Dodaj do ulubionych

Apel do Redakcji - w kwestii Cyganów

29.01.11, 11:46
Droga Redakcjo poznańskiej GW - piszę do Was w kwestii Cyganów. Napisaliście serię artykułów, z których wynika, że restauratorzy, którzy zdecydowali się nie wpuszczać do swoich lokali Cyganów to rasiści, stosują dyskryminację, łamią prawo i tak dalej. Ale rzetelność dziennikarska wymaga również spojrzenia z drugiej strony sprawy. Napiszcie proszę artykuł o tym jak Cyganie się zachowują: w King Crossie, w Starym Browarze, na Starym Rynku. Zróbcie wywiad z panią Lopez, żeby też mogła się wypowiedzieć jak Cyganie zachowywali się w Cuba Libre. Zapytajcie mieszkańców Poznania lub sklepikarzy, którzy zostali okradzeni. Bo stawianie sprawy w ten sposób: Polak jest zły, jeśli nie wpuści Cygana, a Cyganowi wszystko wolno, to napuszczanie jednych na drugich. Problemem Cyganów jest ich nieasymilacja ze społeczeństwem polskim. Oni nie wiedzą jak się zachować, nie wiedzą że w towarzystwie innych ludzi nie wypada drzeć się wniebogłosy, rozrzucać jedzenia, że nie wolno kraść, że warto być uczciwym, mówić prawdę, szanować innych ludzi, szanować cudzą własność. I bardzo wielkopolska wartość: do bogactwa dochodzi się ciężką pracą, wytrwałością, cierpliwością i oszczędnością. Nie wiedzą tego i tym bardziej nie są w stanie przekazać takich wartości dzieciom. Dodatkowo ich dzieci nie chodzą do szkoły, a wzorce i autorytety dla nich stanowią ci, którzy mają dużo nieuczciwie zdobytych pieniędzy. To patologiczne koło. W jaki sposób ma być lepiej, kiedy nie ma na to szans? Może Gazeta Wyborcza by zrobiła jakąś akcję edukacyjną dla polskich Cyganów? Może promowałaby wśród nich szkołę i edukację. Może należy im przekazywać, że porwanie nieletniej dziewczynki, a potem nielegalny ślub z nią to pedofilia i grozi za to w Polsce więzienie? Ja chętnie poznałbym dobrych Cyganów. Chciałbym, żeby oni asymilowali się z polskim społeczeństwem, żeby mogli uczciwie pracować, tworzyć kulturę, płacić podatki i być wartościowym elementem społeczności Poznania, Wielkopolski i Polski. Gazeto, jeśli będziesz napuszczać jednych na drugich, to skończy się tak jak w Europie zachodniej: najpierw powstaną cygańskie getta na obrzeżach miast, potem Cyganów i ich działalność (żebry, kradzieże, oszustwa, a może i handel narkotykami) będzie kontrolować cygańska mafia, a Polska będzie chciała ich eksmitować. Tak przecież zdarzyło się we Francji. Gazeto, nie idź prostą drogą, rodem z brukowca. Pomóż także Cyganom integrować się ze swoimi polskimi sąsiadami. Myślę, że 95% czytelników GW popiera ten pomysł.
Edytor zaawansowany
 • krystian10 29.01.11, 12:52
  Pisanie w stylu "Cyganie" jest nadużyciem i to dużym, nie wszyscy Cyganie są źli, wśród nich, tak samo jak wśród Polaków, są ludzie dobrzy i źli. Jedni pracują, płacą podatki, skończyli szkoły i są tacy co to zachować się nie potrafią. To samo przecież dotyczy wszystkich nacji i cham pozostanie chamem bez względu na narodowość. Błędem jest wypraszanie tylko dlatego, ze ktoś jest Cyganem, Żydem itp. Wypraszać trzeba ludzi którzy nie potrafią się zachować i tyle.
  --
  Miłość jest ślepa i dlatego obmacuje.
 • Gość: mapo IP: *.wtvk.pl 29.01.11, 14:33
  No, ale Cyganie mają problem z asymilacją i integracją we wszystkich krajach. Co dzieje się we Włoszech, Francji czy Hiszpanii, na Słowacji? Wszędzie są na marginesie i nie mogą się zintegrować z ogółem społeczeństwa. Jeśli się nie zintegrują, to ludzie będą chcieli rozwiązania a la Sarkozy, a nie o to chodzi, prawda? Jak skłonić ich do integracji i przyjęcia zwyczajów Polski?
 • krystian10 29.01.11, 14:39
  Nie wszyscy Cyganie mają ten problem, proszę nie uogólniaj bo to najgorsze co może być.
  --
  Miłość jest ślepa i dlatego obmacuje.
 • mapo0 29.01.11, 14:51
  ale większość Cyganów ma ten problem?
 • Gość: wojtek651 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.11, 15:40
  Jasne stary ma . Iproblem w tym że oni się asymilować nie będą bo nie robią tego od setek LAT.i nawet tak szacowna upadająca gazeta im w tym nie pomoże.
 • krystian10 29.01.11, 15:56
  Pewnie większość ma, ale to nie powód żeby mówić, że wszyscy i wszystkich tak samo traktować.
  --
  Miłość jest ślepa i dlatego obmacuje.
 • dziodu 31.01.11, 09:19
  Pewnie nie wszyscy. Tak samo jak nie wszyscy łysi w dresach z szalikami to bandziory. Tylko zastanów się - prowadzisz knajpę i łysi w dresach dzień w dzień wszczynają bójki, odstraszają klientów, zachowują się w chamski i wulgarny sposób. Tracisz klientów i tracisz kasę. Więc wprowadzasz zakaz wstępu w dresie i szaliku (tak jak w większości pubów/dyskotek z ochroną). Wśród tych wszystkich dresiarzy statystycznie na pewno są porządni ludzie, którzy na tym ucierpią. Tak samo jest z Cyganami. Z rachunku zysków i strat wynika, że przynoszą więcej szkód niż potencjalnych zysków i nikt, kto prowadzi knajpę i myśli , nie będzie robił eksperymentów "wpuszczę i zobaczę czy to dobry Cygan / zły Cygan" . Za dużo do stracenia. Dopóki Cyganie nie zmienią swojego zachowania to będą traktowani w taki sposób na jaki sobie zapracują swoim zachowaniem.
  --
  Wsiewo mira nie priejebiosz
 • krystian10 02.02.11, 13:01
  Takie podejście do sprawy kończy się zazwyczaj wykluczeniem danej grupy poza nawias społeczeństwa, a to jest krok do faszyzmu. W ten sposób nie naprawiamy nic, a tylko uciekamy od tematu, o który tu chodzi, a chodzi o dyskryminacje kogoś z powodu rasy, koloru skóry czy wyznania, bez względu na to co robi dany człowiek. Przypomnij sobie jak się niedawno wkurzaliśmy, że na zachodzie nas traktują jak wykluczonych, teraz my mamy z tym problem i zamykanie przed kimś drzwi nie załatwia sprawy, nie tędy droga. Gazeta chyba słusznie zwróciła uwagę na ten problem i moim zdaniem powinniśmy do tego podejść jak ludzie myślący nie tworząc stref "tylko dla białych" bo to by było chore.
  --
  Miłość jest ślepa i dlatego obmacuje.
 • dziodu 02.02.11, 13:26
  Przepraszam, ale żyjemy chyba w dwóch równoległych światach :) Zrozum wreszcie, że Cyganie mają zakaz wchodzenia do knajp nie przez kolor skóry ale przez to jak się zachowują. To jest główny powód. Do tych samych knajp chodzą Murzyni, Arabowie i pewnie Azjaci i są wpuszczani ponieważ zachowują się według przyjętych ogólnie norm. Co do zachowania Polaków na zachodzie - ja się nie wkurzam bo się wcale temu nie dziwię. Np. jakiś czas temu na Krecie widziałem co potrafią nasi rodacy i jak to było odbierane przez Greków. I nie pisz proszę o "wykluczaniu danej grupy poza nawias" bo ta grupa skutecznie wyklucza się sama. Co do faszyzmu i wykluczenia - mała zgaduj-zgadula - kto tak opisuje Cyganów :
  "RROMANIPEN - to zasada, której używa się wyłącznie wewnątrz społeczności cygańskich i która służy do wyodrębnienia Cyganów "prawdziwych", od tych, którzy zasady rromanipen nie przestrzegają.
  Rromanipen wyznacza granicę etniczności, która nie jest do pokonania dla nie-Cygana tj. gadzia. Gadzio nigdy nie stanie się Romem. Może natomiast zasłużyć na określenie "manus" - człowiek, i wtedy przestaje być istotą spoza kręgu prawdziwych ludzi. "

  --
  Wsiewo mira nie priejebiosz
 • krystian10 02.02.11, 13:59
  Jeżeli dobrze przeczytasz artykuł to wyczytasz, że dwóch Cyganów sobie spokojnie siedziało i rozmawiało z dwoma Polakami, a ochrona przyszła i wyprosiła Cyganów tylko i wyłącznie dlatego, ze byli Cyganami. Może więc ten "równoległy świat" nie jest taki równoległy.
  --
  Miłość jest ślepa i dlatego obmacuje.
 • dziodu 02.02.11, 14:03
  Jednak światy równoległe :)
  --
  Wsiewo mira nie priejebiosz
 • krystian10 02.02.11, 16:31
  Albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

  --
  Miłość jest ślepa i dlatego obmacuje.
 • Gość: jerzy IP: *.wtvk.pl 30.01.11, 11:39
  Popieram! Gazeto do roboty!!!
 • mapo0 31.01.11, 08:37
  Redakcjo, co Wy na to???
 • mapo0 31.01.11, 21:03
  No i Redakcja mnie olała. Zamiast odpowiedzieć na poważną propozycję, woli pisać 100 artykułów o dupie Maryni - o źle zaparkowanym samochodzie, o flagach, o pluciu.
 • po-chwa_lony 31.01.11, 22:37
  Ciekawe, czy redaktorkowi-politrycznie poprawnemu oszołomowi, który wywołał i tak zmanipulował temat Cyganów - szefostwo z nerwów poleci po premii ;)
  Bo jak na razie to gazeta wybiórcza się ośmieszyła na maxa ;)
  Nawet żenujący wywiad z politycznie poprawnym łekspertem nie odwrócił ludzkich przekonań w temacie Cyganów. I co teraz? Nabrali wody w usta? ;)
 • mapo0 01.02.11, 09:09
  Redakcjo GW - domagam się odpowiedzi!!!
 • dziodu 01.02.11, 10:04
  Śmiem powątpiewać czy GW się tym zajmie. Są ważniejsze sprawy w Poznaniu - plujący kibol (sprawa dotycząca i interesująca wszystkich mieszkańców Poznania), potem znowu będzie Hinc na tapecie, potem ewentualnie Rychu. A swoją drogą Redakcjo - tak naciąganych i stronniczych artykułów jak te na temat Cyganów dawno nie czytałem ;)
  --
  Wsiewo mira nie priejebiosz
 • good_vibrations 01.02.11, 10:30
  Wątpię, żeby się tym zajęli. Nabiłeś trochę piany i raczej wszystko pozostanie w sferze internetu. Jednak popieram to co mówisz i podpisuję się pod tym bez zastanowienia. Choć może pisanie, że kradną itd. to odrobinę za mocne stwierdzenie.

  Tak czy inaczej dziennikarze mają poważne sprawy na głowie - plują na ludzi na stadionie, więc będą o tym pisać przez miesiąc/dwa, potem się wróci do tematu :)
  --
  Na debilne posty nie odpowiadam.
 • mapo0 01.02.11, 19:18
  Redakcjo, ja się nie ugnę, oczekuję na i proszę o odpowiedź, ustosunkowanie się wobec propozycji zawartej w moim poście! Inni czytelnicy mnie popierają. Może być na maila gazetowego.
 • mapo0 02.02.11, 08:42
  Redakcjo Gazety Wyborczej - ODPOWIEDZ!!!
 • Gość: scientist IP: 95.108.69.* 02.02.11, 12:28
  i próbuje metody ucieczki do przodu zamieszczając żenującą odezwę grupki zideologizowanych naukowców ;)
 • dziodu 02.02.11, 12:48
  Myślę, że Redakcji zależy na Czytelnikach i jako szanujący się portal odpowie. Mi po tygodniu odpowiedzieli na pytanie skąd czerpią informacje na temat korków w Poznaniu :)
  --
  Wsiewo mira nie priejebiosz
 • mapo0 02.02.11, 17:46
  Aha, to OK, więc będę czekać z utęsknieniem na odpowiedź Redakcji :)
 • Gość: echo IP: *.wtvk.pl 07.02.11, 18:33
  up!
 • dziodu 09.02.11, 13:33
  cisza jak makiem zasiał :)
  --
  Lepszy mały ale własny i z przodu niż duży ale cudzy i z tyłu...
 • mapo0 09.02.11, 18:43
  Redakcja Gazety Wyborczej jeszcze mi nie odpowiedziała...
 • dziodu 10.02.11, 14:23
  Daj znać jak odpowie
  --
  Lepszy mały ale własny i z przodu niż duży ale cudzy i z tyłu...
 • mapo0 14.02.11, 08:57
  Gazeta Wyborcza nie odpowiedziała!!! Widocznie wolą zajmować się tematami o dupie maryni i mącić, napuszczać jednych obywateli na drugich, ośmieszać i poniżać swój własny kraj, snuć intrygi zamiast zajmować się rzetelnym, wieloaspektowym dziennikarstwem i dążyć do prawdziwgo rozwiązania problemu.
 • mapo0 15.02.11, 08:34
  Redakcjo, co z tymi Cyganami???
 • Gość: REDAKCJA IP: *.dip.t-dialin.net 15.02.11, 22:49
  Wybacz mapo0, ale ONI teraz siedzą u nas w Gazeta Cafe, próbujemy się z nimi integrować. Jak nie zrobią burdy, to odpowiemy co dalej.
 • Gość: obywatel IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 16.02.11, 15:05
  i co? Zrobili burdę ? ;)
 • Gość: gadzio :) IP: *.wtvk.pl 16.02.11, 19:17
  Nie zrobili burdy, ale po ich wizycie znikł ekspres do kawy i krzesła i musieli zamknąć Gazeta Cafe.
 • mapo0 19.02.11, 16:33
  Redakcjo, odpowiedzcie!!!
 • dulok_wita_was 20.02.11, 11:13
  up!
 • Gość: aa IP: *.adsl.inetia.pl 20.02.11, 12:50
  Może na początek Redakcja zatrudni Cygana na stróża nocnego
 • mapo0 21.02.11, 22:26
  Redakcjo, chcesz mnie ocyganić, wykręcając się od odpowiedzi?
 • dziodu 22.02.11, 08:24
  Od razu tam się wykręcając:) po prostu Redakcja w natłoku swoich zajęć nie zauważyła jeszcze tego wątku, ale jak każda szanujący się portal, który odpowiada na pytania swoich czytelników, to i Tobie Redakcja odpowie :)
  --
  Lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż Alzheimera i zapomnieć wypić!
 • mapo0 25.02.11, 16:35
  Czuję się dyskryminowany przez Redakcję!!! O Cyganach piszą a na mój list nie odpowiedzieli!
 • dziodu 02.03.11, 11:48
  Napisz może, że jesteś Cyganem i homo - w dodatku jeździsz na rowerze, masz na imię Litar, należysz do Wiary Lecha, i pracujesz dla Ryśka G. to wtedy na pewno odpowiedzą, bo tymi tematami głównie żyje poznańska Redakcja :)
  --
  Lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż Alzheimera i zapomnieć wypić!
 • dziodu 08.03.11, 11:47
  deser.pl/deser/1,111858,9217571,Zostala_babcia_majac_23_lata.html
  ot taki smaczek z życia cygańskiej społeczności. Może Redakcja zainteresuje się tym tematem w odniesieniu do poznańskich Cyganów?
  --
  Lepiej mieć Parkinsona i trochę wylać, niż Alzheimera i zapomnieć wypić!
 • Gość: Marcin IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 03.03.11, 13:06
  POSŁUCHAJ TEGO rozrywkaimuzyka.webnode.com/
 • Gość: Biały Brat IP: 77.114.14.* 05.03.11, 14:51
  Drodzy Wielkopolanie,
  Po pierwsze primo, chciałbym zapewnić, że nieprawdą jest, że Ślązacy nie lubią Wielkopolski. Podobnie jak Wy, mamy wyjątkowo rozbudowaną tożsamość narodową i podobnie jak Wy potrafimy walczyć o honor i wolność ojczyzny. Nasze powstania nie zakończyły się jak Wasze zwycięstwem, jednak w dłuższej perspektywie przyczyniły się do uzyskania niepodległości, którą po 1989 roku oddaliśmy sprzedawczykom i złodziejom.
  Po drugie primo, tzw. problem romski istnieje również na Śląsku, z uwagi jednak na nikłą atrakcyjność dla świata polityki, a mówiąc wprost, nikłe ewentualne poparcie wyborcze, nie jest i nie będzie podnoszony.
  Czy ktokolwiek słyszał o wielkiej aferze w zabrzańskim ZUS-ie kilka lat temu? Skorumpowani orzecznicy przyznawali wysokie renty cyganom, podczas gdy, naprawdę chorzy ludzie latami czekali na decyzje o przyznaniu świadczeń. Ci sami ciężko chorzy Romowie, pobierali zasiłki w zabrzańskim Urzędzie Pracy przywożąc ciężko chore kobiety, dla ZUS-u pozbawione możliwości swobodnego poruszania się, stojące w długich kolejkach po pieniądze z naszych podatków.
  Jeśli ktoś nie czuje się Polakiem, nie pracuje, nie edukuje swoich dzieci w polskich szkołach, utrzymuje się z przeróżnych świadczeń finansowanych przez państwo a równocześnie nie ukrywa swojej zamożności nie płacąc podatków, niech nie dziwi się, że zachowując się nieprzyzwoicie w restauracji jest tam niemile widziany. Czapki z głów dla Pani Lopez za odwagę i jasny komunikat dla warcholstwa. Jej lokal i Jej decyzja. Rzecznik praw obywatelskich niech zajmie się niezgodnością konstytucyjną istnienia środowiska romskiego w Polsce pod kątem równości i sprawiedliwości dla każdego obywatela, a nie ściganiem przedsiębiorcy, który co miesiąc lub kwartał, wpłaca do państwowej kasy podatki.
  Po trzecie primo, zapraszam do dyskusji nr gg 1369287 o absurdalności tej i innych spraw.
 • Gość: Gaja IP: *.public.amu.edu.pl 20.03.11, 08:45
  doskonale to wszystko opisałeś. POPIERAM :)
 • mapo0 11.05.13, 17:57
  ponawiam mój apel droga redakcjo :)
 • mapo0 20.05.13, 22:18
  Redakcjo, odpowiedzcie :)
 • Gość: herbatnik IP: *.173.52.146.tesatnet.pl 20.05.13, 22:29
  wołaj zdrów :)
 • mapo0 19.07.19, 09:23
  ciekawie czy po ponad 8 latach coś się zmieniło

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka