Dodaj do ulubionych

Czas podnieść głowę! Poznaniacy mają z czego by...

26.07.11, 21:39
No nie, czegoś takiego nie można pozostawić bez odpowiedzi.
To jest jakiś stek bzdur albo oda pochwalna dla przeciętniactwa (lub może wprost dla naszego kulawego prezydenta-lenia). Ludzie obudźcie się! Jestem poznaniakiem z urodzenia i z pradziadów i kocham to miasto. Ale, jeżeli naprawdę tak będziemy nadal myśleć, to Wrocław (miasto o podobnym potencjale) będzie mieć metro, a my Zamek na Górze Przemysława (po co?!), Wrocław będzie mieć sieć ścieżek rowerowych i tramwaje wodne na Odrze, a my będziemy mieć Muzeum Godła Narodowego, najdroższy stadion świata i zabetonowany ściek zwany przez geografów Wartą. Czy naprawdę tego chcemy? Czy musimy się oszukiwać, że wszystko jest cacy? Ja chcę więcej, właśnie dlatego, że w Poznaniu mieszkam, nie zamierzam się wyprowadzać i nie jest mi obojętne, że nie potrafimy cały czas wykorzystać swojej świetnej na skalę Polski sytuacji gospodarczej. Poznań kandydował na europejską stolicę kultury. ??? Patrzyłem na to i nie mogłem się nadziwić. Z czym do ludzi?!
No i pokazali nam miejsce w szeregu. Nie chcę się więcej rozwodzić, przykłady można by mnożyć. Zgadzam się w jednym, warto podnieść głowy, ale po to by coś w końcu zmienić, a nie opowiadać tym nielicznym, którzy będą chcieli słuchać, głodne kawałki o godle i gen. Dąbrowskim.
Edytor zaawansowany
  • otec1 26.07.11, 22:02
    Miasto podupada, żyje sie tu gorzej jak kilkanaście lat temu. Co roku ubywa kilka czy nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców, którzy wynoszą się do sąsiednich gmin. A Poznań ma być dumny z remontu jakiegoś zamku czy muzeum? Prawie 15 lat pracuję w Poznaniu i choć nigdy tu nie mieszkałem to wystarczająco duzo czasu tu spędziłem, żeby poznać to miasto. Dumny to ja mogę być, że mieszkam w jednej z podpoznańskich gmin, gdy widzę jak się rozwija, powstają nowe osiedla, drogi, rozwijają się usługi i handel, podnosi się standard życia i nie mam żadnych problemów z przyjęciem dziecka do przedszkola. W tym tempie to za 20-30 lat Poznań będzie tym dla okolicznych miast czym teraz jest Gdańsk dla Sopotu czy Gdynii.
  • Gość: czas_na_zmianę IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 26.07.11, 22:30
    Jeżeli firmą zarządzają niekompetentni ludzie, to kwestią czasu jest kiedy nawet najlepsza firma wpadnie w tarapaty. Poznań był w latach 90 niekwestionowanym numerem 2 w Polsce po Warszawie. Wybieramy jednak od lat na prezydenta człowieka bez horyzontów, urzędniczynę który nie ma żadnej wizji i miota się od ściany do ściany. Najpierw szczyci się zrównoważonym budżetem, by w kolejnej kadencji wywalić ponad grubą bańkę na stadion i termy (biorąc pod uwagę, że pieniądze te mogły stanowić wkład własny i być uzupełnione finansowaniem z UE, mogliśmy mieć w to miejsce inwestycje za ponad 1,5 miliarda. Mamy wielką plazmę na ścianie w obskurnym domu z cieknącym kranem i dziurami w podłodze).

Grobelny konserwuje ziemniaczaność, prowincjonalność i duchotę. Co może człowiek z wizją, nowoczesny, z biznesowym backgroundem pokazuje przykład Wrocławia. Każdy kto odwiedzi Wrocław i zobaczy tamtejsze centrum (nawet czystości możemy się od nich uczyć) i rozmach inwestycji przestanie bredzić o wyższości Poznania.
  • rockville 26.07.11, 23:00
    Zamek Krolewski czy Muzeum Godla przypominaja nam mroczne czasy, kiedy to bylismy Polakami. Jednakze, od kilku lat jestesmy Europejczykami polskiego pochodzenia .Nasza nowa matka jest Unia Europejska, a ojcem European Central Bank. Nie chcemy patrzec w przeszlosc , dzis z niecierpliwoscia czekamy na rok 2012, kiedy to odbedzie sie najwazniejsze wydarzenie w ponad 1000-letniej historii naszego miasta : EURO 2012. I powodem naszej dumy jest tylko jeden obiekt : STADION !. Z niecierpliwoscia ogladamy neonowy zegar na Starym Rynku, ktory odlicza czas do tego epokowego wydarzenia. Zegar ten zatrzymamy po pierwszym gwizdku sedziego, a po zakonczeniu Euro bedzie on odliczal czas od zakonczenia mistrzostw. I przyszle generacje, a takze miliony turystow odwiedzajacych STADION, beda mialy swiadomosc , jak dawno temu odbylo sie to calkowicie zmieniajace historie naszego miasta wydarzenie. Polska okresu miedzywojennego byla dumna z budowy portu w Gdyni, my, Europejczycy polskiego pochodzenia jestesmy dumni ze STADIONu !
  • wlodzimierz_nowak 26.07.11, 23:05
    Podkreślanie tradycji (jeśli się ją ma) jest równie ważne jak budowanie przyszłości. Ważna jest proporcja między jednym a drugim, tak w zaangażowaniu, jak i finansowaniu. Ale każda roślina rosnąc zwiększając długość i przekrój pędów, zwiększa długość i przekrój korzeni.

Poznaniacy mamy ambicje, znamy naszą wartość i potencjał. Eukaliptusik zapewne jest z nami od niedawna (w ciągu 11 lat do Poznania sprowadziło się ok. 50 tys. ludzi, a ludność PZ zwiększyła się o 80 tys., stąd spadek liczby ludności samego miasta) i być może nie ma odniesienia do różnicy poziomów w przeszłości.

My wiemy, że Poznań to wspaniałe miasto. I bardzo się cieszę, że tylu ludzi postanowiło razem z nami zostać poznaniakami. Cieszę się, że Eukaliptusik pisze nas, że wyraża swoją troskę o Poznań pisząc do gazety (choć nie zgadzam się z paroma wnioskami). Niestety dzisiejszy Poznań to miasto stojące, drepczące, w paru aspektach cofające się w przeszłość, lekkomyślne, rozrzutne, niepracowite, pozbawione ambicji, pragmatyzmu i oszczędności.
    Ten dysonans między tym co społeczność Poznania postrzega jako swoje wartości, a tym co prezentuje obecna władza jest coraz szerzej dostrzegany i to wzbudza coraz głośniejsze niezadowolenie. Wciąż mniejszościowe, ale coraz powszechniejsze. Wszak mamy zakorzenione ambicje, chęć zmian i wolę podejmowania wyzwań.

Natomiast Poznań "wciąż zajmuje wysokie miejsca w rankingach". Oczywiście, że tak. Trudno przez naście lat zmarnować taki potencjał. Poznań do 1995 roku był przez sto lat najbogatszym polskim miastem i to jest wciąż odczuwalne.
    --
    www.facebook.com/wlodek.nowak i www.my-poznaniacy.org
  • dr.europa 26.07.11, 23:27
    bzdury? Moze to tekst ironiczny albo jakis sabotaz?
    Muzeum ptaka w budynku z XXI w. jednak architektonicznie nawiazujacym do bajki z Gagamelem - to rzeczywiscie powod do dumy. Czyzby geniusz z Kolegiackiego wykupil artykul sponsorowany? To co sie dzieje z Poznaniem pod okupacja tego buractwa z um to jakis zenujacy koszmar.
  • prosto_car 27.07.11, 01:31
    dr.europa napisał:
    > Muzeum ptaka...

To Ci się udało... :D
  • qwardian 27.07.11, 07:20
    Muzeum godła to podstawowa rzecz, ale nie jedyna. Na zamku odbył się Hołd Pruski ( 29 maja 1493) roku na Zamku Królewskim kiedy to Król Polski Jan Olbracht przyjął hołd lenny i przysięgę wierności z ziemii pruskiej od Mistrza Zakonu Krzyżackiego Hansa Von Tieffena.

Wypada przypomnieć również, że Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu leży pochowana jedna z najwybitniejszych postaci, Józef Wybicki, twórca Hymnu Polski, osoba związana blisko z Tadeuszem Kościuszko, oraz Generałem Dąbrowskim, poseł z Wielkopolski w 1780 roku.

Bardzo ładny felieton nawiązuje do niebywałego skoku cywilizacyjnego w historii miasta Poznania w ostatnim czasie. Odrabiamy stracony czas, zrzucamy brzemię garnizonowych koszar militarnych Prus, antynarodowej i antykatolickiej wojny Hakaty i Kulturkampf przeciw Polakom, zniszczenia drugiej wojny światowej, pół wieku komunizmu, oraz zastoju lat 90-tych związanych z nieudolnym zarządzaniem miasta przez Szczęsnego Kaczmarka...
    --
    "Komunistyczne idee były (dla mnie) prostą kontynuacją Oświecenia"
    Zygmunt Bauman
    www.kki.pl/piojar/polemiki/novus/iluminaci/dolar.html
  • truskawa800 27.07.11, 09:03
    Ja już widzę te tabuny turystów i inwestorów zwabionych powabem krypty Dąbrowskiego i historią godła i nowiutkim,średniowiecznym zamkiem i historią posła wybickiego oraz Janem Olbrachtem. Napewno będziemy na ustach całego świata, to będzie przełom:-)
  • alfalfa 27.07.11, 16:31
    Masz rację, turystów przyciągnie do Wrocławia metro...
    A.
  • rak1963 27.07.11, 09:52
    autorką. Niestety większość piszących tu Poznaniaków potrafi tylko narzekać ale gdy trzeba coś zrobić dla miasta to od razu mają dwie lewe ręce do takich działań. Krytykują bezustannie władze Poznania, a sami dla innych nic zrobić nie chcą i nie potrafią. Są zerem jako obywatele ale krzyczą najgłośniej jaka to krzywda im i miastu się dzieje :-))
  • india.wr 27.07.11, 10:03
    Bez przesady. To w radzie miasta są mieszkańcy, urzednicy Grobelnego to w większości też nie imigranci a jest jak jest. Kumoterstwo odczułem osobiście, bałagan urbanizacyjny i żadnych inwestycji na Morasku boli mnie do żywego, wiele lat zorganizowani mieszkańcy piszą pisam, spotykaja sie ze złotoustymi urzędnikami i radnymi a dziadostwo na Morasku jak było tak jest. Przez 25 lat wybudowano 500m asfaltu i zasadzono 3 drzewa (optymiści twierdżą, że 5). Zima jeżdżę po ośki w wodzie i błocie ulicami Moraska, i co? mam być dumny, że zbudujemy sztuczny zabytek, nie mający żadnego znaczenia dla życia 99,(9)% mieszkańców.
  • rak1963 27.07.11, 10:17
    Zamku Przemysława odwiedzi go z zainteresowaniem około 50 % Poznaniaków. A gdy otworzą kawiarnię na wieży zamkowej to wielu Poznaniaków i turystów będzie tam przychodzić. Pomijam już nawet sprawę muzeum w zamku a to też dodatkowa atrakcja przynajmniej dla niektórych ( pomijając oczywiście tych z Ciemnogrodu :-) Tak więc twierdzenie że ten zamek będzie bez znaczenia dla 99 % mieszkańców jest bardzo nieprawdziwe i niesprawiedliwe.
  • Gość: tomi IP: 83.238.240.* 27.07.11, 11:04
    Naprawdę potrzeba zawsze obrzucać inwektywami? Dla czego zaraz ciemnogród? Może poprostu inni ludzie, którzy mają jak każdy prawo do wydawania własnych sądów.
    250.000 ludzi odwiedzi/zwiedzi zamek gargamela? W jakim czasie? Chyba szanowny forumowicz przesadza. Zamek może będzie drugorzędną ciekawostką - kuriozum jak Licheń, ale nie ważną atrakcją. Dobrym przykładem jest odsłonięty fragment murów w rejonie Masztalarskiej - czasem ktoś przejdzie, jest fajnie O.K.
    Muzeum Orła Białego?
    Ludzie walą tłumami do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zabytki najczęściej oglądają wycieczki szkolne a potem gnają do browaru. Atrakcyjne miasto musi być żywe. Żeby było fajniej, zamek jest budowany z całkiem wspólczesnych materiałow, ocieplony styropianem itd. Całkiem fajna zabawa - tylko dlaczego za nasze pieniądze. Budowa zamku bardzo dobrze pokazuje brak koncepcji, brak najmniejszej odwagi u decydentów. To miejsce mogło stać się czymś ciekawym, ważnym - ale na to trzeba pracy, wiedzy, pomysłu ... Okazja została bezpowrotnie zmarnowana.
  • rak1963 07.08.11, 09:06
    zamek zostanie oficjalnie otwarty. Jestem przekonany że większość uzna odbudowę w tej formie za bardzo dobry pomysł. A moim zdaniem forma w jakiej zostanie odbudowany powinna się podobać większości, a nie mniejszości Poznaniaków.
  • india.wr 27.07.11, 09:55
    ale przecież nie z historycznie zapóźnionym regionem jest sens się porównywać.
    Osobiście będę czuł może nie napuszona dumę ale jakieś zadowolenie z mieszkania w Poznaniu jeśli będe widział porządek urbanistyczny, "normalne" gładkie nawierzchnie ulic, jeździł ulicą Morasko, która bedzie miała zwykłe pobocza (teraz nie ma), ulice lokalne na Morasku - włącznie z moją beąa miały utwardzona nawierzchnie, dzieciaki będa miały miejsca w żłobkach i przedszkolach. Potrzebuję zadowolenia na codzień a nie od święta. Od powstania Muzeum Godła, Stadionu czy term mój lokalny patriotyzm nie urośnie.

Poznań poza częścią ciekawej starówki to nudne , rozwijające się niezorganizowanie miasto, owszem lepsze miejsce do życia niz przysłowiowa Pigża, ale mniej atrakcyjne niz kilka innych wiekszych i mniejszych miast w Polsce, o zagranicy nie wspominając.

szanowna autorka tetstu jest tak dumna, że zapomniała dodać, że w Poznaniu jest coś co możemy zobaczyc tylko w 14 innych miejscach na Ziemi, a drugie takie miejsce w Europie. Ale zapewne jej napuszona duma nie pozwoliła jej dojrzeć tego przyrodniczego ewenementu, bo sprawy wielkiej wagi jak Godła, muzea, wspaniały pan prezydent i rada miejska są ważniejsze.
  • Gość: RAUBER IP: *.147.187.197.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 27.07.11, 10:02
    Tak, budujmy poczucie dumy z naszego miasta. Ona jest bardzo ważna :)

Krytyka do której jesteśmy przyzwyczajeni o ile jest konstruktywna to musi być uprawiana, my ją uprawiamy żeby miasto poprawiać. Szwedzi z którymi kiedyś pracowałem na każdym kroku podkreślają szwedzkość danego produktu wyrażając dumę. Ale też są krytycznie nastawieni do niektórych działań i starają się je poprawiać.

Więcej nie piszę bo musiałbym Włodka kopiować.
  • czerwonylech 27.07.11, 10:50
    Czyli klechy w końcu dostaną swoje, muzeum na Ostrowie, czyli forsę.. Muzeum godła - to pierdoły. Muzeum "z Wolski do Wolski", to też fanaberia, podobnie jak opisana przez Łukaszewicza rudera zamku
    Co wiecej: Polenland posiada juz tylko godło, do czasu przyjecia godła spróchnialej, ale niemiecko-francuskiej Unii.
    W ogóle na takie muzea nie da sie nabrać nikogo. A od takiej "nauki dumy" jest szkoła. dobre programy, dobre podreczniki. Silny kraj, dobra gosppodarka, stosunki z wszystkimi sasiadami.
    Z czego duma? Że jesteśmy rozebrani do gaci, a nasi najemnicy wojują o rope dla Amerykanów i Francuzów, obecnie w Libiią?
  • czerwonylech 27.07.11, 11:11
    Przemysła II zamordowali Polacy,wspólnie z Niemcami. Zróbcie z tego muzeum.
    Albo, jak rozebrano Polske po 1989.
  • Gość: czarek IP: 194.114.62.* 27.07.11, 11:19
    oj tak oj tak
    sama prawda
  • agim12 27.07.11, 12:33
    Taaak- już widzę jak pół miasta i każdy zagraniczny turysta pędzi do muzeum obejrzeć historie Godła...To jakies prehistoryczne myślenie!

My będziemy dumni Poznania :

1) jak na powrót stanie sie czystym miastem jak kiedyś ( teraz papiery, piach na ulicach- ja nie wiem GDZIE SA FIRMY SPRZĄTAJĄCE??? KTO ZA TO ODPOWIADA???)

2)Brzegi warty zostaną odpowiednio zagospodarowane ( parki , ławki ,ścieżki rowerowe, mariny etc)- a mieszkańcy i goście - w te kilka miesięcy pogody w roku będą mogli spędzić wolny czas w pobliżu rzeki

3) przejadę przez miasto nie martwiąc się czy zaraz nie stracę koła na jednej z tysiąca dziur

4) z miasta znikną wszechobecne banery,reklamy, plakaty i inne straszydła zakrywające czasami piękne kamienice , zaburzające przestrzeń ( Obornicka to chyba największy koszmar)

5) autobusy/tramwaje- będą choć udawać ze czasami są sprzątane ( szyby są czasami tak brudne ze NIC nie widać, poręcze lepią się od brudu)i przyjeżdżać bedą na czas w zgodnie z rozkładem jazdy

6 )Kultura w Poznaniu nie będzie hasłem które pada okazjonalnie i pomału wszyscy zastanawiamy się - a co to właściwie jest??

7) latem w Poznaniu dzieje sie wiele- i za to brawo-marzy sie by było tak równiez przez pozostałe miesiące roku.

8) Straż miejska skutecznie rozprawi się z właścicielami psów srającymi na chodniki, w piaskownicach dla dzieci i w parkach ( przy okazji miasto powinno stworzyć więcej psich toalet!!!!więcej koszty na śmieci i odchody-przecież gdzieś trzeba to wyrzucać)!!!!

Tylko i AŻ TYLE.

• guzikiewicz 27.07.11, 13:02
    Dumny jestem niesłychanie.Obok gustownego zamku Przemysła powstaje równie gustowny obiekt na zamkniętym obszarze wodonośnym /koniec ul.Dolna Wilda,początek wiaduktu nad autostradą/.Teren Aquanetu.Nikogo ani właciciela terenu,ani redakcji poczytnych poznańskich pism ta sprawa nie obchodzi.A powinna- obok stoją już dw cygańskie gargamele.
  • dziodu 27.07.11, 13:14
    Nie cygańskie ale romskie. I nie gargamele ale architektoniczne przejawy odmienności kulturowej, która musisz uszanować :)
    --
    – To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
    – Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
  • guzikiewicz 27.07.11, 13:42
    Panie Dziodu- dzięki za kierunkowskaz.Swego czasu próbowałem zaśpiewać obowiązujące
    "Graj piękny Romie!" ,ale mnie wygwizdali.Wróciłem więc do pierwowzoru,ale po wstępnych ukłonach przepraszam obecnych na sali Romów za ohydne słowo Cygan,którego za chwilę użyję.
  • dziodu 27.07.11, 13:53
    Panie Guzikiewicz -doskonale Pana rozumiem, bo te same rozterki mną targały gdy próbowałem zaśpiewać szlagier pt. "Dziś prawdziwych Romów już nie ma"
    --
    – To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
    – Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
  • Gość: Zigeuner IP: *.pools.arcor-ip.net 27.07.11, 13:53
    No to dziodu nie dzioduj jeno POlewaj sznapsa na POchybel Zigeunow ! :-))
  • Gość: Bua IP: 142.94.86.* 27.07.11, 13:22
    Markskiba
    ośmiesza się pisząc, że nie Poznań tylko Wrocław będzie miał metro.
    To przecież najdroższy (budowa i eksploatacja) rodzaj transportu zbiorowego.
    Kogo na to stać?
    Za Stalina zbudowano potwornie drogie metro w wielu sowieckich miastach, ale pełniło ono również rolę schronu w czasie wojny (bombardowania).
  • Gość: marekskiba17 IP: *.adsl.inetia.pl 27.07.11, 19:33
    Facet, z tym metrem, to był zabieg retoryczny dla krótkiego przedstawienia różnic i pokazania kontrastu, jak nie kumasz to sam się ośmieszasz. W gruncie rzeczy mam gdzieś, czy Wrocław będzie miał metro czy nie i uważam, że akurat pomysł z szybkim tramwajem jest ok. Nie chcę tutaj wyliczać, czym się Wrocław różni od Poznania. Można by mnożyć, ale po co, nikt przy zdrowych zmysłach już tego nie kwestionuje. Przyznam, że jeszcze niedawno tego nie dostrzegałem, ale od jakiegoś czasu mam tam rodzinę, bywam i słyszę co nieco.
    Porównanie niemal na wszystkich polach wypada dla nas blado! I jest coraz gorzej.
  • Gość: Bua IP: 142.94.86.* 27.07.11, 22:29
    Facecie z metrem - wyskoczyłeś z tym jak Filip z konopi.
  • Gość: marekskiba17 IP: *.adsl.inetia.pl 27.07.11, 23:38
    Bawisz mnie naprawdę, ludzie dyskutują, ciekawie się wypowiadają, a ty się czepiłeś tego metra jak Grobelny koryta. Nie wiem, może tylko tą część dyskusji zrozumiałeś. Aha, jak " Filip z konopi" pasuje akurat tutaj jak pięść do oka, back to school.
  • Gość: Bua IP: 142.94.86.* 05.08.11, 22:10
    Inicjator tego wątku pisze m.in.

Wrocław będzie mieć sieć ścieżek rowerowych i tramwaje wodne na Odrze, a my będziemy mieć Muzeum Godła Narodowego (...)

(...) Zgadzam się w jednym, warto podnieść głowy, ale po to by coś w końcu zmienić, a nie opowiadać tym nielicznym, którzy będą chcieli słuchać, głodne kawałki o godle i gen. Dąbrowskim.
    **

Nie za bardzo wiesz o czym piszesz.
    Nie będzie żadnego Muzeum Godła Narodowego.
    Na wzgórzu Przemysława, którego właścicielem jest Muzeum Narodowe, będzie ZAMEK KRÓLEWSKI.
    Tylko jedna z ekspozycji w tym obiekcie będzie dotyczyła Godła Narodowego.

Przy okazji, zanim ponownie napiszesz dobrze się zastanów
    bo sam opowiadasz głodne (niesmaczne) kawałki o godle i generale Dąbrowskim.
  • emissarius 11.08.11, 21:04
    Upamiętnienie tego ze wszech miar szczególnego miejsca jakim jest Wzgórze Przemysła jest nam oczywiście bardzo potrzebne, zważywszy na jego bogatą historię i znaczenie dla tych ziem. Wiele miast w Polsce buduje swą tożsamość i dumę na drobnych epizodach z przeszłości, my mamy swej historii tak bogate, niezwykłe karty i absolutnie nie potrafimy ich wykorzystać. Wstyd i hańba.

Jednak sposób realizacji tej szczególnej inwestycji na Wzgórzu i jej formę nie waham się określić mianem profanacji. Przedsięwzięcie to wstydliwie obnażyło wiele naszych najgorszych narodowych cech. Wśród nich bylejakość, partykularyzm, i całkowitą niezdolność do kompromisu. Przy okazji w gruzach legł etos poznańskiej gospodarności, rzetelności, solidności. Ciężki sprzęt budowlany w postaci koparki dokonującej "odkryć" archeologicznych jest doskonałym ucieleśnieniem naszego stosunku do przeszłości. Ale fanatyków nie sposób przekonać. Byliśmy w stanie po raz kolejny sypnąć kilkudziesięcioma milionami na małpiarnie przy Bułgarskiej, a nie potrafiliśmy znaleźć kilkuset tysięcy na rzetelne prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy, w tym z udziałem archeologów. Bo nie. Żenująca kompromitacja.

Jako rodowity mieszkaniec tego miasta mam do niego stosunek szczególny, tym bardziej do przeszłości, z którą związane są losy moich przodków. Można nawet powiedzieć, że jestem dumny z faktu bycia poznaniakiem. Niestety, powodów do żalu i wstydu mam znacznie więcej i coraz więcej. Poznań to zdecydowanie moje miasto w sensie przeszłości i lokalizacji, ale z pewnością nie moje w znaczeniu tego, co się tu teraz dzieje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka