Pozwolenie na przeniesienie wjazdu- trzeba? Dodaj do ulubionych

  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam pytanie. Czy trzeba jakieś pozwolenie, a jeśli tak, to od kogo,
    aby zmienić usytuowanie wjazdu na działkę.
    Odziedziczyłam po dziadkach dom na narożnej działce. Brama wjazdowa
    wychodzi na ruchliwą ulicę, dom stoi jeszcze w dodatku za zakrętem.
    Praktycznie z jednej strony zupełnie nie widać, czy coś nadjeżdża,
    więc aby wyjechać bezpiecznie potrzebna jest druga osoba stojąca na
    jezdni, która może dać znak, że droga wolna. Nie muszę tłumaczyć,
    jak bardzo jest to uciążliwe. Drugi bok działki przylega natomiast
    do spokojnej osiedlowej uliczki, dlatego planuję przenieść bramę na
    tą stonę. Czy w związku z tym muszę starać się o jakieś pozwolenie?
    I od kogo?
  • Zgodnie z art. 6 prawa budowlanego należy zapewnić właściwe utrzymanie
    zaprojektowanego zagospodarowania terenu przez okres istnienia budynków.
    Zagospodarowanie terenu jest związane z decyzją o pozwoleniu na budowę. Chcąc
    więc zmienić zagospodarowanie należy wystąpić o decyzję - pozwolenie na zmianę
    zagospodarowania działki.
    Nowy projekt zagospodarowania powinien być zrobiony przez architekta z
    uprawnieniami i być zgodny z założeniami miejscowego planu zagospodarowania
    przestrzennego albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu. Jeśli
    wjazd będzie od strony drogi publicznej - trzeba otrzymać mieć uzgodnienie z
    zarządcą drogi (gmina,powiat,województwo). Jeśli drogi prywatnej - umów się na
    służebność (oczywiście musi się ta osoba - właścicielzgodzić - Ty masz przecież
    wyjazd z innej strony). To, że jest to droga osiedlowa nie znaczy, że publiczna
    - może należeć do spółdzielni lub np. wspólnoty mieszkaniowej - sprawdź to.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.