Własność balkonu Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Jestem właścicielem spółdzielczego
    mieszkania własnościowego. Obecnie spółdzielnia rozpoczęła izolacje ściany
    między moim balkonem a mieszkaniem. Balkon mój jest bardzo wąski ca 90 cm,
    izolacja zajmie około 15 cm tak więc szerokość balkonu zmniejszy się do ca 75
    cm. Ponadto chcą zmienić parapety (zamiast moich z terakoty, ohydne blaszane).
    Czy mogę się nie zgodzić na to, argumentując np, że balkon jest moją
    własnością. Ewentualnie jakie inne argumenty mogę podać.
    Proszę o szybka pomoc, gdyż robotnicy są już na sąsiednim balkonie. Z góry
    dziękuje.
    • Przykro mi, nie Jesteś właścicielem balkonu, ani nawet mieszkania. Właścicielem
      jest spółdzielnia. Tobie przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do
      mieszkania, które posiada balkon. A to nie to samo co własność. Tylko, proszę,
      nie każ mi tego wyjaśniać! Chyba, że ktoś inny się podejmie :-) Na pociechę
      dodam, że podobnie jest we wspólnotach (gdzie miałbyś własność) - jeśli
      większość zdecyduje w jakiejś sprawie, np. remontu elewacji, w tym balkonów i
      parapetów, to pojedynczy właściciel jest na przegranej pozycji.
      • Dziękuje za informacje, smutne dla mnie, ale trudno już się z tym pogodziłem.
        Zamierzam wystąpić o wyodrębnienie własności mieszkania. Czy będę wtedy
        właścicielem mieszkania? Jestem całkowitym laikiem w tych sprawach, tak więc
        proszę o zrozumienie,że zadaje takie pytania.
      • Tak w skrócie- własność jest wtedy gdy posiadasz odrębną powierzchnię mieszkania
        wraz z murami... Przy Spółdzielczym Własnościowym Prawem do lokalu jesteś tylko
        właścicielem samej powierzchni :) - to taki nasz polski matrix - masz we
        władaniu powierzchnię od jednej ściany do drugiej... teoretycznie wbicie
        gwoździa "narusza" prawo własności spółdzielni..
        Chyba lepiej się nie da tego wytłumaczyć...
    • Gość: kar_ma IP: *.ghnet.pl 14.07.10, 18:49
      Ocieplanie bloków bez ocieplenia ścian balkonowych jest bez sensu. To już lepiej
      nic nie ocieplać - inaczej to wyrzucone pieniądze, bo nie przyniosą oszczędności
      na kosztach ogrzewania.
    • Gość: Ewa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.07.10, 00:36
      Tak, kiedy ustanowisz ze spółdzielnia odrębną własność tego lokalu - będziesz
      jego właścicielem, ale..
      ale nie będziesz właścicielem balkonu.
      Balkon jest częścią elewacji zewnętrznej i jako taki wchodzi w skład
      nieruchomości wspólnej - Ty możesz nabyć jedynie prawo wyłącznego korzystania z
      niego.
      Niestety, kwestia balkonów (mimo, że w nowych budynkach płacimy za nie wcale
      niemałe pieniądze) nie została w naszym prawie przyzwoicie uregulowana, podobnie
      zresztą jak miejsc parkingowych we wspólnych halach garażowych czy na parkingach
      ziemnych.
      • Witam,
        pogrzebałem dzisiaj trochę w internecie i znalazłem taki wpis

"Balkon , jeśli mieszkanie jest odrębną nieruchomością , stanowi część składową
        tego lokum . Obowiązek ( koszt ) koniecznego remontu obciąża właściciela a nie
        wspólnotę mieszkaniową . Właściciel mieszkania jest odpowiedzialny wobec władz
        budowlanych za utrzymanie balkonu w odpowiednim stanie technicznym i estetycznym
        oraz za przeprowadzenie niezbędnych prac

Balkon jest częścią składową mieszkania będącego odrębną nieruchomością . Jest
        częścią nieruchomości lokalowej a nie budynkowej .

Orzeczenie Sądu Najwyższego z 03 października 2002 III RN 153/01."

Co o tym sądzicie?
        • to nie ma żadnego znaczenia. Nie Jesteś właścicielem mieszkania. Właścicielem
          jest Spółdzielnia.
        • Gość: rokicia IP: *.165.c90.petrotel.pl 21.07.10, 20:57
          Balkon jest częścią elewacji budynku, a elewacja należy do spółdzielni do
          momentu ustanowienia odrębnej własności ostatniego lokalu w nieruchomości.
          Jeśli będziesz przekształcał prawo spółdzielcze własnościowe w odrębną własność
          i w akcie notarialnym będzie wymieniony balkon (w co wątpię)to wtedy dopiero
          będziesz jego właścicielem. Rzadko się jednak zdarza, aby spółdzielnia dodawała
          balkony do powierzchni mieszkania.
    • Gość: Gość IP: *.icpnet.pl 26.07.10, 19:10
      Co do parapetów - może spróbuj się dogadać. ja miałam płytki
      nowopołożone na balkonie a rok później w trakcie remontu elewacji
      spółdzielnia chciała je wymienić na jakieś szare paskudztwo dużo
      niższej jakości. Poprosiłam ekipę, żeby sobie odpuścili, bo to się
      mija z celem a oni powiedzieli, że im wszystko jedno i poszli. Może
      parapety też tak "wynegocjujesz"?

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.