• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

darowizna mieszkania obciążonego hipoteką

  • 23.06.06, 09:04
    Witam,
    jakie koszty poniosę w związku z darowaniem siostrze mieszkania, które jest
    obciążone hipoteką? Siostra spełnia wszystkie warunki: nie ma innego
    mieszkania, będzie tam mieszkała min. 5 lat, mieszkanie ma 50 m2 itd...
    i teraz pytanie o opłaty... myślałam, że unikniemy płacenia podatku od
    darowizny, a notariuz twierdzi, że w związku z obciążeniem mieszkania hipoteką
    należy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych.
    Macie jakieś doświadczenie w podobnym temacie?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam,
    Marta
    Edytor zaawansowany
    • 23.06.06, 11:39
      Art.1 ust.1 pkt.1d) ustawy o podatku od czyyności cywilnoprawnych:
      Podatkowi podlegają umowy darowizny - w cześci dotyczącej przejęcia przez
      obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy

      Kwestią jest, czy obdarowana przejmuje ten dług czy nie.
      Bo IMHO sam wpis hipoteki nie jest wystarczającą podstawą do zastosowania tego
      przepisu. Natomiast jak najbardziej, jeśli obdarowana przejmuje obowiązki z
      umowy kredytowej i będzie spłacać kredyt.

      Inną sprawą jest, czy jeśli nie będzie przejmować kredytu, a Ty podarujesz, to
      nie nastąpi wypowiedzenie umowy kredytowej i Bank nie zażąda spłaty całości od
      Ciebie.

      regards

      bobesh
      • 23.06.06, 12:08
        Wygląda to tak, że właścicielem mieszkania jestem ja, a kredytobiorcą ja i mama.
        Chcę się "wypisać" z tego kredytu i bank postawił warunek, że któryś z
        kredytobiorców (siostra, mama lub obie) musi był właścicielem mieszkania - stąd
        ta umowa darowizny.
        Kolejnym krokiem będzie aneks do umowy kredytowej zmieniający kredytobiorców na
        siostrę i mamę.
        • 23.06.06, 12:24
          Zatem zapłacicie podatek.
          Tyle, że przepis mówi o części, więc skoro jesteście we trójkę kredytobiorcami,
          to pozostaje kwstia ustalenia jaka jest ta twoja częśc zobowiązań.
          A to już zależy od konstrukcji umowy kredytowej, bo możliwe, że tego nie da się
          ustalić, jako np. 1/3 kwoty kredytu do spłacenia, bo odpowiadacie solidarnie za
          całą kwotę kredytu, więc de facto każdy do wysokości pełnej kwoty kredytu i od
          takiej kwoty został by naliczony PCC.

          Może jeśli bank na to pójdzie najpierw zmienić umowę na mamę i córkę, dopiero
          potem darować mieszkanie - nie będzie przejęcia Twoich zobowiązań, bo ich nie
          będzie.

          regards

          bobesh
          • 23.06.06, 12:34
            Wielkie dzięki za odpowiedź, chociaż wolałabym przeczytać co innego ;)

            Bank niestety postawił warunek zmiany właściciela mieszkania i tu wykazał się
            niekonsekwencją... usłyszałam, że nie można zmienić kredytbiorcy na siostrę, bo
            kredytobiorca musi był właścicielem mieszkania. A w momencie darowania jej
            mieszkania (na co bank nie musiał wyrazić zgody) mamy sytuację, w której
            kredytbiorcy nie są właścicielem mieszkania...

            Pozdrawiam,
            Marta
            • 26.06.06, 08:38
              A co w sytuacji, gdy mieszkanie byłoby darowane mamie, która już w tym momencie
              jest współkredytobiorcą? Rozumiem, że w tym momencie uniknęłoby się podatku od
              czynności cywilno-prawnych?
              Pozostaje wówczas kwestia zamieszkania/ zameldowania. Wystarczy być zameldowanym
              czy trzeba faktycznie mieszkać pod "darowanym" adresem?

              Marta
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.