Dodaj do ulubionych

Z roku na rok zmniejsza się liczba mieszkańców ...

29.07.11, 18:32
- To tendencja nie tylko w Polsce. W Europie Zachodniej zaczęło się to znacznie wcześniej niż u nas - dodaje rzecznik.

Tylko, że na zachodzie miasta walczą z tą tendencją. Przykładem jest choćby Berlin, polecam terminy: "miasto krótkich dróg" i "decentralna koncentracja".

--
bractworowerowe.ats.pl
Edytor zaawansowany
 • ulanzalasem 29.07.11, 18:48

  Anna Szczepańska przeprowadziła się do Jedlni-Letniska siedem lat temu. Także wielu jej sąsiadów to byli radomianie. - Zdecydowanie przybywa nam nowych mieszkańców - zauważa pani Anna. - Mamy tu zapewnione wszystkie potrzeby, są liczne sklepy, punkty usługowe, instytucje. A przy okazji jest cicho, pięknie i bardzo kameralnie


  Powody są różne...np. tańsza woda/niższe opłaty ;)
 • Gość: Niet IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.07.11, 20:06
  Najwięcej osób w Radomiu mieszkało w 1998r.-232 tys. bylismy wtedy miastem wojewódzkim,od 1998r. spada liczba mieszkańców Radomia.W 2006 r. było już 225 tys. w 2010 r. było nas 220 tys. a w 2011 r. już 219 tys.Dane z lat 2006 i 2010 są ze strony www.pkw.gov.pl
  Niestety ale coraz mniej Radomian to fatalna sytuacja dla naszego miasta.Szkoda ze Gazeta Wyborcza w Radomiu nie napisała ze w niektóych miastach Polski nie tylko w Warszawie i Krakowie wzrasta liczba mieszkańców,ale także w miastach takich jak Wrocław,Białystok,Rzeszów.
  Bardzo wyludnia się tak jak Radom m.in Kielce,Łódz,Lublin,Bydgoszcz,Toruń,Szczecin i Gdańsk.
  W artykule zabrakło wielu przyczyn wyjazdów Radomian i nie dotyczy to tylko największego bezrobocia w Polsce, które jest w Radomiu i wynosi 21%!
 • Gość: Niet IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.07.11, 20:10
  Problemem sa tez fatalne władze w Radomiu.Niskie miejsce Radomia we wszystkich rankingach.Brak w naszym miescie takich instytucji jak Uniwersytet,osrodek TVP.Lotniska regionalnego,brak hali widowiskowo-sportowej,stadionu piłkarskiego,Parku Technologicznego i wielu innych waznych dla 219 tys. miasta.
  Ja tylko czekam kiedy się politycy w Radomiu zorientuje ze mniej Radomian to takze mniej polityków w tym radnych....
  Jesli Radom straci status miasta 200 tys. liczba radnych Radomia spadnie z 28 do 25 tak jak to się stało w kielcach w 2007r. A może o to właśnie chodzi politykom radomskim....
 • Gość: xXx IP: *.radom.vectranet.pl 29.07.11, 20:14
  Niedlugo w tym miescie zostana sami PiSowscy troglodyci
 • Gość: Lidka IP: *.dsl.bell.ca 30.07.11, 14:26
  Mój szwagier zawsze z dumą powtarzał, że jego ojciec robotnik walczył przed 35 laty z komuną. Dzisiaj w Radomiu nie ma robotników, bo nie ma również zakładów pracy.
  Dzisiaj w Radomiu największymi pracodawcami są urzędy, szkoły, szpitale i sklepy. Jak długo to może trwać?

  Modlę się za Was, bo tylko tyle zostało!
 • Gość: Taktobirządpolski IP: *.radom.vectranet.pl 30.07.11, 22:20
  W 2030 roku będzie 36 milionów polaków, a dziś jest 38 mln. Naukowcy od demografii tłumaczą to tym, że w Polsce nadal jest trudno o pracę, jest duże bezrobocie, trudno też założyć działalność gospodarczą, wysokie podatki, by zakładac miejsca pracy, i trzeci powód, brak mieszkań, mieszkania są drogie, nie buduje się ich a jesli są ludzi nie stać na kredyt! Ludzie wyjeżdzają na zachód i tam rodzą dzieci!
 • Gość: dea IP: *.radom.vectranet.pl 11.08.11, 23:04
  Apel do władz Radomia! Miasta które będą rosły zyskają, a które wręcz przeciwnie, jesli będą się kurczyć, będą tracić. Tam, gdzie mieszkańców przybywa, jest więcej pieniędzy z dotacji, podatków, inwestycji i miejsc pracy. Czyli perspektywy na lepsze życie i zarobki! Jakie macie pomysły by tworzyć w mieście pracę, co z przekształceniem politechniki na uniwersytet?

  GuS jednak podaje! Większość miast będzie się kurczyć, najszybciej i tak już podupadła Łódź, która straci ok. 150 tys. mieszkańców, sporo straci uważany za jednego z liderów rozwoju Poznań (60 tys.), Bydgoszcz (70 tys.), Szczecin, Kielce, Lublin oraz Sosnowiec, Zabrze, Katowice,

  - wolniej będzie się kurczyć reszta Śląska i - co ciekawe - szybko rozwijające się Wrocław i Trójmiasto (mieszkańcy tych ostatnich metropolii oraz Poznania będą uciekać na przedmieścia, bo tam są niższe ceny nieruchomości, cisza i zieleń),

  - wolniej będą kurczyć się miasta średnie od 50 do 200 tys. mieszkańców na tzw. ścianie wschodniej oraz zachodniej.

  Skąd taka katastroficzna wizja wyludniającej się Polski i tylko dwóch wysp szczęśliwości? GUS jako główne kryterium przyjął starzejące się społeczeństwo i zbyt mało rodzących się dzieci. Taka sytuacja najlepiej widoczna jest w Łodzi. Regiony, gdzie mieszkańcy żyją dłużej i mają więcej dzieci, są mniej zagrożone - np. ściana wschodnia. Ale już Lublin ma się kurczyć, bo choć w mieście jest dużo studentów, to nie ma dla nich pracy, więc młodzi wyjeżdżają. Kraków ma dodatni przyrost i wysysa ludzi z innych regionów dobrymi uczelniami, ładnym miastem i miejscami pracy. - Jesteśmy atrakcyjni. Były badania, że aż 80 proc. Polaków chciałoby u nas mieszkać - mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa. Z powodu miejsc pracy i szkół największym zasysaczem młodych i zdolnych jest stolica.

  Prof. socjologii miasta Bohdan Jałowiecki z UW nie zgadza się z czarną wizją GUS. Jego zdaniem rosły będą też Wrocław (miasto zapewnia, że ma dodatni przyrost naturalny, a studenci znajdują w nim pracę i zostają), Poznań, Trójmiasto i Łódź - dzięki imigrantom i młodym przenoszącym się tu z mniejszych miejscowości. - Wrocław i Poznań mają lepsze warunki niż Kraków, bo leżą bliżej Europy. Zaś koło Łodzi będą krzyżować się dwie autostrady, co ściągnie inwestorów - wylicza.

  Przyznaje jednak, że pozostałe miasta - głównie na wschodzie, w województwach lubuskim i zachodniopomorskim - Szczecin - mogą się wyludniać. - Największe szanse na sukces mamy, kończąc studia w metropolii i nawiązując kontakty, dzięki którym znajdziemy w niej pracę. Takich szans nie dają studia prywatne np. w Białej Podlaskiej - mówi.

  Spośród największych miast ludzi przybędzie tylko w Warszawie (o 100 tys.) i w Krakowie (o mniej więcej 10 tys.). Rosły będą też mniejsze miasta wokół tych metropolii, jak Legionowo czy Piaseczno pod stolicą, czy Wieliczka pod Krakowem. Wiąże się to z ucieczką z centrów metropolii na przedmieścia, gdzie życie jest wygodniejsze i tańsze. Ludzie częściej wybierają studia i pracę Warszawie lub Krakowie W nich najłatwiej będzie o sukces, bo nadal będą się rozwijać i przyciągać nowych mieszkańców. Pozostałe miasta mają się wyludniać w Polsce.

  - Co ciekawe, na raczej biednej Warmii i Mazurach wzrośnie ludność wojewódzkiego Olsztyna oraz Ełku, który szybko się rozwija.

  - Na tym samym poziomie będą Suwałki oraz dość szybko się rozwijające Świnoujście.
 • radomianin79 30.07.11, 13:01
  Gość portalu: Niet napisał(a):

  > Najwięcej osób w Radomiu mieszkało w 1998r.-232 tys. bylismy wtedy miastem woje
  > wódzkim,od 1998r. spada liczba mieszkańców Radomia.W 2006 r. było już 225 tys.
  > w 2010 r. było nas 220 tys. a w 2011 r. już 219 tys.Dane z lat 2006 i 2010 są z
  > e strony www.pkw.gov.pl
  > Niestety ale coraz mniej Radomian to fatalna sytuacja dla naszego miasta.Szkoda
  > ze Gazeta Wyborcza w Radomiu nie napisała ze w niektóych miastach Polski nie t
  > ylko w Warszawie i Krakowie wzrasta liczba mieszkańców,ale także w miastach tak
  > ich jak Wrocław,Białystok,Rzeszów.
  > Bardzo wyludnia się tak jak Radom m.in Kielce,Łódz,Lublin,Bydgoszcz,Toruń,Szcze
  > cin i Gdańsk.
  > W artykule zabrakło wielu przyczyn wyjazdów Radomian i nie dotyczy to tylko naj
  > większego bezrobocia w Polsce, które jest w Radomiu i wynosi 21%!

  Radom, Kielce, Łódź, Lublin, wyludniają się z powodu bezrobocia, podobnie może być w Bydgoszczy, Toruniu, Szczecinie, Gdańsku - Prawda jest taka brak pracy, młodzi na garnuszku rodziców, jeśli młodzi mają pracę, ale słabo płatną, żyją samodzielnie, ale na kocią łapę, w wolnych związkach, rodzina kosztuje, dziecko, szkoła, wyprawka, utrzeymanie. A jesli mieszkan sie nie buduje, jesli mieszkania są niedostepne, drogie, ludzie zyją tak jak zyją, jest mniejsza ilość urodzen, spoleczenstwo sie starzeje. Byłem w Szczecinie, tam to jest dopiero bieda, Kielce, odciete od swiata, naszej kolei nikt nie chce zmodernizować linii 8 W-wa - Radom - KIelce. Takie mamy rządy, PO, które wspierają duze bogate osrodki miejskie, a powiatowe mają gdzies i już!

  Jesli chodzi i Warszawe i wieksze miasta od Radomia. Warszawa tez się wyludnia, już dziś praga (najbiedniejsze ulice pragi warszawskiej zapełniają się ludnością arabską, afrkańską)staje się arabska, W śródmieściu zyją wietnamczycy, czasem są osiedla gdzie mowi się ajzackie, wietnamskie, tam tylko dogorywają emeryci, i studenci wynajmujący a reszte to chinscy wietnamscy obywatele. W Warszawie jest tez osiedle na ochocie domków jednorodzinnych, wietnamskie. Warszawa tez sie wyludnia, zmiejsza się ilość warszawiaków, polaków. Ci co się wyprowadzają na obrzeża, budują domy, domki, zyją w pracy po 12 - 14 godzin i jak mają mieć czas na rodzinę, dom? To nie tylko Radom ma takie problemy
  --
  Niewiedza rodzi zło, zło tworzy piekło ...
 • Gość: Lidka IP: *.dsl.bell.ca 30.07.11, 14:25
  To jest trend w całym kraju - ponad 2 mln ludzi wyjechało do innych krajów i duża część z nich już nigdy nie wróci. Wykształcili się w Polsce, ale podatki płacą gdzie indzie. Dlaczego?
 • radomianin79 31.07.11, 00:25
  Np. w Bydgoszczy też spada liczba ludności, ale tam od początku lat 90 tych. rośnie liczba mieszkańców zurbanizowanych gmin podmiejskich powiązanych z Bydgoszczą: Osielska i Białych Błot, co jest wynikiem migracji ze ścisłych granic miasta. Od 1995 do 2005 liczba mieszkańców tych gmin wzrosła o 30 proc. Liczebność mieszkańców gmin wchodzących w skład tych dwóch gmin to ponad 20 tys. osób. W Wielu dużych Polskich miastach ludzie uciekają gdzie ciszej, spokojnie, tworzą się podmiejskie strefy, osiedla, urbanizacja
  --
  Niewiedza rodzi zło, zło tworzy piekło ...
 • sono_andrzej 29.07.11, 20:33
  Problem spadku liczby mieszkańców Radomia jest złożony. Mianowicie na zjawisko składa się ogólnokrajowy trend wyprowadzek zamożniejszych mieszkańców miast do tzw. strefy podmiejskiej.
  Jak wynika z artykułu, Radomianie wyprowadzają się sąsiednich gmin, gdzie budują nowe domy.

  Jednocześnie utrwalany przez kilkanaście lat pogląd, że w Radomiu nie ma przyszłości spowodował odpływ na dużą skalę najcenniejszego kapitału ludzkiego czyli młodych ludzi.
  Myślę, że na ulicach Radomia można już gołym okiem zauważyć pewną lukę pokoleniową.
  Luka ta jest spowodowana fatalną sytuacją gospodarczą Radomia. W Radomiu nie ma pracy, a ta która jest nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.
  Radomski rynek pracy, to rynek pracodawcy, który bezwzględnie dyktuje warunki.
  Co bardziej ambitni stąd wyjeżdżają, ponieważ nie jest szczytem ich marzeń praca fizyczna za tysiąc złotych.

  Rezygnacja ze statusu miasta wojewódzkiego w 1998 r. utrwaliła obecną sytuację na długie lata.

  --
  Największą wartością miasta są jego mieszkańcy. Jacy mieszkańcy taka ich władza.
 • Gość: Ja IP: *.adsl.inetia.pl 29.07.11, 20:44
  Może wypadałoby przypomnieć kto tak dzielnie walczył o pozostawienie województwa radomskiego, że zostało zlikwidowane. Czy w tamtym czasie to nie udzielali się nieśmiertelni bracia Rejczakowie, którzy mimo tego teraz nadal są u koryta i czeszą społeczną kasę pochodzącą od radomian ? Poproszę o dalsze nazwiska lokalnych szkodników, których ciemny lud wybiera, ze względu na propagandę prowadzoną z ambon a nie ze względu na zasługi dla miasta. A w ogóle, czy to nie stało się za czasów Maniusia Krzaklewskiego, który obecnie wylądował na śmietniku historii ?
 • radomianin79 30.07.11, 13:16
  Spadek liczby mieszkańców ucieczki do innych miast nastąpił po nowym podziale administracyjnym, od 1999 r. obszar prawie całego dawnego województwa radomskiego znalazł się w województwie mazowieckim, poupadały zakłady, Radom ze stolicy województwa, stał się miastem powiatowym, a przez to trudno sciagnąć inwestorów, biznes do miasta, a Radom ma naprawdę plus, bliskie położenie od Warszawy, to jednak biznes woli lokować inwstycje w Grójcu Faurecia, Ferrero, wioska podgrójecka Belsk Duży, a Radom, co tu się buduje? nic!!!! Zlikitowano województkość Radomia i na tym traci, tak jak stracil - ponadto kilka gmin -znalazło się w województwie świętokrzyskim, zaś gminę Drzewica włączono do łódzkiego.

  Warto wiedzieć, że 1 czerwca 1975 Utworzono 49 województw, zlikwidowano pośredni szczebel administracyjny, czyli powiaty. Uważam ze dziś powiaty tez są niepotrzebne, to tylko biurokracja! Najbardziej charakterystyczne dla dawnego podziału było to, iż tylko nieliczne województwa miały więcej niż 1 mln mieszkańców oraz fakt, że stolicami nowych województw zostały w wielu przypadkach średnie bądź małe, i prowincjonalne miasta. Dzięki reformie administracyjnej, dokonaniu awansu miast na stolice województw, dzięki temu awansowi tych małych miast, nastąpił w nich duzy rozwój gospodarczy, ludnościowy. I do nich należy także Radom! Radom kwitł, rozwijał się ludnościowo gdy była w nim praca, praca i praca! Wystarczy poczytać statystyki, historii.

  A dziś? Radom stacza się powoli po równi pochyłej w dół. Jeśli w czas ludzie się nie opamiętają, i nie stworzy się województwa Radomskiego, albo jesli nie odłączy się warszawy z województwa, Radom się wyludni, będzie takie biedne opoczno, wałbrzych, z rzeszą bezrobotnych! Upadnie i już. Już dziś Radom nie jest pokazywana na mapach polski, jest pomijany, np, w badaniach statystycznych, mapkach pogodowych, pomija się to miasto, bo nie jest województwem, nie ma marketigu, reklamy, a samo air show i druk na biletach miejskich siła w pracyzji to za mało, ta promocja jest smieszna, to wyrzucanie pieniedzy w błoto!

  Lepiej zorganizować referendum odtworzyć radomskie, i powoli odbudowywać pozycję, i po to jest unia europejska by nam pomogła regionowi radomskiemu. Łatwiej jest uzyskać pomoc jesli byłoby sie odrebnym regionem
  --
  Niewiedza rodzi zło, zło tworzy piekło ...
 • Gość: zartiepl IP: *.play-internet.pl 31.07.11, 11:44
  Wróbelki ćwierkają, że Faurecia miała być w Radomiu, ale ... No właśnie, wyszło jak zwykle :-/
 • Gość: Niet IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.07.11, 20:52
  Podobno w Radomiu prace znajdziesz jak zachowasz sie bez honoru i zapiszesz się do PiS w Radomiu?
 • Gość: 007 IP: *.radom.vectranet.pl 29.07.11, 23:05
  Przyjdzie pora, że z tonącego okrętu "Pisowcy" tez uciekną, wszystko kwestią czasu .
  Radom sam siebie powoli unicestwia - taka jest prawda gdzie liczą się tylko "kolesie" a rozumu, wiedzy, profesjonalizmu i rozsądku od sześciu lat nie potrzeba.
 • maarek5 30.07.11, 04:46
  Nie potrzeba zadnych naukowych uzasadnien,ze trendy swiatowe,ze Berlin,ze migracja zamoznych mieszkancow na wies.Prawda jest brutalnie prosta-brak przemyslu,brak zatrudnienia ,cztery najwiekszre zaklady to budzetowka gdzie dostac sie do pracy bez koneksji ,nie mozliwe!!!Mlodzi bez szans na prace.Co ma ich tu trzymac?Sentyment ,PiS?Tam ojczyzna gdzie chleb.I uciekaja z dziadostwa.I maja racje.
 • Gość: radomiak IP: *.181.30.1.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 30.07.11, 07:03
  ... i z tego powodu następuje spadek liczby Radomian.
 • Gość: radi IP: *.aandrtech.net 30.07.11, 08:20
  Ludzie czytam Was i zdaje mi się, że co niektórzy z kołyski na głowę powypadali !!!
  Owszem ta opcja rządząca nie ma pomysłu a czy poprzednie miały
  "WCZ" - Wytwórnia Części Zamiennych w okresie prywatyzacji najlepszy zakład w mieście !!!
  A teraz ? Rozkradli go. Budynki były sprzedawane po cenach że niższych niż mieszkania 2 pokojowe po 50 tys. i mniej a kto kupował ?
  Włodarczyk, Gęsiak, Kołdej - sama śmietanka byli prezydenci i były prezes administratora tutaj powinno wkroczyć CBA bo te budynki które ma Gęsiak mnie wycenili na 250 tys. a jemu sprzedali za 50 tys. !!!!!
  I nie pieprzcie, że to wina PIS to jest wina wszystkich którzy tu rządzili ( mam na myśli exodus z Radomia ) SLD i inne opcje polityczne.
  A jakby PO rządziło czy PSL - by było lepiej ? Gówno prawda to samo by było to kraj przekrętów i układów
  A teraz hit sezonu !!!
  Byłem świadkiem w pewnej sprawie ( z wiadomych przyczyn nie mogę podać w jakiej )
  Wiecie co mi powiedział policjant, że kiedy PIS dorwało się do władzy był porzadek w policji
  a wszyscy policjancii, którzy mieli coś na sumieniu masowo uciekali na emeryturkę a teraz za PO to lepiej się nie wychylać przed szereg bo można stracić pracę - więc macie odpowiedź czemu policja jest czasami "ospał" lub źle funkcjonuje
  A wracając do sedna nie jest zwolennikiem PiS-u a już radomskiego w szczególności bo tutaj to jest najgorsze dno i zakała dla tej partii w postaci co niektórych działaczy a w szczególności tzw. Wspólnoty Samorządowej - Wójcik, Staszewski, Rejczak, Fałek i inni
 • Gość: Ja IP: *.adsl.inetia.pl 30.07.11, 08:14
  Te statystyki są zawyżone.
  Nie uwzględniają "mieszkańców" Radomia, którzy prawują w Warszawie czy innych większych miastach, mieszkają w Warszawie a w Radomiu są zameldowani tylko dlatego, że nie mogą się zameldować w wynajmowanym domu. To samo tyczy się emigracji. Zameldowani w Radomiu ale bywają tu co najwyżej na święta.
  Jak już się młodzi dorobią swoich mieszkań i zaczną się wymeldowywać a starzy wyż demograficzny zacznie umierać dopiero będzie widoczna skala problemu. Strzelam, że w ciągu 20 lat liczba mieszkańców spadnie o 1/3 i dalej będzie zawyżona.
  Zostaną tylko PiSowcy po administracji i stale rosnący dług Radomia.
 • Gość: 008 IP: *.radom.vectranet.pl 30.07.11, 08:20
  Zostaną "Pisowcy"oraz mocno wspierający ich (na szkodę ogółu) i deklarujący skromność ludzie w sutannach.
 • Gość: Racja IP: *.radom.vectranet.pl 30.07.11, 09:06
  myslę ze tak wlasn ie realnie moze byc;
  ciekawe jak bedzie wygladało zycie starszych ludzi zamieszkujacych Radom....
 • radosnydom1910 30.07.11, 08:46
  Czy ktoś tutaj sugeruje że za 20 lat Radom to będzie drugi Sandomierz? Że wszystko będzie parafialne i diecezjalne jak tam i Radom będzie liczył 150 tyś mieszkańców?
 • radomskieklimaty 30.07.11, 09:23
  Mowa o granicach administracyjnych miasta - miasto się rozciąga po prostu, jak większość polskich miast. Ludzie mieszkają w domach zbudowanych na wsiach (czytaj przedmieściach), do miasta się wożą do pracy i "załatwić sprawy". Kiedyś chodzili, teraz mają za daleko. Nie ma gdzie parkować, nie ma się gdzie pomieścić więc przedmieścia są "oazą spokoju". Ale najpierw trzeba tam dojechać. No i błędne koło. Emigracja to tylko kawałek problemu.
 • Gość: MOHER W HERBIE MIA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.11, 09:48
  PONIEWAZ RADOM ZDOMINOWAŁY PRUKWY MOHEROWE I WYZNAWCY Z SEKTY OJCA < T> PROPONUJE ABY PIS ZAPROPONOWAŁ NA NAJBLIZSZEJ SESJI PRZY POPARCIU psl ZMIANE NAZY RADOMIA NA "KLERYKÓW MAZOWIECKI"
  .Herb miasta winien po lewej stronie miec wkomponowany MOHER .
 • angelo.2 30.07.11, 12:28
  Jeżeli władze miasta będą się jedynie kłócić między sobą i zbijać jak najwięcej forsy na swoje konta , bo to tylko robią , to za parę lat Radom będzie podrzędną mieściną
 • Gość: fakt IP: *.radom.vectranet.pl 30.07.11, 13:20
  forum.gazeta.pl/forum/w,68,126829022,127441599,Re_Pomysl_na_wojewodztwo_radomskie_.html
 • firebwoy 30.07.11, 14:07
  Polecam artykuł w Polityce: www.polityka.pl/spoleczenstwo/reportaze/1505408,1,rozterki-mieszkancow-przedmiesc.read

  A także opinie z Poznania: my-poznaniacy.org/index.php/nasze-idee/zrownowazone-miasto/671-ideologia-samochodu
  --
  Samochodem między rowerami

  Miasta dla rowerów
 • hutchence 30.07.11, 19:00
  Znaczy się mam mieszkać w bloku obok takiego gamonia jak Ty, to wtedy będzie cacy? Człowieku nie podawaj przykładu Poznania bo się ośmieszasz. Zresztą te artykuły to również niezła beka. Już Ci kiedyś pisałem dlaczego ludzie się przeprowadzają za albo pod miasto. Nic z tego nie zrozumiałeś bo jesteś zbyt ograniczony umysłowo.
  1. Cena m2 mieszkania do ceny m2 domu
  2. Brak sąsiadów za ścianą (czyli np. Ciebie)
  3. Metraż mieszkania do metrażu domku (o całkiem sporym kawałku zieleni nie wspominając)
  4. Cisza i spokój
  5. Mało ludzi na 100m2
  itd.
  Ale Ty znowu swoje: samochody to, samochody tamto... bla, bla, bla pierdzielenie idioty.

  Z wszystkich moich sąsiadów (8 dorosłych osób) tylko dwie pracują w mieście i nie mają absolutnie żadnych problemów z dojazdem. Reszta, włącznie ze mną pracują w domu. Szkoły są w pobliżu, nie trzeba jechać do miasta. 100m do sklepu, 3km do M1. O co Ci chodzi? Przestać posuwać pierdoły.
 • Gość: Opadajorence IP: *.radom.vectranet.pl 30.07.11, 19:39
  hutchence napisał:

  > takiego gamonia jak Ty,
  > jesteś zbyt ograniczony umysłowo.
  > pierdzielenie idioty.

  Możesz mieć inne zdanie, nie musisz poniżać.
 • hutchence 30.07.11, 21:26
  Poniżać? Ja? To On poniża mnie piernicząc takie głupoty. To właśnie między innymi o mnie jest ten artykuł. 4 lata temu wyprowadziłem się z centrum Radomia na Janiszpol. Takie same powody przeprowadzki jak podane przez ze mnie wyżej miała większość moich sąsiadów i jeszcze sporo znajomych z innych miast, a także mój, mieszkający obecnie pod Wrocławiem brat. I dlatego wqur... jak taki mistrz jak firebwoy twierdzi, że jest inaczej.
 • Gość: 008 IP: *.radom.vectranet.pl 30.07.11, 21:41
  A ilu ludzi na statystycznych 100 mieszkańców stać na budowę domu pod miastem?
  Masowa, tego rodzaju, przeprowadzka z miasta to szczęście bardzo nielicznych.
 • hutchence 30.07.11, 21:53
  Przecież artykuł jest albo o ludziach opuszczających miasto w poszukiwaniu pracy gdzie indziej albo o takich jak ja. Więc o co Ci chodzi?
 • Gość: Mag IP: *.static.korbank.pl 30.07.11, 22:00
  O to, że w stosunku do swoich adwersarzy jesteś chamem i prostakiem. Proste czy napisać drukowanymi?
 • hutchence 30.07.11, 22:04
  Nie do wszystkich. Firebwoy to mój ulubieniec. Już na ten temat z nim kiedyś dyskutowałem. On dalej bredzi. Nie rozumiesz to lepiej nie pisz nic.
  A w temacie masz coś do dodania? Pewnie nic.
 • Gość: Mag IP: *.static.korbank.pl 30.07.11, 22:09
  A może to Ty nic nie rozumiesz? Pomyślałeś o tym?
 • hutchence 30.07.11, 22:36
  Chcesz mnie umoralniać? To rób to otwarcie a nie rozumiesz, pomyślałeś itd.
  Pytam się Ciebie czy masz coś do dodania do głównego tematu wątku lub na obronę bredni firebwoya? Czy wstąpiłaś/eś tu tylko z powodu mojej skromnej osoby?
 • Gość: greaeg IP: *.radom.vectranet.pl 30.07.11, 22:41
  Widzę same plusy, mieszkam w bloku, wieżowcu z wielkiej płyty na 7 pietrze, mam piękny widok na miasto, ciekawy układ mieszkania, nie potrzebny mi jest wielki dom, bo dla mojej małej rodziny wystarczą 2 czy 3 pokoje i juz. Tylko ludzie z małymi penisami kupują lub budują wielkie domy, wille, i wiekie samochody, by zrekompensować braki co jest udowodnione.

  A tak, mam blisko do gieesu, galerii słonecznej, trochę dalej do m1 blziutko na deptak gdzie spaceruje w weekendy, na obiady czy kawe do klubokawiarni, do muzeum, teetru, kina, multikina, na zakupy do slonecznego, niedlugo bedzie empik fajny obok mnie, latem imprezy na deptaku, blisko na dw. kolejowy i pks, kioski, szkola blisko, przychodnia lekarska, w razie czego szpital, stomatolog, wypoczywam w 2 pobliskich parkach, nawet warzywka mam blisko na targowisku isc na zakupy. Mieszkanie w centrum Radomia to plusy, mieszkanie w dziczy minusy! Wszedzie daleko, i ciezko o dojazd. To taka izolacja! Radom to nie Warszawa, tu się zyje wolniej, spokojniej, lepiej, lubię duze miasta, i Radom jest w sam raz dla mnie.

  Ale mieszkanie na przedmiesciach to chyba jest przechlapane, zla pogoda, i masz czlowieku problem z dojazdem, Rozrastające się przedmieścia to problem dojazdu, i rozrastający się ruch samochodowy, korki, Tak jest w Warszawie i na południe stolicy, piaseczno i dalej.. W ogóle ludzie budują się w polach na / przy całej trasie odcinku linii kolejowej nr 8 Warszawa - Radom, i dziwie sie, bo naprawde to problem komunikacji, i brak kontaktu z kulturą, wydarzeniami spolecznymi, jakie są w miastach. Dla mnie ućkane dom w dom, osiedla to bezsens, mieszkać daleko, od pracy, mojej firmy itp. I zgadzam się z całą pewnością z tym artykułem to są fakty

  www.polityka.pl/spoleczenstwo/reportaze/1505408,1,rozterki-mieszkancow-przedmiesc.read

  Takie są fakty mieszkania na przedmiesciach w stolicy. Oczywiscie rodowici Warszawiacy się wyprowadzają na przedmiescia, a zaludniają, kupują i osiedlaja się ludzie z Radomia, Kielc, Lublina, Białegostoku po nich w blokach, lub mieszkają na wynajętych, a co ciekawe, mało kto wie, wiele osiedli w Warszawie robi się turecka / arabska jak osiedla w dzielnicach na pradze, Wietnamskie / azjackie, Chińskie niektóre osiedla śródmiescia, ochoty. Kiedyś mieszkałem na pradze, dziś bym nie chciał, bo w bloku w którym mieszkałem na wynajmie w 2000 roku, , to dzis w 2011 to wiekszośc to azjaci mieszkancy. a 10 lat temu tak nie było, nie było tylu cudzoziemców!
 • hutchence 30.07.11, 22:46
  No niezłe. Tylko nie wiem czy jaja sobie robisz czy na poważnie?
 • Gość: greaeg IP: *.radom.vectranet.pl 30.07.11, 23:01
  Piszę poważnie, i już! Ludzie chcą się dowartościowywać, budowac wielkie domy, na kredyt, i zyc tylko po to by go utrzymywać, tylko dla tego domu, a ja chcę miec mały i normalny dom / mieszkanie, bo wolę pozwiedzać swiat, podróżować, być wolnym od kredytów, i nie mam takiego pędu do budowy wielkiego domu, Dla Ciebie dziura w drzewie, to dziura, dla wiewiórki to jej dom, jak chcesz widzieć problem, sam sobie go wymyslasz i masz problem. Pisze o tym, że mi się mieszka dobrze w centrum miasta, i nie zamieniłbym go, mieszkania w ogóle na wioche! Chcę mieć wszedzie blisko i być miedzy ludzmi, zyc w miescie, teatr, kino, kawiarnia, klub, bilard, basen itp. mieszkając daleko, to dojazd do takich obiektów to dodatkowe koszty, jak paliwo i strata czasu w korkach, a tak piechotą, lub taksówką i juz! Ale to tylko dorobkiewicze, ci co tak sie na szybko dorobili, lub dorabiają na kredycikach chcą być megalomanami, pokazywać się jako wazni, jako bogaci, bo stac ich na dom. Taka megalomania, budowanie domow na pokaz, kupowanie samochodów na pokaz jest dla mnie smiesznie i swiadczy o małostkowości i juz
 • hutchence 30.07.11, 23:35
  Nie oceniaj innych nic o nich nie wiedząc. To,że kogoś stać na więcej lub woli dom niż zwiedzanie świata i bilard nie czyni go jeszcze człowiekiem z małym penisem (ciekawe jak z kobietami?) robiącym coś na pokaz. Ja nie wybudowałem się na pokaz tylko chciałem mieć dom. I nie mam wszystkiego. Nie jeżdżę nowym autem bo mnie na nie nie stać. Gdybym chciał się pokazać to bym kupił mieszkanie i nowe auto. Bo to czym jeździsz widzą wszyscy ale gdzie mieszkasz już nie. Wybrałem dom a nie auto. Po za tym piszesz o Warszawie, a my tu mamy Radom. Przedmieścia Radomia oddalone są od centrum pewnie w mniejszej odległości niż Twoje mieszkanie od ścisłego centrum Wa-wy. Ja też mam wszędzie blisko. Piszesz o kosztach paliwa itd. Człowieku uwierz są ludzie, zwłaszcza Ci, którzy się z miasta wyprowadzili, których to mało interesuje. Masz coś nie tak z głową skoro uważasz, że ktoś kto mieszka inaczej, lubi co innego i bawi go co innego niż Ty jest megalomanem albo robi na pokaz. Mało wiesz o ludziach skoro takie wnioski wysuwasz.
 • Gość: greaeg IP: *.radom.vectranet.pl 31.07.11, 01:34
  Ty uwazasz tak a ja uwazam tak, i prosze czytaj tez uwazniej, bo pisałem ze mieszkam w centrum Radomia, i to ze tu mieszkam, widzę w tym same plusy, duzo wiecej plusów niż gdzies na obrzezach bardzo daleko z trudnym dojazdem, czy na wiosce. To wszystko zalezy jaką ma ktos sytyuację zawodową. Kto ma biznes ucieka za miasto, kto ma zwykłą pracę i potrzebuje komfortu dojazdów potrzebuje dobrej lokalizacji mieszkania. Pisałem ze w Warszawie mieszkałem kiedyś, a dzis nie mieszkam. I no cóż, każdy ma swoje upodobania, ja napisałem ze wolę mieszkac skromniej, a pieniądze zaoszczędzić na starość czy emeryturę, albo na swietną podróż, i nikomu nie zabraniam mieszkać, zadluzac sie na dom, jak ktoś całe zycie chce pracowac na dom, i zyc tylko zyciem typu praca kredyt -dom, praca kredyt -dom, traci zycie. Ja tam nie potrafie, chce zyć swoim zycie, a nie zyciem mody! NIkt mi tu nie dokucza, jest mi tu dobrze, srodowisko, sąsiedzi są swietni, nie ingerują w moje zycie, jak to ma miejsce w małych wioskach, gdzie kazdy kazdego sledzi. To moja ostatnia wypowiedz, bo nie zamierzam się licytować, gdzie lepiej mieszkać. kazdy ma swoje preferencje, upodobania. Na razie wyraziłem pogląd, moją opinię, że mieszkanie w centrum jest fajne, jesli jest fajne osiedle, fajny blok, spokojny. NIe mozna generalizować i pisać, że Radom to takie złe miasto, a ja potwierdzam to fajne miasto, tylko zle zarządzane i juz. Polacy tacy są, zamiast patrzec urzednikom, wladzy na rece protetowac, walczyć o prawa, uciekają albo na zachód, albo z miasta poza miasto, i nie dziwmy sie, ze jest tak tu zle, zarówno w Polsce jak i w Radomiu, bo czują się bezkarnie, a trzeba walczyć o normy i standardy europejskie!
 • Gość: 008 IP: *.radom.vectranet.pl 31.07.11, 09:56
  Po co walczyć z władzami o przyzwoite traktowanie, porządek, dużo lepiej wybierać mądrych, uczciwych, sprawdzonych profesjonalistów i nie zwracać uwagi ma reklamowe umizgi przedwyborcze. Jednym słowem nie być głupim - jak dotychczas większość wyborców, którzy chyba chcą żyć w coraz gorszych warunkach. Migracja to w dużym stopniu ucieczka od nienormalności.
 • Gość: greaeg IP: *.radom.vectranet.pl 31.07.11, 16:12
  W Grójcu takim małym miescie jest więcej fabryk niż w Radomiu! W Grójcu mają swoje fabryki i siedziby międzynarodowe koncerny:

  Faurecia Fotele Samochodowe Sp. z o.o.
  Peter Renz Ltd. – jedyny w Polsce przedstawiciel ZF
  Ferrero (Belsk Duży)
  ZTS Polska Sp z o.o.

  Stopa bezrobocia w czerwcu 2007 wynosiła 6.9%

  I mamy odpowiedź, są miejsca pracy, i Liczba ludności rośnie!

  Według danych z 31 grudnia 2004 miasto miało 14 875 mieszkańców. W 2006 roku liczba mieszkańców to 15 066, a w 2008 roku liczba ludności to 15 403. A co mamy w Radomiu? Handel na handlu! Duży handel wykańcza mniejszy handel, i tak rośnie bezrobocie!

  radom.gazeta.pl/radom/1,35219,10037101,Bedzie_handel_i_uslugi_przy_ul__Wolanowskiej.html
  To jest polityka Kosztowniaka, nieudolnych rządów Radomia i województwa mazowieckiego!
 • Gość: Lidka IP: *.dsl.bell.ca 01.08.11, 15:37
  Partiami nie można wszystkiego wytłumaczyć. Gdyby nie było takiej czy innej partii, to nawet psychicznie chorzy bracia by coś wymyślili. Problemem są ludzie, a nie partie tworzone przez popaprańców!
 • zarro 31.07.11, 08:01
  Tendencja jest taka że w około 80% miast liczba ludności rzeczywiście spada...,trend jest taki że liczba ludności danego miasta wraz z okolicznymi gminami tj. przedmieściami rośnie = ok. 80%
  Niestety w Radomiu ona również spada (minimalnie) ale jednak dla tej drugiej kategori....
  W Kielcach jest podobnie....w dodatku macie podobną ilośc mieszkańców (na korzyśc tego pierwszego)
  www.markamiasto.pl/
 • Gość: PRAWDA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.11, 15:26
  Kielce od 2007 r. są już miastem 100 tys. są w kategorii miast 100-200 tys. spadła liczba kielczan z 217 tys.( rekord w 2014 r. ) do 198 tys. - stan na wybory samorządowe w 2010 r.
  W Radomiu obecnie mieszka 219 tys.Moze Gazeta Wyborcza w Radomiu by się zainteresowała ilu Radomian wyjechało z Radomia od listopada 2006 r. od czasów rządów PiS i Prezydenta Kosztowniaka w Radomiu?
  Z moich obliczeń wynika,że ponad 6000 w niespełna 5 lat rządów tej ekipy w Radomiu?
 • Gość: PRAWDA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.07.11, 19:59
  Do tego 21% bezrobocia,nie ma inwestycji na miare Radomia np. za 100 mln pln,nie ma tez opozycji wobec PiS i Prezydenta Kosztowniaka i widzimy co sie dzieje w Radomiu!
 • ar.co 01.08.11, 10:41
  Te 219 tys. to fikcja, tyle że oczywiście urzędowo tak to właśnie wygląda; w rzeczywistości trzeba odliczyć co najmniej 20-30 tys. ludzi, którzy są wprawdzie w Radomiu zameldowani, ale mieszkają i pracują w Warszawie, Krakowie czy innym mieście. Również mało kto spośród studiujących poza Radomiem - zwłaszcza jeśli są to porządne studia, a nie szkoła cerowania skarpetek - po skończeniu nauki wraca do Radomia (bo i po co). Ale dopóki "emigranci" nie kupią mieszkania (a zazwyczaj to trochę trwa), będą nabijać liczbę radomian.
 • anamaria12 01.08.11, 06:41
  Mili Państwo spójrzmy prawdzie w oczy,Radom z miasta staje się przepraszam za wyrażenie zasrajewem. Przed wojną miasto zurbanizowane: zakłady metalowe,Bata,Gazmaski,liczne garbarnie itd. Miasto zadbane ,zielone, skanalizowane,ale.... Były na to pieniądze i byli gospodarze miasta z prawdziwego zdarzenia.Władza,której zależało. Byli także społecznicy jak p. Grzecznarowski.
  Dziś, brak przemysłu, młodzież ucieka w poszukiwaniu pracy ( 33 tyś zarejestrowanych bezrobotnych),brak perspektyw i brak władz pomysłu na to miasto.
  Skoro nie ma przemysłu ,to naprawdę nie rozumiem dlaczego władze miasta nie postawią na to co w Radomiu jest. Historyczne miasto, położone na trasie W - wa - Kraków, Puszcza Radomska,wspaniałe zabytki w okolicach Radomia jak choćby renesansowy ołtarz w Wieniawie - zabytek klasy 0 - a kto poza specjalistami o tym słyszał? Całe narody żyją z turystyki dlaczego u nas nie spróbować? Tylko,że trzeba a) chcieć,b) mieć pomysł c) otoczyć się fachowcami a nie kolesiami.
 • Gość: PRAWDA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.11, 10:49
  Polityków w Radomiu tych co rządzą miastem z PiS nasze miasto Radom nie interesuje.Ich nie dotyka problem 21% bezrobocia czy braku srodków do życia.Politycy PiS maja w Radomiu eldorado.Wystarczy poczytac radomskie media co opisuja co PiS w Radomiu robi.Szkoda ze mało kto w Radomiu cos czyta i oglada normalna telewizja.A potem ida wybory i cała Polska jest w szoku ze w Radomiu wygrał PiS.A elity Radomia sa niestety bierne i siedza cicho jak mysz pod miotłą.Nic dla Radomia nie robią tez Radomianie w Warszawie,któych jest tam prawie 30 tys. osób!
 • Gość: PRAWDA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.11, 11:21
  W Polsce powyżej 100 tys. mieszkańców jest tylko 7 miast na 39, które mają dodatni bilans wzrostu liczby mieszkańców.Są to :
  Warszawa - 1,6 mln mieszkańców
  Kraków - 705 tys. mieszkańców
  Wrocław - 598 tys. mieszkańców
  Gdańsk - 417 tys. mieszkańców
  Białystok - 280 tys. mieszkańców
  Rzeszów - 170 tys. mieszkańców
  Rybnik - 145 tys. mieszkańców
  Radom od 1998 r. traci liczbę mieszkańćów - obecnie wynosi ona 219 tys. osób i dramatycznie spada od 1998r.Przez 13 nasz Radom stracil ponad 13 tys. mieszkańców!
 • Gość: Lidka IP: *.dsl.bell.ca 01.08.11, 18:23
  Masz może listę miast z ujemnim wzrostem ludności w Polsce? Tak się pytam z ciekawości ...
 • Gość: PRAWDA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.11, 19:26
  Bardzo smieszne....
 • Gość: ylo IP: *.radom.vectranet.pl 02.08.11, 14:31
  Mieszkają w nim niezameldowani, bo mają meldunek w okolicznej miejscowości, lub w Warszawie? Co z tymi co nie brali udziału w spisie powszechnym? Czy te dane są dokładne co do liczby mieszkancow? My ja z dziewczyną kupilismy tu mieszkanie, nie jestesmy zameldowani, nawet nikt nie dobijał się do nas o udział w spisie powszechnym jaki miał miejsce w tym roku, poprostu nie bralismy. Nas nie policzono, do statystyk trzeba miec zawsze trochę rezerwy takich jak ten moj przyklad moze byc wiecej
 • Gość: ziomo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.02.12, 12:27
  Gdańsk ma 457.000 mieszkańców !!!! a nie 417 .000 :P

  Warszawa ma 1.720 .000

  cymbale skąd masz tak pozaniżane dane ??? Byłeś kiedyś w trójmieście, warszawie ???
 • Gość: BravoJasiu IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 01.02.12, 22:30
  Biorąc pod uwagę, że odpowiadasz na post sprzed pół roku to wyrażenie "cymbale" jest mocno zastanawiające.
 • emigrant_zarobkowy 02.08.11, 00:57
  Skonczylem studia z wysoka srednia, szukalem dobrze platnej pracy w naszym regionie. Niestety aby sie rozwijac sprawnie zostalem zmuszony do wyjazdu. Wszystko to jeszcze przed kryzysem kiedy przy wladzy byl Jaroslaw a obok niego prezydentem byl Lech zas w Radomiu prezydentem od ponad roku byl Kosztowniak. Niestety bezrobocie wtedy bylo ponad 20% czyli niewiele mniejsze niz obecnie. Nic sie nie zmienilo ani przez te 2lata kiedy mialo plynac mleko i miod z zaprzyjaznionej partii rzadzacej ani tez w kolejnej kadencji obecnego prezydenta Radomia. 9 na 10 niepowodzen ma swoje usprawiedliwienie wg prezydenta iz to wina wladz centralnych. Tylko pytam jakie znaczace profity splynely za czasow wspolrzadzenia PIS w Radomiu jak i w Warszawie? Z wielka checia wrocilbym do mojego rodzinnego miasta. Tylko nie pamietam inwestycji kotora moglaby stac sie wzorem dla nastepcow. Nie moge sobie przypomniec czego mialbym byc wdzieczny obecnemu prezydentowi. Kazda kolejna decyzja jest tak załosna ze az wstyd mi pozniej przyznac sie ze pochodze z Radomia :( Wierze ze nadejdzie czas kiedy w tym miescie bedzie prezydent ktory wezmie sie do pracy nie zwazajac na to z ktorej partii bedzie premier ze bedziemy liderem w pozyskiwaniu srodkow z UE oraz sami stworzymy warunki dla inwestorow z zewnatrz. Prezydent ktory nie bedzie czekal az mu sie z nieba manna spadnie tylko da przyklad innym! Wierze kiedys z duma bede mogl powiedziec: "Urodzilem sie w Radomiu!".
 • anamaria12 02.08.11, 05:55
  A tak, może się weźmie, pod warunkiem,że nie będzie to koleś partyjny,obojętnie z jakiej partii,będzie to Radomianin i będzie miał na tyle rozumu w głowie,aby zatrudniać fachowców,a nie kolegów , ciocie ,kuzynki,chyba ,że ci też będą mieli odpowiednie kwalifikacje:))))Taaa... pomarzyć dobra rzecz.
  Poza tym, tak się zastanawiam,czy w Radomiu to partia pt.PO działa? Ma jakieś struktury? Jakoś nie zauważyłam,oczywiście poza kampaniami wyborczymi.
 • emigrant_zarobkowy 02.08.11, 07:40
  Marek Wikiński i Jakub Kluziński... Tylko trzeba skutecznie punktowac przez cala kadencje a nie tylko na kilka tygodni przed wyborami!
 • samspade 02.08.11, 13:17
  Kluziński już pokazał swoją prawdziwą twarz, jak zajmuje się miastem. Miejmy nadzieję że zniknął z radomskiej sceny politycznej na zawsze.
 • anamaria12 02.08.11, 14:48
  A przepraszam co rzeczony p. K zrobił? Sorry,ale jakoś mało śledzę poczynania tego pana.
 • samspade 02.08.11, 15:28
  Jako mieszkaniec podwarszawskiej miejscowości startował w wyborach w Radomiu. Zdobył mandat radnego(jedyny ze swojego ugrupowania), przegrał w wyborach prezydenckich. A na sam koniec zrezygnował z mandatu radnego, Widocznie nie chciało mu się dojeżdżać na sesje.
 • qba_radom 02.08.11, 10:38
  Ciekawe ilu mieszkanców wyjechalo do UK za praca? Mieszkam w Anglii juz 5 lat i znam bardzo duzo osob z Radomia i okolic.
 • Gość: Neo IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.08.11, 13:07
  Jakub Kluziński i Marek Wikiński wystartują za 3 lata przeciwko Kosztowniakowi znowu wiec bedziesz mogła sobie głosować na tych panów.
  Co do władz Radomia to jest to ,, JEDEN WIELKI POWÓD DO WSTYDU dla TEGO MIASTA".
 • emigrant_zarobkowy 02.08.11, 13:45
  Zastanawia mnie ile osob zawyza wspolczynnik bezrobocia w naszym regionie, pracujac poza nim. Ja pracuje poza granicami Radomia tak wiec zawyzam statystyki i dzieki temu, moja osoba poprawia w oczach wyborcow obecnego prezydenta a tak wlasciwie to nic mu nie zawdzieczam. Ilu jest takich jak ja? Wg mnie tysiace! Tak jak bezrobocie w Warszawie jest ok 3% i jest to realna wartosci w odroznieniu do 21% w Radomiu. Wg mnie jest powyzej 30%
 • anamaria12 02.08.11, 14:53
  W Radomiu przydałby się taki Dutkiewicz czy inny prezydent np. Białegostoku. Miasto porównywalne z Radomiem. Tyle że w druga kadencję jego prezydent wniósł 350 ml. z UE na inwestycje,a nie 350 ml długu.
  Dane z ubiegłego roku - 12,5 tyś Radomian pracuje w Warszawie , spora ich część codziennie dojeżdża do Warszawki. Miała być nowa magistrala kolejowa i co? i gucio,bo w końcu p.Kosztowniak do Warszawy codziennie nie dojeżdża.
 • samspade 02.08.11, 15:30
  Skąd wziąłeś te 30%. Raczej może być trochę mniej tych urzędowych 21% biorąc pod uwagę osoby pracujące na czarno.
 • emigrant_zarobkowy 02.08.11, 18:06
  Pracujacy na czarno sa tak samo w Radomiu jak i w Warszawie, Rzeszowie, Kielcach...
  Tylko ze z Radomskiej aglomeracji najwiecej osob dojezdza do innych miast, glownie do Warszawy. Tak duzej grupy emigrantow zarobkowych wsrod miast o podobnej wielkosci nie ma w calym kraju. Podobnie mieszkancy Radomia, przoduja na liscie osob ktore wyjechaly z kraju za chlebem. O tych rankingach prezydent nie wspomina.
 • Gość: PRAWDA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.08.11, 21:04
  Prezydent Kosztowniak ma ponad 12 tys. w Radomiu i nie obchodza go Ci co dojezdzaja do warszawy.Jemu na reke jest aby z Radomia wyjechali wszyscy z wykszatłceniem wyzszym i wszyscy Ci co czytaja gazety i mysla samodzielnie.Wtedy sam bedzie rzadzi do konca zycia majac poparcie emerytów i dzialaczy PiS w Radomiu.
  Podobnie z radnym PiS u nas dostaja po 2500 co miesiac na reke w Radzie po to aby rzadko spotkac sie na sejsach srednio raz na miesiac a dodatkowo pracuja w miejskich spolkach.Oto radomski PiS.
  Ich nie obchodzi 21 % bezrobocia w Radomiu.Boja sie jak diabel swieconej wody zmian w Radomiu!
 • Gość: sedzia IP: *.radom.vectranet.pl 03.08.11, 14:42
  W Końcu PIS to partia konserwatywna, i w ich programie jest ideologia konserwatyzmu, czyli brak zmian, brak działania, trwanie w starym status quo, bo tak wygodnie
 • anamaria12 03.08.11, 14:57
  Masz rację poniekąd . Problem tkwi w tym,że młodzi ludzie wyjeżdżający na studia , po skończonej nauce do Radomia nie wracają. Zostają emeryci i renciści, którym jest wsio rawno; czy będą obwodnice czy nie, wszak oni samochodu nie mają ,a jak maja to im się nigdzie nie spieszy, magistrala do W - wy ,a po co ? wszak jeżeli już jadą to raz do roku. Miejsca pracy nie potrzebne, centra rozrywki tudzież. Natomiast markety wszelkiej nacji i autoramentu i owszem. PiS jak ulał wpisuje się w taką opcję. A potem wszyscy się w Polsce dziwią,że w tak dużym mieście wygrał PiS.
  Jest tez jeszcze jeden powód wygranej PiS w Radomiu. Otóż nawet ci co się z PiS - m nie zgadzają ,głosują na PiS, bojąc się zmian na stołkach. Wiadomo ;jak przyjdzie nowy prezio wywali starych dyrektorów ,kierowników itd,itd. Przyjdą nowi. A nowi z kolei mogą mnie wywalić z pracy. Więc już lepiej niech rządzi PiS. I tak kręcimy się jak pies wokół własnego ogona. Przykre.
 • anamaria12 04.08.11, 06:15
  Nie wiem , nie ja podałam te informację ,choć może mieć ona podstawy. Np. matki wychowujące dzieci często nie rejestrują się bo:
  - ubezpieczenie zdrowotne mają z ubezpieczenia męża
  - wiedzą,że PUP i tak im pracy nie znajdzie
  - nie mają czasu sterczeć w kolejkach itd.
  W Radomiu nic się nie zmieni póki nie będzie tu miejsc pracy, a miejsc pracy nie będzie ,bo PiS nie zależy na tym,aby do Radomia przyjeżdżali młodzi wykształceni ludzie. To nie jego elektorat.A jeżeli na to nałożymy jeszcze kolesiostwo i nepotyzm przy zatrudnianiu w placówkach państwowych ( państwo w Radomiu jest głównym pracodawcą) ,to kto rozsądny do Radomia przyjedzie.
 • anamaria12 05.08.11, 17:39
  No przecież napisałam:)))) w Radomiu istnieje tzw. ukryte bezrobocie - czyli osoby,które nie pracują, pracy poszukują,ale z rożnych względów nie rejestrują się w PUP. Szczególnie dotyczy to kobiet.
 • samspade 03.08.11, 15:39
  Ale w jaki sposób bezrobocie w Radomiu ma być wyższe niż te 21 procent? Przecież wskaźnik bezrobocia liczony jest w oparciu o ilość osób zarejestrowanych w PUP-ie. Mało prawdopodobne wydaje mi się że tak dużo osób nie zarejestrowało by się.
 • Gość: piss-off IP: *.radom.vectranet.pl 03.08.11, 18:38
  każdy zwiewa z kaczogrodu
  Konononowicz tu się nada
 • Gość: PRAWDA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.08.11, 20:00
  100% racji na PiS w Radomiu głosują TYLKO emeryci,rencisci,dzialacze PiS i ihc rodziny plus urzednicy Urzedu Miejskiej z rodzinami i pracownicy miejskich spółek.Te osoby dały zwyciestwo PiS i Kosztowniakowi i do nich mozna miec pretensje co sie w Radoiu wyprawia.
  Co do PO niestety ale PO zawsze ma w Radomiu slabe kampanie bo elektorat ma tu na tym samym poziomie co w innych miastach ale ma slabe kampanie wyborcze i czesto kandydaci nie robia kampanii a w PiS kampanie robia wszyscy kandydaci.
  Wierze w opamietanie Radomian i mega mobilizacje mlodych w Radomiu w pazdzierniku.
 • malgosianieradna20 04.08.11, 19:10
  Jeżeli władze miasta będą tak dalej postępować, myśleć krótkowzrocznie i tylko o sobie i swoich bliskich , aby zbijać jak najwięcej forsy na swoje konta , bo to tylko robią , to za parę lat Radom będzie podrzędną mieściną zamieszkałą przez emerytów i niezaradnych młodych ludzi wyszkolonych w prywatnych szkołach, których renoma jest powszechnie znana. W urzędach pracują sami swoi tzn. na stanowiskach, które mogłyby przyczynić się do rozwoju miasta, jego promocji, wykorzystać jego atuty m.in.położenie, pracują ludzie, którzy nie potrafią albo nie chcą pracować. Operatywni, zdolni ludzie nie dostana pracy jeżeli nie mają "odpowiednich"koneksji, a ci którzy tam się dostają - nie pracują bo nie maja odpowiednich kwalifikacji i motywacji, przecież im nic nie grozi, bo za nimi stoi "ktoś" i wiadomo, że włos im z głowy nie spadnie, co najwyżej upchną go na dożywocie w innym urzędzie albo w miejskiej spółce
 • Gość: PRAWDA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.08.11, 18:19
  Najgorsze ze w Radomiu tak bardzo sa podzieleni ludzie - bardzo duzo w tym winy radomskich polityków.Oni doskonale wiedza ze im bardziej podziela Radom tym lepiej dla nich.Kłótnie i awantury tak samo jak brak inwestycji i 21% bezrobocie są na reke Prawu i Sprawiedliwosci w Radomiu.Im zalezy aby najlepiej w Radomiu miał emeryt wtedy oni bedą WIECZNIE rządzić Radomiem....
 • Gość: Sponty IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.08.11, 11:29
  Wybory Samorządowe - 12 listopada 2006 r. - Radom - 225 845 mieszkańców
  Wybory Samorządowe - 21 listopada 2010 r. - Radom - 220 402 mieszkańców

  5443 mieszkańców stracił Radom między wyborami samorzadowym w 2006 r.a 2010 r.Miastem w tym czasie rzadził PiS i Prezydent Kosztowniak.Ilu Radomian stracimy do 2014r? do następnych wyborów?
 • Gość: Sponty IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.08.11, 11:30
  > Wybory Samorządowe - 12 listopada 2006 r. - Radom - 225 845 mieszkańców
  > Wybory Samorządowe - 21 listopada 2010 r. - Radom - 220 402 mieszkańców
  >
  > 5443 mieszkańców stracił Radom między wyborami samorzadowym w 2006 r.a 2010 r.M
  > iastem w tym czasie rzadził PiS i Prezydent Kosztowniak.Ilu Radomian stracimy d
  > o 2014r? do następnych wyborów?
 • Gość: Sponty IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.08.11, 11:31
  Po prostu mieszkańcy Radomia głosują nogami.Nie wierze w te BUJDY... o wyprowadce po za Radom do podradomskich gmin,bliższe sa fakty o wyprowadzce do innych miast głównie niestety Warszawa,gdzie już jest ponad 30 tys. osób o radomskich korzeniach ale także inne polskie miasta.
 • anamaria12 08.08.11, 14:42
  oczywiście jest pewna grupa Radomian, którzy zamieszkali w okolicy, ale nie jest to chyba 5000 osób. Tak się zastanawiam, większość forowiczów krytykuje PiS w Radomiu. To ja się pytam, kto w takim razie na Kosztowniaka prezydenta głosował? Czyżby było w Radomiu aż tylu emerytów ???!!!
 • Gość: wyborca IP: *.dynamic.chello.pl 08.08.11, 16:54
  Wyjechalem za chlebem, takich jak ja jest tysiace! Wielu zostawilo swoich rodzicow i stracili nadzieje na lepsze wiec nawet nie interesuja sie tym co sie w tym miescie dzieje!
 • Gość: Wyborca IP: *.dynamic.chello.pl 08.08.11, 16:52
  Idac pomyslem wypominania przez fanatykow PiS " za naszych czasow" to chce zwrocic uwage ze za SLD bylo wiecej obywateli w tym miescie! Teraz ludzie uciekaja a chlebem bo maja dosc malowania trawy przez prezydenta, chca efektywnej pracy i chleba!
 • anamaria12 09.08.11, 15:07
  To dlaczego wybierają po raz kolejny tego samego człowieka ? Nie zauważyłam,aby przez ostatnie 4 lata spadło bezrobocie w Radomiu, aby uruchomiono duży zakład, ściągnięto kapitał do Radomia lub, aby ktoś miał pomysł na to miasto. Proponuje Państwu wycieczkę do Rzeszowa lub Białego stoku. Miasta wielkością porównywalne, też za Pilica ,a nawet w Polsce B. Aż miło popatrzeć jak się rozwijają. Rozumiem,że tam prezydenci zostali wybrani na następną kadencję, ale w Radomiu ??!!!
  To jest tak, jak do dziś nie mogę pojąc za jakie to zasługi Lech Kaczyński został pochowany na Wawelu i to jeszcze chcieli prezydenta wepchnąć do krypty Marszałka. jedyne co tych panów łączy ,to to że obaj nie lubili Sikorskiego. Ale to chyba trochę za mało :)
 • radomianin79 14.08.11, 14:47
  To jest powód, PIS i PO to neoliberały gospodarcze, wspieraja bogatych, elity, i wtorzy się podziały na klasy, przepascie. Na skrajnie bogatych i skrajnie biednych Neoliberalizm niszczy klase srednią. W Koncu po to by ktoś musiał prawie ze za darmo zasuwać w ich zakladach pracy, jak chinczycy w biedronce! Oto powod dlaczego w Polsce spada ludność, dlatego za PRL Radom sie rozwijał, nawet za sld bylo wiecej ludzi, a potem? PIS z PO nisczą

  forum.gazeta.pl/forum/w,68,127860436,127860436,Jak_neoliberalizm_wywolal_swiatowy_kryzys.html
  --
  Niewiedza rodzi zło, zło tworzy piekło ...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.