Dodaj do ulubionych

Rocznica urodzin Władysława Broniewskiego

20.12.10, 00:04
"Władysław Broniewski w rodzinnym Płocku, w powszechnej opinii, to głównie alkoholik i komunista"
...ale przecież to prawda. To tylko potwierdza jak tragiczną był postacią; niejednoznaczną, pełną sprzeczności a jednak niezwykle ciekawą. Od lat powtarzam, że życiorys Broniewskiego to wspaniały materiał na film. Wyobraźcie sobie choćby scenę odmowy zmiany hymnu polskiego, kadry z Łubianki lub nawet pijacki trakt Grodzką czy - chyba najciekawsze, bo przełomowe - "dylematy" palestyńskie.
To mógłby być film pokazujący naturę komunizmu nie poprzez postać niezłomną (tj. "Generał Nil" czy "Śmierć rotmistrza Pileckiego"), ale taką która mu uległa, poniosła tego konsekwencję i zmagała się z tym przekleństwem do końca swych dni, co tak mocno widać w jego ostatnich wierszach.
Jednak piewcy polityki historycznej "z prawoskętem" zaraz zaczęliby ponosić larum, że jak to my tu opiewamy tak skompromitowaną postać... ehh. Piszę to mając w pamięci zamieszanie wokół filmu "Westerplatte".
Obserwuj wątek
      • Gość: wspomienie Re: Rocznica urodzin Władysława Broniewskiego IP: *.adsl.inetia.pl 20.12.10, 23:45
        W roku 1959 lub 60 jako bardzo młody chłopak spędziłem około 3-4 godz w towarzystwie Broniewskiego przysłuchując się rozmowie, jaką prowadziła z nim moja matka. Niewiele z tej rozmowy zapamiętałem, była to bowiem rozmowa dorosłych ludzi o skomplikowanych aspektach życia, dla mnie wowczas nieuchwytnych i abstrakcyjnych. Pamiętam, że opowiadał z toską jakąś historię o swojej córce, jej słabym apetycie, że była chudziną (chyba) a ja się wyrwałem, ze swoją "eksprecką" opinią na temat dziewczyn, co wywołało uśmiechy, uwagi i na koniec moją konsternację. Później rozmowy nie śledziłem. Na koniec nawet nie poprosiłem o autograf, chociaż wiedziałem kim był rozmówca matki.
        Z tego epizodu i późniejszych uwag matki o tej rozmowie zapamiętałem Broniewskiego jako ciekawego i normalnego czlowieka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka