Dodaj do ulubionych

"Lądujcie koniecznie w Smoleńsku"

04.12.12, 07:50
-Wcześniej czy później zostanie ujawnione nagranie amerykańskich i rosyjskich służb wywiadowczych, które – o czym jestem przekonany – potwierdzi, że w czasie rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Lechem Kaczyńskim padło sformułowanie "Lądujcie koniecznie w Smoleńsku" – mówi "Faktowi" Paweł Deresz o tym, co jego zdaniem stało się 10 kwietnia 2010 roku.

Z Pawłem Dereszem rozmawia Magda Kazikiewicz.

Chodzi Pan na grób żony. Ani razu nie przeszło Panu przez myśl, że zapala znicze w niewłaściwym miejscu?

Nie. Ani razu. Identyfikowałem ciało żony w Moskwie, jestem wewnętrznie, w moim sercu, umyśle i duszy, przekonany, że w trumnie na warszawskich Powązkach znajdują się zwłoki mojej Żony.

Niektóre rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej mają wątpliwości, czy w przypadku ich bliskich nie doszło do zamiany i składają wnioski o ekshumacje...

Paweł Deresz: Padło sformułowanie "Lądujcie koniecznie w Smoleńsku"

Przeraża mnie myśl o możliwości powtórnej identyfikacji, a uczucie to nie jest zapewne obce tym wszystkim, którzy byli w Moskwie w tamtejszym prosektorium i zetknęli się z potwornie zmasakrowanymi zwłokami swych najbliższych.

Może należałoby przeciąć wszelkie spekulacje i zarządzić ekshumacje wszystkich ofiar katastrofy?

Pochowanie ciał ofiar tragedii w nie swoich grobach to było karygodne niedbalstwo. W pełni rozumiem te rodziny, które domagają się ekshumacji, aby naprawić ten błąd. Uważam, iż prokuratura mogłaby wystąpić o przeprowadzenie ekshumacji wszystkich pochowanych ciał. Wolałbym, żeby do tego nie doszło, ale też w przypadku zarządzenia takiej decyzji – nie sprzeciwiłbym się. Miałoby to bowiem, oprócz dowiedzenia się "kto jest kto", także inne znaczenie. Potwierdziłoby bądź odrzuciło teorię o zamachu. Jeśli założyć, że do niego doszło, na ciałach ofiar, a w szczególności na ciele świętej pamięci pana prezydenta powinny się znaleźć ślady materiałów wybuchowych oraz uszkodzenia świadczące o wybuchu.

Jarosław Kaczyński wydał wraz z Martą Kaczyńską oświadczenie, że są przeciwni ekshumacji Marii Kaczyńskiej...

Bo gdyby do tej ekshumacji doszło, to okazałoby się, że żadnego zamachu, wybuchu nie było. Prawda wyszłaby na jaw.


Czy zamiany ciał można jeszcze nazwać wpadkami, pomyłkami, czy to jest coś poważniejszego?

Był olbrzymi pośpiech spowodowany naciskiem z wielu stron, także ze strony rodzin smoleńskich, które chciały mieć jak najszybciej zwłoki swoich bliskich w kraju. Był to wielki błąd i rzecz, która nie powinna mieć miejsca. Wina leży tu i po stronie polskiej, i po rosyjskiej. Śpiesząc się można było popełnić o wiele więcej błędów, niż to miało miejsce. Na szczęście tak się jednak nie stało. Uważam, że zaraz po tragedii rząd zrobił prawie wszystko, co było w jego możliwościach.

Także w kwestii wyjaśnienia przyczyn katastrofy?

Wierzę w raport ministra Millera, sądzę, że rząd dobrze robi nie polemizując z różnego rodzaju teoriami spiskowymi, o których prof. Brzeziński wyraził się dosadnie, uznając je za bzdurne, a biskup Pieronek za śmieszne. Rząd powinien spokojnie czekać na zakończenie prac prokuratury.

Zaskoczyła Pana informacja podana przez "Rzeczpospolitą" o obecności trotylu na wraku tupolewa?

Nie była dla mnie zaskoczeniem. Nie wykluczam, że wkrótce ten albo inny dziennik poszukujący taniej sensacji zacznie podważać teorię kopernikańską i uzna Kopernika za naukowca będącego na usługach caratu, a więc działającego wbrew interesom Polski, a całą teorię heliocentryczną zacznie wiązać z tragedią smoleńską. Bo przecież jak powiedział znany prawicowy polityk: "głupi lud to kupi". Byle siać zamieszanie, byle w naszym społeczeństwie nie było spokoju.

Zamachu więc nie było?

Nie wierzę w spisek polsko-rosyjski, w zamach, w sztuczną mgłę, w dobijanie rannych. Uważam, że był to niestety przerażający splot nieszczęśliwych wydarzeń i błędów, których można było uniknąć, błędów popełnionych zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej. Dziś przeżywam boleśnie to, że tragedia smoleńska jest wykorzystywana do politycznych rozgrywek. Ale dla pewnych kół politycznych jest to zapewne ich "być albo nie być".

Prokuratura powiedziała, że do tej pory nie wykryto materiałów wybuchowych na wraku. Ale zastrzegła, że czeka na wyniki kolejnych badań, a próbki są w Rosji...

Nadszedł najwyższy czas, aby prokuratura przyspieszyła tempo pracy, aby sprawniej i częściej informowała o swoich dokonaniach. Milczenie nie zawsze jest złotem. Milczenie może być odczytywane jako próba ukrycia czegoś. Dlatego też czekam na ostateczne wyjaśnienie tragedii smoleńskiej, na sprowadzenie wraku samolotu do Polski, na ewentualną opinię zagranicznych ekspertów. Ekspertów, a nie polityków.

Co Pana zdaniem stało się 10 kwietnia w Smoleńsku?

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Ale wcześniej, czy później zostanie ujawnione nagranie amerykańskich i rosyjskich służb wywiadowczych, które – o czym jestem przekonany – potwierdzi, że w czasie rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Lechem Kaczyńskim padło sformułowanie "Lądujcie koniecznie w Smoleńsku".

Czyli to bracia Kaczyńscy są winni katastrofy?

Nie, broń Boże. Winę za nieszczęsny lot ponosi wielu autorów. Wyprawa była bardzo źle przygotowana. Samolot nie powinien był w ogóle – biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne – wystartować z Warszawy. Piloci byli źle wyszkoleni, nie znali języka rosyjskiego, lotnisko w Smoleńsku było źle przygotowane. Jeżeli już, to można było lądować w Moskwie czy Mińsku. No i pośpiech, by za wszelką cenę zdążyć do Katynia, gdzie – według mojej wiedzy – Lech Kaczyński miał rozpocząć kampanię prezydencką. Samolot był sprawny i bezpieczny, bo przecież to sam gen. Błasik meldował przed wylotem prezydentowi gotowość do lotu.

Rosjanie też zawinili?

Ponoszą znaczną część winy za to, co się stało. Lotnisko w Smoleńsku nigdy nie powinno pozwolić na to, by samolot z tak ważnymi osobami tam lądował.

Komisja Millera zakończyła prace. Wskazano błędy, ale nie ma winnych. wierzy pan, że osoby, które ponoszą odpowiedzialność za tę tragedię, zostaną ukarani?

Mam nadzieję, że winni zostaną ujawnieni. Prokuratury polska i rosyjska prowadzą nadal śledztwo i z niecierpliwością czekam na wyniki ich dochodzeń.

Minęło dwa i pół roku od katastrofy. Jest choć odrobinę lżej? Widzę, że nadal nosi Pan obrączkę, ale na lewej dłoni.

Nie pomaga mi na pewno jątrzenie w sprawie katastrofy ze strony pana Macierewicza i Kaczyńskiego. Nadal potrzebuję ciszy i medytacji.
Z trudem godzę się z utratą mojej żony, z która przeżyłem szczęśliwie 33 lata. Teraz całe moje uczucie skierowane jest na córkę i wnuczkę Nataszę, która urodziła się już po śmierci Żony. Jest do niej bardzo podobna nie tylko z urody, ale i z charakteru. Jest niezwykle ambitna, pracowita i twórcza, chociaż nie ma jeszcze dwóch lat.
Edytor zaawansowany
 • prawdziwyradonianin 04.12.12, 07:58
  Czy Jarosław kiedyś zostanie przesłuchany i opowie o czym rozmawiał z bratem podpięty pod wariograf? Jak chce tak szybko dojść do prawdy to może niech zachowa się jak przystało na bohatera i sam zaproponuje takie przesłuchanie. NIE! Woli gonić króliczka. Woli udawać jakim jest przyjacielem internautów, Rosjan, katolików... On chyba żyje w świecie fikcji. To nie jest kolejna część "O dwóch takich co ukradli księżyc". Musi zejść na ziemię!
 • Gość: 234 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.12.12, 08:12
  I co z tego, że tak Kaczyński powiedział. Co z tego? Paranoja.
  Co ciekawe, to nie PiS jto wszystko podkręca. A wy dajecie się manipulować przez nap takich gnojów jak prawdziwyradonianin.
  Chcesz sobie gó...arzu podyskutować to idź na poważne forum na nie siej spraw politycznych na lokalnym forów gó..nej gazeciny.
 • Gość: 432 IP: *.250.tronic.pl 04.12.12, 09:59
  Tak, to nie Kaczyński oskarża rząd o morderstwo, to nie Macierewicz doszukuje się zamachu, wszystko to to nie PiS....
 • prawdziwyradomianin 04.12.12, 10:37
  Owiscie ze byl zamach...zamordowano z zimną krwią 96 Najlepszych z Najlepszych...nawet trąbią o tym całe dnie w TVN...ale lemingi w Radomiu juz ich nie ma ...tylko my Prawdziwi Radomianie...
  --
  Różnice między planem, a jego wykonaniem zawsze są.
 • Gość: Fever IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.12.12, 11:20
  A co ty się tak nakręcasz ? Co prawda w oczy kole? Jak Kaczyński piep....o zbrodni to jest dobrze, jak ktoś inny wskazuje innych winnych to źle? Każdy ma prawo do swojego zdania czyż nie tak? Skoro dla ciebie to forum gów...nej gazety to po kiego tu przychodzisz, podnieca cię smród? Wyjdź na spacer pooddychaj radomskimi oparami absurdu.
 • leming.nr1 04.12.12, 17:11
  Gość portalu: 234 napisał(a):

  > gó..nej gazeciny.

  Skoro taka gó.waniana gazeta to po co tu wchodzisz.
  --
  - PiSy szczekają, karawana jedzie dalej.
  "Obudź się, Polsko. Jeden naród, jedna Rzeczpospolita, jeden Wódz"
  Premierem zamierzałem zostać, mając lat 34, a skończyć rządy, mając lat 91. To byłby rok 2040. To jeszcze strasznie dużo czasu! Jarosław Kaczyński. Wprost, 15 stycznia 2007
 • Gość: Ra Dom IP: *.home.aster.pl 04.12.12, 10:52
  Może tu Jarosław wyląduje w podobny sposób i będzie trochę spokoju wreszcie?
 • prawdziwyradomianin 04.12.12, 11:06
  powiem ci ze Tusk też tak myśli....chyba...widac po jego nerwach...
  --
  Różnice między planem, a jego wykonaniem zawsze są.
 • Gość: oko IP: *.home.aster.pl 04.12.12, 11:12
  To dlaczego nie dofinansuje tego Airportu i brzóz na ścieżce podejścia?

  Kiedy będzie już Airport Radom to ktoś w Iłży powie: jest w promieniu 20-30 km zapotrzebowanie na Airport, będą stąd latać nie tylko mieszkańcy Iłży ale też Końskich a nawet Starachowic!
 • prawdziwyradomianin 04.12.12, 11:27
  Strach....widać u premiera wielki strach w oczach...niewierny się boi....
  --
  Różnice między planem, a jego wykonaniem zawsze są.
 • Gość: Zyzio IP: *.play-internet.pl 04.12.12, 16:02
  Sugerujesz jak inni z PiS że trzeba rozstrzelać kogoś bo nie jest wierny ... Jarosławowi Kaczyńskiemu? I to nie jest fanatyzm?
 • Gość: Robert IP: *.dynamic.chello.pl 07.12.12, 06:31
  Zadzwoń do prezesa co masz pisać na forach bo te teksty już się wszystkim przejadły.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka