Ojczyzna to ziemia, groby i żyjący ludzie. Dodaj do ulubionych


Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie.
Bardzo mądre powiedzenie. Podsumowujące istotę tego czym jest ojczyzna, naród. Podsumowujące to wszystko co w naszym życiu, naszych wyborach, hierarchii wartości powinniśmy brać pod uwagę. By pozostać Polakiem członkiem tego narodu, elementem tej ziemi. By nie być śmieciem - nawet z dużymi pieniędzmi - na obcej ziemi. O tej ziemi i grobach w niej umieszczonych nie mamy prawa zapomnieć.
Jednak jak WIELE ZŁEGO TO POWIEDZENIE WYRZĄDZIŁO, będąc rozumiane przez osoby o dość ograniczonych możliwościach pojmowania obecnej rzeczywistości.
Bo Ojczyzna to naprawdę ziemia i groby, ale nie tylko ziemia i groby. Bo Ojczyzna ma też drugą stronę tego zadziwiającego równania. ŻYJĄCYCH RODAKÓW.
Jeśli ktoś o tym zapomni to jest największym wrogiem swego narodu. Bo skazuje ten naród na złożenie w grobie. Każe mu jedynie patrzeć w przeszłość zapominając o teraźniejszości i przyszłości. Oburzą się niektórzy ale powiem, że takie jednostronne spojrzenie miało wielu Targowiczan (nie każdy był tam prymitywnym jurgieltnikiem). Jakże wielu ma i obecnie.
Musimy pamiętać o grobach żołnierzy września ale jeśli dla tych grobów zaprzepaścimy naszą teraźniejszość i przyszłość to ci sami żołnierze września z tych swoich grobów nas przeklną.
Bo tę pamięć o nich zakończymy na nas.
Jeśli ktoś żyje tylko Katyniem, Smoleńskiem czy Oświęcimiem a nie pamięta o żyjących obecnie i o tych , którzy na tej ziemi będą żyli w przyszłości niech będzie przeklęty jako ten kto naszą Ojczyznę wpycha do grobu – nawet jeśli to dumny grób na Wawelu.
OJCZYNA TO ZIEMIA, GROBY I ŻYJACY LUDZIE.
NARODY NIE PAMIETAJĄĆ O TYCH WSZYSTKICH ELEMENTACH, TRACĄ ŻYCIE.
Podkreślam – o tych wszystkich elementach – bez wyjątku. Zatem jeśli ktoś zapomina o grobach też niech będzie przeklęty.

--
Istnieją w państwie osobistości, o których nic więcej nie wiadomo prócz tego, że nie wolno ich obrażać.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.