• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Podatek od zasiedzenia:ile wynosi? Dodaj do ulubionych

  • IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.12.08, 10:05
    Zasiedzenie nieruchomosci/dzialka i dom/,wlasciciel:moja mama.Przez
    32 lata oplacam podatki,remontuje a takze wybodowalismy/z mezem za
    zgoda mamy gdy zyla:budynek gospodarczy/mamy zazwolenie na nasze
    nazwisko/.Teraz toczy sie sprawa o zasiedzenie.Jakie zaplacimy
    podatki.
    Edytor zaawansowany
    • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.12.08, 13:24
      Jeżeli właścicielem była mama to nie można tej nieruchomości nabyć przez zasiedzenie tylko przez dziedziczenie.
      • 02.12.08, 13:40
        Gość portalu: gość napisał(a):

        > Jeżeli właścicielem była mama to nie można tej nieruchomości nabyć
        > przez zasiedzenie tylko przez dziedziczenie.

        Tak, ale autorka wątku musiałaby się podzielić spadkiem z
        rodzeństwem. A tak figa - jeśli rodzeństwo nie zgłosi się na czas na
        ogłoszenia sądowe (a kto je czyta?) to może potem jedynie sobie
        popłakać nad grobem matki...
        • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.12.08, 13:51
          może i tak, ale sąd powinien oddalić żądanie stwierdzenia zasiedzenia. Komentarz S. Rudnickiego do KC, art. 172 - "... nabycie własności w drodze dziedziczenia czyni bezprzedmiotową, a nawet wyklucza możliwość zasiedzenia tych przedmiotów przez osobę, która z mocy dziedziczenia stała się ich właścicielem..."
          • 02.12.08, 14:04
            Gość portalu: gość napisał(a):

            > może i tak, ale sąd powinien oddalić żądanie stwierdzenia
            > zasiedzenia. Komentarz S. Rudnickiego do KC, art. 172 - "...
            > nabycie własności w drodze dziedziczenia czyni bezprzedmiotową, a
            > nawet wyklucza możliwość zasiedzenia tych przedmiotów przez osobę,
            > która z mocy dziedziczenia stała się ich właścicielem..."


            Jeżeli autorka wątku stała się z ustawy właścicielką np. 1/4
            nieruchomości (bo ma 3 rodzeństwa) to tej 1/4 nie może się stać
            właścicielką z tytułu zasiedzenia bo jest jej właścicielką na
            podstawie dziedziczenia.

            Ale pozostałych 3/4 części już może - bo z tytułu dziedziczenia nie
            byłaby ich właścicielką - byłoby jej rodzeństwo.

            Zresztą komentarze komentarzami, a ja widziałam, jak sąd odmówił
            spadku córce, uznając, że po 30 (akurat) latach zasiadł nieruchomość
            jej brat. Nie wyrobiła się kobieta w czasie - o kilka tygodni...
            • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.12.08, 14:31
              hm, życie.
              Jak się rodzeństwo nie interesuje to tak się zdarza. Skoro już się zgodziliśmy, że może wchodzić w grę zasiedzenie, to obowiązuje podatek od spadków i darowizn - art. 15 ust. 2 ustawy - 7% podstawy opodatkowania (od podstawy odlicza się wartość nakładów dokonanych w czasie biegu zasiedzenia)
    • 03.12.08, 21:32
      dodajmy jeszcze, że obowiązek podatkowy powstanie dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie
      :)
      • Gość: Realista IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.05.09, 16:24
        Sad stwierdzil zasiedzenie w calosci dzialki i nieruchomosci,wyrok
        sie uprawomocnil.Jakie dalsze postepowanie?/notariusz,US,KW/.Prosze
        o pomoc,podanie trybu postepowania i terminow.Pozdrawiam.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.