Dodaj do ulubionych

Spalarnia to najlepsza inwestycja Ryśka Grobelnego

21.08.18, 15:15

epoznan.pl/news-news-88072-Poznanska_spalarnia_smieci_przez_nastepne_24_lata_bedzie_dostarczac_cieplo_dla_miasta
Bo faktycznie nikt nie znalazł skutecznego pomysłu na pozbycie się śmieci, a dotychczas trafiały na hałdy gdzie gniły kilkadziesiąt lat wydzielając metan, który jest najbardziej szkodliwym gazem cieplarnianym.

--
Nagradzałam ludzi za pracę i po to, żeby w urzędzie nie było korupcji - Hanna Gronkiewicz, po ujawnieniu 2 mln 732 tys.złotych nagród i premii dla urzędników od reprywatyzacji.
Edytor zaawansowany
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 21.08.18, 17:55
  Qwardku..Czytajac komentarze POd artykulem rece same opadaja do kostek z POwodu niskiej wiedzy POznaniakow o ekologii i kosztami z jakimi nalezy sie liczyc..Wychodzi na to,ze sadzac kloca w klozecie nalezy domagac sie zaplaty od oczyszczalni sciekow za dostarczony towar.."Okazuje sie" ze gowno to nie taki gowniany interes,skoro oczyszalnia sciekow dostarcza material do produkcji nawozow i ma z tego profity..Tak wlasnie mysli czesc POznaniakow..Ech....


  POzdrawiam serdecznie..
 • qwardian 22.08.18, 09:39

  Również pozdrawiam Sommerze. Ohh komentarze są absurdalne. Wywózka śmieci musi przebiegać szybko i sprawnie, bez dzielenia włosa na czworo jak to robi większość komentujących. Dlatego chwalę Grobelnego za odważne decyzje i odporność za krytykę. On przegrał, ale miasto wygrało..

  --
  Drogi Władysławie Frasyniuku! Żeście komunistów pokonali? No nie. Wyście się z nami, k..wa, przy Okrągłym Stole i 4 czerwca 1989 r. do-ga-da-li.

  Włodzimierz Czarzasty
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 23.08.18, 12:18
  qwardian napisał:

  > ... chwalę Grobelnego za odważne decyzje ...

  Niewątpliwie sprytnie to rozegrał. Miasto skorzystało, a nic nie inwestowało. Z tego co wiem, pieniądze były europejskie i prywatne.

  > On przegrał, ale miasto wygrało..

  Chyba nie za spalarnie śmieci przegrał? A jeżeli, to może postawił ją w niewłaściwym miejscu? Ale przecież za to się nie przegrywa wyborów. Odkryta i wylansowana przez Mieczysława Wachowskiego Hanna Gronkiewicz Waltz obiecała mieszkańcom Białołęki, że gdy zostanie prezydentem Warszawy, to nigdy nie dopuści aby spalarnia śmieci powstała w Białołęce. Gdy została wybrana prezydentem Warszawy, to natychmiast podpisała zgodę na budowę spalarni śmieci w Białołęce. Pomimo tego ponownie wygrała w następnych wyborach.
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 22.08.18, 23:43
  qwardian napisał:

  > ... dotychczas trafiały na hałdy gdzie gniły
  > kilkadziesiąt lat wydzielając metan, który jest
  > najbardziej szkodliwym gazem cieplarnianym.

  Nic to nie pomogło. Niebo skąpi suchej ziemi kropli deszczu ...

  www.youtube.com/watch?v=LDhAG9pt9O0
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 23.08.18, 00:17
  Niewazne napisal:

  > Nic to nie POmoglo..

  Prosty z tego wniosek..Smieci nalezy wywozic do Garbicza - do lasu..Moze Bozia sie zlituje nad "wysuszonym nieborakiem".. :):)

  POzdrawiam deszczowo i ekologicznie..
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 23.08.18, 02:46
  Gość portalu: x napisał(a):

  > Prosty z tego wniosek..Smieci nalezy wywozic do Garbicza - do lasu..

  W czasie swojego pobytu w Meksyku pewien Anglik wymyślił to już dawno. Pewnie dlatego, że Anglicy na śmieci mówią Garbicz. Teraz w Garbiczu jest Meksyk.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 23.08.18, 05:57
  Niewazne napisal:

  > Teraz w Garbiczu jest Meksyk..

  POwiedzialbym,ze nawet dwa - smieciowy i festiwalowy..Czekac tylko kiedy zaczna budowac mur odgradzajacy mieszkancow Garbicza od republiki bananowej..Na twoim miejscu juz bym kopal tunel i studnie do POdlewania cyprysnika meksykanskiego i innych osik... :):)

  PS Skoro Meksyk,to obu POslom nalezy POwiedziec >Vete al diabolo<..

  Ciau Amigo..
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 23.08.18, 11:58
  Gość portalu: x napisał(a):

  > POwiedzialbym,ze nawet dwa - smieciowy i festiwalowy..

  I to na jednym terenie w granicach obszaru Natura 2000 "Rynna Jezior Torzymskich". Przywożą tam stare przedmioty, które to odpady odpowiednio podświetlone mają niby nabierać innego życia. Pod wpływem narkotyków odpad ludzki ma nabierać przekonania, że to właśnie dobrze służy obszarowi Natura 2000. Blondynki z imitacją mózgu mają nabierać miejscowych, że dbają o środowisko. Wszystko to w Polsce funkcjonuje bezproblemowo, gdyż w grę wchodzą corocznie grube miliony euro.

  > ... juz bym kopal tunel i studnie do POdlewania cyprysnika meksykanskiego ...

  Nie trzeba studni do podlewania. W okolicy jest kilkadziesiąt źródeł, które krystalicznie czystą wodą nawilżają okolicę i zasilają rynnę polodowcowych jezior. Dlatego właśnie cypryśniki błotne i błotnie leśne rosną znakomicie bez podlewania, oczywiście jeżeli się je posadzi w odpowiednim miejscu. Błotnie leśne pierwsze sadzę, ale cypryśnika błotnego posadził już tu też wcześniej przed końcem wojny leśniczy Erich Däke na podwórzu przy swojej leśniczówce.

  spg.beepworld.pl/files/Jesien/cyprysnik.jpg

  Jak widać na zdjęciu, teraz tamtej leśniczówki już nie ma, a cypryśnik błotny awansował w gminie do statusu pomnika przyrody. Nadleśnictwo Torzym zbiera z niego nasiona do szkółki leśnej, którą ma w miejscowości Bobrówko.

  www.ziemialubuska.pl/data/gallery/456/Bobrowko15.jpg

  Pozdrawiam serdecznie


 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 23.08.18, 11:52
  Wiesz co Niewazne..Przez pare dni myslalem,ze cos Ci sie stalo i dlatego milczysz.Meska intuicja POdpowiadala mi,ze wyjechales do Meksyku..Z drugiej strony tlumaczylem sobie,ze "zlego" Teufel nie bierze.. :):)


  PS A wiec zyj chopie skolko godno i nie milcz..!!
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 23.08.18, 22:50
  Gość portalu: x napisał(a):

  > Przez pare dni myslalem,ze cos
  > Ci sie stalo i dlatego milczysz.

  Δε χωράνε δύο καρπούζια σε μία μασχάλη. (Dwa arbuzy nie pasują pod jedną rękę.) - jak mówią Grecy, albo jak mówią Niemcy: Man kann nicht auf zwei Hochzeiten zugleich tanzen. Deszczyk nie chce padać, więc musiałem robić za deszczyk, to znaczy trochę podlewać..

  Właściwie, to dlaczego taka nielogiczna nazwa - deszczyk? Deszczyk powinno się mówić na nieboszczyka, bo nieboszczyk na deszczułce trumny leży. Wtedy na deszczyk by było można mówić nieboszczyk, bo przecież niebo szczy.

  > A wiec zyj chopie skolko godno i nie milcz..!!

  Jeżeli ja sam nie zdecyduję pozbawić to forum mojej osoby, to nie można mnie się pozbyć.

  www.youtube.com/watch?v=XKhbI2XUob4

  Pozdrawiam serdecznie.
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 23.08.18, 23:28
  Niewazne napisal:


  >Deszczyk nie chce padac..

  Ale nieboszczyka mozna zmusic do padania..Silberjodid mozna kupic - mozna,drony sa na eBay - sa,w czym wiec problem..??

  PS Wysokich lotow zycze i ulewy PO kostki...
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 04:39
  Gość portalu: x napisał(a):

  > ... mozna zmusic do padania..

  Jeżeli jest coś do padania. Jeżeli nie ma wilgoci w powietrzu, to nawet smuga za odrzutowcem długo się na niebie nie utrzymuje. Z pustego to i Salomon nie naleje.

  > ... Silberjodid mozna kupic ...

  Problem jest taki, że część naukowców twierdzi, że jeżeli bombardować silberjodidem deszczową chmurę, to spadnie z niej deszcz, a pozostała część naukowców twierdzi, że z deszczowej chmury i bez tego też by padał deszcz. Rzecz jest więc wśród naukowców sporna. Niemniej armia amerykańska jest przekonana, że wzmacniała deszcze w Wietnamie, a armia rosyjska jest przekonana, że przyśpieszyła opad przed defiladą w Moskwie, aby w czasie defilady była ładna pogoda.
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 05:43
  Niewazne nie rob ludziom piany z mozgu - w POstaci smug kondensacyjnych..W POwietrzu zawsze jest pewna ilosc wody - mniejsza lub wieksza..Nawet nad Sahara mozna zobaczyc takie zjawisko jak kondensacja a co dopiero w klimacie umiarkowanym czy tropiku..Ech..Ja sie mam z Toba... :(:(

  PS Spales choc godzinke..??

 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 06:04
  Gość portalu: x napisał(a):

  > Niewazne nie rob ludziom piany z mozgu - w POstaci smug kondensacyjnych..
  > W POwietrzu zawsze jest pewna ilosc wody - mniejsza lub wieksza..

  Wcale temu nie przeczę. Im wyższa temperatura, tym więcej rozpuszczonej w powietrzu wody. Dlatego właśnie podaje się wilgotność względną powietrza, a nie bezwzględną. Na tej wysokości, gdzie latają odrzutowce, nie jest już tak gorąco. Z tymi smugami kondensacyjnymi chodziło mi tylko o to, że gdy na tej wysokości wilgotność względna powietrza jest wyższa, to smugi utrzymują się na niebie przez wiele godzin, a gdy wilgotność względna jest niewielka, to szybko znikają.

  > Spales choc godzinke..??

  Szkoda czasu na spanie.

  Pozdrawiam serdecznie.

 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 06:29
  Niewazne napisal:

  >,gdzie lataja odrzutowce,nie jest juz tak goraco..

  Tam minusowe temperatury siegaja nawet do 60°C lub wiecej..Dlatego tez ogromne cieplo z turbin spotyka sie z lodowatym POwietrzem i nastepuje kondensacja..POdobnie jest i w naszych sypialniach - zima..Sciany duzo chlodniejsze od naszego wydychanego POwietrza i para wodna osadza sie na scianach - jak nie ma wymiany POwietrza..Nastepstwem jest Schimmelpilz.

  PS Rowniez POzdrawiam serdecznie i zycze duzo swiezego POwietrza..
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 07:58
  Niewazne..Pytanie z branzy motoryzacyjnej..Wiesz dlaczego ostatni tlumik rdzewieje szybciej niz POzostale..??


  PS Gwoli scislosci - przez 15 lat bylem kierowca rajdowym i Gutachterem w ADAC - wszystko mam w "malym palcu"..
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 15:19
  Gość portalu: x napisał(a):

  > Wiesz dlaczego ostatni tlumik
  > rdzewieje szybciej niz POzostale..??

  Nie mam pojęcia. Domyślam się, że ostatni tłumik jest zimny i dlatego woda się w nim skrapla. Coś mi w samochodzie puka od spodu, gdy jadę po bruku, i też nie wiem co. Może się któryś tłumik odpiął? Muszę do warsztatu jechać sprawdzić co się stało.
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 15:40
  Niewazne napisal:

  > Domyslam sie,ze ostatni tlumik jest zimny i dlatego woda sie w nim skrapla..

  Bingo..!!


  Pukac moze wszystko - warsztat samochodowy nieodzowny..

  PS Czesto tak bywa,ze w samych tlumikach (wewnatrz) cos sie urwalo lub przerdzewialo i dlatego puka..

  Ile lat ma PKW..??

  POzdrawiam wydechowo..

 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 16:33
  Gość portalu: x napisał(a):

  > Pukac moze wszystko - warsztat samochodowy nieodzowny..

  Dokładnie.

  > Czesto tak bywa,ze w samych tlumikach (wewnatrz) cos sie urwalo
  > lub przerdzewialo i dlatego puka..

  To by pukało nie tylko na bruku.

  > Ile lat ma PKW..??

  To nie ma nic wspólnego z wiekiem. Poprzednie moje auto miało 20 lat i 350 tys. km przejechane, a nic w nim nie pukało.

  Ale to wątek o spalarni śmieci, a nie o moim aucie. Co powiemy o spalarni śmieci w Poznaniu?

  Dobrze, że w ogóle jest, pomimo że miasto nie miało na nią pieniędzy. Jest to krok milowy w kierunku zachodu. Jedyne co mnie przeraża, to to, że te najgorsze trucizny z filtrów kominowych służą do wypełniania wyrobisk w kopalni soli. Moim zdaniem powinny być inaczej deponowane, lub unieszkodliwiane.
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 17:10
  Niewazne napisal:

  > To nie ma nic wspolnego z wiekiem..

  Ma..I to wiele,POniewaz pewne rzeczy mozna wykluczyc - np wybite tulejki stabilizatora czy wachaczy itd..

  Niewazne napisal:


  >POprzednie moje auto mialo 20 lat i 350 tys. przejechane..

  Drogi kolego..Jak mi POwiesz,ze nic nie bylo wymieniane przez 20 lat to mozesz mnie nazwac neptykiem motoryzacyjnym - nawet slowem nie piskne..
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Niewazne napisal:

  >Moim zdaniem POwinny byc inaczej deponowane..

  Maja wysylac w kosmos..?? O odpady radioaktywne sie nie martwisz..??

  PS Kolego prosze,wez sie w garsc i nie panikuj..
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 19:41
  Gość portalu: x napisał(a):

  > Drogi kolego..Jak mi POwiesz,ze nic nie bylo wymieniane przez 20 lat
  > to mozesz mnie nazwac neptykiem motoryzacyjnym - nawet slowem nie piskne..

  Nic nie pukało. Wymieniane oczywiście coś tam było. Olej, opony, pióra wycieraczek, żarówki, płyn hamulcowy, klocki hamulcowe, raz akumulator, tłumiki, raz portki wydechu, raz amortyzatory i to by było wszystko co pamiętam. Równo po 20 latach samochód stanął na skrzyżowaniu i nie chciał jechać. Dobrze, że było to niedaleko od domu. Po konsultacjach z mechanikami udało się zlokalizować awarię. Zużyła się elektronika, bo była obliczona na 20 lat. Nikt w Niemczech nie jeździ dłużej. Tylko ja się przywiązuję do samochodu, który mi dobrze służy. Ta cała elektronika, to była taka mała czarna w kształcie zelówki umieszczona w aparacie zapłonowym. W warsztacie oryginalna kosztowała 300 euro. Ponieważ jednak samochód był przeznaczony ma złom, to kupiłem elektronikę w Polsce za 25 euro. Pojeździłem kilka miesięcy, oddałem samochód na złom i kupiłem nowy. Od państwa otrzymałem 2.500 euro. Jak łatwo obliczyć, nowy ma już 8 lat. Oprócz płynów i opon, jeszcze nic nie było wymieniane. Tak więc tłumiki robią teraz lepsze. Silniki i oleje też chyba jakiś lepsze. W starym samochodzie musiałem sprawdzać i trochę uzupełniać olej. Po 20 latach się tak zrobiło, że musiałem dolewać ćwierć litra miesięcznie. W nowym samochodzie sprawdzam raz w roku, gdy jadę wymienić. Jeszcze nigdy nie stwierdziłem ubytku oleju.

  > Maja wysylac w kosmos..??

  W kosmosie lata już mnóstwo złomu. Nie masz lepszych pomysłów?

  > O odpady radioaktywne sie nie martwisz..??

  Martwię się, pomimo że odpady radioaktywne nie są używane jako wypełnienie wyrobisk w kopalniach.

  > Kolego prosze,wez sie w garsc i nie panikuj..

  Nie panikuję, tylko dyskutuję.
 • Gość: x IP: *.dip0.t-ipconnect.de 25.08.18, 01:28
  Niewazne napisal:

  > Nie masz lepszych POmyslow ?

  Drogi Kolego..Na dzien dzisiejszy nie ma lepszego rozwiazania jak wyrobiska w kopalniach soli..To nie sa odpady wysoko radioaktywne i nie zagrazaja ludzkosci - niech se tam leza i czekaja na lepsze czasy..Lepsze to niz skladowanie urobku na haldach jak to zrobiono w rejonie Aue PO wydobyciu uranu przez kacapow i dla kacapow..W latach 70-tych kacapy budowali tame dla elektrowni szczytowo - POmpowej w Markersbachu..POlacy natomiast (z Kopexu) przebijali tunel do transportu wody dla Zwickau i okolicy..Caly urobek z tunelu wywozono na haldy w okolicy Kirchbergu i Burkersdorfu..To ustrojstwo bylo tak napromieniowane,ze zadnego ptaka w tej okolicy nie uswiadczyles przez lata a umieralnosc ludzi wzrastala w drastycznym tempie..

  Teraz wybieraj co lepsze - syf na haldach czy w wyrobiskach kopalni soli..?? • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 25.08.18, 13:27
  Gość portalu: x napisał(a):

  > Teraz wybieraj co lepsze - syf na haldach czy w wyrobiskach kopalni soli..??

  Z dwojga złego, nie wybieram żadnego.
 • Gość: nieważne IP: *.dip0.t-ipconnect.de 24.08.18, 05:30
  Gość portalu: x napisał(a):

  > Wysokich lotow zycze i ulewy PO kostki...

  Oj, chyba popada i to bez silberjodidu, ale na Hawajach.

  niezalezna.pl/233999-stan-wyjatkowy-na-hawajach-zbliza-sie-huragan

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka