• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

czy można nosić w chuście 2-mies niemowlaka Dodaj do ulubionych

• 04.06.04, 10:38
    czy można nosić w chuście 2-mies niemowlaka i jaka pozycja jest najlepsza?
    Posiadam chustę firmy Zefir : www.zefir.biz.pl/chusta.html#
    wg instrukcji wiele pozycji jest odpowiednich, ja jednak mam wątpliwości, czy
    nie szkodzą na kręgosłup i czy dobrze trzymana jest główka.
    Mój synek uwielbia przebywać w pozycji pionowej przytulony do piersi, główkę
    wtedy trzyma przytuloną którymś policzkiem do mojego ciała. Chusta dobrze
    podtrzymuje dupkę, no ale przy jego głowie jest dość "daleko do chusty". Bywa
    tak, że główka zsuwa się trochę na bok. No i czy pozycja pionowa - mimo
    iż "przytulona" jest odpowiednia?
    Edytor zaawansowany
    • 06.06.04, 20:26
      Szanowna Pani.
      Po pierwsze: prosze sprawdzić czy chusta ma atest Państwowego zakładu Higieny.
      Po drugie: O kręgosłup dziecka nalezy dbać od samego początku. Dziecko 2
      miesięczne nie powinno być w pozycji pionowej. Jestem tradycjonalistą i
      najlepiej (najwygodniej) dziecku bedzie w wózeczku. Dla bliskości dziecka z
      matka jest czas karmienia piersią i zawsze mozna ukladać dziecka przy sobie,
      tulic, głaskać.
      Pozdrawiam
      • 09.06.04, 18:06
        Dzień dobry,
        moje dziecko ma również 2 miesiące, ok tygodnia temu byłam z synkiem u ortopedy
        na usg bioderek. Jeżeli chodzi o kosci jest wszystko w porządku, ale lekarz
        zauważył że mięśnie prawej nóżki są jakby mniej wyrobione i kazał mi go nosić
        między innymi w pozycji na biodrze. Jest to pozycja pionowa czy w takim razie
        nie będzie to dla niego szkodliwe?

pozdrawiam
        Ania
    • 09.06.04, 19:38
      właśnie wróciłam od ortopedy - autorytetu w moim regionie, któremu
      pokazałam "instrukcję noszenia" dołączoną do zakupionej przeze mnie chusty,
      mało tego zademonstrowałam sposoby noszenia mojego syncia w chuście na żywo.
      Ortopeda wykluczył wszystkie pozycje, w których dziecko leży w chuście w
      pozycji literki C z pleckami równolegle do podłogi (wtedy nóżki są koło siebie
      i plecki w kształcie C), ale poparł i potwierdził, że na pewno krzywdy nie
      zrobię dziecku, gdy będę nosić je brzuszek do brzuszka, z nóżkami szeroko, z
      główką pod moją szyją lub przy ramieniu - czyli pionowo - ale pod warunkiem, że
      dziecko jest przytulone do mojego ciała. Także się cieszę, bo właśnie tak
      lubimy najbardziej spędzać czas i ja i synek. Naturalnie nie zamierzam
      przesadzać z noszeniem w ten sposób dziecka, ale czasami są sytuacje, że
      dziecko "muszę" mieć na rękach i tak i tak (mój Mateusz usypia lub uspokaja się
      tylko na rękach - trwa to niedługo tak do pół godziny), więc wolę mieć je na
      rękach w chuście, bo ręce mam wolne, kręgosłup odciążony i nie bolą mnie
      nadgarstki od podtrzymywania pupysmile.
      Oczywiście ortopeda potwierdził też fakt, że dziecku najlepiej z punktu
      widzenia zdrowia kręgosłupa - w łóżeczku na prostym materacyku. Dlatego
      wykluczył te pozycje noszenia, gdzie kręgosłup jest wygięty w literkę C.
      Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź pani ekspert.
      • 12.06.04, 11:59
        Witajcie
        Pierwsze słyszę, żeby dla dwumiesięcznego dziecka odpowiednia była pionowa
        pozycja nie mówiąc już o pozycji "na biodrze"! Mnie nigdy w życiu nie
        powiedział ortopeda, że mam nie nosić dziecka w pozycji "C" - owszem, nie
        należy z nią przesadzać ale to ze względu na to, że siłą rzeczy w tej pozycji
        prostuje się nogi a nie ze względu na kręgosłup. Oczywiście, że maluszek
        powinien jak najwięcej leżeć zupełnie płasko (odpadają wszelkie poduszki, itp)
        ale .... ktokolwiek kiedykolwiek był u neurologa czy rehabilitanta, to pierwsze
        czego się nauczył, to właśnie pielęgnacji niemowląt za pomocą ruchów biodrami,
        zwijającymi dziecko "w kłębuszek", noszenia na fasolkę, podnoszenia bokiem,
        itp.... chodzi o przenienienie napięcia z mięśni pleców (dzieci zwykle
        się "prężą") do mięśni brzucha co za moment bedzie niezbedne przy siadaniu.
        Mój synek jest pod opieką ortopedy, neurologa i rehabilitanta. Z CZD i z IMIDZ.
        Wszyscy polecali chustę choć ja też troszkę nieufnie patrzę jak on jest taki
        pozwijany w paragraf.
        W każdym razie jak ktoś nie zna to niech poczyta ten poradnik pana
        Zawitkowskiego (bardzo znana osoba w dziedzinie rehabilitacji NDT Bobath):
        www.wczesniak.pl/poradnik_opieki.htmlPozdrawiam,
        Gosia
        • 13.06.04, 12:31
          cholera! już nie pierwszy raz się przekonuję, że co lekarz, to inna opinia -
          skrajnie inna.
          .... A ja naprawdę nie wiem co robić... Tak samo nie wiem co robić z wit.D. Ten
          ortopeda nakrzyczał, że do tej pory nie podaję dziecku, a nasza pediatra
          krzyczy, że chcę ją podawać....
          I bądź tu mądra i podejmuj decyzje...
          • 14.06.04, 10:21
            Nos dzidziusia. Ja mojego Pawelka nosze od drugiego tygodnia zycia zawsze tylko
            w pozycji: brzuszek do brzuszka z glowa oparta o moje piersi. Ta pozycja
            pokazala mi Polozna a lekarz ja potwierdzil jako prawidlowa. Musisz pamietac
            tylko o szerokim rozstawieniu nozek(bioderka). Zobacz sobie niemieckie strony
            WWW.didymos.de i www.hoppediz.de tam jest kilka zdiec jak mozna wiazac chuste.
            Moj Pawelek ma teraz 5 mies. i nadal czesto nosze go ze soba. Zwlaszcza kiedy
            gotuje obiad a on koniecznie chce obserwowac co robie. Albo jadac na pilne
            zakupy tez musze go zabierac ze soba. Szczerze powiedziawszy wole zabierac go
            do Marketu w chuscie bo zwykle zasypia po kilku minutach i nie przyjmuje tego
            zgielku wokol.Pozdrowienia Aska
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.