kolejne kroki przy kupnie mieszkania Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Proszę o pomoc, bo już nic nie rozumiem: jeśli kupuję mieszkanie, które jest w
    budowie i biorę kredyt, to jak wygląda kolejność: kiedy podpisuję umowę , czy
    umowa to to samo co akt notarialny? bo na jakimś forum czytałam, ze akt był
    podpisywany przy odbiorze mieszkania. Czyli co? Umowa wstępna, decyzja banku o
    kredycie, potem chyba umowa z deweloperem, kolejne transze i akt notarialny
    (kosztuje dodatkowo?), jak już mieszkanie jest gotowe? A czynsz kiedy zaczyna
    sie płacić? Notariuszowi kiedy się płaci? I ile? Czy to prawda, że 1,2 proc
    wartości mieszkania? Proszę o odpowiedź na moje naiwne być moze pytania
    • Twoje kroki powinny wyglądać następująco:
      1) podpisanie umowy z developerem (w zwykłej formie pisemnej lub w formie aktu
      notarialnego - ale to jest dopiero umowa przedwstępna, nie przenosi ona
      własności!), zachęcam do podpisania umowy w formie aktu notarialnego,
      2) wystąpienie o kredyt do banku
      3) grzeczne czekanie na wybudowanie mieszkanka, płacenie kolejnych rat itd.
      4) podpisanie umowy sprzedaży u notariusza (dopiero w tym momencie stajesz się
      właścicielem!) i jednoczesne ustanowienie hipotek w założonej księdze
      wieczystej.

Pierwsza umowa, którą podpisujesz z developerem to jego zobowiązanie do
      wybudowania określonego mieszkania, a Twoje do poniesienia kosztów tej budowy.
      Nie przenosi ona własności - cały czas nie masz mieszkania, a jedynie pewne
      prawa i zobowiązania wobec developera. Właścicielką zostajesz dopiero po
      podpisaniu drugiej umowy - umowy sprzedaży i od tego momentu zaczynasz płacić
      czynsz (przynajmniej tak powinno być). Developer jednak może od Ciebie wymagać
      opłat za media które wykorzystywałaś np. przy wykańczaniu mieszkania
      (elektryczność, woda itp.).

Opłaty u notariusza można wyliczyć, ale musiałabyś podać wartość mieszkania.
      Niestety nie da się tego prosto przeliczyć mówiąc, że jest to 2 czy 3%... I
      płaci się przy podpisaniu aktu notarialnego.

Pozdrawiam
      • Uff! Dzieki wielkie!
        Mieszkanie kosztuje 230 tysięcy (ile za to byłoby dla notariusza? Bo doradca
        notusa powiedział, że 1,2 proc, ale niektórzy twierdzą, że to stała opłata, a ja
        nie jestem w stanie przewidzieć, jakie to w końcu mogą być koszty). A jeśli
        umowa przedwstępna jest przy notariuszu, to ile muszę mu zapłacić? (czy to
        właśnie te opłaty u notariusza mają być zmniejszone od marca? A jeśli nie te, to
        jakie?)
        I jeszcze jedno: w takim razie o premii gwarancyjnej za ksiażeczkę mieszkaniową
        moge pomarzyć dopiero przy odbiorze mieszkania za rok, czy może ta umowa wstępna
        juz wystarczy?
        Bardzo proszę o odpowiedź, bo zaczynam już panikować, że ktoś mnie zaraz nabije
        w gigantyczną butelkę.
        Pozdrawiam - Asia
        • jeszcze jedno pytanie: czy może ktoś mnie oświecić, co to jest:
          1. taksa notarialna
          2. podatek od czynności cywilnoprawnych czy to prawda, że to płaci sie tylko
          przy rynku wtórnym?)
          3. opłata za wpisanie do hipoteki
          3. opłata za KW (księgi wieczyste, tak?)
          Ludzie, ratunku! Czy jedno jest równe drugiemu? To wszystko jest kasa dla
          notariusza? Wszystko płacę przy akcie notarialnym?
          Jeszcze raz proszę, napiszcie ile to wszystko mniej więcej kosztuje przy kupnie
          mieszkania od dewelopera za 230 tys? Nie bardzo ma mi kto pomóc w tej kwestii.
          • Przede wszystkim nie panikuj, bo nie ma do tego powodów. Jeżeli chcesz naprawdę
            o wszystko się zapytać polecam szczegółową lekturę tego i innych forów i wizytę
            u notariusza. Wyjaśni Ci się wszystko.

A teraz odnośnie Twoich wątpliwości:
            1) Taksa notarialna - to jest zarobek notariusza, to i tylko to, reszta są to
            opłaty, które pobrać musi (daniny). Tylką tą część sumy, którą płacisz u
            notariusza możesz stargować,
            2) Podatek od czynności cywilno-prawnych - jeżeli kupujesz u developera to na
            99% płacisz VAT czyli tego podatku płacić już nie będziesz nie masz sobie co
            głowy zawracać,
            3) opłata za wpis w kw - to jest opłata pobierana przez notariusza dla sądu,
            który wpisze Ciebie w dziale II księgi wieczystej jako właściciela
            nieruchomości,
            4) opłata za wpis hipoteki w kw - to jest opłata pobierana przez notariusza dla
            sądy, ale za wpisanie w dziale IV księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku, w
            którym bierzesz kredyt (jeżeli takowy bierzesz),
            5) Od 2 marca 2006 roku zmieniają się opłaty za wpisy w księgach wieczystych (w
            ogromnej większości przypadków - także w Twoim - tanieją).

A teraz wyliczenia:
            1) Umowa przedwstępna sprzedaży:
            taksa notarialna: 1.860 zł (jeżeli będziesz dokonywała wpisu w dziale III kw
            możesz tu dodać 200zł)
            VAT: 409,20 zł (jeżeli będziesz dokonywała wpisu w dziale III kw możesz tu
            dodać 44zł)
            Wpis do księgi wieczystej nieruchomości, na której jest budowany blok, praw i
            roszczeń z umowy przedwstępnej: 1.310 zł (w tej chwili) albo 60 zł (po 2.3)
            Umowa przedwstępna daje Ci podstawę do dochodzenia roszczeń przed sądem (jeżeli
            zapłaciłaś całą sumę a developer miga się od przeniesienia na Ciebie własności
            mieszkania sąd może to zrobić za niego) i możliwość wpisania się w dziale III
            księgi wieczystej, by mieć pierwszeństwo przed innymi ewentualnymi
            wierzycielami upadłego developera (gdyby zdarzyła mu się plajta)

2) Umowa sprzedaży
            taksa notarialna: 2.060 zł
            VAT: 453,20 zł
            opłaty do sądu wieczystoksięgowego:
            a) do 2 marca 2006r.: 2.620zł (za wpisanie własnosci) + 40zł (za założenie
            nowej księgi wieczystej)
            b) po 2 marca 2006r.: 200zł (za wpisanie własności) + 60zł (za założenie nowej
            księgi wieczystej).
            Te wszystkie opłaty płacisz przy akcie notarialnym.

Co do premii gwarancyjnej - niestety nie bardzo się orientuje w temacie, ale z
            tego co słyszałem to możliwe jest:
            1) uzyskanie premii po wpłaceniu na konto developera conajmniej 50% ceny, ale
            wtedy premia idzie na poczet ceny mieszkania (jest przelewana bezpośrednio na
            konto developera),
            2) uzyskanie premii po podpisaniu aktu przeniesienia własności nieruchomości -
            wtedy jest wypłacana Tobie do ręki.
            Poczytaj jeszcze na forum, na pewno znajdziesz mnóstwo dokładniejszych
            inforamcji.

Mam nadzieje, że trochę pomogłem

Pozdrawiam serdecznie

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.