sprzedaż mieszkania a podatek Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • jeśli będę chciała sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat a kwotę ze
    sprzedaży przeznaczyć na zakup drugiego mieszkania to czy uniknę zapłacenia
    podatku? Jeśli tak to w jakim czasie muszę kupić nowe mieszkanie?
    • forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=656&w=29044164&a=29284791 np. tutaj. A
      było o tym mnóstwo, mnóstwo razy.
    • Witaj Klaro,

      klara1981 napisała:

      > jeśli będę chciała sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat a kwotę ze
      > sprzedaży przeznaczyć na zakup drugiego mieszkania to czy uniknę zapłacenia
      > podatku? Jeśli tak to w jakim czasie muszę kupić nowe mieszkanie?

      Zależy to od tego w jaki sposób i kiedy nabyłaś to obecne mieszkanie. Inaczej
      jest jeśli nabyłaś to mieszkanie w drodze spadku czy darowizny, a inaczej - o
      ile nabyłaś w wyniku innych czynności.
      Prośba o napisanie mi w jaki sposób je nabyłaś (bo o tym, że nie minęło 5 lat -
      już wiem).
      Pozdrowienia. B.
      • no właśnie ja też w tym temacie jestem zainteresowana. Nie upłynęło 5 lat, alem
        to mieszkanie odziedziczone chcę sprzedać i kupić kolejne. Ile czasu mam na to,
        aby nie płacić podatku. US twierdzi że 6 miesięcy, co jest dziwne ...

        pzdr.
        ladies_view
        • Witaj,

          ladies_view napisała:

          > no właśnie ja też w tym temacie jestem zainteresowana. Nie upłynęło 5 lat,
          >alem to mieszkanie odziedziczone chcę sprzedać i kupić kolejne. Ile czasu mam
          >na to, aby nie płacić podatku. US twierdzi że 6 miesięcy, co jest dziwne ...

          Może i jest to dziwne, ale to rzeczywiście wynika z ustawy o podatku od spadków
          i darowizn.
          Jeśli nabyłaś mieszkanie w spadku, SKORZYSTAŁAŚ ze zwolnienia od podatku a nie
          minęło 5 lat i chcesz sprzedać to dla utrzymania tej ulgi musisz:
          - inny lokal nabyć w ciągu SZEŚCIU MIESIĘCY od dnia zbycia;
          - uprawdopodobnić w urzędzie skarbowym, że ta zmiana była spowodowana
          koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych.
          Ja z reguły uczulam na ten drugi warunek i słowo "konieczność" - dla mnie
          bardzo nieostre i mogące powodować rozbieżności w rozumieniu. Dla pewności
          zanim cokolwiek zrobisz upewnij się w US czy to co chcesz zrobić będzie uznane
          przez US za tę "konieczność", o której mowa w art. 16 ustawy o podatku do
          spadków i darowizn.

          Dodam jeszcze, że jeśli swego czasu ZAPŁACIŁAŚ podatek od spadku (a mogło tak
          być, że nie korzystałaś ze zwolnienia) to nie masz tutaj żadnych ograniczeń
          czasowych co do zbycia.

          I uwaga do pozostałych, szczególnie do autorki wątku: to co napisałam dotyczy
          wyłącznie Ladies_view i Jej sytuacji - u autorki wątku może być sytuacja inna
          (stąd czekam na podpowiedzi).

          Pozdrowienia serdeczne. B.
      • mieszkanie kupiłam, ale za pieniądze które otrzymałam w drodze darowizny
        • Witaj Klaro,

          klara1981 napisała:

          > mieszkanie kupiłam, ale za pieniądze które otrzymałam w drodze darowizny

          Jeśli kupiłaś i sprzedasz przed upływem 5 lat od nabycia (uwaga: nie liczymy
          roku, w którym kupiłaś) to masz co do zasady do zapłacenia podatek dochodowy
          10%. Aby go uniknąć, w ciągu DWÓCH LAT musisz wydać uzyskaną cenę na cele
          określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (a tu m.in. jest
          nabycie innego mieszkania).
          Pozdrowienia serdeczne. B.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.