odpowiedź odmowną i że albo zwrócę bonifikate albo "coś"
      kupię, więć część tych pieniędzy przeznaczyłam na zakup działki
      budowlanej /jako cel mieszkaniowy/i teraz mam problem, gdyż tą
      działkę powinnam kupić za równowartość bonifikaty i gmina żąda
      różnicy, sama już nie wiem co robić.jak to rozwiązać,jeden przepis a
      dwie interpretacje radców.
      • Gość: lojerka IP: *.dynamic.chello.pl 13.02.11, 20:00
        w twoim wypadku gmina ma niestety racje.
      • Gość: andrzej IP: *.xdsl.centertel.pl 12.05.11, 12:25
        jak rozwiązała się twoja sprawa z bonifikatą bo mam taki sam problem
        • interpretacja Gminy jest zgodna z prawem, działka to nie to samo co nieruchomość mieszkalna. Natomiast dobrze by było, żeby toś to zaskarżył; bo mało logiczne.
          • Mamy podobny problem. W 2010 roku kupiliśmy mieszkanie od gminy z bonifikatą. Chcemy go sprzedać i kupić domek( musimy dołożyć do wartości domku) ale jest problem bo osoby które od nas chcą kupić mieszkanie nie mogą wziąć kredytu bo w naszej hipotece istnieje wpis o bonifikacie. Napisaliśmy pismo do Gminy o przeniesienie wpisu hipoteki na dom ale oni szukają dziury w całym i nie chcą wyrazić zgody . Proponowaliśmy zamianę z właścicielem domu i od razu przeniesienie hipoteki też nie. co mamy zrobić czy jet jakaś szansa na sprzedaż i kupienie. Proszę o odpowiedź co mam robić czy muszę czekać aż do upływu 5 lat ?
            • Gość: zuza IP: 193.46.186.* 23.03.12, 07:33
              Jak już ktoś wyżej napisał - przy wykupie czytałaś i podpisałaś umowę. Skoro była zgoda na takie warunki to odczekać te 5 lat, nie kombinować. Ludzie biorą kredyty na 30 lat na mieszkania, to dlaczego wykupujący za marne pieniądze jeszcze narzeka!
              Ja również wykupiłam mieszkanie i cierpliwie odczekam, abym legalnie mogła sprzedać i kupić większe, toż to tylko 5 lat a nie 15!! Troszkę wyczucia.
              • Gość: L IP: *.saint-gobain.com 23.08.13, 10:26
                Życzę Ci droga Zuzanno abyś zaszła w bliźniaczą ciążę mieszkając z mężem w kawalerce. Ciekawe czy byś wówczas cierpliwie czekała... mając wyczucie. Bobas był planowany ale nie dwa.
                Chcemy zmienić mieszkanie na większe jednak jeszcze pona rok należało by poczekać… sprzedaż jak wiadomo z hipoteką jest praktycznie niemożliwa.

                Nie szukam sposobu na wykiwanie UM tylko na przeprowadzenie transakcji, do której mam prawo, bo ze sprzedaży pieniądze będą przeznaczone na większe mieszkania, jednak obciążona hipoteka mi to uniemożliwia.
    • Gość: gość IP: *.171.225.218.dsl.crowley.pl 26.03.12, 10:31
      Nie wiem czy wiecie Państwo że w grudniu 2011r zmieniły się przepisy w sprawie wykupu mieszkań z bonifikatą. Nie będzie już bonifikaty 90%.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.