Dodaj do ulubionych

Zajezdnie tramwajowe

12.01.03, 13:25
Tocze spór z kolegą o liczbę zajezdni w waszym miescie
Wiem,że pierwsza konna jest na obecnej ul Gajowej, jest jeszcze jedna nowa
nie wiem gdzie i....
Mógłby mi ktoś pomóc?
Obserwuj wątek
    • lowca.masek Re: Zajezdnie tramwajowe 13.01.03, 02:38
      Najstarsza poznańska zajezdnia powstała we wrześniu 1880 roku przy ul. Gajowej
      na terenie dworca Kolei Stargardzkiej (pierwsza linia kolejowa w Poznaniu).
      Istnieje do dziś, choć większość jej terenu zajmuje Zakład Naprawy Tramwajów i
      warsztaty torowo-sieciowe. Do 1945 była najważniejszą w mieście - stacjonowały
      tu także autobusy i trolejbusy (a po wojnie i taksówki).
      W latach 1906 - 07 powstała druga zajezdnia, przy ul. Głogowskiej - wtedy
      traktowana jako pomocnicza, dziś największa w mieście, a po modernizacji z
      ostatnich 3 lat także najnowocześniejsza - przystosowana do obsługi wagonów
      niskopodłogowych. Trzecią wybudowano dopiero po wojnie - w 1947 r. przy ul.
      Madalińskiego. Również istnieje do dziś, choć znacznie mniejsza niż
      przewidywały plany - licząc się z dużym rozwojem transportu samochodowego
      większość terenu pierwotnie pod nią przeznaczoną odddano PKS-owi (dziś teren
      sprywatyzowany).
      Na następną "szopę" trzeba było czekać do roku 1980. Przy ul. Fortecznej na
      Starołęce powstała zajezdnia, w której oprócz tramwajów musiały pomieścić się i
      autobusy (do 1991). Jeszcze w 1985 r. oddano do użytku tory odstawcze przy ul.
      Jeleniogórskiej (choć nazywane "Budziszyńska" od nazwy pobliskiej pętli), które
      miały pomieścić wagony stacjonujące wcześniej w godzinach międzyszczytowych na
      ulicach miasta.
      W całej historii komunikacji tramwajowej w Poznaniu istniała jeszcze baza
      Zakładu Torów przy ul. Bielniki, gdzie znajdowały schronienie wozy gospodarcze.
      Zlikwidowano ją (i trasę dojazdową do niej od skrzyżowania Strzeleckiej z
      Królowej Jadwigi przez ul. Droga Dębińska) w 1974 r. podczas przebudowy
      położonego w pobliżu stadionu im. 22 lipca (z okazji dożynek).
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka