Dodaj do ulubionych

kupno nieruchomosci a sprawy zaległosci z zus i us

IP: 78.8.105.* 14.03.13, 16:29
witam kupuje działkę z domem od człowieka który ma działalanosc gospodarczą i jest prezesem spólki zoo i jej udziałowcem, cos mi sie wydaje ze moze zalegac z podatkami i zus, w ksiedze nic nie jest wykazane, zalega jego spółka zoo , jego prywatna działąlnosc raczej nie zalega, czy moge spokojnie kupic czy musze zadac zaswiadczenia o niezaleganiu , czy urzad mu takie wystawi jesli na dziaąłalnsoc nie zalega tylko spolka gdzie jest prezesem i udziałowcem , co zrobic w takim przypadku, gdy wpacony jest juz zadatek, oczywiscie kupuje odn niego jako prywantego włąsciciela a nie spolki ... dziekuje z góry za rady i pozdrawiam
Edytor zaawansowany
 • andrzej.sawa 14.03.13, 17:25
  Jeżeli KW jest czysta,to nie widzę problemu.Natomiast nikt obcej osobie nie wystawi żadnego papierka.
 • Gość: michal IP: 78.8.105.* 14.03.13, 17:33
  o jakim papierku mowisz? , pytam sie czy temu sprzedającemu urząs skarbowy wystawi zaswiadczenie o niezalaganiu jesli nie zalega osobiscie ze swoją działalnoscią tylko zalega społka zoo w której jest prezesem i udziałowcem , pozatym czy ja musze wiedziec o tym czy on zalega czy nie jesli nie ma zadnych adnotacji w ksiedze wieczystej, ??
 • andrzej.sawa 14.03.13, 17:44
  Nie doczytałem komu papierek.

  Natomiast problem jest taki - właściciel może mieć długi,ale osobiste.Natomiast na nieruchomości ciążą tylko zobowiązanie wpisane w KW w dziale 3 i 4.

  Owszem bywają problemy,jeżeli transakcja jest zmową polegającą na ukrywaniu majątku dłużnika.
 • Gość: michal IP: 78.8.105.* 14.03.13, 18:44
  dzieki za udział w watku


  jesli chodzi o osobiste z zus i us to przedstawi mi zaswiadczenia o niezaleganiu , z us druk ZAS-Z ktory chroni nabywce przez 30 dni

  bardziej mi chodzi o długi wobec zus i us spolki zoo gdzie jest prezesem i udziałowcem czy to ma jakis wpływ na transakcje i pozniejsze roszczenia us i zusu do nowego nabwycy nieruchomosci od takiego prezesa ?? ahh cholerny swiat:)
 • andrzej.sawa 14.03.13, 18:48
  Gdyby nieruchomość była aportem do spółki,to wtedy byłoby to wykazane w KW.

  Jeżeli nie ma nic w KW to nie ma problemu.
 • Gość: michal IP: 78.8.105.* 14.03.13, 22:26
  witam tak czytam o tych sprzedających prowadzących działaalnosc gospodarczą ze jedyną obroną przez odpowiedzialnoscia za ich długi to zaswiadczenia o niezaleganiu z zus i us ale nie takie standartowe tylko w trybie 306g ustawy o ordynacji podatkowej i nie starsze niż 30 dni do aktu notarialnego całą reszta to sciema...

  Zaświadczenia w trybie art. 306g w związku z art. 112 ustawy o ordynacji podatkowej

  zaświadczenie o należnościach zbywcy z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne z zus
  zas-z z urzędu skarbowego


 • andrzej.sawa 14.03.13, 22:29
  Ale czy ta odpowiedzialność przechodzi na sprzedany majątek?Mam wątpliwości,po za wspomnianym przypadkiem przestępczej zmowy.
 • Gość: michał IP: 78.8.105.* 14.03.13, 23:02
  prosze wyjasnic o co dokladnie chodzi bo tu zadnej zmowy nie ma , tylko probuje sie zabezpieczyc przed ewentualnym problemem, jednak jak poczytałem ordynację podatkową to jest informacja ze długi przechodzą jesli jesto to trwały składnik majątku, a jesli nie jest top trwałuy skladnik majatku zwiazanego z działalonoscia to nie bedzie problemu???

  Art. 112. § 1.Nabywca przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
  § 2.Przepis § 1 stosuje się również do nabywców środków trwałych, jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami środki te były ujęte w prowadzonej przez zbywcę ewidencji lub wykazie środków trwałych, a ich wartość w dniu zbycia wynosi co najmniej 10.000 złotych.
  § 3.Zakres odpowiedzialności nabywcy ograniczony jest do wartości nabytego przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub środka trwałego.
  § 4.W przypadku zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub środka trwałego zakres odpowiedzialności nabywcy ograniczony jest ponadto do wysokości zaległości podatkowych w takiej części, w jakiej wartość nabytej zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub nabytego środka trwałego pozostaje do wartości środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa, które jest lub było prowadzone przez zbywcę.
  § 5.Zakres odpowiedzialności nabywcy nie obejmuje:
  1) należności wymienionych w art. 107 § 2 pkt 1,
  2) odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowania, o którym mowa w art. 107 § 2 pkt 3, powstałych po dniu nabycia.
  § 6.Przepisów § 4 i 5 nie stosuje się do nabywców będących członkami rodziny podatnika, o których mowa w art. 111 § 3.
  § 7.Nabywający, za zgodą zbywającego, może wystąpić do organów podatkowych właściwych miejscowo dla zbywającego o wydanie zaświadczenia o wysokości jego zaległości podatkowych.
  § 8.W zaświadczeniu, o którym mowa w § 7, organ podatkowy określa wysokość zaległości podatkowych zbywającego na dzień wydania zaświadczenia. Nabywca nie odpowiada za zaległości podatkowe, które nie zostały wykazane w zaświadczeniu.
  § 9.Nabywca odpowiada również za zaległości podatkowe zbywcy powstałe po dniu wydania zaświadczenia, a przed dniem nabycia przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub środka trwałego, jeżeli od dnia wydania zaświadczenia do dnia zbycia:
  1) upłynęło 30 dni - w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
  2) upłynęły 3 dni - w przypadku zbycia środka trwałego.

 • Gość: michał IP: 78.8.105.* 14.03.13, 23:05
  witam po nowelizacji wyglada tak


  Art. 112. § 1.163) Nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim
  majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością
  gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach.
  § 2. (uchylony).164)
  § 3.165) Zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej
  części.
  § 4. Zakres odpowiedzialności nabywcy nie obejmuje:
  1) należności wymienionych w art. 107 § 2 pkt 1;
  2) odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowania, o którym mowa w art. 107 § 2 pkt 3, powstałych
  po dniu nabycia.
  § 5. Przepisu § 4 nie stosuje się do nabywców będących małżonkami lub członkami rodziny podatnika, o których mowa
  w art. 111 § 3.

  § 6. Nabywca nie odpowiada za zaległości podatkowe, które nie zostały wykazane w zaświadczeniu, o którym mowa
  w art. 306g.
  § 7.166) Nabywca odpowiada również za zaległości podatkowe i inne należności zbywcy, wymienione w art. 107 § 2
  pkt 2–4, z zastrzeżeniem § 4 pkt 2, powstałe po dniu wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 306g, a przed dniem
  nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jeżeli od dnia wydania zaświadczenia do dnia zbycia upłynęło
  więcej niż 30 dni.
 • andrzej.sawa 14.03.13, 23:17
  Ale w tym wypadku nie ma mowy o zakupie przedsiębiorstwa,ani jego części.A tylko o własności osobistej.Dlatego uważam,że jeżeli w KW nic nie ma,to nie ma problemu.Oczywiście teoretycznie można sobie wyobrazić,że wypis jest z wczoraj,dzisiaj będzie wpis jakiegoś obciążenia w działach 3 i 4,a jutro u notariusza zakup.Ale to tylko teoretyczna konstrukcja,bo i np.zaświadczenie o niezaleganiu jest aktualne na dzień jego wydania,a następnego dnia będzie już coś do ściągnięcia.

  Podobno najprościej mieć świeży odpis z KW,a teraz już są dostępne,nie wiem czy wszystkie,księgi on line.

  Pisałem tylko o teorii,i proszę nie być czarnowidzem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka