Dodaj do ulubionych

Ojczyzna to ziemia, groby i żyjący ludzie.

01.11.11, 09:26
Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie.
Bardzo mądre powiedzenie. Podsumowujące istotę tego czym jest ojczyzna, naród. Podsumowujące to wszystko co w naszym życiu, naszych wyborach, hierarchii wartości powinniśmy brać pod uwagę. By pozostać Polakiem członkiem tego narodu, elementem tej ziemi. By nie być śmieciem - nawet z dużymi pieniędzmi - na obcej ziemi. O tej ziemi i grobach w niej umieszczonych nie mamy prawa zapomnieć.
Jednak jak WIELE ZŁEGO TO POWIEDZENIE WYRZĄDZIŁO, będąc rozumiane przez osoby o dość ograniczonych możliwościach pojmowania obecnej rzeczywistości.
Bo Ojczyzna to naprawdę ziemia i groby, ale nie tylko ziemia i groby. Bo Ojczyzna ma też drugą stronę tego zadziwiającego równania. ŻYJĄCYCH RODAKÓW.
Jeśli ktoś o tym zapomni to jest największym wrogiem swego narodu. Bo skazuje ten naród na złożenie w grobie. Każe mu jedynie patrzeć w przeszłość zapominając o teraźniejszości i przyszłości. Oburzą się niektórzy ale powiem, że takie jednostronne spojrzenie miało wielu Targowiczan (nie każdy był tam prymitywnym jurgieltnikiem). Jakże wielu ma i obecnie.
Musimy pamiętać o grobach żołnierzy września ale jeśli dla tych grobów zaprzepaścimy naszą teraźniejszość i przyszłość to ci sami żołnierze września z tych swoich grobów nas przeklną.
Bo tę pamięć o nich zakończymy na nas.
Jeśli ktoś żyje tylko Katyniem, Smoleńskiem czy Oświęcimiem a nie pamięta o żyjących obecnie i o tych , którzy na tej ziemi będą żyli w przyszłości niech będzie przeklęty jako ten kto naszą Ojczyznę wpycha do grobu – nawet jeśli to dumny grób na Wawelu.
OJCZYNA TO ZIEMIA, GROBY I ŻYJACY LUDZIE.
NARODY NIE PAMIETAJĄĆ O TYCH WSZYSTKICH ELEMENTACH, TRACĄ ŻYCIE.
Podkreślam – o tych wszystkich elementach – bez wyjątku. Zatem jeśli ktoś zapomina o grobach też niech będzie przeklęty.

--
Istnieją w państwie osobistości, o których nic więcej nie wiadomo prócz tego, że nie wolno ich obrażać.
Edytor zaawansowany
 • lili_marleen 01.11.11, 10:32
  renepoznan napisał:

  >
  > OJCZYNA TO ZIEMIA, GROBY I ŻYJACY LUDZIE.


  ZIEMIA to wiejska droga, linia lasu na horyzoncie, szczyty gór, jezioro, brzeg morza pamiętane z dziecięcych wakacji. To także miejska brukowana kocimi łbami ulica, osiedle, podwórko z trzepakiem. Wreszcie to pejzaż za oknem. Splendor "naszego" fragmentu rozgwieżdżonego nieba podziwiany w letnią pogodną noc.

  LUDZIE to nie tylko najbliżsi krewni, ale też nasi przyjaciele, sąsiedzi, także sposób komunikowania się, język, wspólnota przeżyć, doświadczeń, podobna mentalność i wyznawane wartości.

  GROBY - to nasza HISTORIA. To ślad zakorzenienia się i wynikające z tego konsekwencje. To pamięć o tych z których dokonań wyrastamy i czerpiemy. To znak sztafety pokoleń, świadomość tego skąd pochodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

  "...powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy
  bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobędziesz
  powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem
  jak ci co szli przez pustynię i ginęli w piasku
  a nagrodzą cię za to tym co mają pod ręką
  chłostą śmiechu zabójstwem na smietniku

  idź bo tylko tak będziesz przyjety do grona zimnych
  czaszek do grona twoich przodków: Gilgamesza, Hektora,Rolanda
  obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów

  Bądź wierny Idź"


  Renee - dziekuję Ci za Twój wpis

  --
  "...Przy podpalonych bibliotekach lud sine ręce będzie grzał
  I odnotuje to bezpieka kto przy tym płakał, kto się śmiał.
  Dawnych znajomych nazwiskami mignie rubryka - zawód: kat
  A nas obwoła ktoś zdrajcami,mów mi, ach mów, że będzie tak!"
 • Gość: G.Sommer IP: *.pools.arcor-ip.net 01.11.11, 11:02
  Nic dodac nic ujac Lili."Kwiecisciej" niz sama Wieszczowa Trojca .Merci beaucoup Lili !

  (') (') (')
 • bimota 01.11.11, 10:52
  Mozna byc patriota bez rozczulania sie nad grobami. Mozna byc Polakiem ale tez Europejczykiem czy Ziemianinem. Jesli patriotyzm polega na nazywaniu smieciem kogos, kto wybral cos co mu bardziej odpowiada, to ja pieprze taki "patriotyzm". Przez ten "patriotyzm" miliony ludzi zginelo w wojnach. Ale moze to dobrze, wszak mamy przeludnienie, moze przydala by sie jakas czystka, bo za duzo facetow w stosunku do kobiet...
 • Gość: rea IP: *.internetdsl.tpnet.pl 01.11.11, 11:24
  Prawdziwą i największą tragedią Polaków i Polski są nie tyle przegrane powstania, rozbiory, Katyń, niemieckie obozy zagłady, okres władzy ludowej czy tragedia smoleńska. Prawdziwą tragedią jest wielowiekowa okupacja watykańska naszej ojczyzny i jej destrukcyjny wpływ na Polskę i Polaków. Pasożyt watykański opanował i ukrzyżował wszystkie instytucje państwowe, doszczętnie zniewolił Polskę i Polaków i doprowadził do tego, że patriotą jest tylko katolik, każdy inny jest wrogiem i obcym. W Polsce treścią patriotyzmu stał się kult patriotyzmu i wynika to z wyznawanej bezkrytycznie wiary katolickiej w której kult czegokolwiek (nawet kropli krwi) jest krzewiony mimo, a nawet wbrew rozwojowi cywilizacyjnemu.
 • renepoznan 01.11.11, 20:50
  Stereotypy. Twoje stereotypy.
  Nikt nie kwestionuje polskości Małysza, Buzka, kiedyś Reja, Arciszewskiego czy innych innowierców.
  Operujesz stereotypami jakimi próbują się też posługiwać solidarnie propagandziście z Twojej i drugiej strony. Ironia losu - nieprawdaż?
  --
  Istnieją w państwie osobistości, o których nic więcej nie wiadomo prócz tego, że nie wolno ich obrażać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.