Re: Proszę o pomoc,sprzedaż mieszkania,a podatek? Dodaj do ulubionych


Aż mnie wmurowało w fotel. TO JAKAŚ SPRZECZNA Z PRAWEM NADINTERPTETACJA! Jak
można łącznie czytać warunki nie połączone koniunkcją? PIerwszy raz slysze
takie tezy. POniżej kilka przykładów interpreacji US, gdzie nawet sie nie
zająknięto o warunku wydatkowania.

Powrót Wersja do druku Wyszukiwarka
Rodzaj dokumentu informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura US37/DFP/415/31/2004
Data 2004.12.23



Autor Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek



Temat Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody
ze sprzedaży nieruchomości



Słowa kluczowe darowizna
kredyt bankowy
sprzedaż nieruchomości



Pytanie podatnika Czy przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży
mieszkania (przed upływem pięciu lat) otrzymanego w drodze darowizny na spłatę
kredytu mieszkaniwego zwalnia z obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku
dochodowego od sprzedaży nieruchomości?




Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o
podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176
ze. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. wolne od podatku dochodowego są
przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w
art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2 a: w całości -
jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.W związku z
powyższym zapisem ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych, kwota ze
sprzedaży przedmiotowego mieszkania nie podlega opodatkowaniu podatkiem
dochodowym, gdyż jego nabycie nastąpiło w drodze darowizny.
Fakt przeznaczenia uzyskanego przychodu na spłatę zaciągniętego kredytu
mieszkaniowego nie ma znaczenia w przedmiotowej sprawie.

Informacji udzielono w oparciu o stan zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem
prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia.


Powrót Wersja do druku Wyszukiwarka
Rodzaj dokumentu informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura US37/DFP/415/25/2004
Data 2004.11.05



Autor Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek



Temat Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe



Słowa kluczowe darowizna
sprzedaż nieruchomości



Pytanie podatnika Czy sprzedaż nieruchomości przed upływem pięcu lat nabyta w
drodze darowizny będzie opodatkowana podatkiem dochodowym, jeżeli pieniądze
otrzymane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup segmentu jednorodzinnego,
którego odbiór nastapi w 2006 r.?




Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku
dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. (Dz. U. z
2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodu jest odplatne zbycie, z
zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub użytkowego oraz prawa do
domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d. innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności i zostało
dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych
określonych w lit. a)-c)
- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym
nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy
- przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie;
w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej osoby dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób
fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., wolne od podatku dochodowego są
przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w
art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2 a: w całości -
jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Zgodnie z powołanym przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych, kwota przychodu uzyskana ze sprzedaży mieszkania
jest wolna od zryczałtowanego podatku dochodowego od sprzedaży, gdyż mieszkanie
to zostało nabyte w drodze darowizny.



Rodzaj dokumentu informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura PDII/415-36-2/2004
Data 2004.07.21



Autor Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu



Temat Podatek dochodowy od osób fizycznych



Słowa kluczowe darowizna
lokal mieszkalny
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy



Pytanie podatnika Czy przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego,
nabytego w drodze darowizny, podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od
osób fizycznych?




Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 14
a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz.
926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 5 lipca 2004 r. dotyczące
opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, informuje
jak poniżej:

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a/ ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze
zm.), źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób
fizycznych jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w
nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub
użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w
wykonaniu działalności gospodarczej i zostaje dokonane przed upływem pięciu
lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub
wybudowanie.

Przychód ten, zgodnie z art. 28 ust. 2 tej ustawy podlega opodatkowaniu
podatkiem dochodowym w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu,
który jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego
zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu
skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ww. ustawy wynika natomiast, iż wolne od
podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw
majątkowych jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Z załączonych do powyższego pisma dokumentów wynika, że w dniu 21 stycznia 2004
r. aktem notarialnym Rep. A nr X/2004 stanowiącym umowę darowizny nabyliście
Państwo lokal mieszkalny położony w Opolu przy ul. Niemodlińskiej.

W dniu 24 czerwca 2004 r. aktem notarialnym Rep. A nr Y/2004 dokonano sprzedaży
przedmiotowej nieruchomości.

W świetle powyżej cytowanych przepisów przychód uzyskany z przedmiotowego
zbycia lokalu jest wolny od podatku dochodowego. W świetle powyżej cytowanych
przepisów przychód uzyskany z przedmiotowego zbycia lokalu jest wolny od
podatku dochodowego.



Powrót Wersja do druku Wyszukiwarka
Rodzaj dokumentu informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura PD II 415-80/04
Data 2004.06.17



Autor Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki



Temat Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów



Słowa kluczowe spadek
sprzedaż nieruchomości



Pytanie podatnika W roku 2001 nabyłem w drodze spadku po zmarłym bracie
kamienicę. Obecnie zamierzam ją sprzedać. Czy przychód, który uzyskam ze
sprzedaży będzie opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym ?




Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym
od osób fizycznych (t. jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem
przychodów jest m. in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz
udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
mieszkalnego lub użytkowego, prawa wiecz
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.