Dodaj do ulubionych

podatek od spadku

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.02.07, 11:21
Dzień dobry. Dalej nie jestem pewna jaki obowiązuje przepis na podatek od
spadku , w przypadku kiedy spadkodawca zmarł przed 01.01. 2007r. Kto ma
pewnosć , to bardzo prosze o informacje. Z góry dziękuje . pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • Gość: gość Re: podatek od spadku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.02.07, 16:09
      Bardzo pewne:
      Art. 3. 1. Do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło
      przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy
      wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie
      niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
      2. Przepis art. 4 ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym
      niniejszą ustawą, ma zastosowanie również do nabycia własności rzeczy lub praw
      majątkowych, które nastąpiło po dniu 12 maja 2006 r.
      3. Przepis art. 15 ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym
      niniejszą ustawą, ma zastosowanie również do nabycia własności rzeczy lub praw
      majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy przed dniem wejścia w
      życie niniejszej ustawy, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania
      się na fakt nabycia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.
      • Gość: spadek Re: podatek od spadku IP: *.chello.pl 21.02.07, 17:23
        A nie ma możliw9ości przedawnienia spadków starszych niż 5 lat? Czy ktoś to
        rozpatrywał?
        Skoro ta nowa ustawa maiła pomóc w regilacji problemów własnościowych, to może
        powinno się zwolnić z podatku te sprawy, których nie przeprowadzono wcześniej z
        różnych życiowych powodów?
      • aspekt5 Re: podatek od spadku 21.02.07, 19:02
        Gość portalu: gość napisał(a):

> Bardzo pewne:
        > ************************
        > Art. 3. 1. Do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło
        > przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy
        > wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie
        > niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
        > 2. Przepis art. 4 ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym
        > niniejszą ustawą, ma zastosowanie również do nabycia własności rzeczy lub
        praw
        > majątkowych, które nastąpiło po dniu 12 maja 2006 r.
        > 3. Przepis art. 15 ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu nadanym
        > niniejszą ustawą, ma zastosowanie również do nabycia własności rzeczy lub
        praw
        > majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy przed dniem wejścia w
        > życie niniejszej ustawy, jeżeli obowiązek podatkowy powstał wskutek powołania
        > się na fakt nabycia po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

- Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie. Ale w związku z tym , że nie mam przed
        sobą całej tej ustawy poproszę jeszcze o jedną konkretną odpowiedź.
        Mój przypadek konkretny - jak mam go rozumieć . Mój mąż zmarł w grudniu
        2006r. W lutym tego 2007r. będzie w Sądzie rozprawa o stwierdzenie spadku po
        moim mężu. Czy ja i moje dzieci będą musiały płacić podatek od tego spadku.
        Z góry serdecznie dziękuję za wyjaśnienie problemu. pozdrawiam serdecznie -
        wdzięczna .
          • aspekt5 Re: podatek od spadku 21.02.07, 20:49
            Gość portalu: gość napisał(a):

> przecież nie jest jeszcze stwierdzone prawo do spadku dopiero po sprawie
            > stajesz się spadkobiercą czyli w roku 2007

- Serdeczne dzięki - czy naprawdę mogę na 100% wierzyć w to ? Bo czytam inne
            wypowiedzi forowiczów , i tez z takim podobnym przekonaniem piszą. Ale to co
            P." gość" napisał to w/g mnie jest logiczne. Wielkie ukłony za wyjasnienie -
            serdecznie pozdrawiam .
            • Gość: gość1 Re: podatek od spadku IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.02.07, 11:37
              Nie mozesz wierzyć na 100%, bo nikt nie ponosi tu odpowiedzialności za to co
              pisze. Upewnij sie w swoim urzędzie albo u doradcy podatkowego, przedstawiając
              wszystkie okoliczności sprawy i dokumenty. Przepisy były ode mnie, dalsze
              stwierdzenie juz nie. I nie zgadzam sie z nim. Bo czym innym jest nabycie
              spadku w świetle kodeksu cywilnego a czym innym powstanie obowiązku podatkowego
              w podatku od spadków i darowizn. A spadek prawnie nabywasz z chwilą jego
              otwarcia, czyli śmierci spadkodawcy. Czyli moim zdaniem "stare" brzmienie
              ustawy stosuje się do spadków otwartych przed 1 stycznia 2007 r. To czy
              powstanie obowiązek podatkowy, to inna historia.
              • Gość: agatka_s Re: podatek od spadku IP: *.aster.pl 22.02.07, 16:57
                Juz pisalam to w podobnym watku: istnieje pewna iterpretacja (a interpretacji
                poki co jest kilka i poki nie zapadnie wiazacy wyrok sadowy, naprawde na 100%
                nie wiadomo), ze zlozenie oswiadczenia o przyjeciu spadku (na co jest 6
                miesiecy od smierci), "przesuwa" date obowiazku podatkowego z dnia smierci na
                dzien zlozenia takiego oswiadczenia. Oswiadczenie mozna zlozyc u notariusza,
                albo przed sadem.

Wiem ze wiele osob takie oswiadczenia sklada na tzw "wszelki wypadek", moze
                pomoze uniknac podatku, a zaszkodzic nie zaszkodzi.
              • aspekt5 Re: podatek od spadku 22.02.07, 17:34
                ilona50 napisała:

> ojciec zmarł 5 grudnia 2006.musimy płacic.płacz i płać.

-- Witaj , jeśli nie piszesz prawdy , to masz CIEKAWE POCZUCIE HUMORU.
                -- Jeśli to prawda , to już za to przepraszam .
    • zoskaanka Re: podatek od spadku 21.02.07, 21:15
      To pozwolę sobie ponownie podłączyć się pod wątek, bo sprawa mnie bardzo interesuje.

Dziadek, po którym dziedziczyłam zmarł w 1992, postanowienie sądu o nabyciu
      spadku było w 1993, po kilku latach (ok. 1999) dowiedziałam się, że do masy
      spadkowej wchodzi jeszcze jedna nieruchomość, wywłaszczona, którą mogę odzyskać.
      Faktycznie odzyskam ją prawdopodobnie w tym roku.
      I co z podatkiem?
      Jaki zapłacę? Czy zapłacę?

--
      "Używana chyba sprawna ciekawostka"

Ares
      • Gość: agatka_s Re: podatek od spadku IP: *.aster.pl 23.02.07, 18:39
        No wlasnie od jakiegos czasu probuje ci to powiedziec: jest kilka interpretacji
        tej kwestii, kazdy powoluje sie na rozne przepisy, ktore maja interpretowac
        kiedy powstaje obowiazek zaplaty podatku.

Tak naprawde poki zadna sprawa nie zakonczy sie w sadzie prawomocnym wyrokiem
        jest "na dwoje babka wrozyla"-ale z tego co wiem to akurat urzedy stosuja
        wykladnie Ministra finansow-ze decydujacy jest moment smierci. Jesli po 31
        grudnia nowe przepisy, jesli przed niestety stare.
        • aspekt5 Re: podatek od spadku 23.02.07, 18:51
          Gość portalu: agatka_s napisał(a):

> No wlasnie od jakiegos czasu probuje ci to powiedziec: jest kilka
          interpretacji
          >
          > tej kwestii, kazdy powoluje sie na rozne przepisy, ktore maja interpretowac
          > kiedy powstaje obowiazek zaplaty podatku.
          >
          > Tak naprawde poki zadna sprawa nie zakonczy sie w sadzie prawomocnym wyrokiem
          > jest "na dwoje babka wrozyla"-ale z tego co wiem to akurat urzedy stosuja
          > wykladnie Ministra finansow-ze decydujacy jest moment smierci. Jesli po 31
          > grudnia nowe przepisy, jesli przed niestety stare.

Witaj , przecież to jest karygodne, aby przepisy prawne interpretować w
          rożny sposób.
          • Gość: agatka_s Re: podatek od spadku IP: *.aster.pl 23.02.07, 18:57
            Ministerstwo Finansow (reprezentujace Skarb Panstwa) ma jedna interpretacje,
            Doradcy podatkowi (ktorzy reprezentuja podatnikow)-inna.

Kto ma racje rozstrzygnie Sad. No coz czasem tak sie zdarza. Do tego czasu
            niestety nikt na 100% ci nie odpowie, mozna tylko podawac nastepne
            interpretacje, argumenty, ale poki nie bedzie rozstrzygniecia sadu (jesli ktos
            zaskarzy decyzje US do sadu) to nic nie jest wiadome na 100%.

Takich spraw jest wiele,w wielu aspektach zycia np z innego podworka kwestia
            Pani Prezydent w Warszawie...

• aspekt5 Re: podatek od spadku 23.02.07, 19:03
          Gość portalu: agatka_s napisał(a):

> No wlasnie od jakiegos czasu probuje ci to powiedziec: jest kilka
          interpretacji
          >
          > tej kwestii, kazdy powoluje sie na rozne przepisy, ktore maja interpretowac
          > kiedy powstaje obowiazek zaplaty podatku.
          >
          > Tak naprawde poki zadna sprawa nie zakonczy sie w sadzie prawomocnym wyrokiem
          > jest "na dwoje babka wrozyla"-ale z tego co wiem to akurat urzedy stosuja
          > wykladnie Ministra finansow-ze decydujacy jest moment smierci. Jesli po 31
          > grudnia nowe przepisy, jesli przed niestety stare.
          - Co powiesz na to , żeby narazie wycofać mój wniosek w Sądzie o
          stwierdzenie nabycia spadku , aż do chwili , definitywnego wyjasnienia tematu -
          podatku ?
          • Gość: agatka_s Re: podatek od spadku IP: *.aster.pl 23.02.07, 19:09
            Jesli nie jest to nieruchomosc ktora chcesz sprzedac jak najszybciej(a bez
            tytulu wlasnosci tego zrobic nie mozna), to pewnie nie musisz sie spieszyc. Bo
            mieszkac i uzytkowac mozesz i tak.

Doradcy radza zlozyc oswiadczenie o przyjeciu spadku (do zrobienia tylko w
            terminie 6 miesiecy od smierc)-moze to byc interpretowane ze data zlozenia
            takiego oswiadczenia jest data od ktorej sie liczy obowiazek podatkowy. Moze
            (nie musi !!!) to sprawe rozwiazac. Jesli mozna, to lepiej to zrobic.
    • kasia_kar Re: podatek od spadku 25.02.07, 16:49
      Według mnie liczy się data śmierci spadkodawcy, a nie data postanowienia o
      nabyciu spadku.

Ale przyznam, że jestem ciekawa jak urząd to zinterpretuje - napisz proszę jak
      sprawa się zakończy.
        • aspekt5 Re: podatek od spadku 25.02.07, 20:47
          Gość portalu: Mam napisał(a):

> Możesz napisać, z jakiego przepisu to wysnuwasz, proszę:)

Witaj "Mam"- no własnie , ja też bardzo jestem tego ciekawa.- pozdrawiam -
          aspekt5
          • Gość: Mam Re: podatek od spadku IP: *.chello.pl 25.02.07, 20:55
            >>
            > Witaj "Mam"- no własnie , ja też bardzo jestem tego ciekawa.- pozdrawiam -
            > aspekt5<

Pozdrawiam i ja Ciebie. Choć moja sprawa spadkowa z innego czasu, bo ojciec
            zmarł w 2000 roku, ale sprawę przeprowadzam dopiero teraż. Chciałabym i ja
            uniknąc płacenia podatku, bo do tej pory nie miałam sposobności sie zająć
            postępowaniem, a teraz mam nadzieję, że ta nowa ustawa pozwoli i mnie uregulować
            sprawy majątkowe bez płacenia podatku. Obawiam się jednak, że moje nadzieję są
            złudne:)
            Serdecznie pozdrawiam i zyczę, by wszystkie sprawy układały sie po Twej myśli.
            • aspekt5 Re: podatek od spadku 25.02.07, 21:03
              Gość portalu: Mam napisał(a):

> >>
              > > Witaj "Mam"- no własnie , ja też bardzo jestem tego ciekawa.- pozdrawiam
              > -
              > > aspekt5<
              >
              > Pozdrawiam i ja Ciebie. Choć moja sprawa spadkowa z innego czasu, bo ojciec
              > zmarł w 2000 roku, ale sprawę przeprowadzam dopiero teraż. Chciałabym i ja
              > uniknąc płacenia podatku, bo do tej pory nie miałam sposobności sie zająć
              > postępowaniem, a teraz mam nadzieję, że ta nowa ustawa pozwoli i mnie
              uregulowa
              > ć
              > sprawy majątkowe bez płacenia podatku. Obawiam się jednak, że moje nadzieję są
              > złudne:)
              > Serdecznie pozdrawiam i zyczę, by wszystkie sprawy układały sie po Twej myśli.

Dziękuję serdecznie za życzenia. Z pewnością ciężko nam będzie .
              • Gość: Mam Re: podatek od spadku IP: *.chello.pl 25.02.07, 21:13
                > Dziękuję serdecznie za życzenia. Z pewnością ciężko nam będzie .<

Ciężko już jest, bo poza fiskusem na mój spadek poluje łowca zachowków. Bo ma prawo.
                Perspektywa spłaty fiskusa i łowcy zachowku odbiera satysfakcję z uregulowania
                zaległych spraw majątkowych. Sparawa dotyczy nieruchomości, więć trzeba wyłozyć
                pieniądze, by stać się właścicielem majatku wycenianego wg wartości rynkowej,
                czyli jednak mało wyrazistej.
                Ale damy radę:))
                POzdrawiam i zyczę wytrwałości:)
      • aspekt5 Re: podatek od spadku 25.02.07, 20:42
        kasia_kar napisała:

> Ale przyznam, że jestem ciekawa jak urząd to zinterpretuje - napisz proszę jak
        > sprawa się zakończy.

- Teraz rożne U.S. różnie to interpretują .
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka