Dodaj do ulubionych

Riwiera Turecka kontra Riwiera Egejska ...

23.03.14, 12:20
Jak dla mnie 1:0 dla Riwiery Tureckiej ...
- piękniejsze plaże i cieplejsze morze :)
Edytor zaawansowany
  • Gość: Monika IP: *.dynamic.chello.pl 23.03.14, 15:08
    Fakt, ale przepiękne widoki tylko w Turcji Egejskiej (szczególnie okolice Oludeniz i Marmaris)
  • wusia1973 23.03.14, 16:20
    Riwiera to typowe blokowiska ,Egejska klimatyczne miasta lub miasteczka ,niska zabudowa ,urocze zatoczki i cudowne widoki.
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 23.03.14, 19:57
    Riwiera Turecka to wybrzeże Tureckie leżące nad morzem śródziemnym w którego basenie wschodnim jest min morze Egejskie. Czyli zarówno Turkusowe Wybrzeże (Dalyan, Fethyie, Oludeniz, Kalkan, Kas) jak i Wybrzeże Egejskie (Marmaris, Bodrum, Kusadasi, Cesme) są częścią Riwiery Tureckie.
  • Gość: gtw IP: 193.111.141.* 24.03.14, 07:47

jakbyś się nie napinał ptysiu, za riwierę turecką w turystyce przyjmuje się powszechnie wybrzeże morza śródziemnego, a za egejską morza egejskiego
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 24.03.14, 08:21
    Napięcie wyczuwam u ciebie, ja jedynie dopytuje, a dopytuje bo nie rozumiem. Czyli dokładnie gdzie według turystyki przebiega granica między Riwierą Turecka ? Bo Morze Egejskie tez jest częścią Morza Śródziemnego, tak jak Miejscowości nadmorskie leżące na wybrzeżu Egejskim są częścią Riwiery Tureckiej. Skoro więc polskie biura turystyczne (takie podział powszechny jest tylko w Polsce, nie jest powszechnie przyjęty na świecie, a już na pewno nie w Turcji) przyjęły, że Riwierą Turecką kończy się tam gdzie zaczyna Wybrzeże Egejskie to znaczy, że chodzi o ośrodki od Marmaris do Cesme? W takim razie Fethie i Oludeniz należą do Riwiery Tureckiej według tego podziału ? No to czemu ktoś tu pisze, że Oludneiz to Turcja Egejska ? Naprawdę trudno mi się w tym zorientować :) Tak więc pysiu nie rozumiem twojego ataku na mnie, ale skoro ty uważasz, że Hisaronu to górna części Oludeniz bo tak ci w polskim burze poinformowali to tkwij sobie w tym przeświadczeniu i bądź szczęśliwy, a mnie porostu ignoruj bo ja twoich kompleksów nie wyleczę :)
  • Gość: gtw IP: 193.111.141.* 24.03.14, 08:33
    nne cechy foniczne (tj. związane z głosem), takie jak akcent, intonacja, iloczas (cechy prozodyczne), leżą w zasadzie na pograniczu fonetyki i fonologii. Można je zaliczyć do fonetyki, albowiem dotyczą "dźwiękowej substancji języka" (jak fonetyka; patrz Encyklopedia językoznawstwa ogólnego - dalej: EJO), fonetyka musi się nimi zająć, by odpowiedzieć na pytanie o ich właściwości, realizację itp., i dlatego w podręcznikach znajdują się w dziale fonetyki. Jednak z drugiej strony bada się je głównie w celu określenia funkcji, a to jest już kategoria fonologii, stąd prozodię zalicza się do fonologii. Takie rozstrzygnięcie (zaliczenie prozodii do fonologii) zawiera EJO.
    Fonetykę można również zróżnicować ze względu na ilość języków, które bada - fonetyka opisowa bada jeden język, a fonetyka porównawcza dotyczy dwóch lub więcej języków.
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 23.03.14, 18:57
    Marmari i Oludeniz to Turcja Licyjska leży pomiędzy Morzem Śródziemnego i Egejskiego.
    Rywiera Turecka to popularna nazwa potoczna regionu w południowo-zachodniej Turcji ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego od prowincji Antalya do prowincji Mugla, a to oznacza, że także Marmaris, Oludeniz, Kusadasi, Bordrum i Cesme również częścią Riwierze Tureckiej. Autor pytania wyraża zadał więc mocno nie precyzyjnie;)
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 23.03.14, 19:01
    Na Riwierze Tureckiej położone są zarówno Alanya, Antalya, Belek, Side, Kemer jak i Fethiye, Marmaris,Bodrum, Kuşadası i Çeşme. Trochę nie bardzo wiem gdzie według Ciebie przebiega granica ?:)
  • Gość: Ewa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.03.14, 07:17
    Wszyscy wiedzą o co chodzi, ale niektórzy lubią bezsensownie dzielić włos na czworo
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 24.03.14, 08:07
    To znaczy co wszyscy wiedzą ? że Riwiera Turecka gdzie się kończy ? albo że Oludeniz to Turcja Egejska? Wszyscy wiedzą, ze Wybrzeże Egejskie również Riwiera Turecka?
    Ja nie wiem co wiedzą "wszyscy" i nie rozumiem co ktoś rozumie przez pojęcie Rywiera Turecka, skoro Wybrzeże Egejskie jest już inną częścią niż riwiera, a Oludniez należy do Turcji Egejskiej. Skoro to wiedzą "wszyscy" to gratuluję "wszystkim" tej wiedzy, ale ja nadal kompletnie nie wiem co "wszyscy" rozumieją przez Riwierę Turecką, a co już nie. Jeśli dezinformacja jest według ciebie sensowna bo "wszyscy" dezinformowani rozumieją błędnie, to uświadamianie im, że są w błędzie oraz dopytywanie gdzie kończy się Riwiera Turecka, a zaczyna Egejska jest bez sensu. Widać nie wiedzieć jest lepiej niż wiedzieć i lepiej jest utrwalać błędne przekonania, aniżeli je obalać. Pozdrawiam ciebie i "wszystkich", którzy rozumieją, którzy rozumieją to co dla mnie jest nie pojęte.:)
  • des4 24.03.14, 08:22
    a tak w ogóle, po co robisz z siebie idiotę? bo chyba tylko tym masz z tym problem, natomiast wszyscy inni doskonale wiedzą o co chodzi i nikomu innemu to nie presezkadza
    --
    Idealna kobieta jest w kuchni kucharką, na salonach damą, a w łóżku k...wą. Gorzej gdy się coś pomyli.
    Jest dla innych mężczyzn świętą dziewicą, a dla swego męża ostatnią dz...ką. Gorzej gdy na odwrót.
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 24.03.14, 08:36
    No widzisz jestem "idiotą" i pytam czy Oludeniz według tego "powszechnie znanego podziału", który dla mnie jest nieprecyzyjny i w związku z tym niezrozumiały należy do Riwiery czy już nie? Nikogo w swych wypowiedziach nie obrażam, a pytam. Możesz mnie "idiotę" uświadomić, gdzie przebiega ta granica, czy wolisz atakować ?
    Może ktoś z światłych "wszystkich" i "niespiętych" zechce mi wyjaśnić zamiast się wyżwać na boga ducha winnym "idiocie" ?.
  • werkaem 24.03.14, 09:00
    Radzę skończyć te debilne wywody, chyba, że zamierzasz nadal się ośmieszać. Kogo to obchodzi, że ty masz problem z rozróżnieniem Riwiery i Turcji Egejskiej, chodzi przecież o granicę umowną.
  • ceide.fields 24.03.14, 09:25
    Jak dla mnie Riwiera Egejska. Znacznie lepszy klimat, krajobrazy, kameralność. W Okolicach Kusadasi i Cesme, jest sporo bardzo ładnych, piaszczystych plaż.

Riwiera Turecka, a zwłaszcza Alanya, to turystyczny kombinat, hotel na hotelu, a plaże poza sztucznie nawiezioną Plaża Kleopatry, tez nie są takie cudowne, większość to szary piach z kamieniami.
  • Gość: Paula IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.03.14, 10:00
    Dla mnie obydwa rejony mają swoje zalety, w Alanyi nie byłam, bo wiem, że to zwykłe blokowisko, ale na Riwierze polecam Belek i Side (z pięknym starożytnym centrum) z bardzo ładnymi plażami czy Kemer z ładnymi widokami na granicy gór i morza.
    Turcja Egejska też ma ładniejsze i gorsze rejony, przepiękne są okolice Oludeniz, ale okolice Bodrum są nienadzwyczajne, chociaż samo miasto ładne i ciekawe.
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 24.03.14, 11:14
    Zabrzmiało jak groźba. Bardzo przepraszam, ale jak kogoś nic nie obchodzi to po co w ogóle czuje potrzebę odpisywania mi? Umowna granica też musi gdzieś przebiegać. Pytam wiec zupełnie poważnie, gdzie ta granica przebiega, wystarczy odpowiedzieć skoro to żaden problem, a nie prowadzić "debilne dyskusje".
    Pytanie powinno być łatwe, skoro "wszyscy" doskonale się orientują, gdzie kończy się owa umowna granica Riwiery Tureckiej i zaczyna się Wybrzeże Egejskie to pytam do o to czy według tego podziału Wybrzeże Turkusowe jest której częścią ? Bo moim zdaniem właśnie Wybrzeże Turkusowe bije na głowę owa riwierę i wybrzeże egejskie. Tylko nie wiem gdzie według "wszystkich" światłych znawców Oludeniz, Kas, Kalkan i Fethiye leży:)
  • pietusza 24.03.14, 11:48
    Nie zamęczaj ludzi tymi bzdetami, masz problem ze sobą to udaj się na terapię, może gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem to byłbyś w stanie pojąc, że tylko ty masz jakiś problem z tematem. Jeżeli nie masz nic sensownego do powiedzenia to po co zaśmiecasz to forum.

A najlepiej załóż wątek - "Granica (umowna lub rzeczywista) między Riwierą Turecką a Turcją Egejską" i tam produkuj te brednie, ten wątek dotyczy innego tematu, więc spadaj.
  • wusia1973 24.03.14, 13:14
    Oludeniz jak juz ktoś sie czepia to jest wybrzeże Likijskie.A Hisaron mówi się umownie że to górna część Oludeniz ,ale jest to odrębne miasteczko.Wydaje mi się że komuś się wybitnie nudzi i czepia się szczegółów .A morza Śródziemne i Egejskie spotykaja się gdzieś w okolicy Dalyan.Czyli za Oludeniz.
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 24.03.14, 13:32
    wusia1973 napisała:

> Oludeniz jak juz ktoś sie czepia to jest wybrzeże Likijskie.A Hisaron mówi się
    > umownie że to górna część Oludeniz ,ale jest to odrębne miasteczko.Wydaje mi si
    > ę że komuś się wybitnie nudzi i czepia się szczegółów .A morza Śródziemne i Ege
    > jskie spotykaja się gdzieś w okolicy Dalyan.Czyli za Oludeniz

Wybrzeże Turkusowe to inaczej Licyjskie to fakt, ale według jednego z uczestników tej rozmowy Oludeniz leży na Wybrzeżu Egejskim. Z tego co Ty piszesz wynika jednak, że wybrzeże Egejskie zaczyna się za Oludeniz. Mam więc pytanie czy w związku z powyższym Oludeniz należy do Riwiery Tureckiej czy mimo, że umowna granica przypada gdzieś około Dalyan, a więc od Marmaris to Olideniz umownie zalicza się do Wybrzeża Egejskiego?
    Hisaron nie jest uznawane za Górne Oludeniz, bo takiego podziału nie ma. Natomiast polskie biura podnóży celowo wprowadzają w błąd turystów i sprzedają je jako Oludeniz. Ta dziwna umowa i nomenklatura poza Polską nie obowiązuje. Można więc tkwić uparcie przy swoim bo większość zawsze ma rację, ale można też zrozumieć, że cała ta "umowa" to nic innego jak działanie marketingowe polskich biur podróży. Każde kłamstwo powtórzone wielokrotnie staje się powszechną/umowna/przyjętą prawdą. Można więc powtarzać ją dalej i utrwalać mity, a można przeciwnie obalać je. :)
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 24.03.14, 13:47
    Rozumiem, że temat wątku "Riwiera Turecka kontra Riwiera Egejska" nie zaliczasz do bzdetów, jak również i rozwinięcie autora typu "1:0 dla Riwiery Tureckiej". Faktycznie przy tak poważnym problemie moje uwagi to zwykłe bezety niestety:).
    Z tego co tu czytam wynika jednak, że sprawa tego co zalicza się do riwiery, a co do egejskiej nie jest wcale takie oczywiste. Skoro Monia uważa, że Oludeniz to Wybrzeże Egejskie, a wusia, że Wybrzeże Licyjskie. Bzdet za bzdetem od początku pojawia się w tym wątku, ale pojawia się też agresja i personale ataki na goscia, który kulturalnie objaśnia i pyta. Bzdetami nie warto się zajmować, więc tym bardziej dziwi mnie, że tak wiele niezdrowych emocji budzą moje wpisy:)
    Zamiast się doszukiwać problemów w innych, zastanów się czym ty sama pietruszko się zajmujesz i dla czego, skoro problemu nie masz żadnego?;)
  • Gość: Wojtek IP: *.dynamic.chello.pl 24.03.14, 17:52
    gosc napisał(a):

>......Skoro Monia uważa, że Oludeniz
    > to Wybrzeże Egejskie, a wusia, że Wybrzeże Licyjskie. Bzdet za bzdetem od począ
    > tku pojawia się w tym wątku, ale pojawia się też agresja i personale ataki na g
    > oscia, który kulturalnie objaśnia i pyta. Bzdetami nie warto się zajmować, więc
    > tym bardziej dziwi mnie, że tak wiele niezdrowych emocji budzą moje wpisy:)
    > Zamiast się doszukiwać problemów w innych, zastanów się czym ty sama pietruszko
    > się zajmujesz i dla czego, skoro problemu nie masz żadnego?;)

Nie odpowiadajcie temu trollowi,to jakiś nawiedzony biedny gość, który musi się lansować na forum ze swoją głupotą
  • crisu70 24.03.14, 20:22
    dla mnie z tego tematu zrobiliście totalny syf, lecę do Turcji w czerwcu i chciałem się dowiedzieć kilku fajnych rad który rejon jest ciekawszy a tu "zonk" piszecie same idiotyczne wypowiedzi nie na temat kłotnia gdzie jest jaki rejon jest dla mnie kompletnie bez sensu poprostu masakra to nie te forum ale jednak Polacy lubią takie dyskusje, może ruszajcie w politykę
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 24.03.14, 21:44
    Jeśli lecisz pierwszy raz to wszędzie warto.
    Jeśli prujesz piaszczyste plaże to wybierz Alanye, Side Belek lub Cesme. Jeśli fascynują ciebie starożytne zabytki to wybierz Kussadasi (Efez, Pergamon, Pirene, Milet,Didyma) albo Cesme (Pergamon, Efez). Możesz też wybrać Side (masto stanowisko archeologiczne) Antalię i Alanię (Side, Aspendos, Perge).
    Jeśli chcesz odbyć dwudniowa wycieczkę do bajecznej Kapadocji wybierz Anlie, Side, Belek, Alanie ewentualnie Kemer.
    Jeśli chcesz odwiedzić na dwa dni Stambuł w ramach fakultetu wybierz Alanie, Kusadasi lub Cesme.
    Jeśli chcesz wybrać się na urokliwy na jednodniową wycieczkę na jedną z pobliskich wysp Greckich wybierz Marmaris, Kusadasi, Bodrum, Turgutreis,Cesme
    Jeśli chcesz odbyć spływ pontonem rwąca rzeką wybierz Alanię, Side, Belek, Antalię, Kemer
    Jeśli chcesz odwiedzić Pamukale (słynne wapienne tarasy) wybierz dowolną miejscowość.
    Jeśli chcesz mieć szukasz nocnych klubów wybierz przede wszytkim Bodrum, Gumbet, Alanyie, Marmaris.
    Jeśli odbyć relaksujący rejs statkiem to najlepiej wybierz Marmaris, Fethyie lub Oludeniz, ale taką atrakcje wykupisz w innych ośrodkach turystycznych również.
    Jeśli chcesz zwiedzać zamki to wybierz Cesme, Bodrum lub Kusadasi, ewentualnie wykup wycieczkę do Anamur z Alani.
    Jeśli chcesz z hotelu na piechotę dojść do błękitnej laguny to wybierz Oludeniz.
    Jeśli chcesz płynąć statkiem po Tureckiej Amazonce to wybierz Dalyan, Marmaris, Fethie, Oludeniz.
    Jeśli chcesz odwiedzić zatopione miasto Kekovę to wybierz Kemr albo Antalie, ewentualnie Belek lub Side.
    Jeśli chcesz zobaczyć licyjskie grobowce to wybierz Kemer, Antalie, Fethie, Oludeniz, Marmaris.
    Jeśli chcesz zjeść pstrąga w restauracjach na rzece wybierz Alanie, Side lub Marmaris, Fethie, Oludeniz.
    Jeśli lubisz wąwozy wybierz Marmaris, Fethyie, Oludeniz, Alanie.
    Jeśli chcesz mieć najlepsze jeep safari połączone ze zwiedzaniem wąwozu,grobowców licyjskich, kąpieli błotnych i na najdłuższej piaszczystej plaży Turcji Patarze oraz lunchu na platformie położnej bezpośrednio na rzece wybierz Fethye, Oludeniz.
    Jeśli chcesz odwiedzić miasto duchów (opuszczoną wioskę grecka) wybierz Oludeniz ewentualnie Fathyie.
    Jeśli jesteś miłośnikiem jaskiń wybierz Alanie ewentualnie Side.
    Jeśli chcesz uprawiać godziny paragliding nad laguną wybierz Oludeniz, Fethiye lub Marmaris.
    Jeśli nie lubisz tłumów i wielkich hotelis wybierz Oludeniz ewentualnie resorty na półwyspie Bodrum.
    Jeśli lubisz festiwale i koncerty wybierz Cesme.
    Jeśli lubisz widoki gór i morze wybierz Kemer.
    Jeśli chcesz ognie Chimery odwiedź Kemer.
    Jesli chesz pływać statkiem po Zielonym Kanionie odwiedź Alanie, Side, Alnalie, Belek
    Jesli chcesz odwiedzić miasto z szemudzką starówka i portem wybierz Antalie.
  • Gość: gość IP: *.jjs.pl 24.03.14, 21:50
    w ostatnim zdaniu powinno być "seldżucką starówkę":)
  • sandra00 25.03.14, 07:23
    Jeżeli lecisz pierwszy raz wybierz Side Alanyię i okolice - nie zrazisz się do Turcji , ja pierwszy raz byłam właśnie w tych okolicach , drugi raz Maramaris i okolice potem Oludeniz i okolice ( fatalnie wszystko na minus w porównaniu z Riwierą gdyby był to mój pierwszy pobyt w tym kraju nigdy bym się ponownie do niego nie wybrała ) potem kilka razy znowu Turcja ale tylko Riwiera słyszałam że Bodrum jest super niestety tam nie byłam więc nie mogę się wypowiedzieć .
  • gringo68 25.03.14, 07:36
    jeśli lecisz pierwszy raz, zwłaszcza w sezonie, wybierz Riwierę Egejską

okolice Alanyi to parszywy klimat z dużą wilgotnością, a samo miasto i przedmieścia zabudowane są hotelami i apartamentowcami położonymi na malutkich działkach, plaże "patelnie" zwykle z szarego piachu, do tego tłum i hałas, jak dla mnie jedynym plusem jest mozliwość łatwego zorganizowania wycieczki do Kapadocji

Turcja Egejska to bardziej "środziemnomorskie" klimaty, wyspy, zatoczki, mariny jachtowe, kurorty jak Marmaris czy Bodrum, owszem doś głośne i zatłoczone, ale no nie takie megakołchozy jak Alanya czy Side, a Oludeniz czy Cesme są wręcz kameralne, do tego znanie lepszy klimat
    --
    "USA włączyło się do wojny w październiku 1944 kiedy losy wojny
    były już przesądzone"
    makabrapolska
  • Gość: Ewa IP: *.internetdsl.tpnet.pl 25.03.14, 08:33
    Na pierwszy wyjazd do Turcji polecałabym Riwierę Turecką, ale z pewnością nie Alanyę - to okropne blokowisko bez żadnego klimatu. Zdecydowanie fajniejsze jest Side z ładnymi plażami i bardzo fajnym centrum z zabytkami starożytności. Ładne plaże są też w Belek i w Larze, tam przeważają hotele o wysokim standardzie. Jak nie zależy Ci na piaszczystej plaży to polecam okolice Kemer najładniejsze widokowo na Riwierze.
    z Riwiery jest możliwość pojechania na ciekawe wycieczki, przede wszystkim Kapadocja, wybrzeże Likijskie (najbliżej z Kemer), fajny jest też Zielony Kanion, ale jest wiele innych możliwości.
  • Gość: xxx IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.03.14, 21:58
    Do wszystkich jeśli dodałabym opcję wspaniałych widoków z hoteli na Półwyspie Bodrum położonych na wzgórzach - malownicze, z tym że minusem jest odległość od plaży.
  • crisu70 25.03.14, 22:53
    wybiorę Alanye bo to chyba imprezowe miasto a ja lubię na wakacjach zabawę, coś się bym trochę dowiedział o tych rozrywkach wieczornych, jakie imprezownie polecacie no i co w okolicy zwiedzić?
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 26.03.14, 07:03
    W samej Alanyii jest na wzgórzu seldżucka twierdza (Kale), port z Czerwoną Wierzą (Kızılkule) i seldżuckimi stoczniami (Tersane). W Alanyi niewątpliwą atrakcją jest też piaszczysta plaża Kleopatry i park Ataturka, jaskini Damlatas oraz bazar.
    Jeśli masz w planach zwiedzać na własną rękę Kale, a nie w ramach fakultetu cyti tour to dostaniesz się na wzgórze pod samą bramę miejskim busem, albo spod plaży Kleopatry u podnóża wzgórza autobus nr 4 (numer autobusu sprawdź jeszcze na aktualnym rozkładzie wywieszonym na przystnku). Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na plażę Kleopatry i port warto wiec zrobić sobie spacer do portu. Po drodze w dół znajduje się tuż przy Zamku Wewnętrznym Meczet Suleymana. W Porcie stoi symbol miasta Czerwona Wieża, w której znajduje się Muzeum Etnograficzne (ale to mała wystawa). Na prawo za Czerwoną Wieżą znajdują się stocznie sułtana Keykubata. Tuż przy wschodniej plaży Kleopatry na jej początku jest park Ataturka z fontannami (wieczorem podświetlanymi). Jeśli do centrum od hotelu będziesz musiał dojechać domuszem (minibus zatrzymujący się na stopa, złapiesz go na głowenj ulicy prowadzącej do miasta ) to dojedziesz na ostatni przystanek, który jest przy dużym bazarze piątkowym. Z tego też przystanku przesadzisz się w autobus miejski nr 4 (city bus) za 2 liry dojedziesz nim do przystanku "Damlatas" czyli do jaskini no i plaży Kleopatry.
    Autobus numer 4 kursuje często więc po plażowaniu, zwiedzaniu jaskini (wstęp płatny) i odpoczynku w parku możesz dolmusz nr 4 za kolejne 2 TL wjechać na wzgórze, a z niego zejść do portu w ten sposób zwiedzisz główne atrakcje Alanyi. Z tym, że ze wzgórza są dwa zejścia. Jedno wzdłuż trasy, którą jedzie autobus miejski czyli prowadzi do jaskini, a drugie zejście prowadzi do portu (Iskele). Schodząc tym drugim zejściem wychodzi się wprost na stocznię i Czerwoną Wieżę. Wychodząc z portu do miasta dojdzie się znów do głównej ulicy Ataturka skąd złapiesz domusza powrotnego, nie daleko jest też do placu przy którym jest bazar piątkowy.
    W okolicy Alanyii jest sporo atrakcji i wszystkie są dostępne w atrakcyjnych cenach w ramach fakultetów. W Alanyi działa 6 lokalnych biurach polsko-tureckich działających w Alanyi. Najdłużej działa biuro Rosjanki Leny - od 17 lat (Lena bardzo dobrze mówi i pisze po polsku).
    lena-pachotour.
    Jeśli zaś masz w planach wybrać się na dwudniowe wycieczki do Kapadocji lub Efez i Pamukale to polecam .alanyaonline. ,ale do wyboru masz jeszcze inne polsko-tureckei biura jak jolcia adams tour, wujek i mariolka, metintour, polturk.
    O nocnym życiu Alanyi krążą już legendy:) ale w tej kwestii ja akurat nie pomogę:)
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 26.03.14, 09:30
    Skoro lubisz imprezować z pewnością rejs statkiem z portu w Alanyi ci przypadnie do gustu, większość z tych statków, które oferują całodniowy resj zapodaje na full muzę przez niemal całodniowy rejs. W czasie rejsu ci co się czują na siłach mogą dopłynąć w pław do groty kochanków, przejść grota do wyjścia na skale i stamtąd wykonać skok do wody. Ze statku oczywiście też można skakać w czasie postojów na kąpiel. Łodzie odpływają z portu przeważnie od 10 więc jeśli masz do portu daleko to możesz wykupić w którymś z lokalnych biur tą wycieczkę, a w ramach niej otrzymasz transfer. W porcie są tez oferowane inne formy wycieczek statkami.
  • crisu70 26.03.14, 20:10
    dzięki za wyczerpujące info, jeszcze tylko zapytanko sklepy typu dyskont,gdzie w Alanyi się znajdują a także te słynne bazary jak do nich trafić?
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 27.03.14, 06:16
    Najpopularniejszy bazar piątkowy w Alanyi (Cuma Pazari) odbywa się w samym centrum tuż przy głównej ulicy Ataturk Cadessi w pobliżu dworca autobusowego i końcowego przystanku domuszy. W niedzielę w Alanyi odbywa się bazar w centrum na przeciwko stacji benzynowej Opet, a w dzielnicy Oba na rynku na przeciwko supermarketu Metro odbywa się bazar w poniedziałki. Są też bazary w pobliskich miejscowościach czyli we wtorek i soboty w Mahmutlar (w dwóch miejscach: obok hotelu Alpina i na rynku Alanya), w środy w centrum Konakli. Natomiast w centrum Alanyi na każdym rogu są sklepy z "podróbkami" bez stałych cen, czyli należny się targować, w tym sensie Alanyia to jeden duży bazar.:)
    Na przeciwko dworca autobusowego (Otogar) jest galeria handlowa - Alanyum, a w niej między innymi jest supermarket Carrefour i sklepy z tureckimi markami odzieżowymi czy fasfoodownie (tu ceny są stałe, a sezonie akurat trafisz na przeceny).
    W centrum Alanyi jest też market Sekerciler (pytaj o szekerdżiler market), tu też kupisz bez targowania wszelkie delicje Tureckie, a to co kupisz na wagę (bakalie, orzeszki, chałwę) możesz poprosić o zapakowanie w pudełko szczelnie zafoliowane jeśli chcesz przywieź trochę Turcji do domu:)
    Nie wiem czy są w Alanyi jakieś dysconty? Są supermarkety: Metro w Oba, Migros (są dwa jeden duży, drugi mały), Afra (naprzeciwko wschodniej plaży Kleopatry), Bim, Koctas, Tansas, Tesco Kipa,Kochtash, Makromarket (pytaj na miejscu jak do nich dotrzeć) czy Carrefor w centrum handlowym Alanyum. Na satelitarnej google map znajdziesz Alanyium bez problemu.
    W Alanyi jest też tak zwany sklepy klasy ekonomicznej, w którym Turcy robią tanie zakupy wszelakie min odzieżowe, to miejsce nazywa się 82 Sali Pazar. Piątkowy bazar jest ustawiony pod kątem turystów. Możesz sprawdzić na mapie gdzie się dokładnie mieści tr.wowcity.com/alanya/gpid/106393534110688136839/82-sali-pazari.htm
  • isabeau 27.03.14, 09:05
    > Nie wiem czy są w Alanyi jakieś dysconty?

Oczywiście, że w Alanyi są dyskonty. Jedną z sieci dyskontów jest wymieniony przez Ciebie Bim, to nie supermarket, ale najzwyklejszy dyskont. W Alanyi jest Bimów wiele: www.bim.com.tr/Categories/104/magazalar.aspx?CityKey=7&CountyKey=1126
    Druga sieć dyskontów to Şok, też ma sporo placówek w Alanyi: www.sokmarket.com.tr/en-yakin-sok?il=ANTALYA&ilce=Alanya
    --
    Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Turcji, ale boicie się o to zapytać...
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 27.03.14, 10:50
    Dzięki Isabeau za wyjaśnienie:)
  • crisu70 27.03.14, 21:27
    dzięki za porady czuję się jakbym tam już był, a mają tam jakiś punkt informacji turystycznej, i jak tam z cenami? alkohol,papierosy,taxi,itp
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 28.03.14, 07:05
    Informacja turystyczna mieści się przy ulicy Damlatas (Damlatas Caddesi)
    wikimapia.org/8860115/Tourism-Office
    Zasadniczo alkohol w Turcji jest droższy niż w Polsce, taksówki też bo benzyna aktualnie kosztuje ok. 7 zł, za trzaśnięcie drzwiami płacisz już 5 TL, a za każdy dodatkowy kilometr 4 TL, ale dolmusze to dobra i tania alternatywa:) Przejazd dolmusz w Alanyi (niezależnie od długości trasy kosztował 2 TL (przynajmniej jeszcze w zeszłym roku). Najlepiej jest zaopatrzyć się w odpowiednią ilość papierosów oraz ulubiony alkohol w strefie bezcłowej na lotnisku w Polsce. Za lokalne piwo (Efes, Marmaris i produkowany na licencji Tuborg) w tanich knajpach zapłacisz 3,5-4 TL, w restauracjach już o 2, a nawet o 4 TL drożej. W markecie za Efes zapłacisz niecałe 3 TL, a za lokalne wino 10 TL (tańsze nie nadają się do spożycia;)).
  • isabeau 28.03.14, 08:32
    > W markecie za Efes zapłacisz niecałe 3 TL,

Optymista :P
    --
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 28.03.14, 10:45
    a ile teraz kosztuje ?
  • isabeau 28.03.14, 10:47
    Puszka Efesu powyżej 4 TL, nawet do 5 TL w sklepach.
    --
  • sandra00 28.03.14, 11:25
    Widzę że jesteście świetnie zorientowani - byłam już w Turcji kilka razy najczęściej na Riwierze i korzystałam z wycieczek fakultatywnych , ewentualnie zakupy dolmuszem . Mam pytanie odnoście wybrania się na zwiedzanie zamku w Alanyi . Będę w dzielnicy Okulkalar napewno dojadę do centrum Alanyi dolmuszem , ostatnio dojeżdzałam z Kaziglak ( Utopia World ) do cetrum i jedyny " punkt w jakim się orientuje - to dolmusz zatrzymywał się na takim większym postoju i jak się wysiadało to szło się przez taki bazar ulicą do portu - niedaleko postoju pamiętam sklep LCWIKIKI na głównej ulicy , mam właśnie pytanie czy dalej poruszać się taksówką czy też jadą dolmusze z tego przystanku ewentualnie w jakich godzinach bo raczej takie wycieczki to późnym popołudniem , chciałabym też wybrać się zobaczyć wodospady ale to już pewnie w ramach jakiejś wycieczki czy warto ?
  • isabeau 28.03.14, 16:54
    Pojedź autobusem miejskim/dolmuszem i poproś o wskazanie przystanku najbliższego jaskini Damlataş - znajduje się ona po drugiej stronie wzgórza niż port. Z tej strony wzgórza kursują na szczyt autobusy miejskie, można też wziąć taksówkę. Sporo pisał o tym "gość": forum.gazeta.pl/forum/w,660,150227527,150270942,Re_Riwiera_Turecka_kontra_Riwiera_Egejska_.html
    Co do wodospadów, to jest ich na tym odcinku wybrzeża kilka - w Manavgacie oraz w Antalyi (Kurşunlu, Düden górne i dolne), nie wiem, które chcesz zobaczyć. Najpopularniejsze wycieczki fakultatywne to te do wodospadów Kurşunlu, połączone ze zwiedzaniem Side i teatru w Aspendos czyli tzw. K.A.S. Wg mnie warto, bo odwiedza się kilka miejsc w formie przyjemnej i łatwej wycieczki. Jak wygląda ta wycieczka pisałam kiedyś tutaj: turcjawsandalach.pl/content/jesienna-wycieczka-ucieczka-2013-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-6 (plus opis wycieczki do Pamukkale, jeżeli Cię to interesuje).
    --
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 28.03.14, 19:02
    Toż to 8-10 zł za piwo w markecie ? To możliwe, żeby aż tak podrożało, pamiętam jeszcze cenę 2,75 TL ?
  • isabeau 28.03.14, 19:07
    Co roku drożeje, ostatnia podwyżka była 1 stycznia 2014 z powodu wzrostu podatków za alkohol, papierosy i elektronikę...
    --
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 28.03.14, 19:30
    Aktualne ceny z marca 2014, faktycznie piwo lokalne w markecie kosztuje 4,83 TL, a w restauracji 8 TL.
    www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Turkey&city=Alanya
  • crisu70 30.03.14, 19:41
    a ceny papierosów?
  • Gość: stavros IP: *.static.sl-net.pl 30.03.14, 20:16
    Fajki w Turcji droższe niż w PL. W Bodrum na bazarze albo w Fethiye można bez problemu kupić z przemytu w cenie ok. 2 euro/paczka albo 15 euro/karton, nie wiem jak w Alanyi.
  • Gość: gosc IP: *.jjs.pl 31.03.14, 06:08
    Wystarczy wejść w link (po to go w końcu zamieszczam) aby znaleźć inne ceny aktualnych produktów i usług w Alanyi min cenę paczki Marlboro.
  • Gość: Marika IP: 31.42.14.* 24.08.14, 10:59
    wkrótce wybieram się do Marmaris, kupiłam z koleżanką wczasy w alfa starze, mamy hotel w samym centrum. Słyszałam, że Marmaris jest właśnie takim miejscem, gdzie można poimprezować i że jest tam dużo młodych ludzi. Czy to prawda? :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.