• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

rozbiorka domu

  • 11.05.08, 23:06
    Witam. mam na swojej dzialce stary drewniany dom , jego stan jest oplakany czy
    potrzebuje jakiegos pozwolenia na jego rozbiorke ??? czy moge sam tego dokonac
    ??? z gory dziekuje
    Edytor zaawansowany
    • Gość: lena IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.05.08, 23:18
      sprawdz, czy figuruje w ewid. budynkow, na mapach, czy placone od niego pod. na niektore wyburzenia, zgodnie z pr.bud., potrzeba pozwolenia.
      www.piib.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=797&Itemid=177
      • 12.05.08, 00:44
        heh niestety jest na mapkach i placi sie od niego podatek ;\ czyli jednak musze
        miec pozwolenie ;\ gdzie je uzyskac i czy moge go rozebrac sam ?
        • 12.05.08, 07:50
          ciepolek napisał:

          > gdzie je uzyskac i czy moge go rozebrac sam ?

          Z Prawa Budowlanego:
          "Art. 80.
          1. Zadania administracji architektoniczno-budowlanej wykonują, z
          zastrzeżeniem ust. 3(9) i 4, następujące organy:
          1) starosta;
          2) wojewoda;
          3) Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
          2. Zadania nadzoru budowlanego wykonują, z zastrzeżeniem ust. 310) i
          4, następujące
          organy:
          1) powiatowy inspektor nadzoru budowlanego;
          2) wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego
          jako kierownika wojewódzkiego nadzoru budowlanego, wchodzącego w
          skład zespolonej administracji wojewódzkiej;
          3) Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
          3. (uchylony).
          4. Administrację architektoniczno-budowlaną i nadzór budowlany w
          dziedzinie górnictwa sprawują organy określone w odrębnych
          przepisach."

          Zgłoszenie (lub wniosek o wydane pozwolenia na rozbiórkę) z pełną
          dokumentacją wysyłasz do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego
          (czyli do starostwa).

          Z Prawa Budowlanego:

          "Art. 30
          2. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania
          robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy
          dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w
          zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także
          pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W
          razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w
          drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w
          określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich
          nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.
          3. Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20,
          należy ponadto dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu
          wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta
          posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt
          zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji
          gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19, powinien być
          uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń
          przeciwpożarowych."


          Z Prawa Budowlanego:
          Art. 33
          (...)
          4. Do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę należy dołączyć:
          1) zgodę właściciela obiektu;
          2) szkic usytuowania obiektu budowlanego;
          3) opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;
          4) opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
          5) pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne
          dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi;
          6) w zależności od potrzeb, projekt rozbiórki obiektu."

          Prace rozbiórkowe powinny być prowadzone pod nadzorem kierownika
          budowy, którego powinieneś sobie powołać.
          Kierownikiem budowy może być inżynier lub technik budownictwa z
          uprawnieniami wykonawczymi, przynależący do PZITB.

          Niebezpiecznym byłoby, gdybyś sam zaczął prace rozbiórkowe, a np.
          jakaś zlekceważona belka spadłaby Ci na głowę.

          Kieronik budowy jest od tego, by wszelkie prace były prowadzone
          zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego i zasad BHP.
      • Gość: Leopard IP: 193.243.147.* 12.05.08, 08:50
        Na prawie każdą rozbiórkę budynku, zgodnie z Prawem Budowlanym, potrzebne jest
        pozwolenie. Inaczej mówiąc jeśli do wybudowania takiego rodzaju budynku
        potrzebne byłoby pozwolenie na budowę - to na rozbiórkę potrzebne też jest
        pozwolenie, za wyjątkiem niskich budynków (do 8m usytuowanych w odległości nie
        mniejszej niż połowa wys. od działki). Na rozbiórkę niektórych budynków
        potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków.
    • 12.05.08, 06:05
      ciepolek napisał:

      > Witam. mam na swojej dzialce stary drewniany dom , jego stan jest
      > oplakany czy potrzebuje jakiegos pozwolenia na jego rozbiorke ???
      > czy moge sam tego dokonac??? z gory dziekuje


      "USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
      (Opracowano na podstawie: tj. Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, Nr
      170, poz. 1217, z 2007 r. Nr 88, poz. 587, Nr 99, poz. 665, Nr 127,
      poz. 880, Nr 191, poz. 1373, Nr 247, poz. 1844.)
      (...)
      Art. 30
      (...)
      5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem
      zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót
      budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia
      doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji,
      sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w
      zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
      Art. 31.
      1. Pozwolenia nie wymaga rozbiórka:
      1) budynków i budowli – niewpisanych do rejestru zabytków oraz
      nieobjętych ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli
      ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa
      wysokości;
      2) obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest
      wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako
      zabytki.
      2. Rozbiórka obiektów budowlanych, o których mowa w ust. 1 pkt 1,
      wymaga uprzedniego zgłoszenia właściwemu organowi, w którym należy
      określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót. Przepis
      art. 30 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
      3. Właściwy organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na
      rozbiórkę obiektów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jeżeli rozbiórka
      tych obiektów:
      1) może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków
      sanitarnych oraz stanu środowiska lub
      2) wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być
      uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.
      4. Właściwy organ może żądać, ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub
      mienia, przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub dotyczących
      prowadzenia robót rozbiórkowych.
      5. Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed
      uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli
      mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa
      ludzi lub mienia. Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku
      bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o
      zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego."

      Jeżeli ten dom ma poniżej 8 m, i stoi w odległości od granicy
      działki, która to odległość jest nie miejsza niż połowa wysokości
      tego domu i nie jest objęty ochroną konserwatorską to musisz wysłać
      zgłoszenie i odczekać, co Ci urząd po 30 dniach odpowie (np. czy
      nie stwierdzi, że jednak należy starać się o pozwolenia na
      rozbiórkę). Jeśli jednak nic nie stwierdzi i nic Ci nie odpowie -
      możesz zaczynać rozbiórkę.

      Jeśli natomiast stan domu jest taki, że zagraża życiu, możesz
      rozbiórkę zaczynać natychmiast, ale zgłoszenie wysłac trzeba.


      Jeśli dom ma wysokość powyżej 8 m lub stoi w odległości od granicy
      dzialki, która jest niższą niż połowa jego wysokości lub jeśli
      podlega ochronie konserwatorskiej musisz się starać o pozwolenie na
      rozbiórkę.


      Podatki nie mają tu nic do rzeczy.
      • 12.05.08, 13:19
        jak juz pisalem drwniany domek w starym stylu nie jest napewno objety
        konserwatorem , max wysokosc to okolo 5,5 metra , dach dwu spadowy z dachowki
        sciany z bali , 3 scianki dzialow z cegly , na podmorowce z cegly . mysle ze
        jestem w stanie poradzic sobie z rozbiorka . Czy jest faktycznie wymagana
        podczas rozbiorki tego domku obecnosc inzyniera lub technika budowlanego z
        papierami ??? dziekuje za odpowiedzi bo juz rozjasniliscie mi gdzie pukac i
        stukac by dostac pozwolenie :D
        • Gość: Leopard IP: 193.243.147.* 12.05.08, 14:26
          To tylko sprawdź czy nie jest bliżej niż ok. 3 m (5,5 / 2) od granicy i zgłoś
          rozbiórkę (zgłoszenie jest konieczne).
          • 12.05.08, 15:34
            heh i kolejny problem bo z jednej strony jest do granicy 1 metr a z drugiej
            okolo 2 ;\ i co dalej z tym fantem zrobic ???
            • 12.05.08, 15:52
              ciepolek napisał:

              > heh i kolejny problem bo z jednej strony jest do granicy 1 metr a
              z drugiej
              > okolo 2 ;\ i co dalej z tym fantem zrobic ???
            • Gość: Leopard IP: *.kalisz.mm.pl 12.05.08, 21:13
              To trzeba decyzję - pozwolenie na rozbiórkę
              • 12.05.08, 23:50
                dzieki wielkie za pomoc :D nie pozostalo mi nic innego jak tylko skladac papiery
                i heh to czego nikt nie lubi ....czekac ;\
    • Gość: lleszek IP: *.centertel.pl 26.08.08, 21:26
      Tak potrzebujesz zezwolenia dzisiaj na w bicie szpadla w ziemię potrzebujesz
      mieć zgodę i musisz zapłacić na tych nierobów z nadzoru budowlanego i urzędasów
      • Gość: CV* IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.08.08, 17:23
        Stary drewniany dom? Skrzyknąć ekipę i w jeden dzień rozebrać, a w razie czego
        zawsze można oświadczyć że sam się zawalił po wichurze, a ty tylko
        posprzątałeś. Nie sądzę żeby były kłopoty - no chyba że sąsiad donosiciel,
        właściwie tylko tego bym się bał.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.