• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Jak to rozwiazac? Dodaj do ulubionych

• 22.06.04, 10:34
    Witam i prosze P. Bebiak o rade.
    Chcialabym odkupic tzw. udzial w budowanym przez spoldzielnie mieszkaniu,
    ktore bedzie oddane za rok. Obecny wlasciciel docelowo nabedzie spoldzielcze
    wlasnosciowe prawo do lokalu mieszkalnego.
    Wplacil (przed 1 maja 2004) 50% wartosci mieszkania i 50% wartosci garazu nie
    placac VAT-u. Powiedziano mu ze od pozostalych 50% bedzie VAT naliczony.
    Czy jest mozliwe nabycie przeze mnie takich samych praw jakie ma wlasciciel w
    tym momencie (chodzi mi o to by zaplacic VAT od tych 50% a nie od calej
    wartosci mieszkania). Jak mozna (jezeli wogole to mozliwe) przejac prawa
    obecnego wlasciciela placac jak najmniejszy podatek i jak wygladalaby
    procedura kupna (pod wzgledem prawno-podatkowym tzn. umowy itd)?

Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie
    Edytor zaawansowany
    • 22.06.04, 17:52
      Cześć Luckyc,
      w kwestiach podatkowych niestety Ci nie pomogę bo w podatkach jestem bardzo
      kiepska. Przydałby się tutaj nasz nieoceniony "podatkowiec" (sorry!) Jacek -
      może On coś by wymyślił? Czasami Jacek się pojawia i wierzę, że coś skrobnie:))
      Teraz informacja co do umowy, którą byś zawierał: jeśli dobrze się domyślam to
      ten Twój zbywca ma zawartą umowę pisemną ze spółdzielnią o wybudowanie lokalu i
      ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do niego, czy tak? Jeśli tak
      to ma tzw. ekspektatywę, która jest zbywalna a zbycie musi nastąpić w formie
      aktu notarialnego (na tę formę Cię uczulam).
      W kwestiach podatków poddaję się z powodu nieznajomości tematu, pozdrowionka Ci
      wysyłam oczywiście i bardzo liczę tu na naszego Jacka:)
      B.
      • 22.06.04, 23:41
        Dziekuje bardzo za odpowiedz.
        Jest dokladnie tak jak napisalas-przedmiotem nabycia bedzie ekspektatywa.
        Niestety niezbyt duzo wiem czym ona jest i czy z tytulu jej nabycia powstaje
        obowiazek zaplacenia podatku + te kwestie z VAT...
        I czy przy wlasciwej umowie nabycia wlasnosciowego prawa do spoldzielczego
        lokalu (takze akt notarialny?) bede ponosic dalsze oplaty z tym zwiazane?
        Hm duzo tych ???
        Bede wdzieczna temu kto bedzie umial to rozwiklac
        • 24.06.04, 16:22
          Witaj Luckyc

luckyc napisała:

> Jest dokladnie tak jak napisalas-przedmiotem nabycia bedzie ekspektatywa.
          > Niestety niezbyt duzo wiem czym ona jest i czy z tytulu jej nabycia powstaje
          > obowiazek zaplacenia podatku + te kwestie z VAT...

Nadal nie wypowiadając się w kwestiach tego VAT-u (wiesz dlaczego?) doniosę Ci
          kwestie następujące (może coś rozjaśniając przy okazji):
          - ekspektatywa jest jakby oczekiwaniem na przyszłe prawo;
          - wymóg formy aktu notarialnego dla jej zbycia wynika z ustawy o spółdzielniach
          mieszkaniowych;
          - od takiej umowy są oczywiście opłaty (od ceny): podatek od czynności
          cywilnoprawnej 1% oraz taksa notarialna. Z taksą mam problem nieludzki: jest
          przepis dotyczący połowy stawki ale wymienia on zbycie ekspektatywy odrębnej
          własności lokalu, a w Twoim przypadku mamy ekspektatywę własnościowego prawa do
          lokalu. Zupełnie nie umiem Ci powiedzieć jaka praktyka się ukształtowała u
          notariuszy: czy pobierają całą taksę (bo taka ekspektatywa jak u Ciebie nie
          została wymieniona w przepisem) czy też przez jakąś analogię pobierają połówkę.

> I czy przy wlasciwej umowie nabycia wlasnosciowego prawa do spoldzielczego
          > lokalu (takze akt notarialny?) bede ponosic dalsze oplaty z tym zwiazane?
          > Hm duzo tych ???

Jeśli chodzi o samą umowę to zupełnie mało:)), bo dla ustanowienia
          spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wymagana jest (pod rygorem
          nieważnosci) forma pisemna, stąd do notariusza w tej sprawie nie idziesz:
          zawierasz ze spółdzielnią pisemną umowę o ustanowienie tego prawa.

Może Ci coś rozjaśniłam albo przybliżyłam chociaż temat? Sama nie wiem, ale
          wiem, że pozdrowionka Ci wysyłam. B.
          A ten VAT nadal wisi, nad czym ubolewam, ale ciągle jeszcze wierzę w J., albo
          kogoś innego.
          • 24.06.04, 22:10
            Bardzo dziekuje Pani Bebiak za wszystkie rady.

Sytuacja ulegla nieco uproszczeniu w tzw. miedzyczasie :-), bedzie troche mniej
            skomplikowanie ale za to drozej :-).

Pozdrawiam serdecznie
      • 23.06.04, 23:11
        Pani Bebiak,

Coś zapewne przoczyłem. Pytam o tę ekspektatywę, która załóżmy przysługuje
        Pani. W jaki sposób proponuje Pani zbycie notarialne tej ekspektatywy i jaki
        przepis prawny mówi, że należy to do czynności notarialnych? Jaki dokument
        należy dostarczyć do notariusza, że się "ma" tę ekspektatywę.

dziekuję za odpowiedź
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.