Dodaj do ulubionych

Podatek od nieruchomości - działka rekreacyjna

IP: *.play-internet.pl 10.06.16, 06:41
Witam

Mam pytanie odnośnie działki rekreacyjnej i domku na nim.
Gdzieś słyszałam, że podatek za działkę i domek rekreacyjny jest wyższy niż w przypadku jakby to był dom mieszkalny i ktoś by się w nim zameldował.

Czy to prawda jest? Czy coś się w tej kwestii zmieniło jeśli chodzi o podatki?
Aktualnie mamy działkę o statusie tzw rolnym. Będzie w najbliższym czasie zmieniana na działkę rekreacyjną na której stanie domek.
Edytor zaawansowany
  • Gość: ika IP: *.dynamic.chello.pl 10.06.16, 20:43
    Tak. Podatek od rekreacji jest wyższy. Dla przykładu - mieliśmy działkę leśną z przeznaczeniem pod rekreację. Podatek leśny za 1300 m działki wynosił rocznie ok. 3-4 zł.Generalnie grosze. Po jakimś czasie część działki została wyłączona z prod. leśnej i postawiliśmy tam dom letniskowy o pow. zabudowy ok. 70 m. Podatek wynosi teraz 400 zł rocznie w 4 ratach. Także tego, podatek od luksusu ;-)
  • Gość: Iwo81 IP: *.free.aero2.net.pl 11.06.16, 20:12
    u nas przy działce 1500 metrów i ewentualnym domku 100 metrów jak dobrze wyliczyłam wyjdzie 450 zł. A czy ktoś u Was jest zameldowany na tej działce??? Czy po prostu działka rekreacyjna z domkiem bez meldunku?
  • Gość: ika IP: *.dynamic.chello.pl 12.06.16, 12:12
    Nie, nikt nie jest zameldowany, bo nie ma takiej potrzeby.
  • Gość: Iwo IP: *.play-internet.pl 12.06.16, 18:58
    a mając działkę 1500 metrów da się częściowo ją zamienić na rekreacyjną? Jak to jest w prawie??
    Bo chętnie byśmy zostawili 2/3 działki jako działka rolna a resztę zrobili rekreacyjną.
  • Gość: ika IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.16, 13:56
    A to już musisz sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tam jest jako rolna i pod działalność rolniczą to nic nie zrobisz, chyba że wystąpisz o odrolnienie i zmianę przeznaczenia działki. Tyle, że to trwa. Najpewniejsze informacje dostaniesz w urzędzie gminy. Nasza działka od początku była leśna z przeznaczeniem pod rekreację i prawem zabudowy letniskowo-pensjonatowej.
  • Gość: kazar IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.06.16, 14:59
    plan nie ma tu znaczenia, wysokość podatku będzie uzależniona od tego co jest w geodezji, jeżeli będzie tam las lub użytki rolne podatek mały jeżeli tereny mieszkaniowe czy rekreacyjne podatek duży (w praktyce decyduje o tym geodeta przy inwentaryzacji powykonawczej budynku, może "zrobić" ze cała działka jest "budowlana" ale również że tytko 100 czy 200 m2 a resztę zostawić rolną lub leśną) - z budynkiem jest podobnie jeżeli geodeta założy kartotekę budynku jako "mieszkalny" podatek mały a jeśli "inny niemieszkalny" podatek około 10x większy
  • aniask_mama 17.06.16, 18:37
    to akurat nie do końca prawda
    nie zawsze geodezja ma prawdziwe dane
    ja akurat płaciłam podatek za dom (zgodnie ze stanem faktycznym) a w geodezji wiele lat był "inny niemieszkalny", bo... nie poprawili sobie otrzymując info z PINB
    podatek płaci się zgodnie ze złożoną deklaracją a ta powinna być zgodna ze stanem faktycznym i prawdą jest, że działka rekreacyjna to wyższy podatek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.