Dodaj do ulubionych

Order Orła Białego dla Matyi. Jest wniosek!

18.12.10, 12:45
Pomysł świetny, bo warto tę postać przypominać, a tak też się stanie, gdy zostanie ona uhonorowana tym wysokim odznaczeniem. Nie rozumiem natomiast, dlaczego z uporem maniaka GW lansuje tezę (w szczególności P. Bojarski), że Czerwiec '56 był zrywem przeciwko komunistycznej władzy. Polecam książkę Ł. Jastrzębia i innych autorów nowej narracji historycznej, wolnej od zacietrzewienia niespełnionych nie-bojowników, którzy we wszystkim co było przed '89, widzą walkę z "komuną" CZERWIEC '56 TO PROTEST O CHARAKTERZE SOCJALNO - EKONOMICZNYM, PODCZAS KTÓREGO W RAMACH POSTULATÓW POLITYCZNYCH OPOWIADANO SIĘ ZA ZMNIEJSZENIEM REPRESYJNOŚCI ORGANÓW BEZPIECZEŃSTWA I ZAPRZESTANIEM WALKI Z KOŚCIOŁEM, ALE BYŁY TO POSTULATY POBOCZNE. PRIMO - podwyżki i obniżenie cen żywności.
Obserwuj wątek
  • Gość: odznaczony Re: Order Orła Białego dla Matyi. Jest wniosek! IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 18.12.10, 13:31
   JÓZEF PIŁSUDSKI, IGNACY JAN PADEREWSKI, AUGUST HLOND, ADAM SAPIEHA, WŁADYSŁAW SIKORSKI, JAN PAWEŁ II, CZESŁAW MIŁOSZ, STEFAN WYSZYŃSKI, WŁADYSŁAW ANDERS, KAZIMIERZ PUŻAK, GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI, ZBIGNIEW HERBERT, IRENA SENDLEROWA, EMIL FIELDORF, WITOLD PILECKI, JERzY POPIEŁUSZKO ..... ORAZ Stanisław Matyja??? To już przesada! Uważam, że jeżeli w ogóle odznaczać, to maksymalnie krzyżem komandorskim z gwiazdą OOP (to bardzo wysokie odznaczenie i w przypadku p. Matyi wystarczające).
  • jurek1943 Order Orła Białego dla Matyi. Jest wniosek! 18.12.10, 17:27
   Odznaczenie dla ś.p Matyji powinno być już dawno przyznane ale jak widać najważniejsi dotąd byli "wojownicy "o wolność-kolesie jak zawsze .Ale że o odznaczenie upomina się wojownik o wolną Polskę niejaki redaktorek G.W Bojarski to jest wstyd gdzie on był w tym czasie może w planie a może wcale nie.Jest i było w ceglarzu synku bardzo wielu uczciwych ludzi którzy powinni murem stanąć za p.Matyja a nie ty wichrzycielu!
   • lili_marleen Re: Order Orła Białego dla Matyi. Jest wniosek! 24.12.10, 09:25
    Gość portalu: m napisał(a):

    > późniejsza "S" swoje powstanie zawdzięcza pustymi półkami w sklepach. Jedzenie
    > "na kartki" i inne zmusiło ludzi do zjednoczenia się i przeciwstawienia panując
    > emu reżimowi. Gdyby te półki były pełne ........ .

    Coś w tym jest o czym piszesz. Zachodzę w głowę czemu ekipa Jaruzelskiego pominęła tak ważny element oddziaływania na ludzi jak radykalna poprawa zaopatrzenia po wprowadzeniu stanu wojennego. Gdyby po 13 grudnia nagle zapełniły się półki jak po 1989 roku - chocby na kształt półek w enerdowskich czy węgierskich sklepach to ludzie nosili by Jaruzela na rekach a Solidarnosć w formie politycznego niezłomnego betonu tkwiłaby w głebokim podziemiu drukując swoje odezwy, których by i tak nikt poza SB nie czytał.
    Zamiast wyprowadzać czołgi czy ZOMO wystarczyło dogadać się z RWPG i wywalczyć dla znajdujacych się pod ścianą w Polsce komunistów dotacje gospodarcze takie jakie dostawała Kuba czy Honecker. Zamiast ludzi zabijać, bić czy zamykać w więzieniach wystarczyło ich kupic.
    Gdyby tak sie stało spokojnie we względnym dobrobycie, z ograniczoną wolnoscią i obrosłymi w tłuszcz i samozadowolenie komunistami doczekalibysmy 1989 roku - jak Czesi, Węgrzy, Bułgarzy...


    --
    "Warto płynąć pod prąd, do źródła,
    bo z prądem płyną tylko śmieci" - Zbigniew Herbert

    ---------------------------------------------
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka