• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

wykup gruntu (dzierzawa wieczysta)

  • IP: *.as.kn.pl 15.12.08, 20:53
    czy jesli mam dzierzawe wieczysta, to czy gmina moze na mnie wymusic to abym musiala wykupic ten grunt? bo kupuje grunty ktore sa w czesci dzierzawione, ale dotychczasowy wlasniciel mowi ze bedzie nidlugo przetarg bo musial zlozyc o wykup dzialki bo mu ktos tam z jakiegos urzedu kazal? czy to mozliwe? jesli jest to dzierzawa od ponad 50 lat to czy sa jakies znizki przy wykupie?
    Edytor zaawansowany
    • 15.12.08, 23:51
      Gość portalu: puk napisał(a):

      > czy jesli mam dzierzawe wieczysta, to czy gmina moze na mnie
      > wymusic to abym musiala wykupic ten grunt? bo kupuje grunty ktore
      > sa w czesci dzierzawione, ale dotychczasowy wlasniciel mowi ze
      > bedzie nidlugo przetarg bo musial zlozyc o wykup dzialki bo mu
      > ktos tam z jakiegos urzedu kazal? czy to mozliwe? jesli jest to
      > dzierzawa od ponad 50 lat to czy sa jakies znizki przy wykupie?

      Jeżeli jest to użytkowanie wieczyste: Trudno skutecznie nakazać
      wykup, jeśli ktoś nie ma na wykup pieniędzy. Ale gmina mogła sama z
      urzędu rozpocząć procedurę przekształcania. Jeżeli nie wykupisz,
      może się w przyszłości zdarzyć, że obecne - symboliczne - opłaty za
      użytkowanie wieczyste wzrosną na tyle, że staną się uciążliwe.
      Przy przekształacaniu użytkowania wieczystego we własność opłaty za
      przekształcenie bywają z dużymi - nawet 90-cio procentowymi
      bonifikatami, ale o szczegóły pytaj po prostu w gminie, na terenie
      której położona jest działka. Bywa, że jeśli się grunt przekształci
      z użytkowania wieczystego we własność, a potem przed uplywem
      jakiegoś okresu czasu (np. 5 lat) sprzeda, to wtedy trzeba by taką
      bonifikatę zwrócić. Wtedy korzystniej byłoby najpierw nabyć
      użytkowanie wieczyste od sprzedającego, a potem dopiero
      przekształcić (Ty zyskujesz bonifikatę, a sprzedający nic nie traci).


      Natomiast jeśli jest to dzierżawa, to dzierżawca nie ma obowiązku
      wykupu, ale jeśli gmina planuje ogłosić przetarg na dzierżawiony
      grunt rolny to dzierżawcy gruntu rolnego przysługuje prawo
      pierwokupu. Dopiero jeśli dzierżawca nie skorzysta, gmina ogłosi
      przetarg, w cenie wywoławczej określonej przez rzeczoznawcę.

      Tak czy siak - na pewno warto się pilnie skontaktować z gminą.
      • Gość: Stan@ IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.08, 22:11
        Nikt Cię nie zmusi do wykupu użytkowania wieczystego - wcześniej czy
        później - to Cię uwłaszczą. Branie z gminy zamiast Ci pomóc ( bo od
        tego są - to będą próbowali na Tobie wymusić określone działnie.
        • Gość: agatka IP: 80.48.4.* 17.12.08, 19:51
          Bonifikata jest przyznana tylko spółdzielnią mieszkaniowym na wykupy
          gruntów. Osoba prywatna płaci 100%.
          • 18.12.08, 02:09
            Gość portalu: agatka napisał(a):

            > Bonifikata jest przyznana tylko spółdzielnią mieszkaniowym na
            > wykupy gruntów. Osoba prywatna płaci 100%.


            O której bonifikacie mówisz?

            Z Ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo
            własności nieruchomości

            "Art. 4
            (...)
            7. Organ właściwy do wydania decyzji może udzielić bonifikaty od
            opłaty, o której mowa w ust. 1, w odniesieniu do nieruchomości
            stanowiących własność:
            1) Skarbu Państwa — za zgodą wojewody;
            2) jednostek samorzàdu terytorialnego
            — za zgodą właściwej rady lub sejmiku.
            8. Osobie fizycznej, której dochód miesięczny na jednego członka
            rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego
            miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatnie
            półrocze roku poprzedzającego rok, w którym wystąpiono z żądaniem
            przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności
            nieruchomości, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu
            Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów, organ właściwy do
            wydania decyzji udziela, na jej wniosek, 90 % bonifikaty od opłaty,
            o której mowa w ust. 1, jeżeli nieruchomość jest zabudowana na cele
            mieszkaniowe albo przeznaczona pod tego rodzaju zabudowę.
            9. Osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały
            przed dniem 5 grudnia 1990 r. oraz ich następcom prawnym, organ
            właściwy do wydania decyzji udziela, na ich wniosek, 50 % bonifikaty
            od opłaty, o której mowa w ust. 1.
            10. W odniesieniu do nieruchomości lub jej części wpisanej do
            rejestru zabytków, opłatę, o której mowa w ust. 1, obniża
            się o 50 %.
            11. Organ właściwy do wydania decyzji może udzielić wyższej, niż
            określona w ust. 8—10 bonifikaty od opłaty, o której mowa w ust. 1,
            w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność:
            1) Skarbu Państwa — za zgodą wojewody;
            2) jednostek samorządu terytorialnego
            — za zgodą właściwej rady lub sejmiku.
            12. W razie zbiegu praw do bonifikat z tytułów, o których mowa w
            ust. 8—11, stosuje się jedną bonifikatę korzystniejszą dla
            użytkownika wieczystego.
            13. Jeżeli nie wcześniej niż w okresie ostatnich
            dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o przeksztaΠcenie prawa
            użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości była
            dokonana aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania
            wieczystego, dla ustalenia opłaty, o której mowa w ust. 1, przyjmuje
            się wartość nieruchomości określoną dla celów tej aktualizacji.
            14. Do wpływów osiąganych z opłat z tytułu przekształcenia stosuje
            się odpowiednio przepis art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia
            1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
            15. Organ, o którym mowa w art. 3 ust. 1, żąda zwrotu kwoty równej
            udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli osoba, na rzecz
            której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo
            własności nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od dnia
            przekształcenia, zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele
            niż cele, które stanowiły podstawę udzielenia bonifikaty. Nie
            dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej w rozumieniu art. 4 pkt 13
            ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoÊciami,
            spółdzielni mieszkaniowej w przypadku ustanowienia odrębnej
            własności na rzecz członków oraz właścicieli lokali, którym
            przekształcono udział w prawie użytkowania wieczystego w prawo
            własności. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ może
            odstąpić od żądania zwrotu bonifikaty, za zgodą odpowiednio
            wojewody, rady lub sejmiku."
        • 22.07.13, 20:08
          Witam mam pytanie moze ktos bedzie mógł mi odpowiedziedz moja matka wykupiła działke na wieczyste uzytkowanie tzn. na 99 lat od gminy czy gmina ma prawo wydzierzawic czesc tej naszej działki sąsiadowi tak nam powiedział pracownik gminy ze tak moze zrobic przynajmniej bedą mieli pieniądze za dzierzawe czy jest takie prawo
          • 25.07.13, 09:17
            Witam mam pytanie moze ktos bedzie mógł mi odpowiedziedz moja matka wykupiła działke na wieczyste uzytkowanie tzn. na 99 lat od gminy czy gmina ma prawo wydzierzawic czesc tej naszej działki sąsiadowi tak nam powiedział pracownik gminy ze tak moze zrobic przynajmniej bedą mieli pieniądze za dzierzawe czy jest takie prawo
            ---------
            nie ma
            ale wynika z Twojego postu, że nie płacicie opłat dzierżawnych
            a to droga do poważnych kłopotów
            Zatem dzierżawa części działki - przez Mamę (nie gminę) - sąsiadowi - może nie jest głupim pomysłem...
            jeep
            --
            YCDSOYA
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.