• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Zameldowanie tymczasowe a wynajem mieszkania Dodaj do ulubionych

• IP: *.tosa.pl 03.10.10, 00:18
    Witam!
    Mam problem, niedługo chcę wynająć mieszkanie z chłopakiem w miejscowości w której pracuje.
    Nie za bardzo orientuję się czy muszę się zameldować tymczasowo, dodam że chcemy wynajmować mieszkanie przez jakieś 2 lata ponieważ właścicielka chce sprzedać mieszkania po tych czasie. Nie chcę rezygnować z meldunku stałego (dom moich rodziców), czy istnieje taka opcja żeby zameldować się na czas określony? Proszę o szybką odpowiedź.
    Edytor zaawansowany
    • 04.10.10, 21:32
      alez, naturalnie, ze tymczasowo. Jest nawet taki obowiazek.
      • Gość: mm IP: 89.167.38.* 06.10.10, 16:25
        Pod warunkiem, że wynajmujący zechce zameldować, raczej nie chcą.
        • 06.10.10, 18:41
          wynajmujący nie ma absolutnie nic do powiedzenia.
          • 08.10.10, 21:58
            Ma. Ja wynajmuję mieszkanie i absolutnie nie zgadzam sie na zameldowanie nawet czasowe, bo potem sa problemy z "usunieciem" lokatora, który nie przestrzega warunków umowy.
            • Gość: gosc IP: *.piastlan.net 09.10.10, 08:24
              To czy lokator jest zameldowany czy też nie w żaden sposób nie wpływa na łatwość jego "usunięcia". Przypuszczam, że dla Ciebie brak zgody na zameldowanie czasowe oznacza po prostu wynajem bez umowy, czyli po pierwsze oszustwo podatkowe a po drugie pozorne pozbawienie możliwości skorzystania z przepisów ustawy o ochronie praw lokatora. Pozorne, bo istotne znaczenie ma stan faktyczny (zamieszkiwanie jako lokator) a nie to, czy miał umowę na piśmie. Lepiej poczytaj co nieco na ten temat i się nie kompromituj nieznajomością prawa.
              • 09.10.10, 20:49
                Ja tylko piszę jak jest w moim przypadku, a co do wynajmu to WYNAJMUJĘ ZGODNIE Z PRAWEM I PŁACĘ PODATEK oraz współpracuję z radcą prawnym. A moje podejście do sprawy podyktowane jest bardzo złymi doświadczeniami typu niepłacący i uciekający lokatorzy, demolujący przy tym mieszkanie. Niestety nasze prawo chroni TYLKO lokatorów.
                • Gość: al IP: 89.167.38.* 10.10.10, 12:02
                  Wynajmuję, płacę podatek, ale nikogo nie melduję. Jeśli to komuś nie odpowiada to niech szuka innego mieszkania, bo to ja decyduję czy zameldować, czy nie. Mój syn mieszkał przez całe studia na stancji i nie było mowy o meldunku.
                  • 11.10.10, 21:59
                    wynajmujący (właściciel) nie ma nic do powiedzenia w kwestii meldunku. Przykro mi. W naszym kraju istnieje wciąż obowiązek meldunkowy. Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych etc. Sprawdźcie sobie w necie. To, że mało kto ją przestrzega to inna sprawa. Jednak jest.
                    • Gość: al IP: 193.46.186.* 12.10.10, 08:03
                      > W naszym kraju istnieje wciąż obowiązek meldunkowy
                      Czy ja napisałam, że takowy nie istnieje?

> wynajmujący (właściciel) nie ma nic do powiedzenia w kwestii meldunku.
                      I tu się mylisz, to ja decyduję czy wynająć mieszkanie z meldunkiem, czy nie. !!
                      • 12.10.10, 11:04
                        Gość portalu: al napisał(a):

> > W naszym kraju istnieje wciąż obowiązek meldunkowy
                        > Czy ja napisałam, że takowy nie istnieje?
                        >
                        > > wynajmujący (właściciel) nie ma nic do powiedzenia w kwestii meldunku.
                        > I tu się mylisz, to ja decyduję czy wynająć mieszkanie z meldunkiem, czy nie. !

I tu się mylisz.

www.mswia.gov.pl/portal/pl/57/1686/Ustawa_o_ewidencji_ludnosci_i_dowodach_osobistych__tekst_jednolity.html
                        Obowiązek meldunkowy polega na tym, że osoba, która mieszka gdzieś (dłużej niż 3 doby), ma obowiązek się zameldować. Może się przy tym legitymować np. umową najmu.
                        • 12.10.10, 21:22
                          j.w. Obowiązek meldunkowy obowiązuje wszystkich. Także właściciela. Jeżeli nie zamelduje swoich lokatorów, to oni mogą to zrobić sami, legitymując się tytułem prawnym do lokalu (np. umowa najmu), lub nawet tylko oświadczeniem (wówczas urzędnik gminny sprawdza czy lokatorzy zamieszkują w lokalu: wizja lokalna i wywiad środowiskowy). Tak jest i nic na to nie poradzę. Oczywiście, uprzejmie jest zapytać właściciela o zgodę, ale nie jest to konieczne.
                          Natomiast twórca wątku pytał: czy może się gdzieś zameldować tymczasowo zachowując meldunek stały - tak, może.
                          • 28.10.10, 09:40
                            Przecież umowę najmu podpisuje się na określony czas i zameldowanie czasowe obowiązuje właśnie do czasu trwania umowy. Nie rozumiem więc obaw o problem z usunięciem lokatora,. Można podpisac umowę najmu choćby na rok i lokator może zameldowac sie tylko na rok, koniec kropka. Po tym czasie zameldowanie czasowe - zresztą jak sama nazwa wskazuje - po prostu wygasa.
                            • 28.10.10, 14:40
                              bakali napisała:

> Przecież umowę najmu podpisuje się na określony czas

Nie zawsze, ale w tym wypadku autorka wątku tak właśnie zamierza.
                          • Gość: uncja IP: *.emea.ibm.com 05.11.10, 15:03
                            decort napisał:

> Tak jest i nic na to nie poradzę. Oczywiście, uprzejmie jest
                            > zapytać właściciela o zgodę, ale nie jest to konieczne.

Otóż mylisz się, jest konieczne.
                            Urząd do zameldowania (stałego i tymczasowego też) wymaga zgody właściciela nieruchomości, złożonej w obecności urzędnika, i umowa najmu nie wystarczy.
                            • Gość: głupota IP: *.home.aster.pl 14.02.11, 21:29
                              a meldowałeś się że cwaniakujesz? gó... wiesz,
                              NIE TRZEBA ZGODY WŁAŚCICIELA
                              • 15.02.11, 09:27
                                Gość portalu: głupota napisał(a):

> a meldowałeś się że cwaniakujesz? gó... wiesz,
                                > NIE TRZEBA ZGODY WŁAŚCICIELA

Nie bluzgaj, bo to świadczy o tobie i to niezbyt dobrze.
                                Ja w ostatnim roku meldowałam się i na pobyt stały, i na czasowy, w obu wypadkach zgoda właściciela była konieczna: przy czasowym podpis z wniosku, a przy stalym wręcz obecnośc właściciela w urzędzie.
                                Być może różne urzedy róznie to traktują, ale nie uogólniaj jesli nie wiesz na pewno.
                                • Gość: gość IP: *.dynamic.chello.pl 05.04.11, 13:10
                                  Meldowałam się ostatnio Tymczasowo i umowa najmu była wystarczająca. Prawda jest taka, że właściciel w chwili podpisania umowy najmu wyraża zgode na meldunek czasowy.
                            • Gość: monia IP: *.pool.mediaWays.net 26.09.11, 09:32
                              nie trzeba pytac jesli sie ktos melduje na czas okreslony trwajacy powyzej 3 miesiecy i legitymuje sie waznym tytulem prawnym, np. umowa najmu lub uzyczenia lokalu. Wiem bo lokatorzy mi sie zameldowali sami, z grzecznosci spytali czy moga.
                              • 26.09.11, 10:30
                                Gość portalu: monia napisał(a):

> nie trzeba pytac jesli sie ktos melduje na czas okreslony trwajacy powyzej 3 mi
                                > esiecy i legitymuje sie waznym tytulem prawnym, np. umowa najmu lub uzyczenia l
                                > okalu. Wiem bo lokatorzy mi sie zameldowali sami, z grzecznosci spytali czy mog
                                > a.

Hm. Owszem, tak mówi ustawa, ale różni urzędnicy w różnych gminach różnie to interpretują.

Jeden urzędnik zamelduje na podstawie umowy najmu, a drugi i tak będzie chciał zgody właściciela.
                          • 15.02.11, 10:06
                            decort napisał:

> j.w. Obowiązek meldunkowy obowiązuje wszystkich. Także właściciela. Jeżeli nie
                            > zamelduje swoich lokatorów, to oni mogą to zrobić sami, legitymując się tytułem
                            > prawnym do lokalu (np. umowa najmu), lub nawet tylko oświadczeniem (wówczas ur
                            > zędnik gminny sprawdza czy lokatorzy zamieszkują w lokalu: wizja lokalna i wywi
                            > ad środowiskowy). Tak jest i nic na to nie poradzę.

Tak NIE JEST, albowiem urzędnik przed zameldowaniem czasowym wymaga zgody właściciela lokalu i bez niej - lokatorów z umową najmu NIE ZAMELDUJE. Przećwiczone z poprzednimi lokatorami.
                            • Gość: gość IP: *.dynamic.chello.pl 05.04.11, 13:12
                              TO NIE PRAWDA!!!! UMOWA JEST WYSTARCZAJĄCA!!!
                              • Gość: WARSZAWA IP: *.play-internet.pl 24.06.12, 21:18
                                My tez zameldowalismy sie sami bo tak nam Pani w urzedzie PORADZIŁA kazala tylko przyniesc umowe najmu.
                          • Gość: alien1113 IP: 195.248.72.* 11.02.13, 11:13
                            Nieprawda.
                            Zgoda właściciela jest konieczna - teoretycznie musi się on zgodzić na zameldowanie, ale w praktyce nie musi. Po prostu może wypowiedzieć umowę najmu jeśli lokator zażąda zameldowania.
                          • Gość: yoona IP: *.icpnet.pl 09.09.15, 22:30
                            Witam, jeżeli właściciel mieszkania słownie nie zgadza się na meldunek czasowy dla mnie (jako lokatora), ale nie umieścił, żadnej adnotacji pisemnej w umowie, że nie pozwala na meldunek. Czy dalej mimo jego "nie zgody" mogę w urzędzie na podstawie umowy najmu dokonać czasowego meldunku? Dowiedziałam się, że składając wniosek o meldunek muszę mieć podpis (czyli zgodę) wynajmującego. Jak to jest?
                            • 10.09.15, 14:18
                              nie musisz, wystarczy umowa najmu
                        • Gość: alien1113 IP: 195.248.72.* 11.02.13, 11:10
                          Byłem w Urzedzie i podpis właściciela jest konieczny do zameldowania. Sama umowa najmu nie wystarczy.
                      • Gość: kikaCosta IP: *.dynamic.chello.pl 19.08.11, 12:29
                        do czasu kiedy nie zapuka do drzwi dzielnicowy i nie sprawdzi czy dana osoba jest zameldowana. zawsze można donieść na robiącego problemy właściciela. ciekawe co mają powiedzieć osoby, które nie mają sie gdzie zameldować, a płacą i tak grube pieniądze za wynajem... żenada w tym kraju. ludz e myślący tylko o końcu własnego nosa i żeby potem czasem nie mieć kłopotu.
                • 24.04.12, 15:52
                  Rozdział XVIII

Wykroczenia przeciwko obowiązkowi ewidencji.

Art. 147. § 1. Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

§ 2. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
                • Gość: alien1113 IP: 195.248.72.* 11.02.13, 11:08
                  Piszesz kompletne bzdury
                  Lokatora zameldowanego na pobyt czasowy możesz w każdej chwili wymeldować bez jego zgody.
                • Gość: Mirek IP: *.dynamic.chello.pl 11.05.14, 20:10
                  Dlatego podpisuje się umowę na czas nieokreślony,w ten sposób można wypowiedzieć lokal w każdym momencie,natomiast zameldowanie wygasa po rozwiązaniu umowy i zgłoszenia do urzędu.
    • 29.10.10, 13:12
      45 lat komunizmu zrobiło swoje...
      raz - że ludzie słabo znają prawo
      dwa - i tak go nie stosują...
      Żenujące przepisy o meldunku ciągle obowiązują. To fakt. Tyle - że są martwe. A "meldunek" nikomu nie jest do niczego potrzebny. Nawet szkoły i przedszkola przyjmują od rodziców oświadczenia o zamieszkaniu..
      Pocieszające jest, że za 2 lata żadnych obowiązków meldunkowych nie będzie.. 23 lata po upadku komuny...
      Żenada
      były jeep
      • 05.11.10, 15:09
        Zameldowanie tymczasowe nie przekresla zameldowania na stałe. Możesz się zameldowac na czas mieszkania w tym mieszkaniu, ale czy naprawdę jest ci to do czegoś potrzebne? I tak w każdej sytuacji gdy coś będzie zalezne od miejsca zameldowania, bedzie miało znaczenie zameldowanie na stałe.
        • Gość: gość IP: 80.55.39.* 15.02.11, 09:59
          Dokładnie. Meldowanie się na pobyt czasowy to przeżytek, formalizm i pusty przepis. No chyba że komuś strasznie zależy i jest mu to do czegoś potrzebne. W życiu nie słyszałam, żeby ktoś mial problemy z braku zameldowania czasowego. Mieszkałam w Warszawie bez zameldowania czasowego przez 5 lat, brałam tu kredyt, rozliczałam się z urzędem skarbowym, pracowałam. Nigdy nie było mi do niczego potrzebne zameldowanie czasowe.
          • 26.05.14, 00:39
            Zameldowanie czasowe jest potrzebne choćby po to, że uzasadnia np. rozliczanie się w danym urzędzie skarbowym. Potrzebowałem je również gdy się starałem o miejsce w szkole dla dziecka. Przykładów można mnożyć. Fakt, że to może i przeżytek, ale jak się chce kogoś znaleźć to się coś takiego przydaje jak aktualne zameldowanie. Jak będzie się szukać kogoś np. kto nam coś zrobił złego to będziemy dziękować urzędom, że mają jego zameldowanie czasowe nie?

W kwestii konieczności zgody właściciela - moim zdaniem jest niezbędna. Oto druk wniosku o zameldowanie www.um.warszawa.pl/sites/default/files/zgloszenie_pobytu_czasowego_trwajacego_ponad_3_miesiace_2.pdf
            jak widać właściciel jest niezbędny a dokładnie jego podpis na wniosku.

W kwestii wywalenia nieuczciwego najemcy czyli takiego co nie płaci a nie chce się wyprowadzić, to meldunek nic tu nie pomoże ani nie zaszkodzi. Nasze prawo niestety zmusza do wynajmowania na czarno. Praktycznie nie ma szans na pozbycie się takiego lokatora zgodnie z prawem. Niby można u notariusza spisać umowę i zażądać oświadczenia o poddaniu się egzekucji i eksmisji, ale to i tak wiele lat może potrwać zanim to wyegzekwujemy. Lepiej na czarno, a w razie problemów, idziemy z chłopakami wyrwać chwasta. A policja jeszcze pomoże, bo się zgłosi, że chwast włamał się do mieszkania.
            Taki kraj niestety, że zgodnie z prawem nie można :)
            • Gość: wdr IP: *.emea.ibm.com 27.08.14, 12:01
              bzdury piszesz. zgoda właściciela może być użyta zamiast umowy najmu. co więcej, jeśli lokal jest wynajęty to nie właściciel ma prawo tam meldować kogo chce a wynajmujący, bo to on posiada tytuł prawny do lokalu (tak samo jak właściciel nie może wejść do lokalu bez zgody wynajmującego).
              www.um.warszawa.pl/faq/ewidencja-ludnosci-i-dowody-osobiste/kto-moze-dokonac-meldunku-i-jakie-dokumenty-sa-wymagane-prz
              w wynajmowanym na czarno też można się zameldować, bo ważny jest stan faktyczny. zamieszkiwanie łatwo potwierdzić (opłaty za prąd i gaz), wywiad z sąsiadami.
        • Gość: pigiii IP: 89.191.147.* 23.02.11, 20:22
          Mam pytanie - jak to jest ze szkoleniami finansowanymi przez UE, gdzie podstawą do przyjęcia na szkolenie jest zameldowanie w danym województwie? Jestem zameldowany na stałe w województwie wielkopolskim, wynajmuje mieszkanie i mieszkam w woj. kujwsko-pomorskim. Chciałbym wziąć udział w szkoleniu właśnie w tym drugim woj. i czy załatwienie meldunku tymczasowego spełni warunek o meldunku? Czy potrzebne jest tu zameldowanie stałe? Dziękuję za odpowiedź.
          • Gość: k IP: *.dynamic.chello.pl 05.04.11, 13:14
            tymczasowe jest wystarczające.
            • Gość: jon IP: *.lpptex.com.pl 22.04.11, 11:25
              mi jest potrzebne do wku tymczasowe ponad 3 miesiące,mam umowę najmu na czas nieokreślony,w urzędzie miasta przez telefon Pani powiedziała mi że mogę się zameldować mają tylko umowę.tylko na formularzu jest podpis osoby (właściciela lokalu lub innego podmiotu dysponującego tytułem do lokalu-czyli mnie).To mam być jednocześnie osobą zgłaszającą i osoba wynajmująca bo nie rozumiem a nie chcę dać palmy.Właściel to gbur i po moim telefonie z prośbą o meldunek czasowy nie odzywa się.Proszę o pomoc
              • 30.05.14, 10:54
                Albo się dogadać, albo zmienić lokal?
                Acha można też właściciela dręczyć. Skoro już dzwoniłeś do urzędu, to mogłeś powiedzieć jaka jest sytuacja i czy musi być podpis właściciela, bo akurat on nie chce zameldować.
        • Gość: allah08 IP: *.warszawa.vectranet.pl 04.07.12, 21:19
          Jest bardzo ważne zameldowanie tymczasowe dla np:rodziny z dzieckiem. Niedługo będziemy mieć dziecko, mieszkamy w warszawie bez tymczasowego meldunku, będziemy chcieli zapisać dziecko do żłobka państwowego a tam przyznawane są pkt za np: meldunek tymczasowy, mało tego to na kolejność przyjmowania dzieci wpływa nawet tymczasowy meldunek rodziców
          • 06.07.12, 10:21
            allah
            to się melduj
            wynajmujesz? masz umowę - meldujesz się sam/a
            koniec
            meldunek to potwierdzenie stanu faktycznego
            teoretycznie można się zameldować nawet bez umowy i nawet w lokalu typu działka (ostatni wyrok sądu najwyższego)

jeep
            • 26.05.14, 00:41
              dobre sobie - to podaj nam swój adres, to się u Ciebie zameldujemy wszyscy tak dla jaj :P
        • Gość: KL IP: 193.59.75.* 20.07.12, 19:35
          Tak, ma to znaczenie. W momencie, kiedy np. chcesz wyrobić sobie paszport w urzędzie województwa, gdzie nie jesteś zameldowana/y na stałe bez meldunku tymczasowego jest to mocno utrudnione. W przypadku chęci zapisania się do Powiatowego Urzędu Pracy w województwie, w którym nie masz stałego miejsca zamieszkania, też niezbędne jest zameldowanie tymczasowe. Ot co.
    • 23.04.11, 09:46
      A gdzie są oferty mieszkań z chłopakami?
      I ile on liczy za swoją pracę, miesięcznie czy za godzinę?

-----
      > Mam problem, niedługo chcę wynająć mieszkanie z chłopakiem w miejscowości w której pracuje.
    • Gość: E Bednarz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.08.13, 15:47
      • Gość: kris IP: *.play-internet.pl 31.01.15, 22:00
        Również wynajmuję mieszkanie,mam już trzeci raz przedłużaną umowę z tym samym właścicielem i nigdy nie był potrzebny w UM,gdy meldowałam się na pobyt czasowy.Obecnie mam zameldowanie na 2,5 roku i nie było żadnych problemów.
    • Gość: dana IP: *.ostnet.pl 06.03.15, 06:01
      urząd nie wymaga ZGODY właściciela na meldunek czasowy tylko potwierdzenia danych wynajmującego, jesli podpisaliście umowe cywilno-prawną, na której właściciel złożył podpis to juz automatycznie wyraził zgodę na wasze zamieszkanie w danym lokalu co jest zamieszczone w umowie, nie rozumiem ludzi, którzy z jednej strony podpisują umowę a potem zaprzeczają jej nie chcąc potwierdzić zawartych w niej danych poprzez ZGŁOSZENIE POBYTU CZASOWEGO a nie meldunku de facto, zwał jak zwał, ludzie obudźcie się!!!!! ach i jeszcze jedno, jeśli macie opłacane rachunki, dzieci chodzą do pobliskiej szkoły, przychodzi na ten adres korespondencja na wasze nazwisko, to dla urzędu są juz to dowody waszego pobytu, i powinni się brać do d...y właścicielom, którzy nie dopełniają tego obowiazku.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.